Полезные материалы

Психологія схуднення і набору маси

  1. Психологічні ризики при корекції ваги [ правити | правити код ]
  2. Вікові категорії [ правити | правити код ]
  3. Ризик перший [ правити | правити код ]
  4. Ризик другий [ правити | правити код ]
  5. Ризик третій [ правити | правити код ]
  6. Ризик четвертий [ правити | правити код ]
  7. Ризик п'ятий [ правити | правити код ]
  8. Ризик шостий [ правити | правити код ]
  9. Ризик сьомий [ правити | правити код ]

Автор: Кравцова Тетяна

Психологічні ризики при корекції ваги [ правити | правити код ]

Одного разу думка про те, що я не відповідаю власним очікуванням і можу виглядати і відчувати себе краще, захоплює людину повністю. Найчастіше зміною свого тіла і його моделюванням ми починаємо займатися в період сильного емоційного напруження. Це може бути пережитий стрес , Падіння самооцінки внаслідок розриву з партнером і, в окремих випадках, страх втратити близьку через його невдоволення нами, крім цього люди підвищують свій соціальний статус (соціальну значимість) в очах оточуючих через зміну власної зовнішності.

У маркетингу існує таке поняття як бізнес-ризики. Це моделювання, прораховування і облік тих складних ситуацій, які можливі при несприятливому результаті становлення і розвитку бізнесу. Саме про подібні ризики в області психології ми поговоримо в цій статті, ризики які виникають при наборі маси тіла, а також при схудненні.

На будь-якому етапі занять в тренажерному залі важливо розуміти, що поки у вас не з'явиться внутрішня мотивація і не виникне потреба в вигляді психологічної необхідності включити в свій щоденний графік режим, харчування і навантаження - результату не буде. Іншими словами, ви повинні моделювати своє тіло для себе, а не для когось. Це необхідно визнати в першу чергу перед самим собою. Партнер сьогодні є, завтра немає. Доводити комусь і щось з точки зору психології не погано, але в житті найголовніша людина це ви самі і доводити що-небудь потрібно в першу чергу собі, також як і розставляти пріоритети в області того чого ми варті і що ми можемо .

Вікові категорії [ правити | правити код ]

У будь-якому тренажерному залі, ближче до літа, з'являються люди (від 30-и до 45-и) мріють «швиденько, до відпустки накачати прес »,« схуднути , Щоб поїхати з дружиною на відпочинок »,« оформити тіло перед влітку »та ін. Просто вдумайтеся в ці фрази, адже людина визнає свою проблему« висить живіт »,« товстий »,« в'яле тіло », але як він це робить! Проблема є, але вона не включена в усвідомлюваний список першочергових і значущих для самої людини. Він прийшов в зал для «друзів, щоб вони не сміялися», для «дружини», для «того щоб виглядати нормально на пляжі». Список можна продовжити, але об'єднує цих людей одне - вони відходять в зал, відбігають на біговій доріжці , Від'їзд на велотренажері той місяць під час якого «треба терміново прийти в форму» і більше не прийдуть.

Серед цього вікового періоду є й винятки, люди залишаються в залі, займаються роками, мають непогану фізичну форму. Опитування виявляє серед них велика кількість колишніх спортсменів, вони мають базу, але не займалися роками (бігуни, ковзанярі, боксери та ін.). Зміна їх тіла можливо від лічених місяців до року-півтора. Звичайно, в ідеалі треба було починати раніше, але почали зараз, цілком можуть досягти результату. А ось який результат ми ставимо перед собою в такому віці, і на який результат ми будемо працювати, це окрема тема для розмови.

Інша категорія (від 15-и до 20-и), приходять групами по 3-5 чоловік, окупують лаву для жиму і захоплено починають мучити штангу. Серед них обов'язково є лідер, у якого вже явно видно після року тренувань деякі м'язи і він, користуючись заслуженим авторитетом, розповідає, як досягти настільки ж видатних успіхів. З такої групи зазвичай через 3-4 місяці залишається одна людина. І це в кращому випадку! Мета даного віку найчастіше обертається навколо - хочу біцепс , груди або плечі як у (сюди можна поставити будь-яке ім'я).

