Полезные материалы

Що таке амінокислоти

  1. Вступ
  2. опис добавки
  3. види амінокислот
  4. Що таке амінокислоти
  5. склад амінокислот
  6. компоненти добавки
  7. висновок

Амінокислоти - це спортивна добавка, що застосовується в бодібілдингу з метою відновлення і побудови нових м'язів. Як і багато інших добавки, отримала широке поширення не тільки в середовищі бодібілдингу, але і в багатьох інших видах спорту. Є абсолютно нешкідливою і абсолютно безпечною для організму. Більш того, є дуже важливою і незамінною в тренувальному процесі з-за свого характерного складу, який ми зараз і розглянемо.

Вступ

Раніше, в нашій статті « Що таке спортивне харчування »Ми вже в загальних рисах описували що з себе представляють амінокислоти, для чого вони застосовуються, і яку користь несуть організму. Що стосується шкоди амінокислот, то нам знадобився всього один абзац, для обґрунтування того, що дана спортивна добавка є абсолютно нешкідливою. Втім, тут ми також торкнемося цієї теми. В цілому ж, увагу наше буде зосереджено на детальному описі складу амінокислотної добавки. Розгляді її різновидів, форм випуску і компонентів.

ПОРАДА. Оскільки амінокислоти є натуральним харчовим компонентом, для повноцінного охоплення і розуміння теми, рекомендуємо також ознайомитися зі статтею « Правильне харчування при заняттях спортом ». Там, в розділі про білках, ми навели приклад того, що джерелами амінокислот є білкові продукти, такі як молоко, сир, яйця і не тільки. У цій же статті, ми продемонструємо, що організму амінокислоти необхідні як такі, і для нього немає різниці, отримуєте ви їх зі звичайної їжі або з спортивного харчування.

ВАЖЛИВО. Дана стаття сформована на базі матеріалів книги автора Давиденко Ф. Ю. «ПРОФІЛІ анаболізму».

опис добавки

опис добавки

Речовина: BCAA (англ .: Branched Chain Amino Acids - амінокислоти з розгалуженим ланцюгом)

Опис: порошкоподібна суміш білого, помаранчевого, жовтого, зеленого або іншого кольору (що залежить від барвників), апельсинового, лимонного, яблучного або іншого смаку (в залежності від ароматизаторів), переважно гіркий (в залежності від складу і виробника). Порошкові ВСАА погано розчиняються у воді.

Завдання: в спорті застосовується для захисту м'язів від руйнування, нарощування м'язової маси, зменшення жирового прошарку, приросту силових показників і не тільки.

Склад: в залежності від виробника і різновиди може відрізнятися, але типовий склад буде приведений нами на відповідній етикетці нижче.

Показання: спортсменам практично будь-яких видів спорту.

Протипоказання: індивідуальна непереносимість. Протипоказаний під час вагітності, годуючим матерям і особам до 18 років.

Побічні ефекти: відсутні, з огляду на те, що амінокислоти є природними харчові компоненти.

Взаємодія: при правильно складеному режимі прийому, поєднується з будь-якими видами спортивного харчування.

Спосіб застосування: перорально, шляхом розмішування (порошку) з водою.

Передозування: тільки при значному перевищенні рекомендованих доз (в 5-10 разів) може привести до порушень в роботі нирок, а так же порушень сну.

Форма випуску: випускаються в порошкової формі, таблетках, капсулах, гелі та рідини.

Види: вільна, гідролізований, ді-і тріпептідная форма, і власне ВСАА.

Спосіб виробництва: амінокислоти отримують з сироваткового протеїну (це натуральний білок, найчастіше з коров'ячого молока) при руйнуванні його ферментами.

Виробники: Optimum Nutrition, Multipower, Dymatize, Weider, Prolab, Ultimate Nutrition, Scitec Nutrition, Universal Nutrition, Gaspari Nutrition, SAN, MHP і ін.

Термін придатності: залежить від форми випуску. У рідких форм термін придатності вкрай малий, у порошкових - до 3-х років.

Умови зберігання: зберігати в сухому прохолодному місці, прихованому від прямих сонячних променів.

