Полезные материалы

Самбо - наука перемагати!

  1. Традиції і філософія самбо
  2. Історія самбо - історія Росії
  3. Самбо - вітчизняний вид спорту Росії
  4. День Народження самбо - свято всієї країни
  5. Ми норми ГТО здамо, спортсмен завжди непереможний!
  6. Самбо в школах
  7. легендарні спортсмени
  8. Самбо в світі: Олімпійські перспективи
  9. Самбо на I Європейських іграх

Самбо - унікальне вітчизняне єдиноборство, популярне у всьому світіСамбо - унікальне вітчизняне єдиноборство, популярне у всьому світі.
Самбо - це інтернаціональний вид спорту, гідний стати олімпійським.
Самбо - єдиний в світі вид спорту, де російська мова визнана офіційною мовою міжнародного спілкування.

Традиції і філософія самбо

Самбо - не тільки вид спортивного єдиноборства, це система виховання, що сприяє розвитку морально-вольових якостей людини, патріотизму і громадянськості.

Самбо - це наука оборони, а не нападу. Самбо не лише вчить самозахисту, а й дає багатий життєвий досвід, що формує твердий чоловічий характер, стійкість і витривалість, які необхідні в роботі та громадській діяльності.

Самбо сприяє виробленню самодисципліни, формує внутрішню моральну опору і сильну особисту позицію в досягненні життєвих цілей. Самбо формує соціальну опору суспільства, людей, здатних постояти за себе, за свою сім'ю, за Батьківщину.

Традиції самбо сягають корінням в культуру народів Росії, в народні види боротьби.

Самбо включає кращі практики національних єдиноборств: кулачного бою, російської, грузинської, татарської, вірменської, казахської, узбецької боротьби;фінсько-французької, вільно-американської, англійської боротьби Ланкаширські і кемберлендського стилів, швейцарської, японського дзюдо і сумо та інших видів єдиноборств.

Така система, спрямована на пошук всього передового і доцільного, лягла в основу філософії самбо - філософії постійного розвитку, оновлення, відкритості до всього кращого. Разом з прийомами боротьби самбо ввібрало в себе і моральні принципи народів, які передали самбо частину своєї культури. Ці цінності дали самбо силу пройти через суворі випробування часом, вистояти і загартуватися в них. І сьогодні діти, займаючись самбо, не тільки вчаться захищати себе, але і отримують досвід гідної поведінки, заснованого на цінностях патріотизму і громадянськості.

Історія самбо тісно пов'язана з історією країни, історією перемог. Це живий символ спадкоємності поколінь.

Історія самбо - історія Росії

Становлення самбо довелося на 1920-ті-1930-ті роки, коли молоде радянська держава гостро потребувала соціальному інституті, що забезпечує його захист, згуртовує активних членів суспільства, а також здатний стати ефективним інструментом соціалізації величезної кількості безпритульних і бездоглядних дітей та підлітків.

З самого початку самбо розвивалося в двох напрямах: як масовий вид спорту і як ефективний засіб підготовки кадрів для органів охорони правопорядку.

З 1923 року в Московському спортивному товаристві «Динамо» В.А. Спиридонов культивує специфічну прикладну дисципліну - «самозахист». На базі «Динамо» відбувалося вивчення різних єдиноборств, в тому числі національних видів боротьби народів світу, боксу та інших ударних технік. Даний напрямок було закритим і призначалося винятково для підготовки спецпідрозділів.

В цей же період активно розвивається спортивна самбо, спочатку відоме під назвою «боротьба вільного стилю». Випускник інституту дзюдо «Кодокан», володар другого дана В.С. Ощепков починає викладати дзюдо в якості навчальної дисципліни в Московському інституті фізкультури, проте поступово відходить від канонів дзюдо в пошуках найбільш ефективних прийомів, займається збагаченням і вдосконаленням техніки самозахисту, формуючи основи нового виду єдиноборства. Згодом система самозахисту Спиридонова злилася з системою Ощепкова, і при безпосередній участі інших засновників (А.А. Харлампиева, Е.М. Чумакова) утворилося сучасне самбо, яке зберегло в своєму складі два напрямки: спортивне і бойове.

