Полезные материалы

Спортивні харчові добавки для набору м'язової маси і спалювання жиру: за і проти

  1. Спортивні харчування: що це таке, і як воно працює
  2. Підберемо і запишемо до лікаря безкоштовно
  3. Яких цілей можна досягти за допомогою спортивного харчування
  4. Мета № 2. Спалювання жиру
  5. Мета № 3. Набуття витривалості
  6. Мета № 4. Зміцнення суглобів
  7. Спортивне харчування: як приймати і поєднувати
Як правильно вибрати спортивне харчування?

Спортивні харчування: що це таке, і як воно працює

Спортивні добавки або спортивне харчування - НЕ чудодійні пігулки, здатні створити атлета з будь-якої людини. Перш за все спортивні добавки - це харчові продукти.

По суті, спортивне харчування являє собою концентровані суміші основних харчових елементів в легкозасвоюваній формі. Ці суміші дійсно допомагають поліпшити спортивні результати, але не більше того.

Спортивні добавки не замінять ні походи в спортзал, ні натуральне харчування. Добавки можуть бути лише хорошим доповненням до тренувань і правильного раціону.

Підберемо і запишемо
до лікаря безкоштовно

Завантажити безкоштовний додаток

Завантажити Android у Google Play

Доступно в App Store

Головні переваги спортивних добавок:

  • зручність використання;
  • великий термін придатності;
  • хороша засвоюваність;
  • висока концентрація корисних речовин.

До вибору тієї чи іншої спортивної харчової добавки потрібно підходити з розумом. Треба уважно читати склад і усвідомлювати, якої мети ви хочете домогтися за допомогою спортивних добавок.

Яких цілей можна досягти за допомогою спортивного харчування

Мета № 1. Набір м'язової маси

Щодня людина повинна отримувати 1,5-2 грами білка на кілограм власної ваги . Тільки в цьому випадку можна розраховувати на зростання м'язової маси - зрозуміло, за умови відповідних навантажень. Тому атлетів і бодібілдерів так популярні протеїни.

Протеїни виробляють:

  • на основі молочної сироватки (сироваткові)
  • шляхом фільтрації молока (казеїн)
  • на основі яєчного білка, яловичого або соєвого білка.

В ідеалі краще не обмежуватися одним видом протеїнів, а поєднувати різні.

Вживати протеїни теж потрібно в різний час. Наприклад, сироватковий хороший відразу після тренування, а казеїн - на ніч.

Фахівці радять підвищувати калорійність їжі поступово. При цьому кількість прийомів їжі потрібно збільшити до 5-6, і випивати не менше трьох літрів води на добу.

Гейнери - висококалорійні вуглеводно-білкові суміші. Деякі гейнери містять різні вітаміни і креатин.

Гейнери підходять для людей з невеликою масою тіла і хорошим метаболізмом, яким складно дається набір м'язової маси.

Гейнер, в якому багато «простих» вуглеводів, допоможе швидко відновитися після тренування. Якщо ж Гейнер містить «складні» вуглеводи, то, прийнявши його за годину-півтора до тренування, можна підвищити її ефективність.

Креатин - речовина, яка бере участь в енергетичному обміні в м'язових і нервових клітинах. Креатин застосовують під час тренувань.

Креатин дозволяє:

  • зарядити м'язи енергією;
  • швидко наростити м'язову тканину;
  • збільшити силу і витривалість атлета;
  • зменшити утворення молочної кислоти;
  • прискорити відновлення м'язів після навантажень.
Для набору м'язової маси найчастіше використовують протеїни, гейнери і креатин

Вітамінно-мінеральні комплекси можна приймати весь період тренувань. Якщо є якісь проблеми зі здоров'ям, то перед покупкою вітамінів варто проконсультуватися з лікарем.

Вітамінно-мінеральні комплекси:

  • сприяють нарощуванню м'язової маси;
  • допомагають організму відновлюватися після важких навантажень;
  • дозволяють заповнити в організмі дефіцит тих чи інших елементів.

