Полезные материалы

Мексиканська затока. Навіщо найбагатша людина планети закачує гроші в футбол

Понад три роки тому іспанський «Реал Ов'єдо» дивом вдалося врятувати від банкрутства. Клуб тонув у нижчих дивізіонах, захлинався в боргах і з простягнутою рукою благав уболівальників придбати його акції. І тоді «Ов'єдо» купив мільярдер Карлос Слім. Наступний сезон його команда може почати в Прімері. Але це не різдвяна історія про благородного багатшими, який поспішає на допомогу. Це бізнес-кейс про те, як великі гроші можна робити навіть на дрібненькі клубах.

Це бізнес-кейс про те, як великі гроші можна робити навіть на дрібненькі клубах

«Ов'єдо»

Довгі роки один з численних іспанських «Реалів» чергував тривалі відрізки в Прімері і Сегунді, провівши в еліті в цілому 38 сезонів. На початку 2000-х клуб звалився в третій дивізіон, а потім ще нижче - в Терсеро. Але швидко вибрався з неї і навіть всерйоз претендував на перше місце в Сегунді Б, поки в 2012-му не опинився на межі зникнення. У листопаді того року на сайті «Ов'єдо» з'явився запис, сенс якої зводився до того, що команді кінець. У найближчі два тижні потрібно зібрати 1,9 млн євро, інвесторів немає, єдиний вихід - знайти гроші за допомогою продажу акцій клубу. Покупцем може виступити приватна особа з будь-якої країни.

Футбольний путівник по містах світу

Першими на заклик про допомогу відгукнулися мешканці Ов'єдо, але зібрали вони якісь крихти. Положення врятував журналіст The Guardian Сід Лоу. Він Разшарив інформацію з соціальних мереж, і на офіс команди обрушився потік повідомлень з усього світу. 10,75 євро (11,5 с комісією PayPal), кілька рядків анкети - і ти стаєш акціонером футбольного клубу. Ідея так сподобалася людям, що за два тижні вони принесли 1,93 млн євро. Власниками акцій стали 25 тисяч осіб з 86 країн, в тому числі колишні футболісти астурийцев - Мічу, Санті Касорла і Хуан Мата. Особливо активно акціонерами ставали в Росії. У підсумку «Ов'єдо» навіть створив російськомовну сторінку, на якій можна було оформити покупку.

Клуб був врятований, але на цьому потік грошей не закінчився. За кілька годин до оплати боргу угоду по «Реалу» оформила мексиканська компанія Inmobiliaria Carso. За 2 млн вона придбала 34,22% акцій астурийцев (у дрібних акціонерів знаходилося 40,81%). Таким чином, третина клубу виявилася в руках власника Carso, найбагатшої людини планети Карлоса Сліма.

Таким чином, третина клубу виявилася в руках власника Carso, найбагатшої людини планети Карлоса Сліма

мільярдер

Батько Сліма народився в Лівані, але звалив в Мексику, злякавшись армійського призову. У новій країні він швидко зайнявся бізнесом і до моменту народження Карлоса володів мережею магазинів в Мехіко. Щоб спадкоємець не прогуляв стан батька, старий Джуліан почав навчати Карлоса економіки та фінансів. Хлопець швидко зацікавився грошима і вже в 12 років купив цінні папери місцевого банку.

Після закінчення університету, він почав сам розпоряджатися сімейним бюджетом. Заснував на батьківські мільйони агентство нерухомості, потім вступив в страховий бізнес, створив мережу готелів. Прибуток відразу пішла вгору. Зароблені гроші Карлос перенаправляв на завоювання нових галузей. Стратегія проста: купуємо проблемні активи, виводимо їх з кризи і приєднуємо до своєї імперії. Прохолодні напої, тютюн, гірничодобувна промисловість, медіа, комунікації - Слім точно знав, куди треба вкластися, і в 2010-му вперше очолив рейтинг найбагатших людей планети Forbes, не опускаючись нижче протягом 48 місяців. Зараз він на четвертому місці зі статком у 50 млрд доларів. Причому за рік втрати склали 27 млрд. Причини - ослаблення песо і криза в Південній Америці.

