Полезные материалы

За лаштунками аеропорту: як готують екіпажі авіакомпаній

В силу специфіки авіації будь неправомірна дія чи втрачені екіпажем секунди в екстрених ситуаціях можуть закінчитися списанням техніки вартістю десятки мільйонів доларів або, що гірше, травмами або загибеллю людей.

Щоб цього не сталося, авіакомпанії інвестують мільйони доларів в тренування пілотів і бортпровідників, а великі авіаперевізники навіть створюють власні навчальні центри.

В одному з таких центрів авіакомпанії Turkish Airlines в Стамбулі поруч з аеропортом Ататюрка і побував avianews.com .

тренування пілотів

У величезному приміщенні, що нагадує ангар, знаходиться кілька великих кабін, розміщених на рухомих стійках.

В силу специфіки авіації будь неправомірна дія чи втрачені екіпажем секунди в екстрених ситуаціях можуть закінчитися списанням техніки вартістю десятки мільйонів доларів або, що гірше, травмами або загибеллю людей

Симулятор польоту Boeing 737-800 в Стамбулі. Фото: avianews.com

Те, що ці споруди мають відношення до літаків, необізнані можуть дізнатися тільки з написів на обшивці. Наприклад, на фото нижче - симулятор, на якому тренують пілотів на Boeing 777-300ER.

Симулятор польоту Boeing 777-300ER. Фото: avianews.com

Однак якщо зайти всередину, відрізнити кабіну симулятора від оригіналу практично неможливо.

Симулятор польоту зсередини виглядає як повноцінна кабіна пілотів. Фото: avianews.com

Завдяки стійок кабіна нахиляється в різні боки, через що створюється враження реальності польоту. Реальність також забезпечують і вікна, на які проектується зображення місцевості, де за легендою знаходиться літак.

Ззаду за пілотами знаходиться інструктор, який за допомогою екрану керування створює різні ситуації. Він може поміняти час доби, аеропорт, влаштувати шторм на шляху або створити позаштатну ситуацію.

Він може поміняти час доби, аеропорт, влаштувати шторм на шляху або створити позаштатну ситуацію

Контрольна панель симулятора, яка дозволяє моделювати різні ситуації, які повинні пропрацювати пілоти в процесі навчання. Фото: avianews.com

У такого роду симуляторах проходять навчання як нові пілоти, так і переучуються льотчики з інших типів літаків. Крім цього, кожен діючий пілот як мінімум два рази на рік проходить обліт в такому симуляторі, щоб підтвердити свої навички.

Приводнення і евакуація

У сусідньому з симуляторами для тренування пілотів приміщенні знаходиться цілий комплекс для відпрацювання дій бортпровідників в екстрених ситуаціях.

Тренувальний макет літака для відпрацювання випадків екстреної евакуації. Фото: avianews.com Тренувальний макет літака для відпрацювання випадків екстреної евакуації Аварійний надувний трап для екстреної евакуації з літака. Фото: avianews.com

Наприклад, ось ця модель використовується для відпрацювання евакуації за допомогою надувних трапів. По лівому борту евакуація проводиться на землю, а з правого боку - на воду. Для цього в приміщенні розміщений справжній басейн 19х12 метрів і глибиною 1,45 метра.

Басейн в тренувальному центрі для відпрацювання дій екіпажу в разі приземлення на воду. Фото: avianews.com Басейн в тренувальному центрі для відпрацювання дій екіпажу в разі приземлення на воду Розміри тренувального басейну 19х12 метрів, глибина - майже 1,5 метра. Фото: avianews.com Аварійний надувний трап літака в тренувальному басейні. Фото: avianews.com

По всьому периметру басейну знаходяться близько десятка стендів, на яких відпрацьовується теорія.

Екіпажі проходять курс теорії. Фото: avianews.com Екіпажі проходять курс теорії Макет салону для тренувань. Фото: avianews.com

Турбулентність, задимлення, розгерметизація

А ось це ще один симулятор, який як і симулятор для тренування пілотів, встановлений на рухомих опорах. Зроблено це спеціально: коли починається тренування, кабіна піднімається для забезпечення реалістичності тренування.

Зроблено це спеціально: коли починається тренування, кабіна піднімається для забезпечення реалістичності тренування

Симулятор для відпрацювання дій бортпровідників в разі задимлення на борту або розгерметизації. Фото: avianews.com Симулятор для відпрацювання дій бортпровідників в разі задимлення на борту або розгерметизації Салон симулятора повністю відтворює салон справжнього літака. Фото: avianews.com

Тут може відпрацьовуватися всі - від сильної турбулентності, коли трясе так, ніби за бортом справжній шторм, до розгерметизації салону або задимлення.

Дим в салоні літака. Фото: avianews.com

Все це супроводжується звуками і іншими ефектами. Наприклад, при розгерметизації також випадають маски і йде конденсація, а при відпрацюванні задимлення - білий дим огортає кабіну, і спрацьовує сигналізація.

Імітація розгерметизації на борту літака. Фото: avianews.com

Пожежа на борту

В окремому невеликому приміщенні знаходиться кімната тренування екіпажів при виникненні пожежі на борту.

В окремому невеликому приміщенні знаходиться кімната тренування екіпажів при виникненні пожежі на борту

Бокс для відпрацювання ситуацій, пов'язаних з гасінням пожежі на борту. Фото: avianews.com

Якщо в описуваному вище симуляторі відпрацьовуються дії бортпровідників при задимлення, то тут їм доводиться боротися з цим полум'ям.

Займання електроніки на борту. Фото: avianews.com

Виникнути воно може де завгодно - на сидінні (наприклад, загориться електроніка), на полиці для ручної поклажі або в туалеті.

Відпрацювання ситуації із запалюванням ручної поклажі на багажних полках.Фото: avianews.com

Оскільки полум'я сьогодення, то імітація елементів салону зроблена з металу - щоб можна було проводити тренування не один раз.

При цьому інші більш дрібні компанії можуть також використовувати цю інфраструктуру для тренувань екіпажів. Наприклад, в Україні зараз немає жодного повноцінного симулятора для тренування польотів на літаках Airbus і Boeing, в той час як в Стамбулі їх встановлено близько десятка на різні типи: Boeing 737, Boeing 777, Airbus A320, Airbus A330.