Полезные материалы

Мільйони на «лаві запасних»

  1. Лідер закликає молодь
  2. Рокіровки по-бразильськи
  3. Свій Мессі - в «Арсеналі»
  4. революції потопаючих
  5. Середняки вже в майбутньому

3-4 березня футбольні клуби української Прем'єр-ліги після зимової паузи відновлюють виступи в національному чемпіонаті. Саме час підвести підсумки міжсезоння, і перш за все трансферної кампанії, яка пройшла у нас напрочуд більш ніж скромно.

Вітчизняні гранди, раніше немов змагалися в кількості витрачених грошей, на цей раз продемонстрували граничну ощадливість. Чим це викликано, однозначно сказати складно. Але, напевно, не в останню чергу нововведеннями УЄФА, які активно впроваджує в життя і ФФУ.

По-перше, мова йде про фінансовий фейр-плей (основна його суть - збалансувати витрати і доходи клубів, щоб витрати на кадрове зміцнення не перевищували розміри зароблених грошей). По-друге, вже в наступному сезоні гряде скорочення заявочних листів для всіх професійних колективів України - до 25 позицій (це стосується футболістів старше 21 років; на тих, хто молодше, обмеження не поширюється). Словом, тепер приказка «сім разів відміряй, один - відріж» стає як ніколи актуальною.

Лідер закликає молодь

Київське «Динамо», що пішов на зимову перерву в статусі лідера Прем'єр-ліги, за традицією надав можливість проявити себе вихідцям з молодіжного складу. На першому зборі з основною командою працювали 19-річні півзахисники Віталій Буяльський та Євген Макаренко, а також 16-річний захисник В'ячеслав Лухтанов.

Найбільше Юрій Сьомін довіряв якраз останньому, компанію якому під завісу міжсезоння становив ще один представник підростаючого покоління - 19-річний хавбек Владислав Калитвинцев, син знаменитого в минулому футболіста «Динамо» і збірної України.

Намагався довести свою конкурентоспроможність і воротар Денис Бойко, який виступав в першій частині чемпіонату на правах оренди в Кривому Розі, але на третій збір до Ізраїлю він вже не поїхав, відправившись до Туреччини, де займався «Кривбас». Покинув Київ і аргентинський плеймейкер Факундо Бертольо - не прижилися на берегах Дніпра латиноамериканця пригледів бразильський «Греміо». Інших втрат у динамівців, якщо не брати до уваги переїзду до Сімферополя нігерійського нападника Фанендо Аді, немає. Хоча могли опинитися відповідно в «Олександрії» і «Волині» молоді воротарі Артем Кичак і Анатолій Тимофєєв.

Втім, придбань теж не дуже багато, хоча чутки, якими повнився інтернет, сватали в команду Сьоміна багатьох виконавців. Контракт ж був підписаний тільки з 20-річним Адміром Мехмеді, за якого кияни сплатили швейцарському «Цюріху» трохи більше чотирьох мільйонів євро.

Цей нападник національної команди Швейцарії запам'ятався своїм виступом на молодіжному чемпіонаті Європи влітку минулого року, де забив три голи в чотирьох поєдинках. Та й в своєму колишньому клубі Мехмеді відрізнявся справно. Наприклад, в сезоні-2010/2011 записав на свій рахунок 10 м'ячів, а восени 2011-го - чотири (ще тричі розписався у воротах суперників «Цюріха» в єврокубках). Бомбардирські якості новачок «Динамо» швидко виявив і на новому місці - заніс собі в актив два голи, хоча в деяких поєдинках тренери використовували його не тільки на вістрі атаки, а й на фланзі півзахисту. Втім, швидкий, що володіє хорошим дриблінгом, міцно стоїть на ногах футболіст може бути корисний на будь-якому місці в лінії атаки.

