Полезные материалы

Ящик Пандори - Російські богатирі: Олександр Засс і Юрій Малько

Рідкісний хлопчисько в СРСР не тримав в руках книгу "Таємниця Залізного Самсона", написану племінником Засса Юрієм Шапошніковим.

Про те, як в Першу Світову війну російський богатир виніс на своїх плечах пораненого коня з поля бою, як він рвав ланцюги і згинатися вигадливим візерунком металеві прути, про розроблену ним і досі використовується атлетами всього світу системі ізометричних вправ, знає багато хто.

Таємницею для більшості залишилася доля "Найсильнішого людини світу" після Першої Світової за кордоном. Він не був схожий на багатьох силачів того часу, які мали масивними фігурами і великою вагою. Його зріст - 167,5 см, вага - 80 кг, окружність грудної клітини 119 сантиметрів, біцепси - по 41 сантиметру.

Звичайно, у Олександра Засса була величезна природна сила, ніж взагалі відрізнялися його предки. Одного разу він в своєму рідному Саранську побував з батьком в цирку. Хлопчику особливо сподобався могутній силач, розривали ланцюги, що гнуться підкови. В кінці свого виступу артист, як в той час було прийнято, звернувся до публіки, запрошуючи повторити його трюки. На жаль, ніхто не зміг ні зігнути підкову, ні відірвати від землі кульову штангу з товстим грифом. І раптом батько Олександра, Іван Петрович Засс, піднявся зі свого місця і вийшов на арену. Олександр знав, що його батько був дуже сильним. Іноді він демонстрував перед гостями свою силу.

І ось силач протягнув батькові підкову. На подив публіки, підкова в руках Засса-старшого стала розгинатися. Потім Іван Петрович відірвав від помосту величезну штангу і, випрямивши тулуб, підняв її вище колін. Публіка аплодувала як божевільна. Цирковий силач був збентежений. Він підкликав до себе уніформісти. Той збігав за куліси і приніс срібний рубль. Артист підняв руку з рублем і вимовив: «А ось це тобі за подвиг і на випивку!». Батько взяв рубль, потім пошукав в кишені, витягнув троячку, і разом з рублем простягнув атлетові, сказавши: «Я не п'ю! А ось ти візьми, але пий тільки чай! »

З тих пір його син жив тільки цирком. На задньому дворі будинку за допомогою дорослих встановив два турніка, повісив трапеції, роздобув господарські гирі, зробив примітивну штангу, і з неймовірним завзяттям почав тренуватися. Намагався повторити те, що бачив. Освоївши «сонце» (великий оборот) на турніку, став виконувати перельоти з однієї поперечини на іншу, робив сальто назад не тільки на підлозі, але і на коні. Кілька разів підтягувався на одній руці. Але всі ці заняття були безсистемними.

Він переконав батька виписати з Москви книги з фізичного розвитку. І незабаром прийшла книга знаменитого в той час атлета Євгена Сандова «Сила і як зробитися сильним». Він починав займатися по системі Сандова - свого кумира. Але незабаром відчув, що одні вправи з гантелями не можуть розвинути силу, яка необхідна професійному силачу. Він звертається за допомогою до знаменитих атлетам Петру Крилову і Дмитрієву-Морро, які не залишили без уваги прохання юнака, і незабаром Засс отримав методичні рекомендації від цих атлетів. Крилов рекомендував вправи з гирями, а Дмитрієв - зі штангою.

Він намагався витиснути двухпудовие гирі одночасно і поперемінно ( «млин»), тиснув їх догори дном, жонглював. Зі штангою виконував, головним чином, жим, поштовх і жим через голову. При власній вазі 66 кг юний Засс викручував (жим з відхиленням тулуба) правою рукою 80 кг. Але найбільше його приваблювали силові трюки, які він бачив у цирку. А відвідував він цирк постійно. Його спортивний реквізит став поповнюватися підковами, ланцюгами, металевими прутами, цвяхами. І тут він зрозумів, що багаторазові спроби виконати трюк - розірвати ланцюг або зігнути грубезний металевий прут - приносять відчутні результати в розвитку фізичної сили. По суті, це були широко відомі нині ізометричні вправи. Таким чином, чисто емпіричним шляхом (заснованим на досвіді) Олександр Засс прийшов до переконання, що атлетичну силу можна розвинути, поєднуючи в тренуваннях динамічні вправи з ізометричними. Пізніше він опублікував свою изометрическую систему, і ця брошура стала сенсацією.

Циркова кар'єра Олександра Засса почалася в 1908 році в Оренбурзі, в гастролював там цирку Андржієвського. Потрапивши в цирк, Засс у свій час працював асистентом легендарного дресирувальника Анатолія Дурова, потім - у атлета Михайла Кучкина, і той часто говорив своєму асистенту: «Коли-небудь, Саша, ти станеш знаменитим силачем, я не бачив нікого, хто був би такий сильний , як ти, маючи такий невеликий зріст і вагу ». В цілому Засс близько шістдесяти років пропрацював в цирку і майже сорок з них - з атлетичними номерами.

