Полезные материалы

Травматичний пістолет ТТ-Т

Досвід поширення травматичної зброї показує, що популярність травматики безпосередньо залежить від його зовнішньої схожості з повноцінним зброєю. Багато хто навіть впевнені, що якщо пістолет повністю повторює вид бойового, то це вже «плюс» до позитивного результату самооборони з ним, мабуть передбачається, що зловмисник злякається зброї.

У зв'язку з цим широку популярність придбало травматичну зброю , Яке виглядає зовні схожим на вітчизняні повноцінні пістолети, так яскравим прикладом того, може бути травматичні пістолети, виконані зовні схожими з ПМ. Однак крім ПМ є й інше вітчизняну зброю, яке досить впізнається і відомо, так досить багато людей набувають зброю травматичної дії на основі пістолета ТТ , Через його харизматичного і всім знайомого зовнішнього вигляду.

Однак ефективність створених до 2011 року моделей травматики на основі ТТ була на дуже низькому рівні, єдине чим ці пістолети могли похвалитися, зовнішнім виглядом і більшістю деталей, які були запозичені у колись бойових зразків, а не зроблені з нуля, що могло позначитися на якості кінцевого продукту.

Крім того, не варто забувати, що травматичні боєприпаси набагато слабкіше патрона 7,62х25 для пістолета ТТ, і схема автоматики зброї не може нормально і безвідмовно працювати з подібними патронами. Тому зброю перероблялося під схему автоматики пістолета з вільним затвором, що влаштовувало не кожного, через те, що зброя ставала відмінним від оригіналу, але ж купували його через зовнішньої схожості зі знаменитим пістолетом ТТ.

У 2011 році на ринку засобів самооборони для цивільного населення з'явився пістолет, який виконаний на базі пістолета ТТ. З'явився він силами компанії АКБС, яка і раніше просувала відносно успішні зразки травматики на вітчизняному ринку. Дана модель під ім'ям ТТ-Т відразу стала «топовою», єдине, що псувало широку популярність пістолета це поява пістолета ПМ-Т . Спробуємо детально розібрати, що саме з себе представляє пістолет травматичної дії ТТ-Т.

Цей пістолет в своєму роді унікальне явище серед вітчизняних засобів самооборони, представлених травматичною зброєю, причина цього прихована в тому, що в ньому немає жодної деталі, яка була зроблена «з нуля» вже в наш час, інакше кажучи зброю створено повністю з повноцінного ТТ , і навіть стовбур зброї оригінальний, що особливо цінно за умови, що саме ця деталь найчастіше є слабким місцем в травматики.

Цей пістолет в своєму роді унікальне явище серед вітчизняних засобів самооборони, представлених травматичною зброєю, причина цього прихована в тому, що в ньому немає жодної деталі, яка була зроблена «з нуля» вже в наш час, інакше кажучи зброю створено повністю з повноцінного ТТ , і навіть стовбур зброї оригінальний, що особливо цінно за умови, що саме ця деталь найчастіше є слабким місцем в травматики

На жаль, оригінальну схему роботи автоматики, що використовує енергію віддачі з коротким ходом стовбура і замиканням при перекосі останнього в вертикалі, в зброю зберегти не вдалося, з тієї ж причини слабших травматичних патронів, ніж 7,62х25 для пістолета ТТ. Переробка зброї торкнулася головним чином його автоматики. Стовбур пістолета довелося намертво закріпити зварюванням на рамі зброї, відповідно хитну сережку, яка опускала і піднімала казенну частину стовбура, теж довелося прибрати.

Виступи на поверхні затвора, які зчіплювалися з виступами на поверхні стовбура, також видалили. Стовбур позбувся нарізів, хоча якщо придивитися до дульного зрізу, то можна помітити, що залишилися їхні сліди. Щоб унеможливити ведення вогню боєприпасами з твердим снарядом, стовбур довелося просвердлити і закріпити гвинтами, через який куля проходить завдяки можливості гуми деформуватися. Більше в зброю нічого не змінено, що і цінується тими, хто купує цю зброю.

Пістолет харчується боєприпасами 10х28Т з магазину місткістю в 8 патронів. Цим боєприпасів пророкували широке поширення, так як довжина патрона приблизно дорівнює довжині патрона 9х19, що істотно полегшує завдання по адаптації бойової зброї, але поки широкого поширення боєприпасу не спостерігається і 9мм РА залишається найпоширенішим боєприпасом для вітчизняного травматичної зброї.

Відмов пов'язаних з заклинюванням боєприпасу при подачі в патронник немає, хоча вони не виключені навіть у повноцінного зброї, в якому боєприпаси за рахунок виступає кулі легше переміщається з магазину пістолета в патронник. У 10х28Т куля втоплена, хоча розвальцьовані краю гільзи істотно позначаються на надійності подачі боєприпасів, ніж та виділяється цей патрон. Загалом, зброя для травматичного дуже надійне і безвідмовне, що компенсує навіть не найбільшу номенклатуру травматичних патронів 10х28Т.

Травматичний патрон 10х28Т Травматичний патрон 10х28Т

Принцип роботи нової системи автоматики зброї наступний. Для пострілу необхідно попередньо вручну поставити курок на бойовий взвод, так як пістолет травматичної дії ТТ-Т, як і оригінальний ТТ, володіє УСМ ординарного дії. Коли капсуль розбивається, який ініціює склад запалює заряд пороху, який, згоряючи, виділяє розширюються порохові гази, які прагнуть розділити кулю і гільзу, виштовхуючи гумову кулю-кулька по стовбуру. Але порохові гази тиснуть не тільки на кулю, а й на вже стріляну гільзу, також прагнучи виштовхнути її з патронника.