Крім Мехмеді, ряди «Динамо» поповнив повернувся з «Селтіка» захисник Бадр Ель-Каддурі (восени зіграв в чемпіонаті Шотландії шість матчів, в яких забив один м'яч) - він приєднався до команди лише на останньому етапі підготовки, оскільки виступав на Кубку Африки за збірну Марокко. А ось ще один футболіст, який претендував на місце лівого захисника, - румун Ласло Шепші з «Тімішоари» - Сьоміна не вразив і відправився на батьківщину, де уклав контракт з клубом «Тиргу Муреш». І, нарешті, під завісу міжсезоння з'явився в таборі киян могутній (195 см, 86 кг) чорногорський захисник Янко Сімович, який виступав у себе на батьківщині за «Могрен». Але його доля до моменту здачі матеріалу залишалася невідомою.

Рокіровки по-бразильськи

3-4 березня футбольні клуби української Прем'єр-ліги після зимової паузи відновлюють виступи в національному чемпіонаті

Мірча Луческу - пережив ДТП і зустрівся з підопічними
лише напередодні старту сезону. Фото: Михайло Ефімкін

Ще більше ясності, незважаючи на те що головний тренер команди Мірча Луческу близько місяця провів у лікарні, відновлюючись від наслідків ДТП в Бухаресті, виявилося в кадрових питаннях «Шахтаря»

Попросив відпустити його на батьківщину один з кращих бразильців в історії донецького клубу Жадсон: автор вирішального гола у ворота «Вердера» у фіналі Кубка УЄФА 2009 р перебрався в «Сан-Пауло». У тому ж напрямку, тільки в «Греміо», поїхав болівійський нападник Марсело Морено, якого так і не вдалося реалізувати себе в оранжево-чорній футболці. Міг потрапити в «Челсі» Вілліан, але клуби, якщо вірити загальнодоступної інформації, не змогли домовитися щодо розміру компенсації за півзахисника збірної Бразилії.

Безглуздою виявилася втрата основного голкіпера Олександра Рибки, викритого в застосуванні заборонених препаратів. І хоча засіб для схуднення, до якого вдавався схильний до зайвої ваги воротар, саме по собі не є допінгом, дискваліфікацію футболіста присудили пристойну - два роки. Втім, це рішення ще може бути оскаржене, але навіть якщо термін покарання скостять, навесні вихованець київського футболу «Шахтарю» не помічник (та й на Євро-2012 він не потрапляє). Тому з «Іллічівця» був викликаний Богдан Шуст, який і стане конкурувати за пост номер один з Андрієм П'ятовим.

Олександр Рибка - хотів схуднути і заслужив дворічну
футбольну «дієту». Фото: Євген КРАВС

Повернувся в Донецьк і бразильський півзахисник Ілсіньо, який влітку 2010 р намагався втекти з України. Точніше - втік, але за рішенням міжнародних органів правосуддя було поставлено перед дилемою: або сплатити «Шахтарю» дуже великий штраф за порушення пунктів контракту, або знову опинитися в числі підопічних Луческу. Футболіст вибрав останній варіант і, судячи з усього, отримав повне прощення від керівництва «Шахтаря».

Чи не розпорошувався взимку і «Металіст», обмежився придбанням бразильського півзахисника Марлоса, який в двох поєдинках Ліги Європи з «Ред Буллом» встиг відзначитися голом і результативною передачею після виходів на заміну. Судячи з усього, латиноамериканець стане ще одним гвинтиком в слухняного механізмі Мирона Маркевича. А ось кому в ньому не знайшлося місця, так це воротареві Максиму Старцеву, який зайнятий пошуком нового місця роботи, захиснику Олександру Романчуку (відданий в оренду «Волині»), півзахисників Сергія Ткачову (повернувся в Росію, в «Урал») і Дмитру Єременко (намагався працевлаштуватися в «Волині», але невдало). В оренду «Ворсклі» відданий перспективний нападник Євген Будник, восени забив два м'ячі в чотирьох офіційних поєдинках сезону.

