Полезные материалы

Бої без правил - успішний конкурент професійного боксу

Нещодавно увагу світових ЗМІ привернула заява Конора Макгрегора, популярного ірландського бійця змішаних єдиноборств (MMA), про те, що він отримав боксерську ліцензію і викликає на бій легендарного боксера Флойда Мейвезера.

Те, що ім'я бійця MMA виявилося на одному рівні з великим і багатим чемпіоном боксу, стало закономірним результатом розвитку MMA і, перш за все, планомірної і системної роботи головного промоутера MMA - компанії UFC. І якщо заяву Макгрегора поки залишається всього лише декларацією про наміри, то продаж UFC в травні 2016 року групі WME-IMG за $ 4,2 млрд є безсумнівним і вельми гучним фактом. Hubs не міг пройти повз такого великого події і проаналізував історію успіху UFC.

Чому в восьми кутах стало цікавіше, ніж в чотирьох

Бої без правил сьогодні серйозно потіснили професійний бокс на медійному і фінансовому ринках. Однією з причин цього стало зниження глядацького інтересу до боксу, а інший - грамотний менеджмент і вміла розкрутка MMA (Mixed Martial Arts, змішані бойові єдиноборства) силами компанії UFC (Ultimate Fighting Championship, абсолютний бійцівський чемпіонат).

Інтерес публіки до боксу знизився після обмеження числа раундів до 12-ти (1980-ті роки) і посилення правил, орієнтованих на мінімізацію збитку для здоров'я боксерів. Зросла кількість не завжди зрозумілих глядачам суддівських рішень, зупинок боїв арбітрами і відмов боксерів від продовження бою. Це виправдано з точки зору гуманізму, але публіка хоче крові і емоцій.

У такій ситуації на арену вийшли бої без правил або змішані бойові єдиноборства, що увібрали в себе прийоми самих різних бойових мистецтв - від боксу, кікбоксингу і тайського боксу до бразильського джиу-джитсу, карате та дзюдо. Короткі і яскраві поєдинки спортсменів практично без захисту та екіпіровки (тільки шорти і накладки на кулаках) привернули увагу аудиторії, якій кілька набрид бокс.

Короткі і яскраві поєдинки спортсменів практично без захисту та екіпіровки (тільки шорти і накладки на кулаках) привернули увагу аудиторії, якій кілька набрид бокс

UFC склав конкуренцію боксу за емоціями, динаміці і видовищності

Системна робота по просуванню ММА, уніфікації правил і організації турнірів почалася в 1990-х роках. Причому починалося все це не як спорт, а як видовище. Коли в 1993 році каліфорнійський бізнесмен Арт Дейві спільно з майстром бразильського джиу-джитсу Роріоном Грейсі в листопаді 1993 року організовував в Денвері перший турнір під назвою Ultimate Fighting Championship, йшлося про одноразове заході, що мав на меті з'ясувати - хто з майстрів різних бойових мистецтв виявиться сильнішим ? Однак успіх антрепризи - 2 800 чоловік були присутні на трибунах арени «Макніколс» і ще 86 592 абонентів замовили перегляд на платному каналі SEG - спонукав Дейві розвивати UFC як серію спортивних подій. Компанія SEG, перекупити у Дейві права на UFC, ввела в обіг поняття «Октагон» - восьмикутну арену, на якій проходять бої.

Шлях UFC ні усипаний трояндами. І не тільки в силу конкуренції на ринку ММА, де ще з середини 1980-х років працювали різні стильові компанії. Великою проблемою стало неприйняття агресивного і жорстокого характеру такого виду єдиноборств. У 1995 році впливовий сенатор Джон Маккейн розіслав листи в уряду всіх 50 штатів США з вимогою заборонити турніри ММА. У 36 штатах бої без правил заборонили законодавчо, а UFC позбувся доступу на суспільне телебачення.

