Полезные материалы

Аліна ШАТЕРНИКОВА: «Після шоу імені Осого збірна України хотіла покинути Лондон по-англійськи». Лондон-2012. Бокс


фото РЕЙТЕРС

Проміжні підсумки олімпійського турніру в бесіді з кореспондентом «СЕ» підвела дворазова чемпіонка світу і триразова чемпіонка Європи серед професіоналів, комментирующая в Лондоні поєдинки за участю українських боксерів на одному з наших телеканалів

СУДДІ задовольнити лише ОДИН ПРОТЕСТ

- Аліна, ми вже звикли, що переважна більшість медалей вітчизняні спортсмени завойовують не завдяки, а всупереч обставинам. Чим можна пояснити, що єдиним по-справжньому нашим видом олімпійської програми залишається бокс?

- Давно помічено, що цей вид спорту краще за все розвивається в країнах з неблагополучної економікою. Така тенденція. Дивіться: як тільки Америка минула затяжну економічну кризу, а темношкірі люди отримали можливість реалізувати себе не тільки в спорті, бокс в США відразу трохи знітився в порівнянні з самим собою двадцятирічної давності. А в нашій країні цей вид підтримується дуже добре. Активну роботу веде президент національної федерації Володимир Продивус, а крім того, бокс активно культивується на регіональному рівні. У кожній області є організації, які не тільки існують на папері, а й реально працюють. Боксерам допомагають з матчастиною, організовують преміальні, прославляють в областях, їх успіхи сприймаються небайдуже, і така увага вступає в гармонію зі спортивними результатами. Спортсмени перемагають, а їм допомагають розвиватися. Тепер розумієте, чому, на відміну від інших видів спорту, особливих провалів в боксі на цій Олімпіаді у нас немає?

- Тепер розумію, але задаюся іншим питанням. Останній чемпіонат світу, на якому наші спортсмени завоювали чотири золоті і одну срібну медалі, красномовно дав зрозуміти, що Україна - одна з двох-трьох провідних держав світу. За ідеєю, нас повинні були заповажав. Однак деякі події Лондона дають в цьому засумніватися.

- Я з вами не погоджуся. Нас поважають. І це доводить жеребкування. Більшість наших боксерів пропустили перші поєдинки і були відразу виведені в 1/8 фіналу. Більш того, їх не зіштовхували лобами з іншими фаворитами на ранніх стадіях, як це було в Афінах, коли в першому ж раунді зустрілися фіналісти ЧС-2007 росіянин Альберт Селімов і наш Василь Ломаченко. Єдиний не дуже вдалий посів припав на долю Олександра Усика, який в чвертьфінальному поєдинку зустрічався з дуже сильним росіянином Артуром Бетербієвим.

- Продовжуючи говорити про повагу, не можу не торкнутися теми суддівства ...

- У цьому аспекті тут твориться щось неймовірне. І це стосується не тільки українців. Вже скільки разів явно раніше покладеного закінчували свої виступи кубинці і представники інших сильних боксерських держав! Скандалів накопичилося багато, апеляцій - теж. Але лише одна з них була задоволена.

- З цього місця, якщо можна, докладніше.

- У поєдинку індуса і американця азіатський боксер в третьому раунді в буквально сенсі валився з ніг, постійно падав на ринг, але рефері ніяк на це не реагував і віддав перемогу спортсмену з Індії. Представники збірної США подали офіційний протест, бій переглянули, і судді нарешті побачили, що фізичне виснаження не дозволяла індуса вести бій на рівних. Його дискваліфікували, а перемогу, відповідно, присудили боксеру з Америки.

Ломаченко - Пакьяо АМАТОРСЬКОГО БОКСУ

- Скільки разів дивилися запис гучного бою Хитров - Огого?

- Дайте подумати. Один раз наживо і ще один раз - в запису.

- І що скажете після того, як проаналізували його з холодною головою?

- Вважаю, що нехай і з невеликим відривом, але перевагою володів Хитров. Здивував інший момент. При рівності очок у хід як критерій набуває загальна кількість ударів за записками трьох бічних суддів. Принаймні, саме це зазначено в офіційних правилах AIBA зразка травня цього року. Але на Олімпіаді в подібних випадках чомусь вважали натискання всіх п'яти суддів. Коли ми підняли це питання в арбітражному журі, чиновники почали доводити нам, що це непорозуміння. Я, якщо чесно, вперше поглиблено зіткнулася з правилами любительського боксу, і така двозначна трактування поставила мене в безвихідь.

- Добре, а що ви скажете з приводу поєдинку Тараса Шелестюка та француза Алексіса Вастена, в якій було зафіксовано точно такий же рахунок - 18:18, що і у Хитрова з Огого?

- У Тараса бій відверто не склався, і в кінцевому підсумку перемога українця на думку суддів стала винятковою удачею.

- Ви хочете сказати, що перемогу заслуговував ВАСТ?

- Ні. Я хочу сказати, що рефері зіткнулися з по-справжньому складним завданням при визначенні переможця.

- Ні думки, що нам просто повернули боржок за Хитрова?

- Не знаю. Не маю повноважень коментувати такі речі.