Свій Мессі - в «Арсеналі»

На подив скромно поводився на трансферному ринку «Дніпро», в якому, судячи з усього, триває незрима протистояння між іспанським головним тренером команди Хуанде Рамосом і генеральним директором Андрієм Стеценко.

Єдине придбання колективу, який претендує на більшу, ніж володіння четвертим місцем в таблиці, можна вважати зразком точкової селекції. Восени дніпряни сильно страждали від проблем в центральній зоні оборони, і поява одного з найперспективніших футболістів Чехії, учасника молодіжного Євро-2011, віце-чемпіона юнацького Євро-2006, віце-чемпіона юніорського ЧС-2007 Ондрея Мазуха в таборі «Дніпра» цілком логічно . Центральний захисник «Андерлехта», який встиг також побувати в «Фіорентині», повинен припасти в «Дніпрі» до двору.

До слова, Мазух компенсував в команді Рамоса від'їзд на батьківщину свого співвітчизника, півзахисника Маріо Холека, який за три роки так і не став гравцем стартового складу і відправився в «Спарту». Серед інших втрат команди Рамоса варто виділити форвардів Олександра Гладкого (відданий в оренду «Карпатам») і Олексія Антонова, а також півзахисника Дмитра Льопу (обидва пішли в оренду в «Кривбас»). Сюди ж можна записати воротаря Дениса Шеліхова і захисника Олександра Насонова (перебували на перегляді в «Волині», але за основний склад в осінній частині сезону не грали).

Продовжуючи тему «Кривбасу», варто відзначити, що поява Льопи і Антонова, які стали черговими футболістами, що перебралися до Кривого Рогу з Дніпропетровська, має посилити конкуренцію за місце в складі і в цілому зробити колектив сильніше. Те саме можна сказати і до хорватського нападника Антоніо Яколіша ( «Шибеник»), який опинився в команді Юрія Максимова транзитом через «Дніпро».

Значно важливішим на цьому тлі здається трансфер притягувався до національної збірної України захисника Віталія Федоріва ( «Амкар»), який повинен закрити проблемну зону на лівому фланзі оборони. Крім того, відновився від травми один з основних форвардів «Кривбасу» Олександр Іващенко, залишився в команді голкіпер Денис Бойко. А від послуг Валерія Куценка ( «Севастополь»), Віталія Гошкодері, Євгенія Баришнікова (обидва - «Нафтовик-Укрнафта»), Ярослава Захаревича ( «Оболонь») і Олександра Жданова (зайнятий пошуком нової команди) Максимов і його помічники вирішили відмовитися.

Але навіть з такими перестановками в складі «Кривбасу» буде складно утримувати своє п'яте місце в турнірній таблиці. І одним з перших його конкурентів є «Арсенал», який до зустрічі з махачкалінський «Анжи» міг похвалитися 100% -ним показником набраних в зимових спарингах очок. Але після шести перемог підопічні Леоніда Кучука були биті представником Дагестану з рахунком 0: 3.

У цьому матчі, де білоруський наставник «Арсеналу» намагався перевірити основний склад напередодні відновлення чемпіонату України, в рядах киян з'явився всього один новачок - бразильський правофланговий Леандро, який ще восени прибув на береги Дніпра з Нальчика, де кілька років виступав за тамтешній «Спартак» і дуже високо котирувався. В одному з сезонів Леандро навіть входив до трійки кращих в своєму амплуа поряд з добре відомими за межами Росії футболістами - Мілошем Красичем і Володимиром Бистровим.

А ось Домінік Адійя, нападник збірної Гани, якого «Арсенал» взяв в оренду у «Мілана», поки що залишається таємною зброєю Кучука. На зборах африканець, який має в активі титул кращого бомбардира і кращого футболіста юніорського чемпіонату світу 2009 року (свого часу цим званням володіли Дієго Марадона і Ліонель Мессі), відзначився трьома голами.