Чи не відбувається виштовхування гільзи з патронника тільки тому, що гільзу підпирає кожух-затвор, який має набагато більшу масу, ніж гумова куля-кулька, а відповідно і швидкість його руху менше. Так як після того як куля вилетить зі ствола пістолета тиск порохових газів знижується, то гільза не штовхається кожух-затвор назад, а тільки дає йому короткочасний імпульс, який зберігається завдяки масі кожуха-затвора. Таким чином, виходить, що кожух-затвор тягне за собою стріляну гільзу, а не вона штовхає його.

Рухаючись назад, затвор витягає вже стріляну гільзу з патронника зброї, викидає її, виробляє стиснення поворотної пружини, і, крім того, ставить курок пістолета в бойовий взвод, завдяки чому це не потрібно робити вручну для кожного наступного пострілу. Дійшовши до кінця ходу назад, кожух-затвор змінює напрямок свого руху, рухаючись уже під впливом поворотній пружини. У процесі руху, кожух-затвор витягає наступний патрон з магазина пістолета і досилає його в патронник, ну а після цього зброю знову готове для нового пострілу для чого достатньо просто натиснути на спусковий гачок.

Будь-які пристрої запобігання від випадкового спуску курка в зброю відсутні крім оригінального запобіжного взводу, що є, по-моєму, явно недостатньою мірою безпеки для зброї, яке призначене для цивільного ринку і позиціонується як засіб самооборони. Крім цього, пістолет ТТ-Т під травматичні боєприпаси виготовляється з «законсервованих» зразків, а це значить, що механізм зброї вже може бути трохи зношений, що може негативно відбиватися на безпеку поводження з пістолетом.

Втім, відтягнути і відпустити затвор завдання, що вимагає набагато більше часу, ніж зняття із запобіжника, особливо коли його розташування не найзручніше. Хоча, зняти зброю із запобіжника можна ще в кишені, не витягуючи пістолет, а ось відтягнути затвор так легко не вийде. Коротше кажучи, питання це спірне і залежить скоріше від навичок і звичок кожного, ну а що б зброя була безпечним при носінні, доведеться відмовитися від наявності патрона в патроннику.

Якщо говорити про ефективність застосування даного зразка зброї травматичної дії, то тут не можна не згадати, що патрони 10х28 має менше варіантів виконання в порівнянні з боєприпасами 9 мм РА, що не робить тільки ледачий. Втім, на ефективності це практично ніяк не позначається, хіба що вибір у споживача не такий великий. В цілому ж за своєю ефективністю 10х28Т аналогічні 9 мм РА з тими ж параметрами і всі доводи про переваги чи недоліки суб'єктивні або ж мова йде про боєприпаси з різними параметрами спочатку.

Виходячи з цього, слід розуміти, що куля патрона 10х28 так само може завдати досить серйозну травму, проникнувши в тіло нападника, розірвати артерію або ж пошкодити внутрішні органи. Але в той же час в деяких випадках ця ж куля може бути зупинена щільною верхнім одягом і її ефективність буде нульовий. Загалом, ця зброя, як і багато інших моделей зброї травматичної дії класичного виконання, має змінну ефективність в залежності від цілого ряду обставин, передбачити які заздалегідь не представляється можливим.

Так що, незважаючи на всі позитивні якості зброї, надійність, довговічність та інше, цей пістолет травматичної дії не виділяється своєю ефективністю серед інших моделей травматики з такими ж параметрами боєприпасу, адже саме він і закладає основні параметри зброї, в тому числі і в повноцінних зразках зброї. Загалом, говорити про переваги даного пістолета в контексті його ефективності не варто.

Стовбур пістолета травматичної дії ТТ-Т Стовбур пістолета травматичної дії ТТ-Т

Важливо також і те, що сам пістолет ТТ-Т підходить далеко не всім. З причини особливостей конструкції ця зброя може багатьом видатися не найзручнішим, втім, це справа звички. А ось те, що пістолет виділяється своїми габаритами і не найзручніший для постійного прихованого носіння це вже факт і від нього нікуди не дітися. Таким чином, зброя це підійде тільки тим, хто має розвинене тіло, в першу чергу для того щоб приховано носити зброю, а в другу через зручності. Погодьтеся, що носити таку зброю приховано досить важко, навіть не дивлячись на його невелику товщину.

В обслуговуванні ж дана зброя досить просте і не вимагає додаткового доведення після покупки, адже мова йде про зразок, який перероблений з бойової зброї. Регулярне чищення і мастило пістолета допоможе повністю запобігти всім можливим проблеми з ним, а так само продовжить термін служби зброї.

В цілому ж даний пістолет можна рекомендувати тим, хто виділяється габаритами свого тіла, так як в більшості випадків таким людям досить важко використовувати зброю компактне якраз на увазі його компактності. Ну а якщо хочеться мати зброю більш ефективне і з меншим шансом нанесення серйозної шкоди нападаючому, що не вітається законодавством, то тоді краще всього звернути увагу на пістолети під патрони 18х45 або схожі з ними.

/ Кирило Карасик, спеціально для «Армійського Вісника» /