Відпроситися у Папи. Як «Леганес» прагне до Прімери

72 роки життя Карлос Слім не цікавився футболом, поки не купив частину мексиканських «Леона» і «Пачуки». Обидві угоди були оформлені в серпні 2012 року - мільярдер через групу компаній Carso ставав власником 30% акцій кожного клубу ( «Пачука» обійшлася в 16 млн євро, «Леон» - в 7 млн). Вболівальники тремтіли від щастя, перебираючи в умі зірок, яких, на їхню думку, бізнесмен може перевезти в Мексику. Вони погано знали Сліма - футбол для нього не розвага, а нова галузь бізнесу.

Уже через рік фани «Леона» плакали. Бажаючи максимізувати вигоду від продажу ТВ-прав, Карлос не став продовжувати контракт з загальнодоступним холдингом Azteca TV, одним з двох найбільших гравців на медіаринку Мексики. Слім знайшов своїх покупців - Fox Sports (в Мексиці), Telemundo (в США) і його власне Uno TV - разом вони принесли клубу в чотири рази більше, ніж Azteca, але були кабельними каналами. Рівень життя в країні невисокий, тому більшість уболівальників виявилися відрізаними від перегляду ігор улюбленої команди і, наприклад, не побачили один з матчів фіналу Клаусуре-2014. Вони проклинали мільярдера, але йому було наплювати. Коли контракт з Azteca закінчився у «Пачуки», з нею він повторив ту ж операцію. Плюс обидва клуби тепер можна дивитися на платному каналі в інтернеті.

Звичайно, пара десятків мільйонів від ТБ не були головною мотивацією Сліма для входу в мексиканський футбол. Карлос мислив набагато ширше: завдяки спорту він мріяв вийти на ринок ТВ, потіснивши звідти гігантів - Azteca і Televisa. Бізнесмен, до речі, хотів співпрацювати з останніми, але вони запросили таку суму за потрапляння в прибутковий бізнес, що Слім вирішив діяти самостійно. Купив акції парочки клубів, показав іншим, скільки реально можна заробляти на реалізації ТВ-прав, і розвалив дуополія. Так, більшість клубів як і раніше транслюються двома найбільшими компаніями, але скоро частина з них перейде за грошима до Carso. Її дочірню компанію América Móvil вже можна називати третьою ТВ-силою Мексики. Наприклад, влітку канали холдингу ексклюзивно покажуть Олімпійські ігри, а до цього транслювали ЧС-2014 і Ігри в Сочі.

Іспанська бізнес

Зліт «Реала Ов'єдо» не опинився стрімким. У Сегунди вдалося вийти тільки з третьої спроби. В Прикладу команда навряд чи потрапить безпосередньо - швидше за все, доведеться грати плей-офф. Уболівальникам без різниці, головне, що вищий дивізіон на відстані півтора місяців, а там Слім точно не буде розмінюватися на дрібниці і за прикладом Абрамовича або шейхів виділить купу грошей.

Насправді не все так просто. Слім тулиться витратити навіть кілька мільйонів. Тому, бажаючи збільшити частку в «Ов'єдо», він не став викуповувати акції міноритарних акціонерів. Зробив грамотніше: всю допомогу клубу оформляв не у вигляді спонсорських надходжень або безоплатних платежів, а як позики. Зрозуміло, що повернути 4,1 млн євро ніхто з акціонерів не зміг. Тоді Слім пробачив «Реалу» кредит в обмін на акції. У травні 2015 року він став власником контрольного пакета - 56%. У грудні за допомогою тієї ж схеми збільшив частку до 71%.

Корпорація «Острів». Як Кіпр стає успішним

Кажуть, що спочатку мексиканець вклався в клуб не через жалість. Його аналітики заздалегідь прорахували, що у «Реала» є шалений потенціал в плані залучення уболівальників. Але, як і у випадку з «Леоном» і «Пачукою», мета мільярдера - не пара мільйонів виручки, а вихід на ТВ-ринок Іспанії. Клуб буде лише механізмом по здійсненню цих планів.

