Полезные материалы

Багаті казахстанці стали менше користуватися офшорами

Відтік капіталу з країни в офшорні зони за I півріччя 2018 року скоротився на 77%.

До 2025 року офшори втратять актуальність для багатьох резидентів Казахстану: відтік капіталу з країни в офшорні зони за I півріччя 2018 року скоротився на 77%, до 205,1 мільйона доларів США, повідомляє Zakon.kz з посиланням на Finprom .
Private banking за 5 років стане стимулом повернення капіталу на батьківщину

На кінець вересня 2018 року строкові вклади фізичних осіб в іноземній валюті становлять 3,9 трлн тг - 52,5% від усіх вкладів. Дедолларизация почалася в 2015 році, тоді частка вкладів в інвалюті досягала 80,5% (4,2 трлн тг). Історично максимальне значення вкладів в іноземній валюті зафіксовано в січні 2016 року - 83,9% (5,5 трлн тг).

Однак общестрановой тренд на дедоларизацію не простежується в головних містах-консолідаторами казахстанського капіталу - Алмати і Астані. Сукупна питома вага роздрібних вкладів в іноземній валюті в двох мегаполісах становить 71,9% (2,8 трлн тг). З них на Південну столицю припадає 57,7%, а на Астану - 14,2%. За підсумками вересня останні 5 років частка вкладів в інвалюті не падала нижче 71%, а її максимальне значення сягало 75,2% в 2013-му.

При цьому рекомендована KDIF * максимальна ставка винагороди по депозитах в іноземній валюті - 1% річних. Вклади в іноземній валюті - це не інвестиції, а інструменти збереження коштів.

У той же час депозити фізосіб в національній валюті зростають впевненими темпами - в середньому на 23,9% в рік, і на кінець вересня поточного року їх обсяг складає 3,5 трлн тг. В середньому кожен казахстанец (без урахування Алмати і Астани) тримає в банку депозит на суму 136,3 тис. Тг. А жителі обох столиць в середньому зберігають в банках 494,5 тис. Тг.

За оцінками Datamonitor, населення Казахстану в своєму розпорядженні значний накопиченим станом. Ліквідні активи заможних (від 50 тис. До 1 млн дол. США) і багатих (понад 1 млн дол. США) клієнтів усередині країни в 2014 році становили 32 мільярди доларів США, темп зростання в 2006-2014 роках - 18% (по нашій оцінкою, в 2017-м - 52,6 млрд дол. США). При цьому в країні немає рівноцінних альтернатив банківським вкладам. У той же час лише обмежене число банків пропонує послуги управління добробутом приватних заможних осіб - 10 з 28 БВУ. А самі послуги private banking також відчувають низький попит у зв'язку з обмеженим переліком послуг, невисокою якістю сервісу і недовірою до фінансової системи країни.

За нашою оцінкою, на даний момент потенціал ринку private banking становить трохи більше 1 трлн тг, отже, стан сегмента багатих клієнтів переважно знаходиться за кордоном і обслуговується міжнародними банками. У ТОП-25 найбільших банків світу в 2017 році кошти заможних осіб під управлінням становлять 16,2 трлн дол. США. Найбільшим private-банком є ​​швейцарський UBS - 2,4 трлн дол. США активів під управлінням.

* Казахстанський фонд гарантування депозитів

Наслідком слаборозвиненого private banking стає відтік прямих інвестицій з країни
Наслідком слаборозвиненого private banking стає відтік прямих інвестицій з країни. За перше півріччя 2018 року сукупний валовий відтік інвестицій за кордон склав 5З2,5 млн дол. США (I півріччя 2017 го - 1,4 млрд дол.). З них 205,1 млн дол. США (38,5%) виведені в офшори (роком раніше - 894,8 млн дол.).

Офшорними консолідаторами казахстанського капіталу в поточному році є острів Мен (72,8 млн дол.), Кіпр (64,3 млн дол.), Кайманові острови (56 млн дол.) І Віргінські острови (10,8 млн дол.). В аналогічному періоді минулого року на Багамські острови було відправлено 687 млн ​​дол. США, в Люксембург і на Кайманові острови - 114,8 і 85,5 млн дол. США відповідно.
У 2017 році зафіксовано найбільший відтік активів з РК в офшори, за рік їх обсяг досяг 1 млрд дол. США, а їх питома вага в структурі інвестицій за кордон склав 50,4%.

Незважаючи на все ще досить високу частку відтоку капіталу в офшори, створення високоякісних альтернатив і локалізація іноземних банків і керуючих компаній в Міжнародному фінансовому центрі «Астана» повинні значно скоротити відтік капіталу з країни.

Локалізація міжнародних private banking організацій, створення партнерств між казахстанськими банками і міжнародними private банками, а також вітчизняними інвестиційними компаніями здатні в перспективі сформувати локальний ринок private banking. В результаті формування пропозиції інвестиційних продуктів і послуг private banking дозволить до 2025 року залучити кошти клієнтів заможного сегмента в розмірі 2,5 млрд дол. США. Стимуляція додаткового попиту за рахунок залучення капіталу клієнтів з країн регіону збільшить обсяг ринку додатково на 5,9 млрд дол. США.

Внесок в ВВП до 2025 року від локалізації іноземних банків в сукупності з діяльністю вітчизняних за рахунок комісій від управління коштами клієнтів заможного і багатого сегментів складе близько 200 млн дол. США.


Більше новин в Telegram-каналі «Zakon.kz» . Підписуйся!