Полезные материалы

Настільна гра Scythe (Серп / Коса)

  1. журавлинна історія
  2. Батьківщина кличе! Підготовка до гри і її цілі
  3. Все для фронту, все для перемоги! Хід гравця і дії планшетів
  4. Ні кроку назад! Переміщення по карті
  5. Наше дело правое! битви
  6. Я згоден на медаль! враження

Велика Війна відгриміла, але її попіл все ще чорнить снігу Європи 1920-их

Велика Війна відгриміла, але її попіл все ще чорнить снігу Європи 1920-их. Капіталістичний місто-держава Факторія, який виробляв бойових роботів для ворогуючих країн, закрив свої двері, звернувши на себе увагу кількох сусідніх країн. Росія, Польща, Крим, Німеччина і Скандинавія спорядили загони, очолювані відважними героями, щоб закріпити своє панування на території Східної Європи. Досліджуйте і завойовує нові землі, здобувайте ресурси, набирайте рекрутів і робочих, взвод споруди і відправляйте в бій грізні бойові механізми!

Ласкаво просимо в світ «Scythe», товариш! Як бачиш, історія Європи була переписана завдяки новітнім науковим досягненням, який відкрив людству альтернативний шлях розвитку. Сідай, я розповім тобі докладніше про причини конфлікту і ворогуючих сторонах.

журавлинна історія

Вперше за десятки років головна кузня минулої війни - Факторія закрилася. Що послужило причиною? Ніхто не знає. Можливо, закінчився якийсь рідкісний ресурс, колишній основою промисловості. Або в ході невдалого експерименту були знищені лабораторії і персонал. Так чи інакше, землі Факторії стали бажаним шматком для будь-якої держави. Та й саме місто напевно зберігає безліч таємниць. П'ять фракцій відправили кращих своїх представників для того, щоб дістати їх.

  • Бьорн і Моксі з Північних Королівств, що славляться своїми чудовими плавців. Їх бойові машини здатні перетинати річки і озера вплав, обрушуючи на ворогів шквал артилерійського вогню.
  • Ольга Романова і Чанга, Союз Русвет. Союз сильний своїми робітниками, непокладающімі рук і вдень, і вночі. А народна армія Русвета працює як один налагоджений механізм.

А народна армія Русвета працює як один налагоджений механізм

  • Анна і Войтек з Республіки Поланьи стали народними героями, надаючи допомогу простим жителям за часів Великої Війни. Завдяки їх бездоганної репутації, міста і села один за іншим добровільно піднімають прапори Польщі. Їх бойові механізми здатні занурюватися під воду, перетинаючи величезні відстані подібно підводним човнам.
  • Зера і Кар, Кримське ханство. Старша дочка кримського хана, Зера, прекрасний боєць і дипломат. Вона вміло торгує інформацією і завжди на один крок попереду ворожої розвідки. А кочівницький спосіб життя дозволяє їй без праці перетинати землі Європи.

А кочівницький спосіб життя дозволяє їй без праці перетинати землі Європи

  • Гюнтер фон Дуйсбург і його вовки - Ніч і День, Саксонська Імперія. Гюнтер прославлений стратег, добре знайомий з горами і тунелями Східної Європи. Тільки йому відомі секретні гірські стежки, він майстер засідок і невблаганний боєць.

Кожна зі сторін прагне зміцнити свій вплив на цій території, захоплюючи нові землі, добуваючи ресурси і розвиваючи інфраструктуру. І той, хто зможе витягти з конфлікту найбільшу вигоду, буде оголошений переможцем.

Батьківщина кличе! Підготовка до гри і її цілі

Як ви, напевно, здогадалися, мірилом успіху будуть переможні очки, які є в цій грі грошима. Є три основні категорії за якими вони нараховуються: здобуті ресурси, контрольовані території і зірки, отримані за виконання завдань. Відповідно, гра триває до тих пір, поки хтось із гравців не набере всі шість зірок. Великий плюс, що ігрових завдань більше шести, тому учасники можуть будувати свою стратегію, націлившись лише на частину з них.

Перед початком гри кожен учасник отримує планшет фракції і випадковий планшет гравця, на якому в спеціально зроблених поглибленнях розставляються всі дерев'яні компоненти. Пластикова мініатюра героя виставляється на домашню територію фракції, поруч з якою виставляються два міпла-робітників. Потім учасники виставляють свої стартові параметри, виходячи з значень, зазначених на планшетах. Так само випадковим чином визначається жетон бонусу споруд, який викладається на ігровому полі і відповідає за нарахування переможних очок за будівництво будівель в певних місцях.

Все для фронту, все для перемоги! Хід гравця і дії планшетів

У свій хід гравець бере фішку і виставляє її на одну з чотирьох секцій планшета, за бажанням виконуючи її верхнє, а потім нижня дію. Ставити фішку на ту ж секцію планшета з якою вона була знята не можна! Іншими словами, дії доведеться чергувати.

