Полезные материалы

Захищайтеся, добродію!

Напевно, багато хлопчаків в дитинстві любили боротися на палицях або саморобних мечах. Все це прийшло з книг і фільмів. Тільки далеко не у всіх дитяче захоплення знайшло відгомін у дорослому житті. А ось у героя нашої рубрики «Улюблена справа» Володимира Мирошниченка все сталося інакше - він вирішив зайнятися історичним фехтуванням і навіть відкрив клуб, де вивчати прийоми ведення бою з шаблею, довгим мечем і бойовим ножем можуть дорослі і діти. Напевно, багато хлопчаків в дитинстві любили боротися на палицях або саморобних мечах

Володимир Мірошниченко показує прийоми фехтування. Фото з особистого архіву

Клуб за інтересами

Як розповідає Володимир Мирошниченко, фехтуванням він захопився з шести років, коли майстрував мечі у батька в гаражі і потім боровся з хлопцями у дворі.

- Все це з дитинства. Правда, в школі я займався бальними танцями. Фізична підготовка, яку отримав під час цих занять, дуже допомогла мені в фехтуванні, - пояснює Володимир. - Грунтовно вивчати техніку бою зі зброєю я вирішив в університеті. Спочатку займався в клубі, де вчили володіти шпагою. Але мені до душі російські види зброї, зокрема шабля. Почав самостійно читати книги, вивчати цю зброю і освоювати техніку самостійно.

Рік тому разом з другом він організував клуб історичного фехтування. За основу викладання взяли історичну техніку володіння зброєю. Вона поділяється на бойову і громадянську. У першому випадку люди моделюють ситуацію польового бою і вступають в бій, одягнувши обладунки. У другому - використовуються прийоми нападу і оборони в тому випадку, коли потрібно захистити своє життя в невійськових умовах: в дуелі, в збройній сутичці на вулиці. При цьому бійці не мають будь-якої захисної амуніції і покладаються лише на свою майстерність і спритність.

Володимир Мирошниченко:
- На заняттях ми вчимося володіти трьома видами зброї. Це шабля, довгий меч і бойовий ніж. Ми прагнемо передати техніку бою, якою користувалися наші предки. Для себе я вибрав цивільне фехтування, оскільки воно більш рухливе і динамічний. Доводиться багато думати не тільки як вдарити, але і себе захистити.

Технічні тонкощі

Уроки фехтування проходять без справжньої зброї. Тактика ведення бою відточується на спортивних снарядах. Зроблені вони з пластикової труби, обтягнутою м'яким матеріалом. Спаринги на таких «мечах» проходять без обладунків.

Наш співрозмовник каже, що ці снаряди використовують учні. Більш досвідчені фехтувальники - їх називають умільцями і майстрами - ведуть бій за допомогою зброї зі склопластику. Воно вже більше схоже на справжні м'ячі, шаблі та ножі, оскільки не обтягнуте м'яким матеріалом. Якщо не дотримуватися техніки безпеки, не використовувати захист, бійці можуть поранити один одного.

- Новачки бояться вдарити людину, тому на початковому етапі їм зручніше зі спортивним снарядом. Всі, хто приходять в наш клуб, в перші півроку стають учнями, якщо, звичайно, вони успішно складають іспит на отримання даного розряду. За цей час людина осягає повагу до зброї і повагу до супротивника, - розповідає Володимир. - Останнє дуже важливо: якщо ти не будеш поважати супротивника, то почнеш його недооцінювати, отже, програєш. Потрібно завжди прагнути адекватно оцінити можливості суперника, а без почуття поваги до нього це неможливо. Правильно оцінивши противника, ти перестаєш боятися його ударів і починаєш контролювати ситуацію.

Сучасне фехтування, хоча і досить умовно, але вчить набагато більшого, ніж просто махати зброєю. Воно дає вміння вистояти, правильно оцінити ситуацію, перемогти противника ще до початку бою. Як кажуть професіонали, найкращий поєдинок - це той, якого не було. Адже в реальному бою з реальним зброєю один удар може позбавити людину життя.

Володимир Мирошниченко:
- Ще Мольєр дав таке визначення фехтування: це мистецтво наносити удари, не отримуючи їх. Саме такою майстерністю потрібно володіти. Не просто наносити удари, а й захищатися від них. Фехтування, як будь-який бойове мистецтво, дає людині впевненість у собі. Особисто я помітив, що став впевненіше, спокійніше, і конфлікти стали самі собою вирішуватися. Це інтелектуальний вид бойових мистецтв.

Переможцем в спарингу стає той, хто може скоротити тривалість поєдинку до одного удару. За короткий час необхідно прорахувати слабкі сторони противника і свої сильні, після цього вдарити саме в те місце, яке він відкриє.

Удари відпрацьовуються на мішені. На початку боєць тренується зі стійкою, відпрацьовує навички пересування, вчиться відчувати дистанцію. Адже у фехтуванні завжди йде боротьба саме за дистанцію. Ближче підійшов - раніше вдарив - переміг.

- Фехтування вчить системного мислення, а також швидко, за п'ять-шість секунд, оцінювати ситуацію і приймати рішення. Поєдинок більше півхвилини чи не продовжується. Тут не як в кіно, - зазначає співрозмовник, - реальний поєдинок - це два-три удари і все. Рідко коли бій йде більше. Це тільки якщо обидва супротивники високого рівня, вони довго прораховують кроки один одного. В іншому випадку поєдинок вимотує.

Не тільки чоловіче захоплення ...

Щоб займатися фехтуванням, не обов'язково бути здорованем або фізично підготовленою людиною. Як зазначає Володимир, заняття на спортивному снаряді, який буває вагою до кілограма, вимотує так само як накачаного хлопця, так і тендітну дівчину. Тут куди важливіше витривалість і вміння відчувати своє тіло.

- До речі, дівчат у фехтуванні багато. Вони самі підступні противники, з ними складно в бою. Молоду людину можна передбачити, прорахувати. В ударах дівчат немає системи, вони можуть бити хаотично. У фізичному плані вони, звичайно, слабкіше і менш витривалі, зате у них краще розвинена координація. У бою вони хочуть рівноправності і просять противників чоловічої статі не давати собі спуску.

Незважаючи на те що система склалася кілька століть назад, сьогодні вона жива і продовжує розвиватися. Основні технічні навички і принципи бою можна освоїти за 1-2 місяці. Потім ведеться детальна робота над своєю технікою, відточування умінь. Потім ведеться детальна робота над своєю технікою, відточування умінь. Отримати навички фехтування можна в клубі «Храбор». Набір дітей ведеться з 9 років. Вартість одного заняття - 50 рублів. Телефон керівника клубу 8 950 067-03-25.

Щоб розвиватися в цій справі, потрібно проходити якомога більше спарингів зі спортсменами з інших клубів. З одним і тим же супротивником вже легко працювати, так як все завчено.

- Ми збираємося проводити більше відкритих майданчиків, де городяни могли б познайомитися з фехтуванням і спробувати себе в бою. Також влаштовувати змагання між клубами, щоб відбувався обмін досвідом. Наше головне завдання - розвинути історичне фехтування в Іркутській області, щоб про нього дізналися багато.

Дорогі читачі, якщо ви займаєтеся чимось оригінальним, у вас цікава професія або захоплення, пишіть нам на адресу [email protected] , І ми про вас розповімо в рамках проекту «Улюблена справа».