Полезные материалы

Донецьк в «еврокольца»

  1. розкута атмосфера
  2. Євро-2012 - не тільки для футболу
  3. Ковані візитка
  4. «Разючий меч« Шахтаря »

Нещодавно в німецькому Фрізойте Донецьк першим з міст СНД прийняли в члени асоціації «Золоте кільце європейських міст-ковалів». І ось ковалі з усієї України і Росії з 19-го по 21 вересня відкриють в шахтарській столиці «Алею кілець» в рамках Х Міжнародного фестивалю ковальської майстерності «Парк кованих фігур-2008». Про це та інше в ексклюзивному інтерв'ю «2000» розповів ініціатор фестивалю Віктор Бурдук, голова «Гільдії ковалів Донбасу».

розкута атмосфера

розкута атмосфера

- Вікторе Івановичу, які сюрпризи підготували майстри художнього кування до ювілейного фестивалю?

- На постійно діючій виставці кованих фігур під відкритим небом з'явиться «Алея кілець», що складається з десяти метрових авторських кілець з України та Росії. Її вінцем стане викувані за моїм проектом чотириметрове «Європейське кільце», через яке перекинуто місток. На його перилах закріплять 50 невеликих кілець, які спільно зроблять гості фестивалю. Проходячи по містку через еврокольца, можна загадати бажання.

Серед міст, викувати кільця для алеї, - Київ, Рокитне (Київська обл.), Макіївка, Одеса, Сімферополь, Луцьк, Дніпропетровськ, Івано-Франківськ та Ульяновськ (Росія).

Також в рамках фестивалю відбудеться міжнародна ковальська конференція, майстер-клас проведуть близько 200 провідних майстрів художньої ковки з Європи. Паралельно з виконанням робіт прямо на горнах в котлах вони приготують ковальську вуха, плов, куліш, гуляш, ніж пригостять бажаючих.

Рекордсмен Книги рекордів Гіннесса богатир з Комсомольського (Донецька обл.) Дмитро Халаджі покаже силове шоу «Богатирська кузня». На його грудях встановлять ковадло і викують лист лаврового вінка, у той час як він буде лежати на «килимі» з цвяхів.

На фестиваль приїде і гітарист-віртуоз із Сімферополя Енвер Ізмайлов (один з кращих музикантів Європи з гри на гітарі пальцями двох рук), якому ми подарували ковану трояндами гітару.

Євро-2012 - не тільки для футболу

- У програмі фестивалю значиться і відкритий чемпіонат України з ковальського семиборства - У програмі фестивалю значиться і відкритий чемпіонат України з ковальського семиборства ...

- Це єдине в світі першість, де майстри молота і ковадла демонструють володіння звичайними ковальськими операціями. Змагання починаються з показу вміння правильно і швидко розпалити вогонь у горні. Критерій оцінки - час появи перших іскор від нагрівається заготовки. Після цього потрібно за один розігрів максимально витягнути металеву заготовку за допомогою молота. Силу і точність ударів учасників перевіримо і за вмінням таким же чином зав'язати 12-міліметровий прут в вузол.

Ще одна вправа - ковальське зварювання. Треба з'єднати сталеві заготовки, використовуючи ручну зварку. Майстерність визначимо за допомогою спеціальної динамометричної машини, здатної порвати з'єднаний ділянку по шву і при цьому виміряти зусилля розриву.

Переможцем стане той, хто, крім іншого, зможе точно викувати з металевого прута шестигранную заготовку для гайки під ключ № 46.

- А як ви вступили в асоціацію «Золоте кільце європейських міст-ковалів»?

- Заручившись підтримкою мера Донецька Олександра Лук'янченка, ми написали в «Кільце» лист з побажанням вступити до його лав. У відповідь отримали статут та перелік документів, необхідних для вступу. Ця асоціація (штаб-квартира знаходиться в австрійському місті Іббзітц) об'єднує не ковалів, а міста, активно підтримують і розвивають традиції художнього кування.

У минулому році ми брали участь в генеральних зборах членів «Кільця», яке проводиться раз на рік в різних містах. В Австрії ми розповіли про ковальських традиціях Донбасу, унікальному парку кованих фігур. І отримали гарячу підтримку всіх міст - членів асоціації - Німеччини, Польщі, Фінляндії, Чехії, Італії, Нідерландів, Австрії.

Що це дає? По-перше, спілкуємося, дружимо. Координуємо свої дії по фестивалях. Просимо гроші у Євросоюзу на відкриття нових виставок. Нас ставлять в загальні плани ковальських заходів.

Уже вирішено, що Генеральні збори «Кільця» в 2012-му пройде в Донецьку. Це приверне на щорічний фестиваль ковальської майстерності «Парк кованих фігур» ще більше туристів.

Ковані візитка

Ковані візитка

- Як вдалося відродити і підняти на евроуровень загублені ковальські традиції?