У 1914 році грянула світова війна. Олександра Засса призвали в 180-й Віндавской кавалерійський полк. Одного разу стався випадок, який вразив навіть тих, хто добре знав про надзвичайну силу Олександра. Повертався якось він з чергової розвідки, і раптом, вже поблизу від російських позицій, його помітили і відкрили вогонь. Куля прострелила ногу коня. Австрійські солдати, побачивши, що кінь і вершник упали, не стали переслідувати кавалериста і повернули назад. Засс, переконавшись, що небезпека минула, не захотів залишати поранену коня. До його полку залишалося ще півкілометра, але це його не збентежило. Взявши на плечі коня, Засс так і приніс її в свій табір. Пройде час, він згадає цей епізод і включатиме в репертуар носіння коні на плечах.

В одному з боїв Засс був важко поранений шрапнеллю в обидві ноги. Він потрапив в полон, і австрійський хірург почав було ампутацію. Але Засс благав не робити цього. Він вірив у свій могутній організм і лікувальну гімнастику, яку розробив для себе. І він видужав! Незабаром його разом з іншими полоненими відправили на важкі дорожні роботи. Він побував у кількох невдалих втеч, після яких його жорстоко карали. Примітний був третій втечу. Втікши з табору, Олександр опинився в місті Капошварі на півдні Угорщини, де як раз гастролював цирк Шмідта, відомий всій Європі. Поставши перед господарем цирку, Засс відверто розповів йому про свою біду, а також про роботу в російських цирках. Тут же директор запропонував йому розірвати ланцюг і зігнути товстий металевий прут. Звичайно, голодний і втомлений Засс не був у хорошій спортивній формі, але зусиллям волі впорався із завданням. Працюючи в цирку Шмідта, Олександр Засс, за пропозицією директора, взяв сценічне ім'я Самсон. Це знадобилося для більш ефектних афіш.

Його взяли в цирк, і незабаром звістка про дивовижний атлета рознеслася по місту Його взяли в цирк, і незабаром звістка про дивовижний атлета рознеслася по місту. Але одного разу на його уявлення прийшов військовий комендант. Він зацікавився, чому такий сильний молодий атлет не може виступати в в австрійській армії. У той же вечір з'ясувалося, що Самсон - російська військовополонений. Його відвели в підвал фортеці, в сире, темне приміщення. Але сила його і воля були зламані. Він зробив новий втечу, розірвавши ланцюг, що з'єднує наручники, і виламавши грати.

Тепер він добирається до Будапешта, де влаштовується працювати вантажником в порт, а потім - на арені цирку. Допоміг йому борець, чемпіон світу Чаю Янос, з яким Олександр познайомився ще в Росії. Цей добродушний, могутній угорець за участю поставився до нещасного Зассе. Відвіз його у село до своїх родичів, де сили Олександра поступово відновилися. Потім він три роки виступав у трупі борців під керівництвом Чаю Яноса, чергуючи сутички на килимі з атлетичними виступами.

Одного разу Янос познайомив російського силача з відомим італійським імпресаріо синьйором Пазоліні, який багато чув про атлетичних можливості Засса. Італієць і запропонував укласти контракт. Починаються європейські гастролі Засса, слава його росте.

У 1923 році він отримав пропозицію працювати в Парижі У 1923 році він отримав пропозицію працювати в Парижі. Своїми коливаннями "погоджуватися - не погоджуватися" атлет поділиться потім в своїй книзі "Дивовижний Самсон: розказано їм самим", що вийшла в Лондоні в 1925 році. Засс все ж підписав контракт з "Новим цирком" Шарля Дебрея - на чудових умовах, але і в Парижі довго не затримався. Рік по тому Засс відправився в Англію на запрошення відомого керівника мережі британських вар'єте Освальда Столла.

Прибувши до Лондона, не знаючи ні слова по-англійськи, Засс ... загубився. Зустрічав популярного силача пан просто не звернув уваги на непримітного чоловіка ростом 166 сантиметрів, який прибув на центральний вокзал "Вікторія". Незабаром, однак, атлета знайшли, і з тих пір його фотографії не сходили зі шпальт британських газет. Манчестер, Брістоль, Единбург, Глазго ... Самсон переїжджає з міста в місто, виступає на кращих театральних майданчиках - так, саме в театрах і мюзик-холах демонстрували свої силові номери атлети того часу.