З моменту свого заснування самбо розглядалося як ефективний засіб всебічного фізичного розвитку людини, підвищення його спритності, сили, витривалості, виховання тактичного мислення, формування цивільно-патріотичних якостей. Уже в 1930-х рр. самбо входить в нормативи комплексу ГТО, розробленого за активної участі В.С. Ощепкова. Мільйони радянських громадян з раннього віку долучалися до основ самозахисту без зброї, зміцнювали здоров'я, виховували характер.

16 листопада 1938 року Всесоюзний комітет з фізичної культури і спорту видав Наказ № 633 «Про розвиток боротьби вільного стилю (самбо)». «Ця боротьба, - йдеться в наказі, - що склалася з найбільш цінних елементів національних видів боротьби нашого неосяжного Союзу і деяких кращих прийомів з інших видів боротьби, являє собою надзвичайно цінний по своєму різноманіттю техніки і прикладних вид спорту». Було прийнято рішення про організацію в усіх республіках СРСР системи підготовки самбістів, а також створена «Всесоюзна секція боротьби вільного стилю (самбо)», що пізніше стала Федерацією самбо. Наступного року проходить перший чемпіонат країни по новому виду спорту.

Початок Великої Вітчизняної війни перервало проведення чемпіонатів СРСР.Але війна ж стала жорсткою перевіркою життєздатності самбо в бойових умовах.Спортсмени і тренери, виховані самбо, з честю захищали Батьківщину, брали участь в підготовці бійців і командирів, билися в рядах діючої армії.Самбісти нагороджені бойовими орденами і медалями, багато хто з них стали Героями Радянського Союзу.

У 1950-ті роки самбо виходить на міжнародну арену і неодноразово доводить свою ефективність. У 1957 році, борючись з угорськими дзюдоїстами, радянські самбісти в двох товариських зустрічах беруть переконливу перемогу із загальним рахунком 47: 1. Через два роки самбісти повторили свій успіх, вже у зустрічах з дзюдоїстами НДР. Напередодні Олімпійських ігор в Токіо радянські самбісти, борючись за правилами дзюдо, розгромили збірну Чехословаччини, а потім перемогли чемпіонів Європи з дзюдо, збірну Франції. У 1964 році радянські самбісти представляють країну на Олімпійських іграх в Токіо, де дебютує дзюдо. В результаті тріумфального виступу збірної СРСР, яка зайняла друге місце в загальнокомандному заліку, в Японії вже на наступний рік створюється власна федерація самбо. Організовується обмін тренерами і спортсменами, перекладається на японську мову методична література по самбо. Починається процес активного використання методик підготовки самбістів і способів ведення поєдинку в самбо для вдосконалення дзюдо.

У 1966 році на конгресі Міжнародної федерації аматорської боротьби (ФІЛА) самбо офіційно визнається міжнародним видом спорту. Почався впевнене зростання популярності самбо по всьому світу. Вже на наступний рік в Ризі відбувся перший міжнародний турнір з самбо, в якому взяли участь спортсмени Югославії, Японії, Монголії, Болгарії та СРСР. У 1972 році проходить перший відкритий чемпіонат Європи, а в 1973 році - перший чемпіонат світу, в якому взяли участь спортсмени з 11 країн. У наступні роки регулярно проводяться чемпіонати Європи, світу, міжнародні турніри. Створюються федерації самбо в Іспанії, Греції, Ізраїлі, США, Канаді, Франції та інших країнах. У 1977 році самбісти вперше виступають на Панамериканських іграх; в цьому ж році вперше розігрується Кубок світу з самбо. У 1979 році проводиться перший чемпіонат світу серед молоді, а через два роки - перший чемпіонат світу серед жінок. Також в 1981 році самбо увійшло в Боліваріанської гри Південної Америки.

При активному розвитку і зростанні міжнародної популярності в 70-80-ті роки самбо не було включено в програму Олімпійських ігор.