- Дійсно, на сході України ковальські традиції були давно втрачені. Відомо, що в 1869 р Джон Юз (вважається засновником Донецька) побудував кузню, яка стала першим цехом майбутнього металургійного заводу. А в 1900-му на міжнародній промисловій виставці в Парижі Гран-прі отримала пальма, викувана з рейки ковалем Юзівського заводу (нині - Донецький металургійний) Олексієм Мерцаловим. До речі, в честь цього на гербі Донеччини зображена ковані пальма.

... До початку 90-х в Донецьку були лише промислові кузні. У 1994-му я заснував ковальське підприємство. Зараз важко повірити, що все починалося з одного горна і двох моїх підручних. Ми відновлювали забуті технології художнього кування по книгам.

У 2000 році ми взяли участь у Всесвітній виставці «Міленіум» в Ганновері (Німеччина). Там всіх здивувала представлена ​​нами альтанка «Дерево життя». Нахилене дерево з дуже складною опрацюванням кори, тваринами - зміями, павуками - вийшла не просто альтанка, а цілий світ.

Після цього дерево-альтанка багато подорожувала по різних виставках і увійшла в світові каталоги художньої ковки. Я подарував цю альтанку своєму другові, ковалю з Голландії.

Я подарував цю альтанку своєму другові, ковалю з Голландії

- У 2001-му ви заклали єдиний в Україні парк кованих фігур ...

- ... Щороку після фестивалю ми встановлюємо в цьому парку нові твори мистецтва. Першим експонатом став букет кованих троянд. Ця квітка - символ шахтарської столиці.

... У 2004-му ми встановили там «Альтанку закоханих», яка прикрашена букетами квітів, викувані ковалями з усіх куточків України.

У 2005 р спільними зусиллями ковалів Києва, Донецька, Івано-Франківська та Олександрії (Кіровоградська обл.) В парку з'явилася алея «Знаки зодіаку». «Алею казок» обласного центру подарували майстри з семи регіонів України. І тут же «виросло» дерево щастя, на якому ковалі на щастя прибили підкови.

У 2006 р на День міста Донецьку був подарований величезний «Букет майстрів», викуваний ковалями 17 країн в ході міжнародного фестивалю в Івано-Франківську. Сюрприз, встановлений в парку кованих фігур, готували провідні майстри ковальського мистецтва з Голландії, Великобританії, Австрії та Німеччини.

Сьогодні парк кованих фігур - візитна картка Донецька. Тут воркують парочки, грають діти, сюди завертають все весільні кортежі.

«Разючий меч« Шахтаря »

- У минулому році українські ковалі створили грандіозну алею арок. Секретар Спілки майстрів ковальського мистецтва України Ігор Руденко з цього приводу сказав: «Якщо європейські ковалі розгойдуються на такі проекти років п'ять, то українські - за три місяці намалювали і затвердили ескізи арок, викували їх і привезли в Донецьк».

- Дійсно, десять арок 5-метрової ширини, між якими встановлені шістнадцять авторських лавок, в стислі терміни кувала практично вся Україна. Одинадцяту арку - «Арку дружби», створену руками ковалів з усіх регіонів України та символізує єдність і соборність держави, прикрасили виготовленими в ході тодішнього фестивалю роботами.

Мер Донецька нам підказав: дві алеї арок повинні вести до «Альтанки закоханих». Він любить з вікна свого кабінету (до речі, парк кованих фігур розташований в сквері міськради. - Авт.) Спостерігати за молодятами, які традиційно приїжджають сюди фотографуватися.

Що до історії створення арок, запам'яталися слова директора «Кришталева Купелі» Михайла Пелепко (Чернівці), де викували арку з драконом. Демонструючи свежевикованного дракона, Михайло сказав: «Дивіться, він же добрий, як з казки. Нехай він захищає від біди кожного, хто попросить його про це ».

- Нещодавно ви вручили футболістові Маріуша Левандовскі меч ...

- Це була ідея прес-служби ФК «Шахтар», яку ми втілили в кованому металі. Разючий меч дістався Маріуша Левандовскі за підсумками акції «900-й гол« Шахтаря ». Руків'я меча виконана у вигляді фрагмента м'яча з відповідною цифрою. І оскільки Маріуш півзахисник, ми подарували йому і меч, і щит.

- Наскільки в Україні розвинене ковальське ремесло?

- У країні близько п'яти підприємств, що спеціалізуються на художню ковку (виготовлення ексклюзивних речей за ескізами), і багато дрібних майстерень, де роблять найчастіше штампування з застосуванням кованих елементів.

Сучасні майстри використовують як класичні, так і авангардні прийоми кування. Ми навчилися робити речі, відповідні кращих зразків евроковкі - ті ж перила з литтям, позолотою.

- Як стати ковалем?

- На сході України немає навчальних закладів, де навчали б на ковалів. Наприклад, наше підприємство - це творча майстерня, де передають ковальські секрети від майстра до підмайстра. До нас приходять молоді хлопці, які не вміють працювати навіть з «болгаркою», але якщо вони не бояться вогню і горна, за три місяці стають ковалями. З десяти прийшли залишається тільки один.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...

А як ви вступили в асоціацію «Золоте кільце європейських міст-ковалів»?
Що це дає?
Наскільки в Україні розвинене ковальське ремесло?
Як стати ковалем?