Полезные материалы

У «Формулі-1» багато нового. Навіть гонщик з Росії

  1. косметичні зміни
  2. Нові обличчя на стартовій решітці
  3. Нові склади шин
  4. Боліди спробували зробити красивіше
  5. Змінилися правила в області двигунів
  6. Нова система штрафів
  7. Заборона спалювання масла і «мавпячого сідла»
  8. Старі обличчя в нових альянсах
  9. церемоніальні зміни

Чемпіонат світу стартує сьогодні.

Чемпіонат світу стартує сьогодні

Важка і виснажлива зимову перерву підійшов до кінця: в найближчу п'ятницю боліди викотяться на асфальт траси в Мельбурні в рамках Гран-прі Австралії. Міжсезоння не тільки змусило як слід скучити по гонок, але і привнесло багато нового в правила, зовнішній вигляд техніки, склади пілотів і навіть організацію заїздів. Саме час познайомитися з усіма змінами, щоб під час перегляду гонок не відволікатися на купу різних дрібниць.

косметичні зміни

косметичні зміни

Першим, що кинеться в очі будь-якому включив трансляцію, стане радикальний рестайлінг і нова графіка, розроблені на замовлення американських власників «Формули-1». І якщо з дуже концептуальним логотипом нас познайомили ще на закритті попереднього сезону, то телевізійні спецефекти вважали за краще відразу не спойлер. Однак за зиму велика частина з засвічених задумок перейшла в релізний варіант і поступово з'явилася в інтерв'ю і витоках рендерів нових онборд .

Заміні піддалося все: від стилістики і кольорових гам до шрифтів і філософії графіки. Схоже, оновлення стало більш зрозумілим для нових глядачів - на яких, в кінцевому підсумку, і розраховані всі маркетингові потуги нинішніх керівників серії.

Нові обличчя на стартовій решітці

У 2018 році лише два дебютанти - вдвічі менше в порівнянні з 2017-м, зате і рівень очікувань від них помітно вище.

Шарль Леклер - торішній чемпіон «Ф-2» і слухач молодіжної академії «Феррарі» - підписав контракт з «Заубером» і отримав в своє розпорядження красивий, але занадто швидкий болід: незважаючи на масштабні зміни техніки, швейцарці, схоже, знову залишаться останніми. Шарль в таких обставинах повинен виступити в стилі Паскаля Верляйна (або навіть краще) і просто знищити досвідченого напарника Маркуса Ерікссона. Також від Леклера як від одного з найталановитіших пілотів покоління закономірно очікують кілька чудових Гран-прі з феєрією обгонів і набраними очками - якщо хлопець виправдає аванси, то у нього з'явиться реальна можливість отримати місце в «Феррарі».

Також від Леклера як від одного з найталановитіших пілотів покоління закономірно очікують кілька чудових Гран-прі з феєрією обгонів і набраними очками - якщо хлопець виправдає аванси, то у нього з'явиться реальна можливість отримати місце в «Феррарі»

Другий новачок - Сергій Сироткін, який прийшов на зміну бразильському ветерану Феліпе Массі в «Вільямс». Москвич на відміну від товариша по дебютантству так і не виграв жодного молодіжного чемпіонату (крім «Формули-Абарт» в далекому 2011-му), проте вразив усіх на міжсезонних тестах в Абу-Дабі швидкістю і технічної підкованістю. Через специфіку програми команди на випробуваннях в Барселоні важко передбачити перспективи Сергія в новому сезоні, але йому дійсно необхідно показати себе на тлі не найсильнішого (але до непристойності багатого) напарника Ланса Стролла.