У 70-80-ті роки, продовжуючи традиції масового розвитку, самбо широко поширювалося в вузах країни. Через секції самбо університетів і інститутів Радянського Союзу, спортивне товариство «Буревісник» пройшла велика кількість студентів, які зараз, ставши успішними державними діячами, спортсменами, військовими, вченими, складають активну частину всеросійського спільноти самбо. При цьому велася активна робота з розвитку самбо за місцем проживання та в установах додаткової освіти спортивної спрямованості, підготовці висококваліфікованих спортсменів.

У 1985 році було прийнято постанову Державного комітету СРСР по фізичній культурі та спорту «Про стан і заходи щодо розвитку боротьби самбо», що сприяло значному збільшенню кількості спортивних шкіл, які культивують самбо, зростання загальної чисельності займаються, вдосконалення підготовки спортсменів високої кваліфікації. Під егідою Держкомспорту СРСР проводилися змагання з самбо серед військово-патріотичних клубів на призи Національного Олімпійського комітету СРСР. Боротьба самбо стала єдиним видом спорту з неолімпійських, який отримав широку державну підтримку.

На 1990-ті роки припав важкий для самбо період. В умовах перебудови особливої ​​популярності набули різні види східних єдиноборств, чому значною мірою сприяв західний кінематограф, що пропагував ефектні прийоми карате, айкідо, ушу і т.д. Раніше перебували під забороною держави, ці бойові мистецтва стали особливо привабливими для населення. Але вже в кінці 1990-х - початку 2000-х років відбувається становлення нової дисципліни - бойового самбо .

У бойовому самбо дозволені до використання прийоми спортивного самбо, а також дії, дозволені правилами змагань всіх існуючих єдиноборств (в тому числі і ударна техніка).

Формування і розвиток бойового самбо дозволило об'єктивно оцінити ефективність самбо на тлі різних видів і стилів бойових мистецтв, стало потужним стимулом вдосконалення самбо. У 2001 році відбувся перший чемпіонат Росії з бойового самбо. У 2002 році Державний комітет РФ з фізичної культури і спорту видав постанову про затвердження нової дисципліни «бойове самбо».

2000-і роки стали часом активного розвитку самбо, в першу чергу за рахунок зміцнення регіональних федерацій самбо, підвищення рівня державної підтримки, зростання фінансування, поліпшення рівня підготовки спортсменів, розвитку системи спортивно-масових заходів.

Самбо - вітчизняний вид спорту Росії

У 2003 році рішенням Держкомспорту Росії самбо офіційно визнано НАЦІОНАЛЬНИМ І ПРІОРИТЕТНИМ ВИДОМ СПОРТУ в Російській Федерації.

Сьогодні в Росії самбо входить до числа найбільш масових видів спорту. Завдяки своїй доступності (не вимагає дорогих спортивних споруд та екіпіровки) і ролі в соціальному житті суспільства, самбо розвивається в 80-х суб'єктах Російської Федерації .

Самбо займаються болеее 200 тисяч росіян, в тому числі 60 тисяч юних спортсменів в 589 відділеннях спортивних шкіл і клубах по всій Росії.

Основними місцями початкової підготовки та навчально-тренувальних занять юних спортсменів-любителів є клуби за місцем проживання, спортивні зали навчальних закладів, установи додаткової освіти, спортивні клуби та секції, спортивні зали добровільних спортивних товариств та ін. Розгалужена мережа організацій і установ, що реалізують діяльність по залученню дітей та підлітків до регулярних занять, виступає основою для підвищення популярності і масовості самбо.

Найбільш розвинена мережа відділень самбо в спортивних школах Алтайського, Краснодарського , Пермського , Приморського країв , Республіки Башкортостан , Самарської , Саратовської , Свердловської , Кемеровської , Нижегородської , Оренбурзької областей , Санкт-Петербурга , Москви і Московської області .

Велику роботу по популяризації і розвитку самбо, підготовці спортивного резерву, організації спортивно-масових заходів проводять унікальні, що не мають аналогів в світі, центри самбо: «Всесвітня академія самбо» (м Кстово, Нижегородська область), «Центр освіти Самбо-70» (м Москва).

