Полезные материалы

Удари ногами. З розвороту і в стрибку?

  1. Удар ногою в усьому розмаїтті
  2. Удар ногою з розвороту - в пошуках сенсу
  3. Удари ногами - відкриваючи секрети
  4. Удар ногою з розвороту - де навчать

Текст: Сергій Шадов

Як відомо, удар Чака Норріса ногою з розвороту є кращим видом страти в тринадцяти штатах США. Та й взагалі довгий час саме ця фішка була своєрідною візитною карткою східних бойових мистецтв. Але дуже скоро почулися голоси адептів, що, мовляв, удар цей гарний тільки на показових виступах і взагалі не ефективний. Як і інші високі удари ногами. Правда, потім виявилося, що подібні прийоми є майже у всіх видах БІ по всьому світу. Навіщо?

Удар ногою в усьому розмаїтті

Удар ногою в усьому розмаїтті

Удари ногою з розвороту добре знайомі нам по спортивних змагань.

Для того щоб розібратися, для чого потрібні всі ці викрутаси, спочатку необхідно зрозуміти, якими вони бувають в принципі. По-перше, вони бувають прямі і бічні з проносом. Тут все просто. У першому випадку розвернувшись, ми розпрямляє нижню кінцівку в сторону противника, які прагнуть посісти п'ятою будь-що-небудь вразливе. У карате цей удар ногою називається розширені-гері. Його може виконуватися взагалі без всякого розвороту. Просто бити назад. Часто саме в цьому варіанті він здатний стати справжнім сюрпризом для противника. Бічні ж удари (розширені-маваші-гері, мікацукі-гері і ін.), Як уже видно з назви, приходять в противника збоку. Або за рахунок вихлест в коліні, або махом прямої ноги .

По-друге, удари ногами з розвороту розрізняються за ступенем цього самого розвороту. Справа в тому, що крутиться на всі 3600 в принципі не потрібно. Неефективно, безглуздо і дуже небезпечно в реальному зіткненні саме для вас. Так наскільки ж потрібно повернутися? Зазвичай такі рух знаходяться в двох основних амплітудах. 1800 - коли ви наносите удар ногою по стоїть перед вами лиходієві (власне їх-то і називають в народі "удар з розвороту" і "вертушка"). 900 - коли противник підкрадається ззаду. Звичайно, ці градуси досить приблизні і майже ніколи не бувають точними. Вони - ідеал потрібний для нашої класифікації.

Удар ногою з розвороту - в пошуках сенсу

Удари ногою з розвороту - це не тільки ефективно, але ще і дуже красиво.

Тепер, коли ми розібралися "як", давайте подумаємо над питанням "для чого?". Чому і японське карате, і корейське таеквондо, і китайське кунг-фу, і французький сават і бразильська капоейра включають ці техніки в свій арсенал? Чому, власне, не можна обійтися звичайними? Адже у ударів ногами з розвороту на перший погляд дуже багато мінусів. Вони довше, а значить, повільніше тих, що виконуються по ходу руху. Заважають загальній динаміці настання на ворога. Більшу частину траєкторії ви залишаєтеся уразливі для зустрічних атак. Розвороти знову ж дуже нестійкі, а інерція бічних варіантів при промаху може завалити вас в бік, відкрити для тривіального прямого в щелепу або взагалі впустити на підлогу.

Сперечатися з цим складно. Але все таки. При цьому удари ногами з розвороту підсилюють силу і міць. Хоча б з тієї простої причини, що під час їх виконання волею-неволею в процес включається все тіло, а не тільки м'язи ніг. А якщо додати невеликий стрибок, то такий удар взагалі може стати фатальним за умови вдалого попадання. Знову ж таки, за рахунок неминучого висунення таза вперед можна дістати противника стоїть на 20-30 сантиметрів далі, ніж зазвичай. У розглянутих ударах ногами (якщо ви, звичайно, не виконуєте їх як фігурист фуете) тіло для утримання рівноваги природно відхиляється назад, тим самим забираючи голову від можливого зустрічного удару в обличчя. Головне виконувати ці технічні дії правильно і вчасно. І тут є свої маленькі, але важливі секрети.