види амінокислот

види амінокислот

Що стосується різних форм випуску амінокислот, то їх ви можете побачити на наведених під кожним заголовком зображеннях. А що стосується видів, то на них слід зупинитися окремо. Як ми вже знаємо, існують амінокислоти у вільній, гідролізований, ді-і тріпептідная формі а також з розгалуженим ланцюгом, тобто ВСАА. Розглянемо їх по порядку.

  • Довільна форма. Не має потреби в перетравленні і миттєво всмоктується в кров. Переваги: ​​швидко транспортується в м'язи, що вберігає їх від катаболізму. Очевидним недоліком даної форми є хіба що висока її вартість.
  • Гидролізірованний форма. Засвоюється швидше за інших. Переваги: ​​дає харчування м'язам, вберігає їх від катаболізму, активізує анаболічні реакції. Недоліки: містить баластні ланцюга, які спочатку рвуться і тільки потім потрапляють в кров.
  • Ді-і тріпептідная форма. Досить активно всмоктується, якісно живить м'язи, оберігає їх від катаболізму, стимулює анаболічні процеси. Але, що стосується недоліків, є досить дорогою, і в спортивному середовищі зустрічається досить рідко.
  • ВСАА. Найнеобхідніші м'язам амінокислоти. Вони є джерелом енергії, захищають від катаболізму і активізують анаболічні реакції. Плюси: активно всмоктуються і надають широкий спектр дії. З мінусів тільки висока ціна.

Оскільки саме амінокислоти ВСАА є найпопулярнішими і затребуваними в бодібілдингу, то їх ми і будемо розглядати, а поки, скажемо лише, що ВСАА - це комплексний склад, що включає (або що становить основу) три незамінні амінокислоти: лейцин, ізолейцин і валін. До цих та інших амінокислот ми повернемося пізніше, а поки все ж розтлумачимо природу їх походження.

Що таке амінокислоти

Що таке амінокислоти

Тепер пару слів про природу амінокислот. Що ж взагалі вони з себе представляють? Кожен з нас буквально кожен день споживає їжу багату білками (яйця, молоко, сир, сир, м'ясо і так далі). Білки формуються з амінокислот. В процесі травлення, під впливом ферментів, білки активно руйнуються до амінокислот (таких же, як і в спортивних добавках), які після цього потрапляють в кров і забезпечують харчуванням внутрішні органи і тканини. Іншими словами, амінокислоти - це складові цеглинки, з яких побудовані всі білкові продукти.

Як ми вже з'ясували, амінокислоти виробляють з сироваткового протеїну, джерелом якого є коров'яче молоко. Таким чином, нам стає зрозуміло, що якщо будь-який білок, що надходить з їжею, будь то яйця, сир або м'ясо розпадається до амінокислот, то організму, який в них потребує, в принципі все одно з чого вони будуть отримані, з їжі або з спортивного харчування. Тому дана спортивна добавка є абсолютно безпечною для здоров'я.

склад амінокислот

склад амінокислот

Амінокислотний склад білків в живих організмах програмується генетичним кодом. У процесі синтезу цих білків задіяно 20 стандартних амінокислот. Дев'ять з них - незамінні (організм не пристосований до самостійного їх виробництва і часто отримує їх з їжі або добавок), решта - замінні (організм здатний виробляти їх самостійно, але додатковий їх прийом несе з собою певні вигоди). Існують так само умовно незамінні амінокислоти - вони виробляються в організмі, але в досить малих кількостях. Про всі них піде мова нижче.

Як ми вже з'ясували, в залежності від виробника і різновиди склад може бути різним, але нижче наведено типовий склад добавки - це перекладена на російську мову етикетка від продукту.

В одній порції, а точніше, в даному випадку, в трьох таблетках, крім білків, жирів і холестерину містяться також кальцій і натрій. Що стосується решти складу добавки, то це концентрат сироваткового протеїну, про який трохи нижче, а також 18 амінокислот. Що таке амінокислоти ми вже зрозуміли, тепер залишилося з'ясувати, навіщо вони потрібні, і які функції вони виконують. Оскільки амінокислот всього 20, то чи не залишимо без уваги і ті дві, які не ввійшли до складу даної добавки, їх ми розглянемо в останню чергу.