Понад 100 спортсменів високого класу вдосконалюють спортивну майстерність у відділеннях самбо училищ олімпійського резерву Республіки Бурятія, Чуваської Республіки, Приморського краю, Іркутської, Курганської, Кемеровської, Новосибірської, Омської, Пензенської, Саратовської і Свердловської областей.

Щорічно понад 12 тисяч спортсменів виконують нормативи масових спортивних розрядів.

Щорічно на всеросійському рівні проводиться більше 150 змагань - чемпіонати Росії серед чоловіків і жінок, першості серед юніорів, юнаків, юніорів та дівчат, серед ветеранів, а також зашкодь серед студентів; кубки Росії, турніри, присвячені пам'яті видатних спортсменів країни, знаменних дат в історії Вітчизни. Глибоко символічним стало щорічне проведення напередодні Дня Перемоги в одному з міст-героїв міжнародного юнацького турніру з самбо "Перемога" серед збірних команд міст-героїв і федеральних округів. У Росії регулярно проводяться найпрестижніші міжнародні турніри, такі як Кубок Президента Російської Федерації по самбо, Суперкубок світу «Меморіал А.А. Харлампиева »та інші. Росія неодноразово удостоювалася честі приймати чемпіонати Європи та світу.

Самбо є невід'ємним елементом фізичної та спеціальної підготовки особового складу силових структур Росії.Так, самбо використовується для підготовки співробітників МВС, ФСБ, спецназу ГРУ.

Регулярно проводиться чемпіонат МВС, ГУМВС, УМВС по суб'єктах РФ; в 2010 році він був вперше суміщений з чемпіонатом освітніх установ МВС Росії. Також з 2010 року проводиться чемпіонат ФСБ Росії.

День Народження самбо - свято всієї країни

Вперше святкування Всеросійського дня самбо відбулося 2008 році, коли нашого виду спорту виповнилося 70 років. Урочистості проводилися як єдине велике захід - ювілей самбо на Червоної площі в Москві . Таким чином, в нашій країні було покладено початок чудової традиції - святкування Всеросійського дня самбо. Минуло зовсім небагато часу і торжества стали популярним у всіх регіонах Росії. Зараз це наймасштабніше за кількістю учасників і географічному охопленню захід по самбо. Це не тільки наймасовіший турнір, а й соціально значуща подія, яка дозволяє залучити до спорту дітей і молодь.

У 2015 році участь у святкуванні Всеросійського дня самбо прийняло 120 міст Росії. 16 листопада на килими в спортивних клубах і секціях, палацах спорту вийшло 150000 юних спортсменів Росії.

Спортсмени отримували поздоровлення у цей день від керівників регіональних федерацій та організаторів турніру, але найяскравіше і запам'ятовуються привітання було від президента РФ Володимира Путіна. На адресу всіх учасників Всеросійського дня самбо Володимир Путін направив вітання і напуття на безкомпромісну боротьбу. Наш національний вид спорту люблять і поважають у всьому світі. Представники національних федерацій самбо також направили свої привітання з днем ​​народження самбо.

У 2016 році день самбо став не тільки Всеросійським, а й міжнародним - таке рішення було прийнято на міжнародному конгресі в Марокко.

Ми норми ГТО здамо, спортсмен завжди непереможний!

З кожним днем ​​Росія все більш спортивним, і кожен спортсмен нашої країни заряджений на перемогу. А спорт - це великий рушійний механізм сучасного російського суспільства, повернення комплексу «ГТО» в наше життя тому підтвердження. Важливу роль в спортивному і моральному вихованні майбутнього покоління в рамках ВФСК «ГТО» покликаний зіграти наш національний вид спорту самбо. Оскільки самбо - не тільки вид спортивного єдиноборства, це система виховання, що сприяє розвитку морально-вольових якостей людини, патріотизму і громадянськості.