Втрати у столичного клубу мінімальні: закінчився контракт у 34-річного опорного півзахисника Олександра Грицая, який перебрався в луганську «Зорю». Правда, якийсь час не було ясності в долі воротаря Сергія Погорілого, через що з командою тренувався його колега по амплуа Олександр Мусієнко ( «Буковина»), але в кінці кінців Погорілий повернувся в лад, а Мусієнко - в Чернівці. Проте тренерський штаб підключив до занять з основним складом юного (1995 р.н.). Голкіпера Богдана САРНАВСЬКИЙ, який навіть взяв участь в двох спарингах на другому турецькому зборі.

революції потопаючих

Сімферопольська «Таврія» взимку справила кадрову революцію, яку спровокувало появу в числі керівників клубу Дмитра Селюка, тут же наводнивши команду групою новачків.

Аніс Буссаїді, Франтішек Кубик, Марко Не, Рубен Гомес, Фанендо Аді, Абдулвахід Афолабі і Мохамменд Алію - ось імена нових підопічних Семена Альтмана. При цьому незатребуваними в столиці Криму виявилися старожили команди - Антон Монахов, Васіл Гігіадзе, Ілля Галюза, Слободан Маркович, Лакі Ідахор, Андрій Корнєв. До чого призведуть подібні перестановки, можна тільки здогадуватися.

Альтман і Селюк виявилися не самотні в прагненні грунтовно оновити ряди команди. Аналогічним чином поступили Анатолій Дем'яненко в «Волині», Юрій Вернидуб в «Зорі» і Леонід Буряк в «Олександрії». Втім, їх підвищена активність на трансферному ринку цілком зрозуміла - Дем'яненко і Буряк взимку змінили на тренерському містку відповідно Віталія Кварцяного і Володимира Шарана, а тому і спробували перебудувати колективи під своє бачення футболу. При цьому Дем'яненко менше ризикує, адже волиняни займають досить комфортне місце в середині турнірної таблиці, а ось Вернидуб і Буряк в разі помилки цілком можуть попрощатися з робочим місцем, оскільки і «Зорі», і «Олександрії» чекає важка боротьба за виживання.

Ряди «Волині» поповнили досвідчені виконавці - Олександр Пищур ( «Таврія»), Олександр Романчук ( «Металіст»), Сергій Пилипчук ( «Спартак», Нальчик), Олег Шандрук ( «Севастополь»), а склад команди і без того був досить пристойно укомплектований попередником Дем'яненко.

Досвідчені новачки і у «Зорі» - Олександр Грицай ( «Арсенал»), Ілля Галюза, Лакі Ідахор (обидва - «Таврія»), Дмитро Козаченко ( «Насаф», Узбекистан), Віталій Постранський ( «Волинь»), Віталій Вернидуб ( «Металург», Запоріжжя).

А ось кадрова політика «Олександрії» (Буряк намагається повернути у великий футбол воротаря Вадима Деонаса, захисника Олега Допілку, нападника Костянтина Балабанова, запросив білорусько-болгарське тріо легіонерів з самарських «Крильєв Совєтов») викликає куди більше питань, які посилюються вкрай невиразними результатами зимових спарингів.

Те ж можна сказати і про «Оболонь», де кількість новобранців поки не переходить в якість. З усієї обойми новоприбулих солідним досвідом виступів в елітному дивізіоні володіють тільки двоє - півзахисник Андрій Корнєв ( «Таврія») та захисник Андрій Конюшенко ( «Полтава»). Менше знайомі з Прем'єр-лігою півзахисники Сергій Кучеренко (повернувся з оренди в «Говерлі-Закарпаття»), Ярослав Захаревич ( «Кривбас»), захисник Андрій Гурський ( «Прикарпаття»), а воротар Костянтин Махновський трохи виступав в польському елітному дивізіоні за варшавську «Легію».

Швидше за все, саме ця трійця ( «Оболонь», «Олександрія» та «Зоря») поведе боротьбу за виживання в Прем'єр-лізі.

