Полезные материалы

BattleBots - шоу бойових роботів

  1. Реальні бої роботів
  2. Деякі витяги з правил
  3. Веботи (webots)
  4. Робото-пейнтбол
  5. Основні перспективи
  6. VI. робототехніка:

Одного разу один гламурний журнал вирішив відкрити науково-популярний розділ і запропонував мені написати статтю про бої роботів. Через два дні "Купи собі бойового робота" (так була названа стаття) була упакована і відіслана по інтернету. Редактор запитав: "Нічого, якщо ми там його трохи поправимо?" - "Нічого". В результаті ... вийшло: "Механічна смерть!" (Це назва), і процитую новий варіант вступу: "Ти втомлено скрипиш перемикачами реле. Око-індикатор противника повільно гасне, і ти розумієш, що він всього лише послідовність нулів, створена потісі людей заради". Звичайно, від такого варіанту я відразу відмовився :)

Але, це тенденція - людина хоче бачити в роботі одухотворений предмет. Майже все населення Землі буде дивитися третього "Термінатора". Слово "робот", швидше за все, стане самим розкрученим брендом в XXI столітті. Не так давно з'явилася мода серед виробників пилососів - тепер нові автоматизовані моделі називаються Robovac (робот-пилосос). При цьому 200-доларова модель Roomba, що зовні нагадує велику шайбу, стала в деяких сім'ях мало не повноцінним їх членом. Люди стали їм давати імена, доглядати за ними. Про електронну собаку Aibo і говорити не доводиться.

Зараз ми спробуємо відкрити завісу над тим, що ж насправді відбувається в світі роботів, особливо в найцікавішому його прояві - битвах.

Реальні бої роботів

Сучасні бої роботів - це, перш за все, змагання між людьми-професіоналами. Зараз можна побачити змагання на землі, у воді, під водою і в повітрі. У більшості випадків ми говоримо про радіокеровані моделі, оснащених необхідним обладнанням і зброєю. Десь в 80-х - 90-х роках минулого століття як гриби після дощу почали з'являтися змагання радіокерованих пристроїв. Це і авіамодельний спорт, у якого зараз дуже багато шанувальників і автомодельний, у якого їх не менше, і судномодельного. Потім до нас дійшли новини про проведені змаганнях роботів-сумоїстів - радіокерованих коробках на коліщатках. Завдання змагається - виштовхнути суперника за коло. Зараз цим нікого не здивуєш, і подібні змагання проводяться мало не в усіх університетах. В Японії активно стало поширюватися інша течія - крокуючі роботи і роботи-гуманоїди. Справа в тому, що у цієї країни дуже велика і славна історія подібних розробок. Досить згадати робота-піаніста чи славного "старого" Waseda. Зараз лідерство в технологіях виробництва роботів-гуманоїдів належить Sony, Mitsubishi і Honda. Навесні проводилася одна з найпопулярніших виставок в цій області - Robodex 2003 де було представлено величезну кількість крокуючих моделей.

Кілька років тому в Японії проводилися боксерські бої роботів-гуманоїдів. Правда, виглядало це дуже смішно. Робот, одна рука якого коштує десятки тисяч доларів, гранично повільно завдає удар у сервочелюсть суперника, вартість якої не менше. Господарі, звичайно, і раді були зробити шоу, але одне незграбне падіння вихованця ... і кілька років роботи і десятки тисяч доларів - нанівець. Зараз роботи-гуманоїди все ще знаходяться на етапі свого зародження і їх сьогоднішня вартість, як і у будь-яких надсучасних технологій оцінюється сотнями тисяч доларів. Хоча нам обіцяли реалізувати до 2050 року футбольний матч - роботи проти людей. Подивимося.

Американська компанія BattleBots Inc. пішла дещо іншим шляхом. За основу були взяті ті ж радіокеровані моделі, але тільки важче і з озброєнням. Команди винаходять, будують і управляють бойовими роботами, щоб показати свої творчі навички, інженерні здібності, стратегію і здатність управління. Спосіб пересування моделей може бути абсолютно будь-яким. В основному наземні змагання проходять в три етапи - гонки по трасі, смуга перешкод і безпосередньо сам бій. До третього етапу доходять тільки кращі. Якщо говорити про підводні боях, то це гонки на швидкість у воді, гонки під час шторму, і фінальна битва. При цьому, якщо при наземному варіанті бою, змагається досить вибити противника з ігрового поля, і той падає в прірву, в підводному набагато складніше - при виході за лінію їх чекає озброєний до зубів робот-дистрактор, піти від чіпких лап якого практично неможливо.