На кожному планшеті чотири верхніх і чотири нижніх властивості, які розташовані в різному порядку і відрізняються ціною, що істотно впливає на стратегію і збільшує реіграбельность.

На кожному планшеті чотири верхніх і чотири нижніх властивості, які розташовані в різному порядку і відрізняються ціною, що істотно впливає на стратегію і збільшує реіграбельность

Верхні дії:

  • Production (виробництво): заплатите вартість, зазначену на відкритих осередках з робочими, виберіть 1-2 різних гекса з вашими міпламі і отримаєте за них ресурси. Один робітник виробляє один ресурс. На відміну від більшості євро-ігор, всі ресурси зберігаються прямо на ігровому полі, тому в будь-який момент можуть бути захоплені супротивником. При цьому чим більше у вас робітників, тим дорожче для вас дію виробництва (але і вище віддача).
  • Move (рух): пересуньте 1-2 різних юніта на 1 гекс або отримаєте 1 монету. Всі ігрові юніти можуть переносити з собою необмежене число ресурсів, а механізми, до того ж, перевозять робітників. Річки та озера є непрохідними територіями. Тунелі ж прискорюють пересування, зважаючи сусідніми один до одного територіями.
  • Bolster (посилення): заплатите 1 монету і прокачати вашу військову силу на 2, або візьміть 1 картку битви. І військова сила, і бойові картки використовуються тільки в боях, про які я розповім трохи пізніше.
  • Trade (торгівля): заплатите 1 монету, щоб отримати 2 будь-яких ресурсу або підняти свою популярність на 1. Популярність є множником переможних очок в кінці гри. Чим вище ваша популярність, тим більше ПО ви отримаєте за звзеди, території і ресурси.

Чим вище ваша популярність, тим більше ПО ви отримаєте за звзеди, території і ресурси

Нижні дії:

  • Upgrade (поліпшення): витратьте нафту, щоб перемістити кубик з будь-якої верхній частині планшета в будь-яку нижню. Таким чином одне з верхніх дій стане ефективніше, а одне з нижніх дешевше.
  • Deploy (введення в експлуатацію): витратьте залізо, щоб розмістити один з бойових механізмів на будь-якому підконтрольному вам гекса з робочим. Кожен побудований механізм відкриває одну фракційну особливість. Дозволяючи, наприклад, перетинати річки.
  • Build (будівництво): витратьте дерево, щоб побудувати один з чотирьох будівель на будь-якому підконтрольному вам гекса з робочим. Монумент і збройова покращують верхні дії, шахта відкриває вхід в тунелі, а млин дозволяє ефективніше видобувати ресурси. На одному гекса може бути побудовано лише один будинок.
  • Enlist (мобілізація): витратьте їжу, щоб мобілізувати одного з чотирьох рекрутів, отримавши як одноразовий, так і постійний бонус. Одноразовий бонус дає невелику надбавку до військової сили, репутації або грошей, а ось постійний активується кожного разу, коли ви і ваші сусіди зліва чи справа використовуватимуть вибране вами дію. Наприклад, знявши фішку рекрута зі властивості deploy, ви кожного разу будете отримувати 1 монету, коли ви самі або ваші сусіди будуть будувати хутра. Мобілізація рекрутів відмінний вибір на початку гри!

Мобілізація рекрутів відмінний вибір на початку гри

Ні кроку назад! Переміщення по карті

Спочатку кожна фракція замкнені на невеликому острівці з обмеженими ресурсами. Щоб вибратися з нього потрібно або вивчити перетин річок убрід, побудувавши для цього хутра, або звести шахту, що дозволяє використовувати розгалужену мережу тунелів, виритих факторів. Деякі фракції так само мають можливість переміщатися з одного типу гексів на інший. Наприклад, Росія може з будь-якої контрольованої села переміститися в чинників. Але для цього, в будь-якому випадку, необхідно відкрити це властивість, побудувавши бойової механізм.

Центр ігрового поля займає Факторія, відвідавши яку можна отримати карту технологій, що відкриває гравцеві додаткові дії. Схема проста - той, хто перший доходить до центру вибирає собі одну з доступних карт, залишаючи менше вибору кожному наступному учаснику. А вибирати є з чого. Карта факторії вважається п'ятої осередком ігрового планшета і частково дублює одне з основних дій, роблячи його більш ефективним. Наприклад, за 2 монети можна побудувати або хутра, або будівля. Нижня ж частина карт Факторії завжди однакова і дозволяє перемістити одного юніта на два гекса. Крім цього в кінці гри гекс Факторії вважається за три звичайних гекса при підрахунку переможних очок за контроль територій.