У відповідь на критику UFC посилив співпрацю з державними спортивними комісіями і змінив правила, прибравши неприємні елементи бою, але зберігши при цьому основні елементи ударних і борцівських технік. З плином часу були введені вагові категорії, стали обов'язковими рукавички, поєдинок був розмежований на п'ятихвилинні раунди. А такі прийоми, як удари лежачого ногами, тягання за волосся, чіпляння пальцями за щоку, удари головою і удари в пах, по потилиці, шиї і спині, були заборонені. Таким чином, UFC остаточно перетворився з видовища в спорт.

Ударна історія успіху

До 2001 року компанія SEG перебувала на межі банкрутства, і тоді її за $ 2 млн купили брати Френк і Лоренцо Фертітта, власники мережі казино, разом з промоутером боксу Дейн Уайтом. Спеціально для цієї угоди вони створили компанію Zuffa (італ. «Удар»).

Власники Zuffa забезпечили компанії повернення на платне кабельне телебачення, заручилися корпоративної фінансовою підтримкою, домоглися доступу до престижних арен (типу «Тадж Махал» і MGM Grand в Лас-Вегасі), розгорнули агресивну рекламну компанію і почали експансію в США і інші країни.

Переломною подією в історії бізнесу UFC став 40-й за рахунком турнір, пройшов 2 листопада 2002 року в залі MGM Grand. Центральним поєдинком вечора став бій напівважковаговиків Тіто Ортіс і Кена Шемрок. Квитки на арену (17 тис. Місць) були повністю розпродані, а телеглядачі купили 150 тис. Переглядів - при тому, що рівень попередніх турнірів не перевищував 45 тис. Звіт про вечір і огляди боїв опублікували провідні ЗМІ - ESPN і USA Today.

Далі Дейна Уайт і брати Фертітта повели системну роботу по залученню кращих бійців, просуванню UFC в медіа, висновку рекламних контрактів і поглинання конкурентів.

У 2005 році UFC запустив спортивне реаліті-шоу The Ultimate Fighter, яка отримала більшу популярність. Спочатку шоу виходило на каналі Spike TV, а з 2013 року виходить на Fox Sports 1.

У 2006 році UFC заробив на платних трансляціях $ 222,8 млн (більше, ніж бокс), а в липні 2007 року на інтернет-тоталізаторах вперше перевершив бокс за кількістю ставок.

У 2006 році UFC здійснив злиття з каліфорнійською компанією WEC (World Extreme Cagefighting), перекривши конкурентам дорогу на телебачення і забравши провідних бійців.

У березні 2007 року UFC за $ 70 млн придбав свого японського конкурента Pride Fighting Championships, а в 2008 році уклав спонсорські угоди з двома великими американськими брендами - виробником мотоциклів Harley-Davidson і пивоварним конгломератом Anheuser-Busch.

У березні 2011 року UFC придбав свого головного конкурента - Strikeforce. Хоча спочатку було оголошено, що Strikeforce продовжить існувати під своїм брендом, в січні 2013 року після турніру в Оклахомі компанія була закрита, а її найсильніші бійці, включаючи таких зірок, як Алістар Оверім, Ден Хендерсон, Ронда Роузі, уклали контракти з UFC. Нагадаємо, що саме в Strikeforce (заснованої в 1985 р як компанія по просуванню кікбоксингу) виступав легендарний російський боєць ММА Федір Ємельяненко.

Чемпіонський поєдинок важковаговиків Джуніор дос Сантос проти Кейна Веласкеса, що пройшов 12 листопада 2011 року в Анахаймі (Каліфорнія), зібрав 5,7 млн телевізійних абонентів і за цим показником побив тодішній рекорд перегляду спортивних єдиноборств - бій Леннокса Льюїса з Віталієм Кличком (2003 рік) .

До 2016 року UFC проводив 300 спортивних вечорів по всьому світу, а обсяг прибутку компанії Zuffa до вирахування витрат по відсотках, сплати податків і амортизаційних відрахувань (EBITDA) склав $ 250 млн. Уже десять років UFC є головним світовим промоутером ММА, значно випереджаючи інші основні компанії - Bellator, ONE Championship і World Series of Fighting.

