Полезные материалы

Олімпійські ігри і Казахстан

Тауфік КАРІМОВ, політолог Напередодні головного спортивного змагання чотириріччя - Олімпіади в Лондоні - згадаємо досягнення казахстанських спортсменів на Олімпійських іграх сучасності Тауфік КАРІМОВ, політолог Напередодні головного спортивного змагання чотириріччя - Олімпіади в Лондоні - згадаємо досягнення казахстанських спортсменів на Олімпійських іграх сучасності.

Участь казахстанських спортсменів в Олімпійських іграх сучасності слід розділити на дві частини - спочатку в складі збірної СРСР, а потім, після здобуття незалежності, в складі національної збірної під своїм державним прапором.

Однак перш хочу попередити читачів - тут ви побачите деякі різночитання з загальноприйнятими даними. Наприклад, вважається, що вперше казахстанці взяли участь в Олімпіаді в 1956 році, на мій погляд - в 1952-му (тоді ж, до речі, була завойована і перша медаль, а не в 1960-му, як вважається).

Першим олімпійським чемпіоном-казахом в офіційних джерелах називається борець Жаксилик Ушкемпір (1980), хоча фактично таким є Алжан ЖАРМУХАМЕДОВ (1972). Нітрохи не применшуючи заслуг нашого видатного спортсмена, просто відзначимо, що Ушкемпір дійсно є першим казахом - чемпіоном Олімпіади, який представляв безпосередньо Казахстан. А казах Жармухамедов, що став в складі радянської баскетбольної збірної чемпіоном мюнхенської Олімпіади, і він був в Москві і виступав за ЦСКА. Тоді всі ми жили в єдиній державі під назвою СРСР, і часто бувало так, що кращі спортсмени, і не тільки з Казахстану, виступали за інші союзні республіки. Однак по порядку ...

ДЕБЮТ У ГЕЛЬСІНКІ

Перша медаль Олімпіади, завойована спортсменом - уродженцем Казахстану, датується +1952 роком, роком першої Олімпіади за участю СРСР.

У столиці Фінляндії місті Гельсінкі уродженець села Георгіївка Жамбилська області спринтер Володимир СУХАРЄВ, який представляв Москву, завоював срібну медаль в естафеті 4х100 метрів. Потрібно відзначити, що Сухарєв - учасник Великої Вітчизняної війни, а після закінчення Казахського інституту фізкультури в Алмати виступав за місцеве «Динамо», паралельно служив у військах МВС. У 1948 році був переведений на службу до Москви, звідки і відправився на Олімпіаду.

Через чотири роки, в 1956 році Казахстан вже був офіційно представлений першими своїми учасниками Олімпійських ігор. На зимових Іграх в італійському Кортіна д'Ампеццо в змаганнях з гірськолижного спорту від Казахської РСР виступила неодноразова чемпіонка СРСР Олександра Артеменко. А в далекому Мельбурні на літніх Іграх республіку представляв відомий стаєр Євген КАДЯЙКІН (стипль-чез, 3000 м з перешкодами).

Тут же, в олімпійському Мельбурні, екс-казахстанец Володимир Сухарєв, на той час уже рекордсмен і чемпіон СРСР в бігу на 100 метрів, знову повторив свій срібний успіх в складі естафети.

У зв'язку з цим відзначимо, що Казахстан, крім Сухарева, в шістдесяті, а потім у вісімдесяті роки ХХ століття дав Радянському Союзу ще чотирьох видатних спринтерів - результати екстра-класу показували Гусман Косанов (Семей), Амін Туяков, (уродженець Атирау), Володимир Муравйов (Караганда) і Віталій САВІН (Алмати).

ЯКБИ ВИСТУПИВ Туяков!

Казахстанські бігуни Гусман Косанов (другий зліва) і Амін Туяков (третій зліва) в складі збірної СРСР Казахстанські бігуни Гусман Косанов (другий зліва) і Амін Туяков (третій зліва) в складі збірної СРСР. 1964 рік. 1960-й рік увійшов в історію казахстанського спорту - на Олімпіаді в Римі перший казах Гусман Косанов завоював медаль Олімпійських ігор в естафетному бігу на 100 метрів. Однак срібна медаль була віднесена в залік Молдавії, яку представляв тоді наш Косанов.

Потрібно відзначити, що учасником наступної Олімпіади 1964 року в Токіо в складі легкоатлетичної збірної СРСР разом з Косанова був і Амін Туяков, в силу суб'єктивних причин (прорахунків тренерського керівництва) так і не виступив у столиці Японії.

Згодом наш знаменитий земляк виборов звання чемпіона і рекордсмена СРСР в бігу на 200 метрів, а після перемоги в складі естафети в знаковій тоді матчевій зустрічі над олімпійськими чемпіонами - збірної США йому було присвоєно високе звання заслуженого майстра спорту СРСР.

Всього ж в першостях СРСР Амін Туяков перемагав чотири рази (1962, 1965, 1966, 1967) в індивідуальних забігах на 200 м і двічі (1962, 1963) в естафеті 4х100 м.

Амін Туяков, 2009 рік Амін Туяков, 2009 рік. Ігри, що пройшли в столиці Японії в 1964 році, принесли Казахстану перші золоті медалі. Першим олімпійським чемпіоном від Казахстану став знаменитий борець Анатолій коліс (вагова категорія до 78 кг, греко-римська боротьба, уродженець Осакаровского району Карагандинської області), а друге «золото» виборов п'ятиборець Віктор міні. Бронзової медалі був удостоєний гімнаст Юрій ЦАПЕНКО з Алмати.

На наступних Олімпійських іграх, що пройшли в 1968 році в високогірному Мехіко, потужно виступили волейбольні збірні СРСР - і чоловіча, і жіноча, що завоювали «золото» Ігор. У їх складі виступили троє казахстанців - Валерій КРАВЧЕНКО, Олег Антропов і Ніна СМОЛЕЕВА. До речі, волейбольні команди з Алмати «Буревісник» і «АДК» в ті роки традиційно були в числі лідерів волейбольного першості СРСР. Звання віце-чемпіона мексиканської Олімпіади завоював Володимир БАКУЛІН (греко-римська боротьба).

НАШ Центровий з піднебесся

Олімпійські ігри 1972 роки, що минули в Мюнхені, дали казахському народу першого чемпіона Олімпіади. Алжан ЖАРМУХАМЕДОВ, один з лідерів баскетбольної збірної СРСР і московського ЦСКА, був у складі команди, яка повалила з п'єдесталу непереможну досі збірну США.

Хочу підкреслити, що Жармухамедов є і одним з найбільш титулованих спортсменів з числа казахів - чемпіон і бронзовий призер Олімпійських ігор, бронзовий призер чемпіонату світу, триразовий чемпіон Європи, 10-кратний чемпіон СРСР!

З огляду на, що про його біографії не так багато було відомо навіть в роки його виступів, зупинимося на основних подіях його життя.

Народився в Бостандикского районі Шимкентскій області, пізніше переданої Узбекистану. Закінчив Ташкентський інститут фізкультури, виступав за клуби СКА (Ташкент), «Локомотив» (Алмати), з 1969 року - в московському ЦСКА, який і представляв на Іграх і в Мюнхені, і в Монреалі. Але головне інше - Алжан Мусурбековіч щирий патріот свого народу, і як він заявив в одному з інтерв'ю, пишається своїм казахським походженням.

У 72-му році знову переможно виступили радянські волейболістки. В результаті Ніна Смолеева стала дворазовою олімпійською чемпіонкою. Однак зауважимо, що уродженка міста Волхов Ленінградської області, екс-казахстанка Смолеева до цього часу вже третій рік виступала за московське «Динамо» і жила в Москві. Але найголовніше - за видатний внесок у розвиток волейболу Смолеева в числі одинадцяти колишніх представників СРСР була включена в Світовий зал слави волейболу.

У Мюнхені свою першу з двох олімпійських золотих медалей завоював знаменитий борець з Алмати Валерій резанца (греко-римська боротьба).

Срібними призерами Ігор стали легендарні казахстанські спортсмени Веніамін СОЛДАТЕНКО (ходьба), Віктор Абоїмов (естафета, плавання), Анатолій НАЗАРЕНКО (греко-римська боротьба), бронзовими в складі команд - фехтувальник Ігор валет і волейболіст Валерій КРАВЧЕНКО.

Учасником Олімпіади в Мюнхені був і відомий стаєр, дворазовий чемпіон СРСР Анатолій БАДРАНКОВ з Павлодару.

Окремо треба сказати про Едуарда Винокурова, уродженця Шимкентскій області, переїхала в Ленінград і за свою спортивну кар'єру завоював дві золоті, одну срібну олімпійські медалі і шість разів удостоєний звання чемпіона світу з фехтування на шаблях.

ЗІРКА БОРИСА АЛЕКСАНДРОВА

Володарем першої медалі Казахстану на зимових Іграх в 1976 році в Інсбруку став знаменитий казахстанський лижник Іван Гаранін з міста Рудний. У впертій боротьбі їм були завойовані дві бронзові медалі - в естафеті і в індивідуальній лижній гонці на 30 км.

За традицією зимові Ігри завершувалися хокейним турніром, в якому домінувала видатна дружина в червоних светрах - збірна СРСР. Назвемо лише деяких з них - Владислав ТРЕТЬЯК, Валерій ХАРЛАМОВ, Борис МИХАЙЛОВ, Володимир ПЕТРОВ, Олександр МАЛЬЦЕВ, Олександр ЯКУШЕВ Віктор ШАЛІМОВ ... І серед усіх цих великих спортсменів гідно виступав талановитий вихованець усть-Каменогорськ хокею Борис АЛЕКСАНДРОВ, тоді вже форвард московського ЦСКА, переможець Кубка Канади, перший олімпійський чемпіон зимових Ігор - уродженець Казахстану.

Ще один знаменитий вихованець усть-Каменогорськ хокею, ще на рубежі 60-х і 70-х років першим «прорубати вікно» до вищих хокейним нагород - Євген Паладь, заслужений майстер спорту, захисник збірної СРСР і московського «Спартака». Починав він в усть-Каменогорськ «Металурзі», потім вісім сезонів провів у московському «Спартаку». У чемпіонатах СРСР провів 212 матчів, закинув 25 шайб. Чемпіон (1969), віце-чемпіон, бронзовий призер чемпіонатів СРСР. Дворазовий володар Кубка СРСР. У збірній СРСР провів 62 матчі, забивши 8 голів. Триразовий чемпіон світу і Європи (1969, 1970, 1973). Був нагороджений медаллю «За трудову відзнаку». Светр Паладьева висить на льодовій арені «Казцинк-Торпедо» в Усть-Каменогорську.

Наступний успіх до уродженцю Казахстану надійшов в 1990 році, коли в складі збірної СРСР чемпіоном світу з хокею став Юрій ЛЕОНОВ.

У 2008 році звання чемпіона світу, але вже в складі збірної Російської Федерації завоював голкіпер НХЛ Євген Набоков, що продовжив переможні традиції знаменитої усть-Каменогорськ хокейної школи.

Неллі КІМ на Олімпіаді-76 в Монреалі (Канада) Неллі КІМ на Олімпіаді-76 в Монреалі (Канада). Літні Ігри 1976, що пройшли в Монреалі, принесли в залік Казахстану шість золотих медалей. Особливо вражаючим був успіх гімнастки Неллі КІМ з Шимкента, яка завоювала дві золоті медалі.

Свою другу золоту медаль на других Іграх виборов борець Валерій Рєзанцев, чемпіонами стали Анатолій БИКОВ (греко-римська боротьба), Юрій ЗАЙЦЕВ (важка атлетика) і Надія вільхові (баскетбол). Нагадаємо також, що Ніна Смолеева на цей раз завоювала «срібло».

ХТО Ж НЕ ПАМ'ЯТАЄ КОНАКБАЕВА?

На Олімпіаді 1980 року в Москві першим казахом - олімпійським чемпіоном, який представляв вже безпосередньо Казахстан, став борець Жаксилик Ушкемпір. Слідом за Ушкемпіровим наступним з казахів звання чемпіона Олімпіади в греко-римській боротьбі завоював Шаміль Серік з Алма-Ати (дворазовий чемпіон світу і чемпіон Європи).

Дворазовими чемпіонами стали борець Анатолій БИКОВ і баскетболістка Надія вільхові. «Золото» вибороли в спринтерській естафеті 4х100 м Володимир Муравйов і ватерполісти Сергій КОТЕНКО.

Бій Серика Конакбаева (СРСР, зліва) і Хосе Агілара (Куба) Бій Серика Конакбаева (СРСР, зліва) і Хосе Агілара (Куба). Близькі до перемоги були талановиті і популярні боксери Серік КОНАКБАЕВ і Віктор ДЕМ'ЯНЕНКО, що завоювали срібні медалі. Причому, практично весь Союз, в тому числі і я, хворів і переживав тоді за Серика Конакбаева з Жамбіла - дійсно, він був тоді справжньою гордістю і кумиром не тільки нас, казахстанців, але і всієї держави під назвою СРСР ...

Тетяна ЛІСОВА завоювала бронзову медаль в метанні диска. Бронзові медалі завоювала і збірна СРСР з хокею на траві, основу якої склали неодноразові чемпіони країни з Алматинської «Динамо» - Міннеулла Азіз, Фарід ЗІГАНГІРОВ, Олександр М'ЯСНИКОВ, Михайло Нечипуренко, Сос АЙРАПЕТЯН і Олександр ГОНЧАРОВ. Головним тренером збірної СРСР з хокею на траві був Едуард АЙРІХ, він же головний тренер Алматинської «Динамо» (багаторазового чемпіона СРСР).

Ще дві золоті медалі на цій Олімпіаді завоювала Неллі КІМ, але тепер, вийшовши заміж, вона жила в Мінську і представляла вже Білорусію. (Цікавим є і той факт, що в честь знаменитої радянської гімнастки батьками дано ім'я відомої нині співачці - Неллі Кім Фуртадо).

Відповідний бойкот соціалістичним табором Олімпіади-84 в Лос-Анджелесі позбавив багатьох талановитих спортсменів шансу потрапити в олімпійську історію, а альтернативні Ігри «Дружба-84», не дивлячись на високий рівень досягнутих результатів, зрозуміло, ніяк не могли скрасити гіркоту загального розчарування.

УРОЖАЙНИЙ СЕУЛ

Зате олімпійський Сеул через чотири роки став найбільш урожайним для спортсменів з Казахстану. 19 медалей - 10 золотих, 3 срібні і 6 бронзових - завоювали казахстанські спортсмени! Одним з героїв Ігор був визнаний алматинский гімнаст Валерій Люкін, який став дворазовим чемпіоном Олімпійських ігор і двічі срібним призером - разом чотири медалі.

«Золото» в команді завоював ще один казахстанський гімнаст - Володимир НОВІКОВ. Феноменального успіху домоглися радянські спортсмени в найпрестижнішому виді легкої атлетики - естафеті 4х100 м, в якій брали участь відразу два спринтера з Казахстану Володимир Муравйов і Віталій САВІН. В результаті Володимир Муравйов став дворазовим чемпіоном в спринтерській естафеті.

Золотого успіху домоглися в тім році, і радянські футболісти, баскетболісти, волейболістки, і серед них популярні казахстанські спортсмени Євген ЯРОВЕНКО, Валерій ТИХОНЕНКО, Олена Чебукін і Ольга Кривошеєва. Видатний важкоатлет Анатолій Храпате з Атбасар став найсильнішим у своїй ваговій категорії.

Лише трохи не вистачило для досягнення олімпійської перемоги талановитому борцю Даулет ТУРЛИХАНОВУ, який став віце-чемпіоном Ігор. Один з популярних спортсменів на пострадянському просторі за всю свою кар'єру завоював звання чемпіона світу, Європи, Азії, а СРСР - вісім разів! Він і сьогодні в строю - член бюро ФІЛА (Міжнародна Федерація спортивної боротьби).

З бронзовими медалями повернулися додому ватерполісти Сергій КОТЕНКО і Нурлан МЕНДИГАЛІЕВ, баскетболістка Ірина Герліц, плавець Костянтин ПЕТРОВ, боксер Олександр МІРОШНИЧЕНКО. Ще в одній легкоатлетичної дисципліни була досягнута беззастережна перемога радянських спортсменів - в стрибках з жердиною ними був зайнятий весь олімпійський п'єдестал пошани. Чемпіоном Ігор став великий Сергій БУБКА, другим - Родіон Гатауллін, а третім - алматінец Григорій ПЕТРОВ.

Барселонський Розчарування Болат Темирова

Звичайно, ніхто тоді не припускав, що Олімпіада в Сеулі стане останньою для СРСР, і на наступні Ігри 1992 року поїде об'єднана команда СНД. Але це був уже перехідний період, тому що йшло формування нових спортивних структур в нових незалежних державах.

Головним політичним підсумком 1991 року стало здобуття незалежності Республікою Казахстан. А з олімпійської Барселони казахстанські спортсмени в складі об'єднаної команди СНД повернулися з п'ятьма медалями. Чемпіонкою Ігор стала баскетболістка Ірина Герліц, віце чемпіонками - волейболістки Олена Чебукін і Тетяна МЕНЬШОВА, бронзовими призерами - борець Даулет Турлиханов і Володимир ВОХМЯНІН (кульова стрільба).

Однак один епізод на Іграх в Барселоні залишив у мене, як і у багатьох уболівальників нашої країни, неприємний осад. У ті роки на всесоюзній арені в своїй ваговій категорії домінував талановитий Атирауський боксер Болат Темір. Чемпіон Спартакіади народів СРСР 1991 року, триразовий чемпіон і володар Кубка СРСР, учасник чемпіонатів світу та Європи цілком закономірно увійшов до складу олімпійської збірної СНД від Казахстану. Однак в результаті закулісних інтриг за СНД в Барселоні виступив не перший, а третій номер об'єднаної команди, росіянин.

Відзначимо, що разом з нашим земляком Темирова не зміг тоді вийти на олімпійський ринг і Булат ДЖУМАДІЛОВ, майбутній дворазовий віце-чемпіон наступних Ігор. Ну, а Теміров, перший капітан збірної Республіки Казахстан з боксу після здобуття незалежності, завершивши спортивну кар'єру, вніс великий внесок в розвиток казахстанського боксу, очолюючи Федерацію аматорського боксу Казахстану.

Після Барселони у спортивного Казахстану починалася нова олімпійська історія.

Завершуючи даний розділ, вважаю за необхідне назвати імена та інших відомих казахстанських спортсменів, що залишили гідний слід в історії спорту.

Заслужений майстер спорту СРСР альпініст Казбек Валієв - перший казах підкорювач Евересту (1982). Заслужений майстер спорту СРСР волейболіст Жанібек САУРАМБАЕВ ( «Буревісник» Алма-Ата) - чемпіон Європи 1967 року, що переможець Кубка Світу-1965, чемпіон СРСР-1969 бронзовий призер чемпіонату світу, гравець збірної СРСР 1965-67 років. Заслужений майстер спорту СРСР біатлоніст Рахім КУРБАНГАЛІЕВ - триразовий чемпіон СРСР (1976, 1977, 1982), володар другого місця на Кубку СРСР. Назвемо імена і перших казахстанських чемпіонів світу з боксу - Валерія Рачкова з Алмати і Ігоря РУЖНІКОВА з Теміртау, які прославили нашу Батьківщину вже в ті далекі від нас роки ...

ВПЕРШЕ ГІМН І ПРАПОР

Нова історія казахстанського спорту Почаїв в 1994 году на зимовище Олімпійськіх Іграх в Ліллехаммері. Саме тут вперше під своїм державним прапором виступила збірна Республіки Казахстан, і саме тут вперше прозвучав гімн країни в честь перемоги Володимира СМИРНОВА на 50-кілометровій лижній трасі.

Це була дійсно Олімпіада видатного казахстанського лижника, продовжив традиції Івана Гаранін. Крім олімпійського золота, Володимир Смирнов завоював ще дві срібні медалі в індивідуальних гонках на 10 і 15 км. Уродженець містечка Щучинськ, знаменитий казахстанський спортсмен, учасник чотирьох (!) Олімпіад, завоював за роки своєї спортивної кар'єри одну золоту олімпійську медаль, чотири срібні і дві бронзові, а всього сім. Олімпійський чемпіон і чотириразовий чемпіон світу Володимир Смирнов і сьогодні в строю, продовжуючи активну діяльність на благо казахстанського спорту, представляючи Казахстан в складі Виконкому Міжнародного Олімпійського Комітету.

Перші літні Ігри для суверенного Казахстану, що пройшли в 1996 році в Атланті, принесли в олімпійську скарбничку Казахстану відразу одинадцять медалей - три золота, чотири срібла і чотири бронзи! Тричі звучав гімн Казахстану в США, коли на найвищу сходинку п'єдесталу пошани піднімалися Юрій МЕЛЬНИЧЕНКО (боротьба греко-римська), Василь ЖИРІВ (бокс) та Олександр Паригін (сучасне п'ятиборство). При цьому відзначимо, що першим річним олімпійським чемпіоном від Казахстану став знаменитий наш борець Юрій Мельниченко.

Дві срібні медалі у кульовій стрільбі завоював алмаатінец Сергій БЄЛЯЄВ. Віце-чемпіонами Ігор повернулися додому знаменитий важкоатлет, чемпіон Олімпіади 1988 року Анатолій Храпате і боксер Булат ДЖУМАДІЛОВ. Достойно виступили, завоювавши бронзові медалі, Володимир Вохмянин (стрільба кульова), Мауле Мамиров (боротьба вільна), Ермахан Ібраїмов і Болат ніязимбетов адільбек сабітович (обидва - бокс).

ПЕРШІ ОЛІМПІЙЦІ з Атирау

Відзначимо й те, що на Олімпіаді в Атланті, на перших іграх після здобуття незалежності, виступили і спортсмени з Атирау - веслярі на байдарках і каное Андрій САФАРЯН і Ільфат ГАТІАТУЛЛІН.

Нагадаю, що Атирауської веслярі мають в своїй історії переможні виступи в першості СРСР, Азії і Казахстану, згадаємо імена Зінаїди СВЕТОЧЕВОЙ, Олександра КРУГЛОВА, Ольги Кисельової, Віктора Самодаєва, Георгія БАЗЯЙКІНА, Анатолія ХЛЄБНІКОВА, Сергія Сергєєва, Олександра Туміна, Миколи Богачкін, Миколи МАРТИНОВА . Назвемо і їх тренерів - Зінаїду і Володимира Светочевих, Анатолія ЗАКОБЛУЧНОГО, Юрія Загорка, Володимира Ганус, Флору Хабібовну МОРУНОВУ (ХАЗЕЕВУ), Юрія Сарторі, Максима Бузбанова.