Через специфіку програми команди на випробуваннях в Барселоні важко передбачити перспективи Сергія в новому сезоні, але йому дійсно необхідно показати себе на тлі не найсильнішого (але до непристойності багатого) напарника Ланса Стролла

Нові склади шин

Італійці з «Піреллі» продовжують експериментувати з гумою в пошуках шляхів створення інтригуючих гоночних стратегій, і, відповідно, підвищення видовищності Гран-прі. Цього разу вони представили світу нові найм'якші покришки з рожевими обідками і назвою «гіперсофт» - і з ними боліди справді стануть швидше приблизно на 0,7-0,8 секунди на колі в порівнянні з «ультрасофтом». Ось тільки керівник «Мерседеса» Тото Вольфф вже охрестив рожеві шини виключно кваліфікаційними - мовляв, в гонках учасники долатимуть на них лише кілька десятків поворотів, після чого здійснювати ранню зупинку в боксах. Якщо слова австрійця виправдаються, то у стартують на 10-11 позиціях пілотів різко з'явиться ключова перевага - вони-то за регламентом мають право вільного вибору складу гуми.

Також «Піреллі» представила і наджорсткий комплект з промовистою назвою «суперхард», який глядачі навряд чи побачать по ходу сезону. У ньому просто немає сенсу, адже в палітрі гуми вже існував «хард», використаний в 2017-му лише одного разу - так що ще більш жорсткий склад стане абсолютно марним.

Але італійці займаються не тільки додаванням комплектів для галочки. Наприклад, за зиму вони зібрали софт, який розраховує оптимальні склади для кожної траси - так що якщо раніше шинники привозили свою продукцію на Гран-прі на основі очікувань і історії, то тепер все буде по науці з орієнтацією на максимальне число стратегій і хоча б два піт -стопа для кожної машини. Гонки безумовно статут менш передбачуваними.

Боліди спробували зробити красивіше

На жаль, не вийшло. Прагнення дійсно були - адже команди дружно проголосували за зміну регламенту в сторону скасування «акулячих плавників» і багатоповерхових вішалок над ними. Звичайно, через пару місяців деякі бажаючі повернути зручні рекламні майданчики у вигляді величезного щита за кожухом моторного відсіку спробували відкотити поновлення до попередньої версії, але у них на шляху встав «Макларен» (у якого якраз великого числа спонсорів немає). Саме завдяки англійцям задні частини болідів 2018 року виглядають трохи естетичніше.

Але в глобальному сенсі красивіше машини не стали - після скасування «плавників» ФІА видала директиву, що зобов'язує кожного учасника чемпіонату світу в класі «Формули-1» використовувати гало. страшна потворність захисту голови пілота ще два роки тому увійшла в список інтернет-мемів, закріпившись в асоціації зі капцями - і безстрашні ентузіасти з «Макларена» знову очолили боротьбу за естетику машин. В якості знака протесту (і, звичайно ж, реклами) вони розмістили на гало логотип виробника одягу Gandys і випустили спільну особливу серію тапочок під назвою Halo edition, пообіцявши направити весь прибуток від їх продажу в фонд підтримки дітей-сиріт. Може, з новими правилами «Ф-1» і не стала красивішою, кількість веселощів вже зросла в рази.

Змінилися правила в області двигунів

У минулому сезоні команди мали право використовувати по чотири двигуни на двадцять Гран-прі. Тепер правила стали більш жорсткими: учасникам чемпіонату світу дозволили спожити лише три мотора і всього дві батареї з кінетичними накопичувачами енергії MGU-K. Як мінімум «Рено» і «Хонда» вже оголосили про надмірну серйозність обмежень: стайні, що використовують продукцію французів і японців, майже без сумнівів зіткнуться з необхідністю ставити додаткові компоненти силових установок і відбувати штрафи. Клієнти «Мерседеса» і «Феррарі» теоретично можуть вписатися в обмеження, але тут все впирається в удачу і контроль за якістю поставленої техніки. При несприятливому сценарії все команди на стартовій решітці ризикують почати хоча б один Гран-прі з солідним штрафом через перевитрати деталей.