З ініціативи Всеукраїнської федерації самбо було створено робочу групу, яка при аналізі нормативів прийшла до висновку про необхідність включення елементів самооборони в комплекс для підготовки молоді призовного і допризовного віку. Таким чином, виконавши серйозну підготовчу роботу, провівши в ряді регіонів серед молоді експериментальні випробування по самообороні, робоча група під головуванням заступника секретаря Ради Безпеки Росії Рашида Нургалієва запропонувала включити самбо в комплекс ГТО.

Перші результати не змусили себе довго чекати. так згідно наказом №1045 від 16 листопада 2015 року самозахист без зброї (самбо) увійшла до переліку випробувань IV - VI ступенів. Примітно, що наказ був підписаний 16 листопада, в день коли по всій Росії святкувався Всеросійський день самбо.

Самбо в школах

Додатковий імпульс розвитку масового спорту серед молоді повинна дати програма «Самбо в школу». Експеримент з впровадження самбо третім уроком фізкультури проходить в нас в країні з 2010 року. На даний момент експеримент був проведений в 60 школах і 3 регіонах і був визнаний вдалим. І про це говорять багато фактів. Так тестування учнів показало, що рівень загальної фізичної підготовки школярів, що займаються самбо, значно покращився.

Сьогодні робоча група під керівніцтвом заступника секретаря Ради безпеки Нургалієва Рашида Гумарович веде активну роботу по продвижения цієї програми в центральній части России, а кож в регіонах. Велику допомогу і поддережку надають всі учасники проекту, а саме: Каганов Вениамин Шаевич (заступник Міністра освіти і науки Російської Федерації), Паршикова Наталія Володимирівна (заступник Міністра спорту Росії), Єлісєєв Сергій Володимирович (президент Всеросійської федерації самбо), Федченко Микола Семенович (директор ФГБУ «ФЦОМОФВ»), Табаков Сергій Євгенович (керівник науково-методичної комісії Всеросійської федерації самбо, професор кафедри теорії та методики спортивних єдиноборств ФГБОУ ВПО РГУФКСМіТ) і ін угіе. У 2016 році самбо введено в шкільну програму.

легендарні спортсмени

Збірна команда Росії по самбо підтримує престиж Вітчизни на міжнародній спортивній арені, впевнено здобуваючи перемоги в загальнокомандному заліку. Росіяни регулярно стають призерами чемпіонатів і першостей Європи та світу, і в багатьох вагових категоріях російські спортсмени є найсильнішими на спортивній міжнародній арені.

Прославили свій вид єдиноборств Заслужені майстри спорту - одіннадцатікратний чемпіони світу Мурат Хасанов і Ірина Батьківщина, восьмикратна чемпіонка світу Світлана Галянт, семиразовий чемпіон світу Раїс Рахматуллін, шестиразовий чемпіон світу Сергій Лоповок, чотириразовий чемпіон світу з бойового самбо, багаторазовий чемпіон світу з боїв змішаного стилю Федір Ємельяненко , Переможці Перших Всесвітніх ігор бойових мистецтв Маріанна Алієва, Катерина Онопрієнко та Баїр Омоктуев (бойове самбо).

Самбо в світі: Олімпійські перспективи

Одним з найбільших досягнень минулих десятиліть стало формування згуртованого співтовариства самбо. Як в Росії, так і в світі тисячі людей, які мають і живуть самбо, об'єднані його цінностями, принципами та ідеалами. Доступність, видовищність, а також висока ефективність самбо як виду єдиноборства дозволила завоювати йому широке міжнародне визнання. Сьогодні самбо займаються люди в усьому світі, на різних континентах - в Європі, Азії, Америці, Африці, Австралії. У 92 країнах світу діють національні федерації самбо, і 12 країн є кандидатами на вступ до складу Міжнародної любительської федерації самбо (FIAS) .

В даний час самбо володіє міцним фундаментом для активного розвитку.

В даний час самбо володіє міцним фундаментом для активного розвитку

У 2013 році в Казані самбо вперше увійшло в програму Універсіади в якості додаткового виду спорту. Змагання з самбо пройшли успішно: турнір збирав від 5 до 7 тисяч глядачів щодня. Трофеї Універсіади відвезли з собою представники 21 держави.

