Полезные материалы

Які пояса найавторитетніші, або що потрібно знати про жіночому боксі

У серпні казахстанка Фируза Шаріпова завоювала два титули за версіями WIBA і WBU. Перш за все для неї самої - це велике досягнення. Проте, на її світові позиції дані пояса особливо не вплинуть. Інша справа, якби замість них був, наприклад, титул WBA. Детальніше про значимість титулів в жіночому боксі і чемпіонка світу у вазі Шаріпової в матеріалі Vesti.kz .
Ієрархія чемпіонських титулів в жіночому боксі ідентична ступенем важливості в чоловічому. Найціннішими є пояса відомих основних організацій: WBC, WBA, WBO, IBF. Менш цінними "якостями" володіє пояс від IBO, він не входить в число основних, оскільки не визнається таким чотирма основними організаціями. Чемпіонкою світу можна назвати ту дівчину-боксера, яка завоювала один або кілька трофеїв з числа основних - WBA, WBC, WBO і IBF. В принципі, ця аксіома відома багатьом, але ми озвучили її вголос для повної картини.

Все інше в жіночому боксі - вже титули другорядних організацій. Значимість їх не те, щоб зовсім ніяка, але за ними особливої ​​боротьби і полювання зовсім не спостерігається. Більшість з них тривалий час знаходяться в статусі вакантної видобутку. Деякі з цих версій створені людьми, які женуться за особистою вигодою, а не за спортивним інтересом. Вони створюють організацію заради викачування грошей з промоутерів, а ті в свою чергу отримують чемпіонів, хай і "липових". Але при правильному піднесенні багато людей починають вірити, що ці чемпіони справжні.
Все інше в жіночому боксі - вже титули другорядних організацій
Легким натисканням клавіш пошуковик видасть об'єктивний і справжній список всіх чемпіонок світу серед жінок. Причому у всіх вагових категоріях. Можна спокійно відстежити, хто зараз номер один. Хіба що незручність становить відсутність рейтингу IBO (тобто навіть цю організацію вже не беруть в справжній розрахунок) - використовуються лише чотири "кити" - WBC, WBA, WBO, IBF. Як би там не було, в листі представлені повноцінні чемпіонки світу.
Фируза Шаріпова завоювала два пояси (WIBA, WBU) в легкій вазі, тому нам цікава саме ця вагова категорія. Серед спортсменок до 61,2 кілограмів відразу три з п'яти чемпіонських поясів знаходяться у аргентинок. Анахіт Санчес володіє титулом WBA, Вікторія Бастос - IBF, а у Йоани Альфонсо - WBO. Власницею пояса WBC є бельгійки Дельфін Персун.

Окремо варто підкреслити, що вже 28 жовтня Анахіт Санчес проведе захист титулу WBA проти олімпійської чемпіонки Кеті Тейлор (Ірландія). Тейлор дебютувала в профі в листопаді минулого року. Для п'ятикратної чемпіонки світової першості в любителях це буде сьомий бій у професійному боксі. Не виключено, що у вазі Шаріпової з'явиться нова чемпіонка світу.
Так виглядає ситуація з лідерами легкій ваговій категорії. Зрозуміло, що пояса WIBA і WBU Шаріпової вищого не котируються. Пояс WIBA в легкій вазі вперше був розіграний в 1993 році, але за 24 роки його існування відбулося всього 14 боїв, коли на кону стояв цей пояс . І були моменти, коли він кілька років міг залишатися вакантним, і ніхто не виявляв до нього інтерес. Наприклад, за 12 років розіграшу титулу WBC в легкій вазі відбулося 27 боїв (Персун проведе захист титулу WBC 11 листопада цього року). Це показує різницю між поясом за основною версією і не основний.

Про WBU важче розписати істину. Цитувати Wikipedia не хочеться, а офіційний сайт справляв останні оновлення в своєму рейтингу в 2015 році. Свою силу Союз втратив в 2004 році. Далі в основному проводилися комерційні бої, і сама організація як-би пішла далеко на другий план. У зв'язку з цим пригадується історія про те, як кілька років тому поясом подібного роду, тільки під назвою UBO, хвалився суперечливий персонаж з російського боксу Родіон Пастух, називаючи себе повноправним чемпіоном світу.
Фактично, дані організації працюють. У WIBA кількість володарів їх пояса більше, ніж у WBU. Однак провідні дівчата-боксери з якихось причин обходять їх стороною. А хто зараз "рулить" у жінок? Норвежка Сесілія Брехус, яка виступає в напівсередній вазі. Вона стала першою жінкою-боксером, якій вдалося зібрати всі чотири основних пояса (WBC, WBA, WBO, IBF).

Більш того, вона є одним з чотирьох боксерів в історії (серед обох статей), кому вдалося стати "абсолютом". Її ім'я стоїть поряд з Бернардом Хопкінсом, Джермейн Тейлором і Теренсом Кроуфордом. 21 жовтня вона проведе захист всіх титулів проти шведки Мікаели Лорен.
Так, титулом WIBA, як зараз Шаріпова, володіли такі видатні дівчата-боксери, як Наталія Рагозіна і Лейла Алі, але це було в період, коли жіночий бокс ще тільки знаходив свої риси. Але коли за жіночий бокс взялися основні версії, то все швидко встало на свої місця, і тепер є чітке розуміння, хто реальний чемпіон світу, а хто ні. Та ж Рагозіна була чемпіонкою одночасно за двома основними версіями - WBA і WBC. Що стосується Лейли Алі, то вона покинула бокс в статусі чинної чемпіонки WBC. Тобто ці дівчата володіли другорядними титулами, але також володіли і основними. І той факт, що уродженка Караганди Рагозіна володіла двома поясами, а не одним як Лейла, і у неї більше боїв за основними версіями, багатьох наштовхує на думку, що в історичній ієрархії вона стоїть вище дочки легендарного Мохаммеда Алі.

Підсумовуючи вищевикладене, можна відзначити ось що. Якщо ви подивіться на список тих, хто претендує на потрапляння до Міжнародної зали боксерської слави (IBHOF), то всі ці люди по ходу кар'єри володіли як мінімум одним поясом з числа основних версій. Там немає людей, які володіли б титулами IBO, WBU, UBO, WBF, але при цьому не володіли титулами з числа основних. Це досить чітко дає уявлення про те, що WBA, WBC, WBO і IBF - це вища ліга. Тільки ці пояси дають право говорити про досягнення. Всі інші пояса не дають жодного шансу претендувати на хоч скільки-небудь значимі історичні досягнення. Можна хоч 30 раз захистити титул WBU в середній вазі, але всі ці 30 захистів в сумі все одно не будуть коштувати навіть однієї захисту з будь-якої основної версії - WBA, WBC, WBO і IBF.
Фото з сайтів WBC (1, 3), El Diario de la República (2), Aftenposten (4)

А хто зараз "рулить" у жінок?