Мета № 2. Спалювання жиру

Жироспалювачі стимулюють метаболізм, перешкоджають синтезу жирів, знижують апетит і сприяють виведенню рідини з організму.

Види спалювачів жиру:

  • Термогеники стимулюють активне спалювання жиру за рахунок підвищення температури тіла, швидкості метаболізму і зниження апетиту. Як правило, до їх складу входить кофеїн .
  • Ліпотропіки розщеплюють жир і виводять з організму зайву воду.
  • Блокатори ускладнюють засвоєння жирів або вуглеводів.
  • L-карнітин теоретично не відноситься до жиросжигателях. Однак карнітин сприяє окисленню жирних кислот, допомагаючи спалювати жир під час інтенсивних тренувань.

Мета № 3. Набуття витривалості

BCAA - група протеіногенних амінокислот: лейцину, ізолейцину і валіну. Їх запаси сильно виснажуються при серйозних фізичних навантаженнях. Амінокислоти ВСАА можна приймати як перед тренуванням, так і після неї.

Бета-аланін і цитрулін уповільнюють наступ втоми під час інтенсивних тренувань, покращують тривалість та результативність спортивних занять.

Енергетики підвищують м'язовий тонус, знімають втому і покращують кровообіг. В основному містять кофеїн і екстракт гуарани.

Предтреніровочную комплекси - спеціально розроблені спортивні продукти, які надають сил, підвищують витривалість, що прискорюють обмінні процеси, що створюють сприятливий гормональний фон.

Мета № 4. Зміцнення суглобів

Глюкозамін, хондроїтин та колаген поряд з розминкою дозволяють зберегти суглоби і зв'язки від дистрофічних процесів і пошкоджень під час інтенсивних навантажень. Прискорюють регенерацію сполучної тканини і сприяють її зміцненню.

Омега-3 перешкоджають руйнуванню хряща. Крім того, Омега-3 необхідні для правильної роботи серця і судин, покращують стан шкіри і волосся, уповільнюють накопичення жирів, а тому дуже популярні в тому числі у жінок, які прагнуть схуднути.

Кальцій і вітамін D необхідні для зміцнення кісток, підтримують здоров'я зв'язок і суглобів.

Спортивне харчування: як приймати і поєднувати

Увага: у спортивних добавок бувають протипоказання!

Як і будь-які біологічно активні добавки, спортивні харчові добавки мають ряд протипоказань:

  • Протеїни не варто приймати людям із захворюваннями нирок і печению
  • Кофеїн не підходить сердечникам.
  • Амінокислоти протипоказані хворим на виразку шлунку.
  • Глютамин і інші добавки, що впливають на обмін речовини, протипоказані підліткам, вагітним жінкам, людям з гормональними порушеннями і схильністю до новоутворень.

Існує і індивідуальна непереносимість будь-яких компонентів. У деяких людей при прийомі спортивних добавок може виникнути печія, нудота і навіть діарея. Втім, проблеми з травленням в більшості випадків легко переборні, якщо дотримуватися певних правил.

Правила прийому спортивних добавок:

  1. Якщо організм погано сприймає протеїни, гейнери або амінокислоти, не варто вживати їх натщесерце.
  2. Білковий коктейль доставить менше дискомфорту, якщо до нього додати клітковину. В якості останньої підійде звичайне яблуко.
  3. Важливо враховувати і сполучуваність різних добавок. Так, протеїни на молочній основі не сумісні з амінокислотами. Гейнери несумісні з жиросжигателями.

Важливо е економити на якості, а вибирати кращі спортивні добавки відомих фірм.В іншому випадку поряд з корисними речовинами ви ризикуєте отримати купу шкідливих і навіть небезпечних компонентів.

Не перевищуйте рекомендовані дозування. Це загрожує не тільки легкими «побочками», а й серйозними проблемами зі здоров'ям. Краще, навпаки, дробити рекомендовану дозу на декілька прийомів. Крім того, нові добавки потрібно вводити поступово.

Будьте здорові і красиві!