Ще одна категорія (від 21-и до 29-и) приходять в зал парами або поодиноко. Гормональний фон вже заспокоївся, тіло більш-менш сформувалося і, оглянувши своїх найближчих родичів можна з упевненістю сказати, що я до 25 років полисею як старший брат, а до 28 буде пузо як у дяді Васі. Визнати свою недосконалість - перший крок до ідеалу. Це дуже важко і мужньо. У цьому віці особливо важко побачити перспективу і поставити довгострокову мету, але є і величезний плюс. До 25 років можна встигнути закласти значну базу, яку досить буде підтримувати протягом десятиліть. Люди, які приходять в зал в цьому віковому періоді найчастіше домагаються значних успіхів і можуть похвалитися красивим тілом і адекватною самооцінкою і в 40 і в 50 років.

Отже, ще раз дивимося на віку, в яких ми приходимо в тренажерний зал, додаємо рівень фізичної підготовки і дивимося, на який результат, в середньому, ми можемо розраховувати через рік занять і через три (при дотриманні режиму і харчування).

Як ми бачимо, все залежить від бази і віку, а ще має велике значення рівень нашого здоров'я. Перш ніж почати змінювати своє тіло необхідно отримати висновки лікаря про відсутність патологій серця , печінки і нирок . Необхідно контролювати питання, пов'язані з тиском , в тому числі внутрішньоочним і внутрішньочерепних . При такому підході направлено змінювати себе не тільки реально, але і бажано, тому що зміни в тілі все одно відбуваються. Тільки ці зміни відбуваються самі по собі, без вашої участі, безконтрольно і далеко не в кращу сторону! Після року занять необхідно пройти повторне обстеження і порадіти тому, що ваш організм не тільки зовні змінився на краще, але і оздоровився.

В процесі роботи над собою ви зіткнетеся з сукупністю різних видів ризику, які відрізняються один від одного причинами і особливостями виникнення. Розглянемо докладніше психологічні ризики при корекції ваги.

Ризик перший [ правити | правити код ]

Постановка мети: «Я товстий і хочу схуднути, я товстий і хочу підкачатися, у мене живіт і я хочу його прибрати, я хочу підкачатися, я хочу набрати масу, у мене штани лопаються, у мене гормони і я хочу побігати ....» - це не мета. Це ваші фантазії і відсутність мети.

Почнемо з того, що, за словами доктора «Хауса» - все брешуть. Подивіться на себе в дзеркало і скажіть чи потрібно вам, перш ніж набирати масу схуднути ? Так, цей маленький животик нікуди не піде, після того як ви накачаєте собі груди. І ви будете виглядати з гарними грудьми і красивим животом зовсім не так як гадалося. До речі, боки, які переходять в стегна теж залишаться на місці. Одиниці, що володіють дуже субтильний фігурою і не мають відкладень на животі та стегнах можуть пропустити цей пункт - скидання ваги і відразу починати програми по набору маси. Всі інші прикиньте скільки потрібно скинути кілограмів до того як хапати штангу і починати працювати з великими вагами.

Кращий друг - бігова доріжка, велотренажер , Повороти з палицями і грамотний тренер , Який буде чергувати навантаження аеробні , кардіо і силові . Ось тут і виникне перший ризик - «Я вже два місяці бігаю і мокрий як миша, до штанги не підходжу, а вага стоїть на місці. Я ж в гойдалку ходжу, а не на фітнес, че мене палицею махати змушують ... ». Відповідь - «Будеш бігати ще два місяці і толку не буде, тому що ти їси будинку солодке і борошняне. Тому що твоє харчування не збалансовано і те, що ти спалюєш на тренуванні, вдома ти наїдався за комп'ютером або телевізором ».

Перестань брехати тренеру, що дотримуєшся режиму. Перестань брехати собі, що хочеш гарне тіло. Якщо худнеш, то худнеш вдень і вночі, і на роботі, і вдома, і в залі. Перш ніж нарощувати м'язову масу позбудься зайвого жиру. Порахуй свою вагу за формулою . Визнач надіявся або перевага. Обговори з тренером свою мету на перші шість місяців.

Ризик другий [ правити | правити код ]

Перебудова організму: «Мені так погано від тренувань, болить живіт, нудить , відкрився кашель , проблеми з кишечником , безсоння . Усе м'язи горять . коліна болять . почалися проблеми з потенцією ... та ін. »- це не хвороба, це неправильна програма, ваші амбіції« а ось я щас на раз сяду з сотнею »і лінь.