Самсон був дійсно унікальний Самсон був дійсно унікальний. Взяти, скажімо, розривання ланцюга, обмотаним навколо тіла. Кожен новий імпресаріо з'являвся перед Зассе з толстенной ланцюгом. Це був свого роду іспит, "пропуск" на підмостки. Але лише Самсон міг продемонструвати цей номер в десятках варіантів, розриваючи метал різними групами м'язів. Виступ, коли Самсон проносив по сцені кінь вагою за 300 кілограмів, звалену на плечі, - коронне. Він повторював його і просто на публіці, під відкритим небом. Для демонстрації колосального навантаження на плечі Самсон спорудив спеціальну вишку. Стоячи нагорі, він утримував на плечах підвішені містки з людьми. На найвідомішою фотографії, де в такій групі відображений Уїнстон Черчілль, Засс тримає на плечах 13 осіб.

У 1925 році, незабаром після того, як Засс вперше приїхав до Англії, він познайомився з танцівницею Бетті - вона стала асистенткою в одному з його знаменитих номерів: він висів вниз головою під куполом цирку, тримаючи в зубах канат, на якому була підвішена платформа з піаніно і грає на ньому піаністкою. Довгі роки Бетті грала так, хлопче над манежем, поки під час виступу в 1952 році на ливерпульском стадіоні Засс не завалився вниз, разом з піаніно на тендітну жінку.

Воістину унікальний номер під назвою "Людина-снаряд" Засс розвинув з демонструвався іншими силачами: вони ловили 9-кілограмове ядро, яким вистрілювали з невеликої відстані гармата. Для початку Засс вибрав ядро ​​собі до пари - 90 кілограмів. Але і цього йому було мало. Небайдужий до слабкої статі, він знав, чим підкорити публіку! Після довгих розрахунків і пошуків Самсон створив чудо-гармату, що стріляла не холодним металом, а ... чарівною дівчиною! Виступ ретельно відпрацьовувалося, і тренувальні "стрілянини" Алекс виробляв своєю вірною супутницею Бетті. Пізніше її замінила Ліліан ля Брам, яка підкорила Самсона чи кращою аеродинамікою форм, то чи більш легкою вагою.

Замінюючи домкрат, Олександр Засс відривав від землі з одного боку вантажні автомобілі Замінюючи домкрат, Олександр Засс відривав від землі з одного боку вантажні автомобілі. Судячи з фотографій, у нього взагалі була тяга до машин: то в одному, то в іншому місті Великобританії його імпресаріо Ховард влаштовував "дорожні шоу", коли на одній з площ у переповненому залі Самсон укладався на землю, а за ним - по ногах, по попереку - проїздило авто з п'ятьма-шістьма пасажирами. "Людина потужністю в дві кінські сили", - зазивав рекламний плакат. Розтяжку кіньми Засс теж практикував на широкому загалу. При цьому він утримував двох коней, що рвуться в протилежні сторони.

Одним з коронних номерів Засса було забивання величезних цвяхів в товсту дошку долонею руки. Про це захлинаючись писала британська преса. Девід Вебстер чув історію, що одного разу Самсон не розрахував удар і пробив наскрізь руку. Опинившись таким чином прицвяхованим до дошки, Засс взявся пальцями вільної руки за капелюшок цвяха і витягнув його з дерева, немов кліщами.

Отже, 1925 рік - Самсон підписує контракт і успішно гастролює в Ірландії, потім повертається до Англії. На наступне десятиліття припадає пік слави Самсона - "Найсильнішого людини Землі". Виявляється, всі роки, до самої смерті Засс прожив в Сполученому Королівстві по посвідки на проживання, так і не відрікшись від російської Батьківщини. А ось з початком Другої Світової війни у ​​Олександра Засса, так і не прийняв британське підданство, виникають проблеми. Щоб не опинитися в числі інтернованих, він припиняє публічні силові виступи і осідає в місті Пейнгтон, де займається дресируванням слонів, левів, шимпанзе в місцевому зоопарку.

Останній публічний виступ Олександра Засса як силача в 1954 році було організовано для зйомок телекомпанії Бі-бі-сі. Самсону тоді було 66 років. Він продовжував працювати, правда, не в силовому жанрі, а дресирувальником, але нерідко включав в свої виступи силові трюки. Так, в сімдесятирічного віку він носив по арені на спеціальному коромислі два леви!

Так, в сімдесятирічного віку він носив по арені на спеціальному коромислі два леви

Олександр Засс помер 26 вересня 1962 року у віці 79 років. Похований під Лондоном, в невеликому містечку Хоклі.

А ось приклад з сучасності:

Український телеканал бере інтерв'ю у Юрія Малька, який встановив рекорд, який перевищує світовий в 5 разів. Він зсунув з місця і перетягнув протягнув вагони загальною вагою 500 тонн! За словами спортсмена, з цієї неймовірно складним завданням він впорався завдяки тому, що за допомогою спеціальних дихальних вправ увійшов в особливий психологічний стан, перебуваючи в якому, люди здатні творити чудеса.

джерело: www.kramola.info