- Переформулюю питання: то, що ми намагалися боротися за Євгена, справило враження на арбітражне журі?

- Перш за все, ця ситуація вдарила по самим спортсменам. Скажу відверто, в збірній виник дуже напружений момент, коли вся команда планувала зібрати речі і залишити Ігри. У цій майже патової ситуації свою роль зіграв дар переконання Володимира Продивуса, який довів хлопцям, що потрібно не йти по-англійськи, а згуртуватися, розлютитися, виходити в ринг і просто розривати супротивників! Однак поки це вдається, мабуть, лише Олександру Гвоздику, який обігрує своїх суперників дуже грамотно - на класі і техніці, проявляючи спортивну хитрість і тактичну кмітливість. На мій суб'єктивний погляд, саме він в перших боях виглядав краще за інших наших боксерів.

- Навіть краще Ломаченко?

- Ну, не рахуючи Ломаченко. Василь - це взагалі окрема історія. У моєму уявленні, його роль в аматорському боксі можна порівняти з роллю знаменитого філіппінця Менні Пакьяо - в професійному. В діях Ломаченко якраз порадував раціоналізм. Олімпійський турнір - змагання багатоступінчате і напружене. Викладатися що є сили і працювати на повну котушку в поєдинках з поступаються тобі в класі суперниками тактично невірно. А Вася надходить грамотно, прикладаючи рівно стільки зусиль, скільки потрібно для перемоги. Правда, в півфіналі цього може виявитися недостатньо. Його чекає небезпечний кубинець (Ясніер Толедо Лопес. - Прим. М.С.). На мою думку, це прихований фінал турніру в категорії до 60 кг.

Хитрова ПОТРІБНО ЙТИ В ПРОФЕСІОНАЛИ

- Після пекінської Олімпіади подейкували, що у Ломаченко хронічна проблема з рукою.

- Наскільки я знаю, на сьогоднішній день ніяких проблем немає. З січня Василь і його батько Анатолій Миколайович багато і важко тренувалися, і зараз лідер нашої збірної набрав шикарну спортивну форму.

- Кому з наших боксерів ви б порадили після Ігор змінити статус з аматорського на професійний?

- Перш за все, Євгену Хитрову. Він - б'є боксер, справжній «панчер». На тому ж чемпіонаті світу неодноразово закінчував свої бої достроково. Про Ломаченко зайвий раз говорити не буду: його в аматорському боксі вже нічого не держдіт. Але дуже хочеться, щоб він потрапив до рук хорошого менеджера і промоутера, які б зробили з нього зірку, яка відповідала б його репутації в аматорському боксі. Для цього у Василя є всі необхідні якості. Правда, якщо він поїде в Америку, дуже важливо, щоб його супроводжував батько. У них склався чудовий тандем. Якщо його зруйнувати, це може привести до необоротних наслідків.

- А якщо промоутери будуть наполягати на зміні тренера?

- Тренера можна додати, але ні в якому разі, не змінювати. Тому що це негативно позначиться на роботі Василя в психологічному плані. Анатолій Миколайович настільки добре знає сина, настільки тонко його розуміє, що приходиш до висновку: адаптація Ломаченко-молодшого до професійного боксу без участі Ломаченко-старшого практично неможлива.

- Ви згодні, що для адаптації за океаном Василю доведеться змінювати менталітет. Там люблять не тільки хороших боксерів, а й привітних, балакучих персонажів ...

- Абсолютно згодна. Вася серед наших найкращих боксерів - людина найбільш закритий. Але аж ніяк не закостенілий! Ломаченко завжди прагне до досконалості, і якщо вони з татом проаналізують можливу роботу в Штатах і свої погляди на спілкування з пресою, Василь цілком здатний змінитися в потрібну сторону.

- Наостанок задам вам абсолютно пряме запитання: скільки золотих медалей принесуть Україні наші боксери в прийдешній уїк-енд?

- Знаєте, я можу довго аналізувати диспозицію, але не можу вплинути на розклади Бога і суддівського столика. Ломаченко - безумовний фаворит у своїй вазі, хоча кубинець і наближається до його рівня. Цілком можуть перемогти і всі інші. Але це Олімпійські ігри. А вони ламають всі можливі стереотипи.

Спорт-Експрес в Україні

Чим можна пояснити, що єдиним по-справжньому нашим видом олімпійської програми залишається бокс?
Тепер розумієте, чому, на відміну від інших видів спорту, особливих провалів в боксі на цій Олімпіаді у нас немає?
І що скажете після того, як проаналізували його з холодною головою?
Добре, а що ви скажете з приводу поєдинку Тараса Шелестюка та француза Алексіса Вастена, в якій було зафіксовано точно такий же рахунок - 18:18, що і у Хитрова з Огого?
Ви хочете сказати, що перемогу заслуговував ВАСТ?
Ні думки, що нам просто повернули боржок за Хитрова?
Переформулюю питання: то, що ми намагалися боротися за Євгена, справило враження на арбітражне журі?
Навіть краще Ломаченко?
Кому з наших боксерів ви б порадили після Ігор змінити статус з аматорського на професійний?
А якщо промоутери будуть наполягати на зміні тренера?