Організм після першого тренування прийшов в шок. Особливо, якщо є зайва вага і вам за 40. Відмовляє все. Болить теж все. Перший місяць людина без базової підготовки , Як втім, і другий повинен займатися в повну силу, але за спеціальною програмою, яку складає тренер. У ній враховується слабкість м'язів і відсутність витривалості . Необхідно також вибрати для себе, що ви будете робити займатися в залі або курити , займатися або пити . Одночасно не вийде, тобто звичайно, якщо у вас багато здоров'я, то ви можете поєднувати ці процеси, але результату на зниження ваги або при зростання м'язів - НЕ БУДЕ.

Біль у м'язах буде триматися від року до трьох. Після кожного тренування, після збільшення ваги вона буде мігрувати по всіх м'язах. Після зміни програми навіть через три роки навантажені м'язи будуть все одно хворіти. До цього потрібно бути готовим. Саме тому необхідно вживати спортивне харчування , аміни та ін. Кашель пройде, як в іншому і інші симптоми, після того як кинете курити. Печінка прийме свій нормальний розмір після відмови від алкоголю, а кишечник почне нормально функціонувати після нормалізації харчування і включення в обов'язковий раціон - каші , Сухофруктів і ін. Безсоння теж пройде після вироблення режиму - лягати в один і той же час, вставати бажано аналогічно. Ви перебудовуєте своє життя, ви перебудовуєте своє тіло. Це як друга робота, якщо не готові до неї, то не треба і починати. З 10-ти чоловік прийшли в зал через рік залишається - 1.

Ризик третій [ правити | правити код ]

швидкість змін : «Прийшли з Васею одночасно, обидва не спортсмени ... а він за два роки весь розгойдався, а я як був, так і залишився. Напевно він чогось п'є .. »- це не він щось п'є, це особливості будови тіла , Вікові особливості, ваша власна лінь, порушення режиму харчування і тренувань.

Швидкість змін у всіх різна. Навіть м'язи у всіх ростуть і візуалізуються з різною швидкістю. Якщо анатомічно і генетично у людини розвинений трицепс , То йому вистачає пари вправ для його рельєфності і приросту. Також і трапеція , дельти , груди , прес та ін. Тому у гіпотетичного Васі біцепс гойдається один раз в тиждень, а обсяг перевищує ваш в півтора рази, а у вас біцепс потрібно вантажити більше або частіше і можливо іншими вправами. Замість того щоб міряти те, що у вас не росте, міряйте те, що змінюється!

Не дивіться на інших і не порівнюйте свою динаміку з чужої. Нехай інші порівнюють свої зміни до ваших. Все одно, якщо ви робите для себе: тренуєтеся, харчуєтеся, спите, ведете ЗСЖ - зміни в тілі будуть помітні візуально вже через шість місяців.

Ризик четвертий [ правити | правити код ]

програма тренувань : «Тренер написав програму, а вона мені не подобається ... тренер написав програму, а вона мені не підходить ... мені по ній нудно займатися ... я зовсім не втомлююся ... в інтернеті цю вправу названо безглуздим ... а на сайті сказано, що треба робити вправу ось так, а тренер сказав, що по іншому і ін. »- це не погана програма тренувань, це або ви робите вправи не вірно , Або занадто багато читаєте замість того щоб тренуватися.

По-перше, існують різні методичні школи зі спортивної підготовки, в яких реалізуються погляди і досвід часом абсолютно несумісних один з одним технік і теорій. Ці підходи включають в себе організацію тренувань, і техніку вправ, і навіть послідовність виконання вправ під час одного тренування. Більш того, один і той же вправа може бути використано як для « спалювання », Так і для« роботи на масу ».

По-друге, кожен тренер в залежності від рівня готовності своїх підопічних, буде створювати різні програми тренувань, враховуючи їх індивідуальну динаміку і досягнення. Ще один з головних моментів, які часто не враховують при скаргах на програми, якщо ви любитель, то частина вправ або взагалі вам протипоказана, або тренер пропонує виконувати їх в полегшеному варіанті.

Ризик п'ятий [ правити | правити код ]

Думка близьких: «Мені мама / подруга / дружина / колеги на роботі говорять, що я сильно змінився і далеко не в кращу сторону ... я став жорстким ... мені кажуть весь час, що я п'ю всяку погань ... що у мене відмовить печінку …що мені пізно / рано займатися спортом ... »- це взагалі не ваші проблеми і думки. Особисто у вас є проблеми з нервами, самопочуттям і здоров'ям? Особисто ви знаєте, що п'єте чи що коле? Зважили всі ризики?