Тоді ж в Казані відбулася зустріч представників Міжнародної федерації самбо з президентом FISU, в ході якої відбулося обговорення можливості включення самбо в календарний план спортивних змагань FISU. Проведення чемпіонату світу з самбо серед студентів - один з етапів по включенню самбо в постійну програму Універсіади. Перший в історії чемпіонат світу серед студентів відбудеться в 2016 році.

Самбо включено в офіційну програму Всесвітніх ігор бойових мистецтв «СпортАккорд» і Всесвітньої літньої Універсіади 2013 року, нарівні з олімпійськими видами спорту.

У жовтні 2013 року змагання з самбо відкрили програму II Всесвітніх ігор бойових мистецтв «СпортАккорд» в Санкт-Петербурзі. У церемонії відкриття змагань взяли участь п резидент Олімпійського комітету Росії Олександр Жуков, міністр спорту Росії Віталій Мутко і керівник II Всесвітніх ігор бойових мистецтв «СпортАккорд» Сергій Соловейчик, а також радник міністра спорту Росії, чотириразовий чемпіон світу з самбо Федір Ємельяненко. Учасники та гості турніру приїхали в Росію з 39 країн світу.

У рік 75-річчя самбо Президент Росії Володимир Путін двічі побував на самбістскіх заходах. Перший раз - в березні 2013, коли на території знаменитої школи «Самбо-70» в Москві відбулося відкриття Палацу самбо. Другий - під час церемонії відкриття чемпіонату світу в Санкт-Петербурзі. Глава держави переглянув фінальні поєдинки та взяв участь у нагородженні переможців і призерів. Увага першої особи підкреслює, наскільки важливий і популярний вид спорту, який продемонстрував свою значимість на всіх найбільших комплексних спортивних заходах та іграх.

У 2014 році з Амбо офіційно включено в програму перших Європейських ігор, які пройшли в столиці Азербайджану з 12 по 28 червня 2015 року. В цьому ж році самбо отримало призн ание Олімпійського комітету Азії і включено в програму Азіатських ігор. Все це дає можливість національним олімпійським комітетам багатьох країн визнавати самбо як вид спорту нарівні з іншими олімпійськими дисциплінами. Таким чином, зроблено дуже важливий крок у просуванні самбо.

Самбо на I Європейських іграх

Можливість виступити і боротися за медалі на I Європейських іграх в Баку - це велика гордість для самбістів. Мета кожного спортсмена була показати самбо всьому світу. У змаганнях брали участь представники 21 країни: Азербайджану, Австрії, Вірменії, Білорусії, Болгарії, Греції, Грузії, Іраіля, Іспанії, Латвії, Литви, Македонії, Молдови, Польщі, Росії, Румунії, України, Сербії, Словенії, Туреччини та Франції. Самбісти 10 країн відвезли з собою на батьківщину медалі перших Евроігр різного номіналу.

Європейські ігри зіграли значущу роль в історії розвитку самбо. Самбо вперше приймало участь в таких великих змаганнях, які в деякому сенсі схожі на олімпійські. Європейські ігри - це показник того, що самбо виходить на олімпійський рівень і цілком може претендувати на участь в змаганнях такого високого рангу.

Присутність на офіційній церемонії відкриття фінальних сутичок президента Олімпійського комітету Патріка Хіккі, президента Азербайджану Ільхама Алієва, голови Організаційного комітету Баку Мехрібан Алієвої, президента Міжнародної федерації Самбо Василя Шестакова, віце-прем'єра і голова Опікунської ради Всеросійської федерації самбо Дмитра Рогозіна підтверджує велику значущість розвитку самбо в світі і чималий інтерес до нашого виду спорту. Також турнір відвідали члени МОКу і члени національних комітетів інших країн.

Чисельність любителів і професійних спортсменів зростає з кожним роком. Головне завдання в світовому масштабі - увійти в олімпійську сім'ю. Спільнота самбо веде важку і копітку роботу по визнанню самбо олімпійським видом спорту.

ВІДЕО: Самбо в СРСР - ексклюзивна кінохроніка: