Полезные материалы

Бокс з науки: 5 бійцівських понять

  1. Гіпокамп і втрата пам'яті Читай також: Бокс або качалка: що вибрати? Гіпокамп - це частина головного...
  2. акромегалія
  3. Струс мозку
  4. катехоламіни

Гіпокамп і втрата пам'яті

Читай також: Бокс або качалка: що вибрати?

Гіпокамп - це частина головного мозку, що відповідає за пам'ять, увагу і орієнтацію в просторі. У твоєму мозку їх є цілих 2: по одній на кожну півкулю. Найменше захворювання або відхилення в їх роботі - і в тебе тут же може з'явитися хвороба Альцгеймера, або енцефаліт (запалення головного мозку).

Вчені довго досліджували мозок професійних боксерів і бійців MMA. А потім помітили, що розміри їх гіпокампу поступово зменшуються. Не ясно, в чому причина, і чому це відбувається саме у боксерів. Але суть не змінюється: бити людину голові - небезпечно для здоров'я.

контроль ваги

Читай також: Що творить бій: унікальні кадри боксу

"Контроль ваги" - це не твоє " як позбутися від пивного черева ", А ціла програма харчування, яка допомагає боксерам потрапляти (або не потрапляти) в певну вагову категорію. Тому дієти і спеціально підібрані вправи для них мають в два рази більше значення, ніж для легкоатлетів або футболістів.

Набрати вагу в боксі (і не тільки там) можна за 1 хвилину (наприклад, надіти на себе щось важче). Тому завжди перед виходом на ринг бійців в одних трусах зважують. Хоча, є і другий спосіб збільшити масу. Для цього застосовуються силові вправи і тренування на витривалість. Правда, існують і дієти, які не викликають надто вже великого приросту м'язової маси. Але такі зазвичай зустрічаються в нижчих вагових категоріях.

До речі, ми вже знаємо, як боксери тренують вибухову силу і витривалість:

акромегалія

Читай також: Десятка кращих фільмів про бокс

Наука під цим незрозумілим словом розуміє надлишкове виробництво гормону росту (пов'язано з дуже активною діяльністю аденогипофиза). У кращому випадку це може викликати збільшення розмірів окремих органів. У гіршому - поява пухлин. Часто акромегалія закінчується гігантизм. Але не завжди. Часом її результат - просто яскраво виражені вилиці і щелепу, високе чоло, глибоко розташовані очі.

Деяким спортсменам акромегалія дуже навіть на руку. На першому місці серед них баскетболісти і боксери. Перші - через зростання, точніше довгих кінцівок. Другі (особливо ті, хто важче) - через значних розмірів і теж через кінцівок. Але не їх довжини, а ваги. У боксерів з акромегалией завжди більше шансів домогтися успіху в спорті. Чого тільки варта, наприклад, удар Антоніу "Бигфут" Сілви (з його гігантськими стопами) або Миколи Валуєва з розмірами його кистей.

До речі, кращі нокаути Миколи Валуєва:

Струс мозку

Читай також: Бокс проти карате: що крутіше?

Впевнені: тобі не потрібно пояснювати, що це таке. Але якщо одного разу ти пережив дуже сильний струс мозку, то міг забути, що це:

  • сильна механічна дія на череп;
  • пов'язане з обертанням мозку в черепній коробці.

Закінчується по-різному: іноді відсутністю довгострокових ефектів, а іноді навпаки - амнезією, і навіть деменцією (придбане слабоумство). Типові симптоми:

  • втрата орієнтації в просторі;
  • втрата свідомості;
  • відсутність реакції на зовнішні подразники (прямо як під час "перепою").

Тут і до ворожки не ходи, всім ясно: боксерам струсів "дістається" більше всіх. Хіба винні вони в тому, що головна мета цього виду спорту - вдарити по голові якомога сильніше? А адже саме це і є головною причиною струсів.

Якщо захоплюєшся боксом (або хоча б просто дивишся по телевізору), понаблюдай за зіницями учасників. Не дивуйся, якщо помітиш різницю в їх розмірах. Це свідчить про системні пошкодженнях вже цілого мозку. Один з найвідоміших прикладів - геніальний Мухаммед Алі, який страждав від хвороби Паркінсона.

Один з найвідоміших прикладів - геніальний Мухаммед Алі, який страждав від хвороби Паркінсона

Джерело: huffingtonpost.com

катехоламіни

Читай також: І в вухо, і в око: ТОП-10 кращих єдиноборств світу

Продовжимо поповнювати твою скарбничку знань інформацією про катехоламінів. Це клас гормонів, який з'являються в твоєму організмі завдяки амінокислоті тирозину. В їх число входять і давно тобі відомі:

  • адреналін (умовно кажучи, гормон почуттів і емоцій);
  • норадреналін (гормон люті);
  • допамін (гормон задоволення) і інші.

Вироблення цих речовин стимулюється реакцією організму на зовнішню небезпеку. Наприклад: на що наближається кулак противника. До речі, переважна кількість наркотиків, що відносяться до класу стимуляторів, можна вважати синтетичними аналогами катехоламінів.

Боксерський поєдинок, будь-яка бійка, або інша ситуація, пов'язана з небезпекою для життя, тут же викликає впорскування в кров неймовірної кількості катехоламінів. Результат неоднозначний. З точки зору психології: у тебе (або боксера) виникає почуття невразливості, а біль притупляється.

Фізіологічна "сторона медалі" теж радує: тимчасово поліпшуються когнітивні здібності, і з'являється додаткова м'язова сила. Завдяки вище описаного сьогодні існує таке поняття, як адреналінова залежність. Хоча, ми впевнені: ти давно вже в курсі, що це таке.

Джерело: wikivillage.co.za

Гіпокамп і втрата пам'яті Читай також: Бокс або качалка: що вибрати?
Хіба винні вони в тому, що головна мета цього виду спорту - вдарити по голові якомога сильніше?