Удари ногами - відкриваючи секрети

Удари ногами - відкриваючи секрети

Щоб бути по-справжньому ефективним, удар ногою з розвороту повинен бути частиною зв'язки.

Незважаючи на те, що головний секрет бойових мистецтв - багато роботи, є все-таки невеликі нюанси і в техніці. Як зробити так, щоб удари ногами з розвороту стали воістину ефективною зброєю? Найголовніше - все добре до місця. "Вертушки" не є самоцінним прийомами. Ними не можна починати бій, якщо ви, звичайно, не впевнені в повній несподіванки такої дії для противника. Вони повинні бути частиною невеликої зв'язки технічних дій, яка відверне негідника від головного, змусить відкритися.

Ніколи не наносите удар ногою з розвороту стоячи на місці. Сила будь-якого ударної дії - в русі. Це дозволить і уникнути можливих проблем з втратою рівноваги. Адже переміщаючи разом з ногою все тіло, ви зможете зберегти мобільність і злагодженість дій. І ще один важливий момент! Багато хто відмовляється від використання ударів ногами з розвороту, тому що зазвичай бачать їх у виконанні професіоналів лупя кудись в область голови. Намагаються повторити. В результаті - болюче падіння на підлогу, розтягнення зв'язок і інші радощі. Насправді наносити удар з розвороту можна і в нижній рівень - в пах, стегно, коліно або гомілку. Так навіть виходить більш несподівано і часто ефективніше.

Удар ногою з розвороту - де навчать

Удар ногою з розвороту - де навчать

Удари ногою з розвороту є майже у всіх єдиноборствах. Ось, наприклад, тайський бокс.

Всі наші поради будуть абсолютно безглузді, якщо ви не проливаєте сім потів в спортзалі, відпрацьовуючи удари ногами спочатку в повітря, потім на снарядах, ну і в фіналі доводячи їх до досконалості в навчальних спарингах. Але щоб не займатися самодіяльністю і не винаходити заново те, що відкрито вже багато століть, найкраще оговтатися в потрібну секцію до грамотного інструктора. Куди? Ну, якщо ми говоримо саме про удари ногами з розвороту, це будуть ...

Таеквондо. Краще ITF, але в даному випадку підійде і WTF. Незважаючи на явний спортивний ухил, до ударів ногами тут ставляться дуже серйозно. Капоейра. Тут розглядаються прийоми взагалі мало не основна техніка. Але що важливіше - капоейрісти вас раз і назавжди навчать тому, що удари ногами потрібно поєднувати з рухом, і навчать, як це зробити. Ушу. Тут можна порекомендувати такі школи як чан-цюань, чо-цзяо і тянтуй.

Чи обов'язково мати удари ногами з розвороту в своєму особистому арсеналі? Ні. Ось, наприклад, той же вин-чун цілком обходиться і без них, при цьому залишаючись визнаним ефективним стилем. Просто в його прямолінійній малюнку бою вони будуть тільки заважати. Вирішувати вам. Але, погодьтеся, краще знати про можливості подібних технік, ніж несподівано виловити "вертушку" в щелепу. Успіхів вам і перемог!

Навіщо?
Так наскільки ж потрібно повернутися?
Тепер, коли ми розібралися "як", давайте подумаємо над питанням "для чого?
Чому і японське карате, і корейське таеквондо, і китайське кунг-фу, і французький сават і бразильська капоейра включають ці техніки в свій арсенал?
Чому, власне, не можна обійтися звичайними?
Як зробити так, щоб удари ногами з розвороту стали воістину ефективною зброєю?
Куди?
Чи обов'язково мати удари ногами з розвороту в своєму особистому арсеналі?