Полезные материалы

Система тренування позування

Необхідно відразу ж підкреслити одну істотну відмінність бодібілдингу від атлетичної гімнастики та інших варіантів так званого «накачування» м'язів Необхідно відразу ж підкреслити одну істотну відмінність бодібілдингу від атлетичної гімнастики та інших варіантів так званого «накачування» м'язів. Бодібілдинг - це вид спорту, в якому спортсмени змагаються, демонструючи своє тіло - м'язи, обсяги, пропорції, тобто одним з найважливіших компонентів бодібілдингу є позування. Відповідним чином будується і система тренувань з бодібілдингу, позування займає в ній значне місце. Відзначимо також, що позування - це не просто демонстрація м'язів, а демонстрація м'язів, що знаходяться в максимальному статичному напрузі, і для того, щоб витримати змагальні навантаження (а в процесі змагань загальний час позування часом досягає декількох годин), необхідна відповідна підготовка. Разом з тим тренування по позування не проходять безслідно і, так само як і динамічне навантаження, впливають на зростання м'язів і вимагають істотних енерговитрат. Тому, плануючи ту чи іншу систему тренування, необхідно враховувати таку енергетично важливу складову, як позування.
Крім обов'язкових поз існує ще і довільна програма, а її підготовка пов'язана не тільки з фізичними, а й з емоційними навантаженнями. Чим раніше атлет, який вирішив присвятити себе бодібілдингу, зрозуміє ці нюанси, пов'язані з позування, тим швидше він доб'ється поставленої мети. Система тренування позування - це суто індивідуальний процес, і багато в чому залежить від природних даних спортсмена - від того, в якій мірі йому притаманний вроджений артистизм, від загальної координації рухів, від психологічних характеристик. Є спортсмени, які просто народжені для сцени, а є і такі, для яких будь-який вихід на подіум - просто мука. Тому ми наведемо лише загальні принципи, а далі методику тренування необхідно шукати і розробляти самому спортсмену та його тренеру.
Ми рекомендуємо приступати до позування після закінчення роботи по початковій системі тренувань. До цього часу ви вже досить окріпнете, відчуєте свої м'язи і зможете в більшій мірі керувати ними. Слід відводити на позування щодня не менше півгодини, причому необов'язково це робити в спортивному залі - в ті дні, коли немає тренування, ви можете позувати і вдома перед дзеркалом. Позувати можна між вправами силового тренування, але не можна приступати до позування нерозігріті, так як це травмоопасно. Рекомендуємо при позування напружувати м'язи низу до верху -ікри, стегна, черевний прес, грудні, руки, трапецієподібні.
правильна техніка
Правильна техніка виконання обов'язкових поз - це основа, на якій будується вся подальша тренування по позування, тому зверніть особливу увагу на постановку техніки, так як давно відома істина - переучуватися набагато важче - актуальна і в цьому випадку. Позувати, особливо на перших порах, потрібно тільки в присутності досвідченого партнера, а найкраще - тренера, який би відразу вказував на помилки. На початковому етапі тренувань особливо важливо ознайомитися з досягненнями провідних атлетів світу, для цього необхідно регулярно переглядати відеокасети або телевізійні трансляції змагань з бодібілдингу. Необхідно відвідувати всі змагання, на яких можна наживо побачити майстрів бодібілдингу.

Значну допомогу в вашому становленні надасть і відеозйомка власних виступів з подальшим ретельним аналізом. При розробці довільної програми для початку можна взяти за зразок програму відомого майстра, а в подальшому на її основі будувати вже власну оригінальну програму. Якщо є така можливість, дуже корисно було б позайматися з хореографом, який зміг би поставити вам правильну техніку рухів на сцені, а також допомогти в постановці довільної програми. Адже довільна програма - це своєрідний спектакль, а без відповідної постановки ніякої спектакль неможливий. Існує багато елементів, з яких утворюється таке важливе для перемоги в бодібілдингу поняття, як артистизм. Це і вміння рухатися по подіуму, і природний перехід від однієї пози до іншої, і чарівна усмішка, при напрузі інших груп м'язів, і відповідність музичного супроводу того, що показує атлет,-над усім цим необхідно працювати.

Відзначимо також надзвичайну важливість правильно обраного темпу позування, який би дозволяв дотримуватися повний контроль над рухами і позами, але в той же час композиція не розпадалася б на окремі елементи, а зберігала цілісність. Найважливішим умінням досвідченого атлета є здатність показувати свої найбільш сильні сторони і не акцентувати увагу суддів і глядачів на своїх відстаючих групах м'язів. Це досягається правильним підбором поз і рухів. Крім того, у кожного атлета повинна бути своя «родзинка» - один або кілька найбільш вдалих елементів, які і повинні служити ключовими, опорними моментами композиції.
Резюмуючи все сказане про позування, зауважимо, що в подальшому в описі систем тренувань з бодібілдингу, щоб уникнути повторень, ми не будемо після кожного тренування писати «Позирование» або «Відпрацювання довільної програми», але будемо мати на увазі, що ці вправи необхідно виконувати.

Зупинимося ще на одній відмітної риси бодібілдингу -Гнучкість. Для представників інших описуваних нами силових видів спорту це якість не настільки важливо. Але для атлета, який виступає на подіумі з довільною програмою, гнучкість важлива так само, як для гімнаста. Дивно, але провідні атлети світу, які мають велику м'язову масу, дійсно виявляються гнучкими, як гімнасти. Це поєднання нелегко дається, але виробляє на суддів і глядачів незабутнє враження. Над гнучкістю необхідно працювати щодня протягом всієї спортивної кар'єри.

Назад до списку