Полезные материалы

Спортивне харчування для дітей

  1. Сутність питання
  2. Що може дати спортивне харчування дітям?
  3. Яке спортивне харчування вибрати для дитини
  4. На закінчення

Спеціальні спортивні добавки все більше полиць займають в сучасних магазинах, вивіски «спортивне харчування» можна зустріти практично в будь-якому сучасному мегаполісі. Вже давно минув той час, коли зі словосполученням «спортивні добавки» асоціювали щось шкідливе для здоров'я, помилково плутаючи його з гормонами і стероїдами. Сьогодні є безліч спеціалізованих препаратів, які допомагають відновлювати після тренувань, підвищують їх ефективність. є спеціальне спортивне харчування для жінок , Чоловіків, але ... чи є воно для дітей і підлітків? Точніше варто переформулювати питання інакше - чи можна приймати спортивне харчування дітям?

Сутність питання

Перш за все, необхідно з'ясувати для чого може бути необхідний прийом додаткових добавок підлітку Перш за все, необхідно з'ясувати для чого може бути необхідний прийом додаткових добавок підлітку. Що саме протеїни та інші препарати можуть дати молодому швидкорослому організму, чого не може дати звичайна їжа. І тут ми трохи відійдемо від питань харчування. Справа в тому, що вибираючи добавки для своїх дітей, дорослі часто намагаються замінити ними методологічні прорахунки і помилки в інших областях - тренуваннях, способі життя. Або ж зовсім - намагаються домогтися неможливого. Якщо дитина від народження схильний до худорби, то дуже складно одними добавками наростити йому «м'ясо» тим більше, що різкий гормональний стрибок ще не трапився. Та й головне - це все-таки тренування. Якщо вони побудовані неправильно то скільки не пий протеїнів - толку не буде. А сам дитина, з причини відсутності належного досвіду і кваліфікації, не здатний проаналізувати свої тренування.

Тому для початку вам варто проаналізувати, а чи дійсно вся справа в недостатньому або неповноцінному харчуванні, чи дійсно все впирається в брак організмом поживних речовин. І тільки якщо відповідь буде позитивною - тоді варто переходити до наступного питання.

Що може дати спортивне харчування дітям?

Дуже часто харчування дітей зав'язано на їх стиль життя. З ранку - сніданок, який ледь прокинувся дитина долає насилу. Далі - школа / ліцей / інститут. Про якість харчування їх їдальнях не варто зайвий раз і говорити. І тільки ввечері нарешті - повноцінний, смачну вечерю. Занадто мало не тільки для дитини, а й простої людини. При такому розпорядку дня організму підлітка вкрай не вистачає і білків і вуглеводів. Їх в достатній кількості можуть дати спортивні добавки в легко засвоюваній формі. Досить з ранку в шейкері розвести пару порцій і потім пити протягом дня, заїдаючи якимось фруктом. І зручно і можливо де завгодно - від місць навчання до місць спортивних занять. Особливо, до слова, занять - тому що простіше після тренування випити протеїновий коктейль, ніж шукати де б перекусити. А вже користь протеїну і бутербродів або того ж МакДональдса і порівнювати не можна!

Тому як джерело поживних речовин і заміни фастфуду спортивне харчування згодиться на всі 100%. Головне не забувати його вчасно готувати з ранку і брати з собою.

Яке спортивне харчування вибрати для дитини

Добавок для спортсменів дуже багато Добавок для спортсменів дуже багато. І не тільки за асортиментом, а й за видами. Але для дітей варто звернути увагу тільки на три з них:

  • Протеїни. Відмінне джерело білка для організму. Найкраще вибирати молочний протеїн, який на відміну яєчного і соєвого має приємний смак. Не настільки важливо - буде це ізолят сироваткового білка, казеїн або білок молочної сироватки. Головне щоб він був якісний. На цьому етапі тренувань не має сенсу вираховувати швидкість засвоювання і харчову цінність білка, дитина не помітить цієї різниці. Головне - це якість продукту і своєчасність надходження його в організм.
  • Гейнери. Це, як ви знаєте, ті ж протеїни з великою кількістю вуглеводів. Відмінний варіант при проблемах з недостатньою вагою або при заняттях активними видами спорту - хокеєм, футболом, бігом - всім тим, де вкрай важлива енергія. Гейнери дадуть не тільки будівельний матеріал для відновлення м'язових клітин, але і сили для тривалих тренувань. Залежно від конкретних особливостей підлітка і його занять можна комбінувати гейнер і протеїн. Приймати гейнер тільки в дні тренувань або ж змішувати протеїни з гейнера для знаходження оптимальної концентрації вуглеводів.
  • Амінокислоти. Якщо ваша дитина займається серйозно і прагне до високих досягнень, то можливий прийом і амінокислот. Вони натуральні і безпечні, але приймати їх варто тільки з їжею або після їди. Можливе додавання в протеїнові напої. Прийом їх натщесерце може викликати подразнення шлунка якщо є така схильність.

Решта добавки дітям приймати не має сенсу або не можна. Креатин ще не надасть того ефекту, та й так само може викликати роздратування молодого шлунка. Не можна приймати анаболічні формули - вони опосередковано впливають на рівень тестостерону. Що є плюсом для дорослої людини, але категорично неприпустимо для дитини чи підлітка!

Якщо у вашої дитини проблеми із зайвою вагою, то не можна приймати спалювачі жиру. Вони містять кофеїн та інші стимулюючі нервову систему речовини. Краще запишіть його в секцію бігу!

Прийом енергетиків під час тренувань теж не рекомендується. В принципі енергія не завадить, але проблема в тому, що більшість енергетиків містять вітаміни і мікроелементи, розраховані на організм дорослої людини. Можна було б пити під час тренування сік, але він погано тамує спрагу, скоріше навпаки. Тому краще запастися енергією заздалегідь - з того ж гейнера, а під час тренування або змагань пити просту воду.

Спеціалізовані протеїнові батончики по суті є сухими аналогами протеїнів і гейнери. Але все одно їх споживання - це та сама небажана «сухомятка», проти якої виступають всі лікарі. Так що краще все ж пити протеїн, ніж жувати батончик. Та й смак у протеїнів набагато краще.

Є ще клас препаратів, які називаються «замінниками їжі». Але вони розраховані більше на дівчат, які прагнуть схуднути. І замінники їжі навпаки - потрібні щоб знизити апетит або поїсти при цьому не давши організму нічого, що він міг би використовувати як енергію. Тому замінники їжі теж не те, що потрібно дитині.

На закінчення

І наостанок ще раз хотілося б повторити: головне - це якість спортивного харчування. Вже якщо ви берете його для дітей і підлітків то економити не можна. Рекомендації з наших вуст носили б відтінок реклами, тому утримаємося від них. Радьтеся з колегами, тренерами, читайте літературу, міркуйте логічно. Починати прийом варто поступово, спостерігаючи за реакцією організму дитини. Якщо виникають будь-які кишкові розлади (а це максимум що може статися при прийомі якісного харчування) то краще змінити або виробника або тип білка (наприклад, казеїновий замінити на сироватковий ізолят). Загалом - завдання підібрати те харчування, яке найкращим чином буде сприйматися організмом вашої дитини.

Перерви в прийомі спортивного харчування, як правило, не роблять. Але на період канікул або коли дитина їде на відпочинок можна зробити перерву і в прийомі добавок. Просто для різноманітності і психологічного відпочинку.

Читайте також: Спортивне харчування для жінок

И є воно для дітей і підлітків?
Що може дати спортивне харчування дітям?