У той же час ФІА, бажаючи допомогти клієнтам наздогнати заводські колективи, випустила чергову «моторну» директиву. Відповідно до неї всі виробники двигунів зобов'язані поставляти партнерам і власним командам однакову техніку та програмне забезпечення. Тепер приватні стайні отримуватимуть всі оновлення одночасно з заводчанамі- а значить, конкуренція теоретично повинна значно зрости. Головним переможцем розв'язання Міжнародної автомобільної федерації виглядає «Хаас»: судячи з тестів, у американців вийшло добротне шасі, здатне разом з актуальним агрегатом від «Феррарі» здорово поборотися з «Рено» і «Маклареном».

Нова система штрафів

Жорсткість лімітів по компонентах силових установок потенційно провокувало безглузді покарання в 70-80 позицій на стартовій решітці мало не на кожному Гран-прі. На щастя, ФІА не допустила розгулу маразму і поміняла кодекс штрафів - тепер кожен пілот не може відкотитися далі, ніж на 15 місць. Якщо регламент передбачає більш суворе покарання (або додаткові позиції перейшли з попередньої сесії), то гонщик автоматично відправляється на останнє місце стартової решітки незалежно від кількості штрафів у його колег. Якщо ж більше 15 позицій отримають кілька учасників чемпіонату світу, то на останньому місці виявиться той, хто отримав штраф пізніше за інших.

Наприклад, якщо гонщика «А» першим карають за перевитрату компонентів двигуна у вигляді втрати 40 місць, а гонщик «Б» оштрафований другим, але всього на 20 позицій (і інші спортсмени в пелотоні уникнуть кари), то гонщик «А» на стартовій решітці виявиться передостаннім, а гонщик «Б» - останнім. Все і справді стало набагато зрозуміліше і прозорішим.

Заборона спалювання масла і «мавпячого сідла»

У минулому сезоні багато суперечок викликала тема використання «Мерседесом» і «Феррарі» мастильних матеріалів для збагачення палива і отримання переваги в «кваліфікаційних» режимах моторів . Суть проблеми полягала в майже нульовий можливості зловити чітера за руку: для визначення напрямку потоків масла необхідно було контролювати внутрішні процеси в двигунах в режимі онлайн, що технічно неможливо. ФІА зайшла з іншого боку, жорстко обмеживши споживання мастильних матеріалів до 0,6 літра на 100 км і заборонивши рекуперировать відпрацьовані рідини в додаткові баки для повторного використання. Тепер кожен болід зобов'язаний викидати минуле повний цикл масло на асфальт і в атмосферу - що і викликало великі хмари диму з боксів «Феррарі» і «Заубера» під час тестів в Барселоні.

До слова, ліміт на позбавлення від відпрацьованих мастильних матеріалів на машину встановлений в районі 1,8 кг за гонку - тобто весь пелотон псує навколишнє середовище траси аж на 36 кг гарячих рідин і масляних випарів. Не особливо схоже на турботу про екологію.

Під ще один знаковий заборона ФІА потрапило так зване «мавпяче сідло»: невелике видувне крило, розташоване над дифузором. Воно служило для контролю потоків гарячих газів, підвищення ефективності заднього антикрила і збільшення притискної сили.

Однак команди відразу ж знайшли шляхи обходу: наприклад, «Рено» просто загнув вихлопну трубу на п'ять градусів вгору (більше не можна через обмеження регламенту), направивши частину розпеченого відпрацьованого повітря точно в шматок заднього антикрила. На місці зіткнення аеродинамічного елементу і гарячих газів змонтували тепловідбивний екран, який навіть не стали фарбувати. Делегат ФІА Чарлі Уайтінг не побачив порушень прав у новій конструкції, що дає за його словами, зовсім мінімальну перевагу, та й інші колективи поки не поспішають його копіювати. Вони розробляють свої рішення - наприклад, гібрид т-крила і «сідла» від «Уїльямса» і «Торо Россо» .

Старі обличчя в нових альянсах

Легендарна італійська марка і перший чемпіон в історії «Формули-1» «Альфа Ромео» повернулася в рідні гонки - але поки що в ролі спонсора «Заубера» . Проте, швейцарці вже перефарбували ліврею в нові кольори і завдяки потужній фінансовій допомозі концерну повністю переробили свій болід, скоротивши відрив від інших команд пелотону. В майбутньому італійці не виключили серйозної заводський допомоги своїм партнерам з Хінвіла - а значить, конкуренція в середині турнірної таблиці точно виросте.