***

Якщо астурійци потраплять до Прімери, майже напевно вони утримаються від великих витрат і точно не будуть працювати в мінус. Вже зараз люди Сліма зробили з «Ов'єдо» прибутковий актив: при витратах в 10,9 млн євро, клуб генерує 11,3 млн прибутку. Але навіть якщо казки не вийде і слова людей з Carso про суперкоманді, яка зможе конкурувати з «Барсою» і «Реалом», що не підтвердяться, жителі Астурії будуть щасливі. Після 15 років поневірянь клуб повернеться до вищого дивізіону. Хіба в 2012-му, рятуючи його від смерті, вони просили про щось більше?

Олександр Вишневський, журналіст. Акціонер «Реала Ов'єдо»

- Останнім часом я не дуже стежу за цією історією. Знаю, що недавно з адміністрації клубу звільнилася людина, який сказав, що втрачено зв'язок між командою і вболівальниками. Мені здається, у людей просто настало розчарування. Вони думали, що Слім, будучи найбагатшим у світі, почне купувати умовних Мессі, але цього не відбувалося. Проте «Ов'єдо» виступає дуже добре, йде в зоні в плей-офф в Сегунді. Для всіх це шок, тому що багато хто очікував, що клуб буде боротися за виживання, а він претендує на вихід до Прімери.

Мене не запрошують на збори і зустрічі через те, що придбав не так багато акцій. Але я був присутній на заході на честь дня народження клубу, яке відбулося через півроку після порятунку. В Ов'єдо приїхали багато акціонерів-іноземці, нас відмінно вшановували: товариський футбольний турнір, вечірка і кульмінація - відвідування матчу. Ще прикрасили кілька стін стадіону, а одні з воріт назвали на честь іноземних рятівників.

«Рівер», плей! Як «мільйонери» знищують суперників

Щоб бути присутнім на клубних зборах, потрібно було купити мінімум чотири акції. Я придбав менше, але думаю, що всі ці зустрічі не дуже важливі. Приймати рішення на них можуть тільки ті, у яких сотні тисяч акцій. До речі, коли клуб вже був врятований, іноземні власники на чолі з Сідом Лоу, журналістом The Guardian, організували співтовариство власників акцій. Ідея була в тому, щоб акціонери об'єднували свої пакети і могли впливати на діяльність клубу. Але якихось доленосних рішень вони не прийняли, тому що контроль над «Ов'єдо» знаходиться у Карлоса Сліма. Хоча, наприклад, рік тому можна було докуповувати акції. Це називалося збільшенням капіталу. Люди могли купити в три рази більше акцій, ніж у них було до цього. Після того відкрився продаж для всіх бажаючих. Але знову ж таки: ти міг купити тільки фіксовану кількість акцій, щоб Слім не втратила контроль над клубом.

Чи є у мене якісь привілеї як у акціонера? Керівник спільноти уболівальників весь час пише в твіттері, що якщо ти іноземець, володієш акціями і хочеш відвідати матч, то можеш зробити це безкоштовно. Тобто він організовує безкоштовний прохід. І влаштовує помпезну зустріч, вшанування. Дивно, як за чотири роки йому це не набридло.

Текст: Олександр Головін

Фото: Global Look Press

Скачайте додаток тижневика «Футбол»!

App Store: https://itunes.apple.com/ru/app/ezenedel-nik-futbol-zurnal/id957851524?mt=8

Google Play: https://play.google.com/store/apps/details?id=net.magtoapp.viewer.weeklyfootball&hl=ru

weeklyfootball&hl=ru

Хіба в 2012-му, рятуючи його від смерті, вони просили про щось більше?
Чи є у мене якісь привілеї як у акціонера?
Com/ru/app/ezenedel-nik-futbol-zurnal/id957851524?
Com/store/apps/details?