компоненти добавки

компоненти добавки

Отже, якщо йти по етикетці, то в першу чергу варто описати жири, холестерин, білок, кальцій, натрій, а також концентрат сироваткового протеїну (одержуваний з молока). Оскільки амінокислоти є складовими компонентами білка, то для того, щоб не повторюватися, звернемо вашу увагу на те, що всі ці компоненти рівно в такому ж порядку вже були нами описані в статті « Що таке протеїн ». Там же ми розписали спосіб виробництва протеїну. Тому перейшовши за посиланням, ви можете отримати розгорнуту відповідь на те, яку роль виконують в білкової суміші дані компоненти, а ми переходимо безпосередньо до нашої теми - амінокислотам.

Глутамінова кислота. Відіграє велику роль у функціонуванні мозку, сприяє підвищенню розумових здібностей і опору втоми. Сама по собі вона потрібна для стабілізації рівня цукру, підвищення якості мозкової активності і нормалізації функції шлунково-кишкового тракту. Глутамин конвертується в кислоту вже безпосередньо в мозку.

Лейцин. Присутній в продуктах, які є джерелами білка. Важливий як для виробництва протеїну організмом, так і для зміцнення імунітету. Незначно знижує рівень цукру і активізує секрецію гормону росту. Поряд з изолейцином є джерелом енергії для клітин. Запобігає утворенню серотоніну і розвиток втоми.

Аспарагінова кислота. Похідна речовини аспарагина. Головною її функцією є очищення організму від аміаку. Кислота є безпосереднім регулятором функції нервової системи. Активізує відновлювальні процеси, підвищує силову витривалість, бере участь в перетворенні вуглеводів в глюкозу і освіті запасів глікогену.

Лізин. Покращує всмоктування клітинами кальцію, допомагає утворенню колагену, сприяє утворенню антитіл, що зміцнює імунітет. Відчуваючи його недолік, організм стає схильний до дратівливості, значного зниження концентрації, порушень зорової активності, накопичення втоми, втрати волосся, недокрів'я і не тільки.

Треонін. Регулює утворення пуринів, які розщеплюють баластовий продукт виробництва білка - сечовину. Є однією з ключових складових протеїну емалі і колагену. Бореться з формуванням жирових відкладень в печінці, нормалізує роботу травної системи. Є посередником в обміні речовин і засвоєнні поживних компонентів.

Ізолейцин. Для нарощування м'язів, як і інші ВСАА (з яких практично на 30% сформовані м'язові волокна) просто незамінний. Живить енергією клітини м'язів, попереджає утворення серотоніну, підсилює витривалість і прискорює відновні процеси. З його участю протікає синтез гемоглобіну. Регулює процеси енергозабезпечення.

Серін. Одна з безлічі амінокислот, які беруть участь в утворенні енергії і забезпеченні їй клітин. Постачає печінку і м'язи заздалегідь сформованими запасами глікогену, виступає учасником в процесах зміцнення імунітету, за рахунок постачання імунної системи антитілами. Забезпечує нервові волокна захисною оболонкою.

Аланин. Живить енергією м'язову тканину, головний мозок і ЦНС. Зміцнює імунітет шляхом виробництва антитіл. Регулює обмін кислот і цукрів. Ключовий учасник процесів конвертації амінокислот в глюкозу. Має імуномодулюючий ефект, іншими словами, є регулятором функціонування імунної системи.

Пролин. Забезпечує нормальну роботу суглобів. Підтримує нормальне функціонування міокарда, і одночасно зміцнює його. Здатний активізувати процеси заліковування ран і інших травм. Є найважливішим елементом колагену, завдяки чому якісно впливає на стан шкіри і безлічі м'яких тканин.

Валін. Один з головних учасників формування тканин тіла. Покращує узгодженість роботи м'язів, знижує больовий поріг чутливості до спеки і холоду. Допомагає відновлювати пошкоджені тканини, регулювати метаболічні процеси в м'язах, а також роботу нервової системи. Нормалізує гормональний фон. Запобігає падінню рівня серотоніну.

Фенілаланін. З його допомогою організм синтезує тирозин і такі гормони, як адреналін, норадреналін і тироксин. Мозок при його участі виробляє нейротрансмиттер - норадреналін. Фенілаланін допомагає зберігати бадьорість і апперцепцію організму, знижує відчуття голоду, покращує пам'ять і є своєрідним антидепресантом.