Їй посприяє і угоду між «Торо Россо» і «Хондою». Незважаючи на очікування, молодша команда концерну «Ред Булл» з японськими двигунами не вилетіла і з числа претендентів на п'яте місце в Кубку конструкторів, адже п редсезонние тести показали : Проблеми з надійністю токійська техніка залишила далеко позаду. Хельмут Марко навіть передбачив зрівнювання потужності установок «Хонди» і «Рено» до кінця сезону, так що небезпека «Торо Россо» буде збільшуватися з кожним новим Гран-прі.

Хельмут Марко навіть передбачив зрівнювання потужності установок «Хонди» і «Рено» до кінця сезону, так що небезпека «Торо Россо» буде збільшуватися з кожним новим Гран-прі

З іншого боку, «Макларен» явно програв від переходу з японських на французькі двигуни. Не в сенсі продуктивності: Фернандо Алонсо продемонстрував цілком пристойний гоночний темп на моторах «Рено», та й при симуляції кваліфікації іспанець поступився «Феррарі» лише півсекунди. Просто зміна постачальника силових установок оголила природу всіх проблем англійців, які переховувалися, судячи з усього, в організації роботи команди і її завищених амбіціях. Раніше найменші неполадки моментально звалювалися на «Хонду», але тепер колишній «козел відпущення» відновлює репутацію з «Торо Россо», а над по вуха загрузли у неполадках «Макларені» насміхається весь інтернет - і цілком заслужено.

Мабуть, хлопців з Уокинга більше не можна зараховувати до топ-командам - ​​вони вже п'ять років і близько не підбиралися до перемог, регулярно пробиваючи дно за всіма параметрами, крім пафосу і маркетингу. В даний момент «помаранчеві» стали всього лише багатшим варіантом «Уїльямса», і тому навряд чи вони повернуться в розбирання гігантів в доступному для огляду майбутньому.

церемоніальні зміни

Минулої зими «Формула-1» виявилася в центрі серйозних феміністичного суперечок і дискусій, адже вищий менеджерський склад серії майже без підготовки оголосив про добровільну відмову від подальшої співпраці з грід-гьорлз . Рішення Чейза Кері і Шона Братчеса не зрозуміли навіть більшість дівчат, а гонщики і функціонери знову виступили з черговою порцією критики. Проте, всім любителям красунь на стартовій решітці і подіумах доведеться змиритися: тепер місце дівчат займуть діти.

По суті, американські власники серії пішли по шляху футболу і «Формули Е» (електросерія не перший рік використовує молодь для церемоній і параду пілотів), відмовившись від частини унікальних традицій, які народилися ще в 60-х. Проте, в нововведенні немає нічого поганого, і фанатам просто потрібен час, щоб пообвикнуть і забути про ностальгію за «старими добрими часами».

Іншим оновленням передстартових церемоній, запозичених з футболу та американського ринку, стало свдіг часу початку Гран-прі на 10 хвилин: в 2018 році новим орієнтиром для глядачів стане час начебто 14:10. Новий розклад затвердили спеціально для хронічно спізнюються людей: раніше вони, вмикаючи телевізор на пару хвилин пізніше, позбавлялися можливо побачити старт - часто найбільш видовищний момент всього заїзду. З рішенням про зміщення початку Гран-прі власники «Формули-1» сподіваються утримати непунктуальних людей на своїх трансляціях і тим самим розширити аудиторію - та й в цілому зміну не назвати шкідливою. Кому-то вона точно допоможе.

Фото: Twitter / F1 ; Gettyimages.ru / Mark Thompson, Charles Coates, Peter Fox, Clive Mason; globallookpress.com / Imago sportfotodienst; pirelli.com ; mclaren.com