Середняки вже в майбутньому

Артем Федецький - за відмову підписати контракт, швидше за все,
залишиться без Євро-2012. Фото: Євген КРАВС

«Карпати», які за набраними очками недалеко пішли від аутсайдерів, судячи з усього, мають намір скоріше відірватися від зони вильоту.

Не виключено, що Володимиру Шарану, взимку прийняв керівництво львів'янами, доведеться вирішувати турнірні завдання паралельно з тактичної перебудовою команди. Адже поява в складі колективу чотирьох центральних нападників (компанію Батісте склали Олександр Гладкий з «Дніпра», Олександр Касьян з «Іллічівця» і кандидат в молодіжну збірну України Ілля Михальов з російського «Амкара») при колишньою схемою з одним центрфорвардом як мінімум нерентабельно.

Ще одним новачком «Карпат» став грузинський півзахисник Муртаз Даушвілі ( «Зестафоні»). У той же час через проблеми у взаєминах з керівництвом клубу львів'яни можуть залишитися без гравця національної збірної України - універсала Артема Федецького, якого всупереч його бажанню змушують підписати новий контракт, а в якості аргументу використовують переклад в молодіжний склад. До серйозних втрат варто віднести також нападника Сергія Кузнецова ( «Севастополь») та іспанського захисника Борха Гомеса ( «Гранада»).

Скромно провела зиму «Ворскла», яка підписала контракти з двома молодими футболістами (Артур Западня із «Іллічівця» і Михайло Козак з «Олександрії») і взяла в оренду ще одного перспективного гравця - Євгенія Будника ( «Металіст»). Покинули Полтаву з футболістів основної обойми тільки вікові Сергій Закарлюка та Дмитро Осипенко. Скромно провела зиму «Ворскла», яка підписала контракти з двома молодими футболістами (Артур Западня із «Іллічівця» і Михайло Козак з «Олександрії») і взяла в оренду ще одного перспективного гравця - Євгенія Будника ( «Металіст»)

Приблизно так само поводився взимку «Іллічівець»: але при двох втрати, до яких відносяться Богдан Шуст і Олександр Касьян, до Маріуполя все ж приїхали футболісти досвідченіші - Давид Таргамадзе ( «Олександрія»), Рустам Худжамов ( «Металург», Донецьк), Рітварс Ругинс ( «Вентспілс», Латвія) плюс молодий Артем Сухоцький з «Динамо-2».

Перестановки в складі справив і донецький «Металург», який відпустив в інші команди Худжамова, а також Маркоса Піззеллі ( «Кубань», Росія), Рікарду Фернандеша ( «Панетолікос», Греція) і Маріо Джуровскі ( «Муянтонг», Таїланд). Натомість були підписані контракти з Грегорі Нельсоном (ЦСКА, Болгарія), Данило ( «Стандард», Бельгія), повернувся з оренди у вірменському «Бананці» Дмитро Непогодов, відновився від травми Олексій Годін.

А «Чорноморець», переглянувши велику групу потенційних новачків, під завісу трансферного вікна підписав контракти ще з двома іноземцями - португальцем Тьягу Террозу ( «Лейрія») і албанцем Елісом Бакаєм ( «Динамо», Бухарест), і тепер з урахуванням австрійця Маркуса Бергера ( «Академіка»), іспанця Сіто Рієри ( «Паніоніс») і бразильця Леонардо Велосо ( «Клуж») кількість «зимових» новачків одеситів дорівнює п'яти.

Всі ці перестановки в стані середняків Прем'єр-ліги робляться з прицілом на новий сезон (виняток - донецький «Металург», який ще може замахнутися на пропуск в Лігу Європи). Адже в нинішньому чемпіонаті залишилося провести якихось 10 матчів, причому коло основних претендентів на кращі місця в таблиці вже визначено.

Шановні читачі, PDF-версію статті можна скачати тут ...