Що дивно в боях від BattleBots - дуже серйозна організація шоу. Це вже не університетську змагання. BattleBots висуває суворі нормативи, технічні допуски і правила для учасників ігрищ, в яких враховано практично всі. Наприклад, якщо ви в наземному змаганні вирішили придумати стрибаючого робота, то за вас вже все розрахували, - він повинен стрибати не вище 180 см :) Якщо вас цікавить детальна документація та правила, то ви можете завантажити потрібні документи за адресою www.battlebots.com

Деякі витяги з правил

Попередження: Побудова і використання бойових роботів може бути небезпечним. Не створюйте і не користуйтеся бойовими роботами, якщо ви не маєте належної кваліфікації. Кожен бойовий робот повинен пройти сертифікацію BattleBots Inc. Безпека, стан, дизайн, відповідність закону, експлуатація, можливість комерційного використання, відповідність до використання - все підкоряється вимогам і правилам BattleBots Inc.

Наземні бої проводяться на спеціальному полі або "BattleBox" - 48-футовий квадрат, піднятий на висоту 2 фути від статі. Іноді на арені спеціально створюються перешкоди і додаткові складності, призначені для заподіяння шкоди і / або виведення з ладу бойового робота. Ті, що змагаються можуть використовувати такі елементи для своєї вигоди. Для регіональних ігор використовуються BatlleBox з меншими розмірами і меншою кількістю ризикованих перешкод. Для наземних боїв визначені чотири вагові категорії, що чимось нам нагадує правила боксу. У наведеній таблиці відображена градація вагових категорій і, як можна помітити, розбіжність в вазі для кожної з них досить велика. Найчастіше конструктори орієнтуються на верхню межу кожної з категорій. Так, більшість роботів у важкій категорії важать від 90 кг. Ходять, або як їх ще називають, "крокуючі" роботи мають таку ж градацію вагових категорій, але з перевагою ваги в 30%. Потрібно відзначити, що дуже рідко крокуючі роботи змагаються з їздячи - у останніх є явна перевага в стійкості і меншою схильності поломок. Тому, щоб зрівняти сили, були прийняті такі розбіжності для однакових вагових категорій.

вагова категорія
наземного "бійцівського" роботаДопуски для їздятьДопуски для крокуючих

Легка від 13.5 кг (30 фунтів)
до 27 кг (60 фунтів) від 17.5 кг (39 фунтів)
до 35.5 кг (78 фунтів) Середня від 27 кг (60 фунтів)
до 54.5 кг (120 фунтів) від 35.5 кг (78 фунтів)
до 71 кг (156 фунтів) Тажелая від 54.5 кг (120 фунтів)
до 100 кг (220 фунтів) від 71 кг (156 фунтів)
до 130 кг (286 фунтів) Супер-важковаговики від 100 кг (220 фунтів)
до 154 кг (340 фунтів) від 130 кг (286 фунтів)
до 200,5 кг (442 фунти)

Додатково мають місце обмеження за розмірами і мінімального значення швидкості. Якщо ваш їздить робот має довжину понад 5 футів (152, 4 см) і ширину більше 4 футів (121,9 см), то йому знадобиться спеціальний "піт-стоп", що буде обговорюватися окремо. При атестації роботів також звертають увагу на швидкість, вона повинна бути не нижче одного фута в секунду (0,3 м / с). Якщо говорити про матеріали, з яких робляться бойові машини, то тут також можуть бути встановлені обмеження. Не допускається використання токсичних, важких, реактивних металів, радіоактивних матеріалів, токсичних або небезпечних волокнистих матеріалів типу азбесту, скловолокна, гниючих органічних субстанцій і так далі.

Попередження: Пневматичні і гідравлічні системи можуть бути дуже небезпечні, якщо розробка, складання та тестування не проводилися на належному рівні. Якщо конструктор і / або збирач не має глибоких знань в області пневматичних і / або гідравлічних систем, йому не дозволяється використовувати такі пристрої в бойовому роботі.

До боїв не допускаються такі типи озброєнь:

  1. Електричне / електромагнітне зброю.
  2. Зброя, забруднююча поле битви, а це вода, коррозівного хімікати, що клеїться і рідка піна, пил, пісок, кульки від підшипників і інші дрібні предмети, навмисне пролиті мастильні матеріали, такі як масло, мастило, графіт і силікон.
  3. Засліплювати зброю, в тому числі, великі обсяги диму і пилу, світлові спалахи і дуже яскраве світло, зовнішній лазерне світло.
  4. Вибухові речовини
  5. Зброя, забруднююча механізм.
  6. Взаіморазрушающее зброю.

Попередження: На гри не допускаються діти молодше восьми років.

Існують обмеження за зовнішнім виглядом бойових машин. Оформлення не повинно суперечити чиїмось релігійних почуттів і проповідувати нацизм.

Окремо хочеться сказати про імена бойових машин - вони повинні підбиратися виходячи з закону з авторських прав. Командам пропонується відстежити нове вбрання ім'я через Google, і якщо такого в списках не знайдеться, то даний варіант резервується за новим розробником. Назва робота розцінюється як торгова марка.

Не дивлячись на таку велику кількість обмежень змагання BattleBots можна вважати найжорсткішими на сьогодні "боями без правил". Цілком можливий "летальний результат" противника, і він навіть вітається, так як це відмінний елемент шоу.