Так само по полю розсипані жетони випадкових зустрічей, активують карти з відповідною колоди. Зустрічі завжди дають гравцям корисний бонус: ресурси, монети, хутра, робочих або рекрутів. Оскільки бонуси дістаються першому досягла жетона, за них теж має сенс поборотися.

Наше дело правое! битви

Як тільки фігурки одного гравця виявляються на гекса з юнитами іншого, конфлікту не уникнути. Робітники не беруть участі в боях і просто залишають поле бою, повертаючись на стартову територію, якщо їх немає кому захистити. При цьому агресор втрачає популярність за кожного зігнаного їм з земель робітника.

Якщо ж на гекса були бойові машини або герой ворога, починається бій. Протиборчі сторони беруть в руки спеціальні диски та взакритую встановлюють на ньому то число військової сили, яку вони готові витратити на бій. Коло обмежений значенням 7 і перевищити його не можна. Але за кожен бере участь в битві юніт можна додатково розіграти бойову картку, сила яких варіюється від двох до п'яти. Як тільки обидва учасники виставили на лічильниках силу і вклали в них картки, диски відкриваються і визначається переможець. У разі рівного розподілу сил в «Косі» перемагає атакуючий.

Всі юніти програв відправляються на стартову територію і якщо він хоч якось взяв участь в битві (витратив хоча б 1 силу або розіграв 1 карту), йому належить компенсація у вигляді однієї бойової картки з колоди. Переможцю ж дістається завойована територія і зірка за перемогу в битві.

Я згоден на медаль! враження

На словах правила «Коси» геть підривають мозок: в них занадто багато нюансів і дрібниць. Але варто почати грати, вони виявляються дуже стрункими і логічними: робочі добувають ресурси, щоб будувати будівлі і хутра, які вступлять у війну з ворогом, герої подорожують по світу, заводячи корисні знайомства і добуваючи технології Факторії. Головне, про що варто пам'ятати новачкові - гра йде на переможні очки і зірки один з найважливіших факторів їх отримання. Отримавши планшет, можна відразу прикинути які дії для вас найбільш доцільні і спланувати як швидше домогтися того, щоб вибираючи секції планшета активувати відразу і верхнє, і нижню дію. Вибір величезний, але потрібно розставляти пріоритети. Тим більше, що всі ресурси, включаючи військову силу, накопичуються досить повільно, а відлітають в трубу миттєво.

Війна в цій грі є скоріше фоном. Бойові зіткнення не дуже болючі, але допомагають вирішувати певні завдання і часто служать фінальною крапкою в партії. Тільки варто пам'ятати про те, що військова сила і бойові картки йдуть, послаблюючи і нападника, і того, хто захищається.

З точки зору дизайну все зроблено максимально зручно: відмінні планшети з виїмками, які не тільки впорядковують компоненти, але і показують зміна вартості дій у міру гри; підказки по нарахуванню ПО і бойовим картками розміщені прямо на ігровому полі; правила прекрасно структуровані і в них розповідається не тільки про ігрову механіку, а й чому було зроблено так, а не інакше. Завдяки цьому, читання правил перетворюється не в механічну зубріння, а в логічне оповідання, що відкриває взаємозв'язку окремих елементів гри.

Гра дуже динамічна, по суті гравець виконує всього одну дію і якщо робить апгрейд або вибирає картку Факторії, може почати ходити вже наступний гравець - на його планах це ніяк не позначиться. Як наслідок, даунтайм практично немає. Під час ходу опонентів можна продумати своє наступне дію і навіть запасний план на випадок, якщо ситуація кардинально зміниться.

Під час ходу опонентів можна продумати своє наступне дію і навіть запасний план на випадок, якщо ситуація кардинально зміниться

Найбільшою перевагою «Коси», безумовно, є оформлення і атмосфера. Польський художник Якуб Розальскі створив живописний світ альтернативної історії, де селяни орють поля під грім гарматних знарядь гігантських бойових хутра, а герої подорожують по світу разом з ведмедями, вовками і тиграми, не викликаючи ні в кого здивування. Поринути в цей світ допомагають деталізовані мініатюри і дерев'яні фігурки робітників, виконані для кожної з фракцій зі своїм національним колоритом.

Поринути в цей світ допомагають деталізовані мініатюри і дерев'яні фігурки робітників, виконані для кожної з фракцій зі своїм національним колоритом

На момент написання огляду я відіграв уже п'ять партій і гра мені не набридла. Навпаки, «Scythe» стала для мене відмінною заміною «Twilight Imperium» / «Eclipse», нехай і менш епічно, зате з набагато більш адекватним часом партії. За 2,5-3 години легко відіграється повним складом. Якщо ви любите гарні та складні ігри - рекомендую.

Якщо ви любите гарні та складні ігри - рекомендую

Що послужило причиною?