Мабуть, Дейна Уайт і брати Фертітта вирішили, що їхній бізнес досяг піку, на якому його можна продати з максимальною вигодою. Тому 9 липня 2016 року було оголошено про те, що Zuffa продає UFC групі WME-IMG за $ 4,2 млрд. Це найбільша угода в історії спортивної індустрії. При цьому 47-річний Дейна Уайт залишився президентом UFC.

Ірландець Конор Макгрегор - найвідоміший і багатий боєць UFC

Бухгалтерія UFC

Компанія Zuffa довгий час відзначалася своєю закритістю в плані бізнес-моделі і фінансових показників. Основні дані в ЗМІ надходили від рейтингового агентства S & P, причому дуже обмежено. Згідно з цими даними, 75% доходів компанія отримувала від організації подій, а решта 25% - від телевізійних контрактів.

Незважаючи на зростання доходів, експансія за кордон і пов'язана з нею маркетингова компанія забирали великі кошти. У 2007 році Zuffa взяла кредит в розмірі $ 350 млн, з яких 325 млн склав довгостроковий займ, який був погашений в 2015 році.

На нинішньому етапі UFC намагається проводити два-три великі події в місяць за участю провідних бійців плюс кілька подій поменше.

Як правило, бійці UFC не отримують стабільну зарплату, і їх заробітки варіюються в залежності від умов контракту. У маловідомих бійців гонорар може бути всього $ 4 тис., В той час як чемпіони і знамениті бійці можуть отримувати до $ 1 млн за один бій. Першим бійцем, який отримав гонорар в розмірі $ 1 млн доларів за бій, став той самий ірландець Конор Макгрегор, який сьогодні кинув виклик Флойд Мейвезер. Його заробіток за програний бій проти Нейта Діаса 5 березня 2016 року склав $ 1,09 млн: $ 1 млн - гонорар, $ 50 тис. - приз за кращий бій вечора, $ 40 тис. - спонсорський бонус від Reebok.

12 листопада в бою проти Едді Альвареса Макгрегор заробив рекордну суму $ 3,59 млн: $ 3,5 млн - гонорар, $ 50 тис. - приз за кращий бій вечора, $ 40 тис. - спонсорський бонус від Reebok. А рубіж в $ 2 млн раніше взяв канадський важкоатлет Брок Леснар - його гонорар за бій проти Марка Ханта 9 липня 2016 року склав $ 2,5 млн. Різке зростання гонорарів за останній рік є безсумнівним показником популярності та успішності UFC.

На сьогодні суму понад $ 1 млн на восьмикутному рингу зуміли заробити 90 бійців UFC.

(Див. Таблицю «Топ-10 бійців UFC за доходами за кар'єру»)

Таблицю «Топ-10 бійців UFC за доходами за кар'єру»)

Боєць UFC сам несе відповідальність за оплату послуг тренерів, менеджерів, кутових і т. Д. Слід зазначити, що багато бійців також заробляють завдяки спонсорській підтримці, і ця сума часто значно перевищує базовий гонорар.

Також передбачена система бонусів в розмірі $ 50 тис. Понад основного гонорару за «Виступ вечора» (2 нагороди) і «Кращий бій вечора» (нагороджуються обидва учасники).

ММА в Україні присутня, але в скромному форматі, далекому від висот UFC. Змішаними бойовими єдиноборствами, як видом спорту, з 2012 року займається Національна федерація змішаних єдиноборств ММА в Україні, а організацією професійних турнірів - Професійна ліга змішаних єдиноборств (MMA Pro Ukraine), створена на початку 2015 року. За твердженнями фахівців, ММА сьогодні став в Україні другим за популярністю видом єдиноборств після боксу, але поки там не з'являться такі зірки, як брати Клички, Василь Ломаченко або Олександр Усик, говорити про серйозне просування - з грошима і медійним увагою - годі й говорити.

Україна може пишатися бійцем світового рівня Ігорем Вовчанчин з Харкова, який в 1998-2005 роках виступав в турнірах Pride Fighting Championships. А також - відзначати той факт, що великий Федір Ємельяненко народився в Рубіжному Луганської області.