Тирозин. У процесі створення білка, організм здатний заміщати їм фенілаланін. Мозок використовує тирозин для виробництва норадреналіну, який покращує розумову діяльність. Нарівні з іншими амінокислотами бере участь у виробництві адреналіну. Є одним з найпотужніших речовин, здатних знижувати депресивні розлади.

Аргінін. Стимулює виробництво гормону росту, очищення печінки і зміцнення імунітету. Має прямий вплив на зростання і формування білків. Впливає на стабілізацію роботи печінки. Нормальний вміст L-аргініну в тілі людини допомагає ростити м'язи, зменшувати жирові відкладення і швидше відновлюватися між тренуваннями.

Цистеїн. Нарівні з безліччю інших амінокислот, є елементом м'язових білків. Сприяє утворенню колагену, покращує еластичність і структуру шкіри. Забезпечує захист організму від дії вільних радикалів і багатьох токсичних речовин, що і пояснює його яскраво виражені антиоксидантні властивості.

Метіонін. З його участю протікає обмін білків і жирів. Також з його допомогою організм виробляє цистеїн. Метіонін забезпечує організм сіркою, вона потрібна для якісного росту волосся і нігтів. Він здатний виводити з організму важкі метали. Виступає в ролі регулятора процесів синтезу аміаку і очищення від нього сечі, що полегшує роботу сечового міхура.

Гистидин. З його допомогою організм формує, живить і зміцнює тканини. Він формує захисний шар нервових клітин, які виступають в ролі нейротрансмітерів між мозком, органами і системами тіла. Активно впливає на фізичний стан і психічне здоров'я. Здатний виводити шкідливі речовини з організму і синтезувати червоні кров'яні тільця.

Гліцин. Постачає киснем процес формування нових клітин. Займається виробництвом гормонів і зміцненням здоров'я. Покращує роботу головного мозку. Антидепресант з активним седативною дією. Перешкоджає руйнуванню тканин м'язів і сприяє протіканню відновних процесів. Один з ключових компонентів сполучної тканини.

Триптофан. Нарівні з ніацином і серотоніном регулює мозкову активність, контролює апетит, сон і настрій. Є релаксантом, запобігає безсоння, волнительность і депресію. Здатний знижувати головні болі. Зміцнює імунітет, знижує ймовірність виникнення спазмів артерій і міокарда. Здатний знижувати рівень холестерину.

Аспарагин. Здатний стабілізувати роботу ЦНС. Крім іншого, його здатності проявляються в усуненні симптомів втоми. Зменшує симптоми як занадто сильного збудження, так і надлишкової загальмованості. Надає допомогу в синтезі амінокислот в печінці. Зміцнює імунітет шляхом збільшення виробництва антитіл і схожих сполук.

Глутамин. Контролює і регулює роботу імунної системи. Знижує сприйнятливість до хвороб і інфекцій. Є учасником процесу синтезу білків. Виступає в ролі продукту харчування для еритроцитів. Являє собою допоміжне джерело ресурсів для мозку і здатний запобігати руйнування білків, викликане впливом кортизолу.

висновок

Підведемо підсумки. Амінокислоти - це харчовий компонент, комплекс складових якого має на меті прискорення відновлювальних процесів після важких тренувань і формування нових м'язів. Не дивлячись на додаткові речовини, наявні в складі таких добавок, основою їх служать саме замінні і незамінні амінокислоти, так як вони представляють собою будівельний матеріал для білків. А оскільки, як ми вже знаємо, амінокислоти отримують з коров'ячого молока, то можна зробити висновок, що ця харчова добавка має цілком природне походження.

Крім іншого, якщо говорити не про добавках, а про продукти харчування, амінокислоти є елементами всіх продуктових білків, як наприклад м'ясо (риба, птиця, яловичина), яйця, сир, молоко, сир і не тільки. Побічні ефекти у них відсутні, з тієї причини, що амінокислоти є органічними харчовими компонентами, а єдине, що може затьмарити ефект від їх прийому це індивідуальна непереносимість. Добавка протипоказана вагітним і годуючим матерям, але в той же час, користь амінокислот є очевидною. Що стосується шкоди амінокислот, про що ми вже говорили, то добавка є абсолютно безпечною для життя і здоров'я, і ​​приймати її можна в будь-якому віці, бажано, після закінчення періоду статевого дозрівання.

Що ж взагалі вони з себе представляють?