Будьте готові зіткнутися з негативом оточуючих, як тільки вони дізнаються навіть про вашому прагненні змінити своє тіло. Питання від близьких будуть ранити і ображати «Навіщо тобі це?», «Че комплекси?», «Зайнятися нічим?». Немов спеціально будуть тягнути назад, назад до тієї жирної масі, в якій перебувало ваше тіло. Потім з'явиться заздрість, косі погляди, шепіт за спиною. Репліки зміняться «Ну, звичайно, що йому / їй ще робити, турбот-то ніяких!», «А ви знаєте, скільки грошей на це йде?», «Та вони всі на хімії сидять, не буває такого тіла просто так!» . До захоплення і компліментів вам потрібно буде почекати ще рік-другий. Але і тоді будуть окремі заздрісні персонажі намагатися з одного боку дізнатися секрет як «швиденько все скинути і накачати», а з іншого випитати непривабливу таємницю про те, як це зробили ви. Те, що вона існує, впевнений кожен обиватель, який сидить на стільці і дожовував черговий пиріжок з картоплею.

Іноді доводиться вибирати між своїм гарним тілом, своєю мрією і відносинами, любов'ю близької людини або тренажерним залом. Іноді можна зловити далеко не схвальний, а заздрісний погляд коханої людини ..., і тут знову потрібно подумати, що важливіше особисто для вас. Подумати, зважити і зробити вибір. І перш ніж поставити крапку, ще раз подумати, а чи влаштує вас зроблений вибір через рік, другий або третій.

Ризик шостий [ правити | правити код ]

Виснаження і перевантаження : «Я робив ноги 5 днів тому, а вони до сих пір болять ... я не можу нічим займатися після тренування, дуже втомлююся ... у мене взагалі немає сил і енергії ...» - вітаю вас, швидше за все ви захопилися, переоцінили свої сили і займаєтеся більше чотирьох разів на тиждень, без тренера, за своєю програмою і не стежите за харчуванням.

Раціон при заняттях спортом може бути розрахований на зниження ваги або на його набір, а це передбачає спортивну дієту. Розуміються, можуть бути послаблення. Можна з'їсти і шоколадку і цукерку - один раз на місяць, але в цілому харчування має бути збалансовано і вивірено. Обов'язково потрібно включити в раціон протеїн . У разі, коли в організм не надходить достатньої кількості корисних і поживних речовин до , під час і після тренувань м'язи починають «з'їдати» самі себе.

Компенсувати фізичні навантаження, одержувані в тренажерному залі звичайною їжею середнього людини неможливо. В першу чергу, тому що звичайні люди не роблять по п'ять підходів жиму лежачи зі штангою в 80 кг. І не бігають на біговій доріжці по 15-20 хвилин.

Ризик сьомий [ правити | правити код ]

Досяг фіналу: «Чийсь мені не хочеться особливо бігати ... і жати немає бажання. І нудно. І в залі подивитися не на кого ... Мотивація впала ... Тренер, а скажи, що мені ще покачати ... яке місце привести в форму ... »- навколишні проводжають поглядами навіть коли ви в сорочці з довгим рукавом і в залі вам здається, що ви найкрасивіший ? Сходіть на змагання, посидьте в партері або в зал, де займаються професіонали, якщо ви дійсно не гірше, а навіть краще, відпочиньте місяць інший від тренувань.

Якщо ви дочитали статтю до цього моменту, то прийшли до висновку - заняття спортом це зміни всього життя на всіх рівнях. Це психологічний настрой на успіх і завзятий щоденна праця. Погляньте на психологічні ризики при корекції ваги ще раз (див. Малюнок).

Можна припустити, що є якась тимчасова крива виникнення і протікання виділених ризиків. Знаючи про яку, можна попередити ряд психологічних проблем і знизити число втрат серед займаються.

Особисто у вас є проблеми з нервами, самопочуттям і здоров'ям?
Особисто ви знаєте, що п'єте чи що коле?
Зважили всі ризики?
Питання від близьких будуть ранити і ображати «Навіщо тобі це?
», «Че комплекси?
», «Зайнятися нічим?
», «А ви знаєте, скільки грошей на це йде?
»- навколишні проводжають поглядами навіть коли ви в сорочці з довгим рукавом і в залі вам здається, що ви найкрасивіший ?