Полезные материалы

Показання і протипоказання до занять спортом

Заняття спортом вимагають граничної напруги фізичних і духовних сил людини. Тому, якщо у вас є ті чи інші захворювання очей , Вам необхідно правильно вибирати види спорту. Перш за все зверніться за консультацією до шкільного лікаря, педіатра або офтальмолога. Заняття спортом вимагають граничної напруги фізичних і духовних сил людини

так, сліпота або слабкозорістю на один або обидва ока, короткозорість вище 8 діоптрій, короткозорість вище 4 діоптрій з ускладненнями з боку судинної і сітчастої оболонок не дозволяють займатися спортом; виняток становлять шахи і шашки, що не протипоказані при будь-якої патології органу зору.

При короткозорості від 4 до 8 діоптрій, далекозорості від 8 і вище діоптрій, астигматизмі вище 3 діоптрій показані тільки кульова і стендова стрільба, шахи, шашки.

У міру зниження ступенів аномалій рефракції розширюються показання до занять спортом. Так, при короткозорості від 1 до 4 діоптрій, далекозорості від 2 до 8 діоптрій, астигматизмі від 1 до 3 діоптрій можна займатися веслуванням , ковзанярський спорт , Плаванням, кульової і стендової стрільбою, шахами і шашками. Заняття стрільбою з лука, кінним, лижним і санним спортом, окремими видами легкої атлетики і фігурним катанням показані, проте підлягають індивідуальній оцінці з урахуванням специфіки виду спорту і дозування навантажень. Дітям, що страждають розладами зору, при інших аномаліях рефракції, де може бути дозволена повна оптична корекція, заняття спортом не тільки показані, але і корисні.

Тепер поговоримо про можливості занять фізкультурою і спортом тим, хто страждає на короткозорість.

Нерідко офтальмолог виявляється в скрутному становищі при прогностичної оцінки короткозорості у спортсменів, особливо в тих випадках, коли рефракція вище зазначеної норми. Це стосується в першу чергу спортсменів високої кваліфікації, які готуються до змагань на граничних фізичних навантаженнях.

Так, якщо при первинному офтальмологічному огляді у майбутнього спортсмена виявлена ​​короткозорість понад 3 діоптрій, він в спорт допускатися не повинен. Якщо короткозорість в процесі занять збільшилася до 6 діоптрій, заняття спортом необхідно припинити. У той же час були випадки, коли спортсмени високої кваліфікації, які страждають прогресуючої короткозорістю, ставала олімпійськими або світовими чемпіонами. Такі спортсмени повинні не рідше одного разу на 3 місяці спостерігатися офтальмологом.

При косоокості заняття окремими видами легкої атлетики, лижним спортом підлягають індивідуальній оцінці.

Якщо при аномаліях рефракції, в тому числі і при наявності косоокості, заняття спортом можливі без корекції, то на час тренувань або змагань окуляри можна знімати.

У деяких видах спорту (баскетбол, велоспорт , Волейбол, спортивна та художня гімнастика, веслування на байдарках і каное, ковзанярський і лижний спорт , Окремі види легкої атлетики, стрільба кульова, туризм , важка атлетика , Фехтування, фігурне катання) необхідна висока гострота зору, але користуватися окулярами неможливо, тоді доцільна корекція контактними лінзами, які надягають безпосередньо на рогівку.

Кілька років тому існувала думка, що короткозорий не може займатися спортом. Це глибоко помилкове уявлення. В даний час вченими встановлено, що ці заняття істотно впливають на циліарного м'яз очі, підвищують зорову працездатність людини і перешкоджають прогресуванню короткозорості.

Так, на великому фактичному матеріалі кандидатами наук Е. І. Лівадія і Ю. І. Курпаном було переконливо доведено, що діти і дорослі зі слабкою (до 3 діоптрій) і середньої (до 6 діоптрій) ступенями короткозорості можуть виконувати майже всі фізичні вправи, але навантаження не повинна бути занадто великою. При цьому необхідно виключити із занять стрибки в воду, висоту, довжину і з трампліну, а також вправи з підняттям тяжкості. Навпаки, доцільні біг, ходьба, плавання , катання на ковзанах , спортивні ігри (Волейбол, баскетбол, настільний теніс, бадмінтон), так як тут зір постійно переключається з близької відстані на далеке і назад, що сприяє тренуванню акомодації.