Шоу бойових роботів виправдано ще й з інших міркувань. Справа в тому, що машини для BattleBots збираються приблизно за шість місяців. Це найменший термін в порівнянні із збіркою тих же роботів-гуманоїдів і т.п. При цьому окупність такого роду заходів колосальна, але і вкладення не малі. Уявіть, що на складання однієї такої бойової машини витрачається не менше $ 3000 (іноді і набагато більше). Невеликий сервомотор може коштувати близько $ 200, не кажучи вже про приводах і дистанційному управлінні. Дане шоу окупається ще й тим, що користувачі і ентузіасти з усього світу починають купувати книги, деталі. При бажанні вам можуть зібрати вже готового бойового робота і вислати в коробці (якщо це пройде митницю).

Веботи (webots)

Це також дуже цікавий клон змагань роботів. За адресою www.cyberbotics.com можливо придбати не тільки готові моделі, а й програму, за допомогою якої ви зможете змоделювати свого робота.

Такі віртуальні моделі називаються веботамі (webots). Так ось, шлях від комп'ютерного екрану до повноцінної реалізації досить довгий, тому розробники вирішили трохи поквапити події і влаштувати змагання комп'ютерних моделей, тобто веботов. Наскільки я пам'ятаю, їх уже пройшло два - в 1999-м і 2000-м. Звичайно, якщо говорити про війни роботів у віртуальному світі, то, як тут не згадати MechWarrior і інші подібні ігри. Але веботи несуть в собі дещо іншу ідею - робота ви створюєте самостійно. Тут також як і з "живими" прототипами розробники винаходять, будують і управляють бойовими роботами, щоб показати свої творчі навички, інженерні здібності, стратегію і здатність управління. Веботи - це віртуальна альтернатива змагань BattleBots з більшою часткою креативності, думаю, що у неї буде велике майбутнє, але не обов'язково пов'язане саме з фірмою Cyberbotics. Тут, як ми розуміємо, з'являються свої правила - правила віртуального світу.

Робото-пейнтбол

Варіант, який пропонує Plantaco Ltd. представляє дещо інший варіант проведення змагань - змішаний варіант віртуального і реального. Танк Desktop Rover оснащений відеокамерою і управляється за допомогою комп'ютера. При цьому його оператор може знаходитися на віддаленій відстані. Інше все просто - на борту Desktop Rover є "лазерна гармата" і датчик попадання. Правила як у пейнтболі - переміщатися по пересіченій місцевості і знищувати суперників. Це найдешевше змагання бойових роботів, оскільки кожен такий танк коштує всього $ 59.

Основні перспективи

Змагання BattleBots - одне з найяскравіших шоу початку століття. До того ж були складені правила і технічні нормативи, які можна вважати прототипом для проведення майбутніх великих ігор. При цьому не варто забувати, що є й інша сторона медалі, яка також може отримати активний розвиток - віртуальні роботи. З ними можна влаштовувати цілі битви в інтернет, при цьому немає обмежень за типами озброєнь і так далі. Цьому речі сприяє і мова моделювання віртуальної реальності VRML (Virtual Reality Modeling Language), що дозволяє зберігати і описувати 3D-об'єкти, який, до речі, був у свій час незаслужено забутий. Але, з такими віртуальними іграми можна дійти до справжніх війн роботів, як це поки досить скромно ілюструє пейнтбольний варіант. Адже тривимірну програмну модель цілком просто реалізувати в реалі.

Тобто зараз відбувається перехід від стану розрізненості до монополізації індустрії. Перший серйозний гігант - BattleBots Inc.

VI. робототехніка:

Одного разу один гламурний журнал вирішив відкрити науково-популярний розділ і запропонував мені написати статтю про бої роботів Роботи, кіборги, андроїди ...

[11/02/2004] [11/02/2004]   Роботи на армійській службі   [23/01/2004]   Фабрика з виробництва кіборгів   [03/12/2003]   Термінатор - 4   [14/11/2003]   Комп'ютерні рукавички   [16/10/2003]   Digital life   [05/09/2003]   Роботи - партнери   [03/09/2003]   Роботи-охоронці від Robowatch Technologies   [12/08/2003]   Нано-роботи   [06/08/2003]   AIBO   [18/11/2002]
Роботи на армійській службі [23/01/2004]
Фабрика з виробництва кіборгів [03/12/2003]
Термінатор - 4 [14/11/2003]
Комп'ютерні рукавички [16/10/2003]
Digital life [05/09/2003]
Роботи - партнери [03/09/2003]
Роботи-охоронці від Robowatch Technologies [12/08/2003]
Нано-роботи [06/08/2003]
AIBO [18/11/2002]

Якщо Ви помітили помилку - виділіть необхідний текст і натисніть CTRL + ENTER.

Редактор запитав: "Нічого, якщо ми там його трохи поправимо?