А першим представником тоді ще міста Гур'єв в спортивних довідниках ( «Все про спорт», Москва, 1972) назавжди залишилася талановита наша землячка Зінаїда Светочева. Разом зі знаменитими чемпіонками світу, Європи та Олімпійських ігор А.Середіной (Москва), Н.Грузінцевой (Новгород) і Е.Марінченко (Херсон) вона, представляючи Казахстан, завоювала звання чемпіонки СРСР 1961 року на байдарці на дистанції 4х500м. Пізніше звання чемпіона СРСР завоював ще один атираучанін, Олександр Туміна.

Зимові Олімпійські ігри 1998 року в Нагано принесли Казахстану дві бронзові медалі (ковзанярка Людмила ПРОКАШЕВА і іменитий лижник Володимир СМИРНОВ в 15 км індивідуальній гонці). Якщо медаль Прокашевой була дещо несподіваною, то медалі від Смирнова ми чекали всі.

І тут, думаю, можна і підвести підсумки участі казахстанців у всіх наступних зимових Іграх. Тому як за 12 років на трьох Олімпіадах (2002 Солт-Лейк-Сіті, 2006 Турин, 2010 Ванкувер) була завойована лише одна срібна медаль - біатлоністкою Оленою Хрустальова, причому, екс-росіянкою. А тому вже сьогодні необхідні дієві заходи, щоб чергові зимові Ігри в Сочі в 2014 році виявилися для нас більш успішними. І хочеться вірити, що переможний доробок був зроблений саме на успішних для нас зимових Іграх Азіади 2011 року, що пройшли в Астані та Алмати.

ТРІУМФ боксер в Сіднеї

Бекзат Саттарханов Бекзат Саттарханов. З холодної і «сухий» на медалі зими повернемося в літо, літній спорт і в рік 2000-й. Сідней. Тут, на «зеленому» континенті державний прапор Республіки Казахстан тричі піднімався у височінь австралійського неба - в честь олімпійських перемог боксерів Бекзата САТТАРХАНОВА і Ермахан Ібраїмову, легкоатлетки Ольги Шишигин.

При цьому відзначимо, що першим казахом - чемпіоном Олімпіади вже в новітньої історії казахстанського спорту став Бекзат Саттарханов з Шимкента, який переміг у ваговій категорії до 57 кг. Наші боксери завоювали в той рік ще дві срібні медалі - Булат ДЖУМАДІЛОВ і Мухтархан ДІЛЬДАБЕКОВ.

Це був грандіозний успіх казахстанського боксу - в олімпійському фіналі за звання чемпіона боролися відразу чотири боксера з Казахстану!

Чудового успіху домігся популярний велогонщик Олександр ВИНОКУРОВ, який завоював, як і борець Іслам Байрамуков, звання віце-чемпіона Олімпіади. Олександр Винокуров і сьогодні є одним з найсильніших велогонщиків світу, гідно представляючи казахстанський спорт на світовому рівні в складі професійної велокоманди «Астана».

Родина Олімпійських Ігор Греція в 2004 році принесла Казахстану вісім медалей. Єдине золото в Афінах завоював боксер Бахтіяр арту, причому в блискучому стилі: в фіналі він переміг дворазового олімпійського чемпіона Олега Саитова. Срібні медалі завоювали Геннадій Головкін (бокс), Сергій ФИЛИМОНОВ (важка атлетика), Георгій Цурцумія (боротьба греко-римська) і Геннадій ЛАЛІЕВ (боротьба вільна). З бронзовими медалями повернулися Дмитро КАРПОВ (легка атлетика, десятиборство), Серік ЕЛЕУОВ (бокс) та Мхітар МАНУКЯН (боротьба греко-римська).

ПЕРША МЕДАЛЬ ДЛЯ Атирау

Поєдинок між кубинцем Ангелом Володею Матос і Арманом Чилманова Поєдинок між кубинцем Ангелом Володею Матос і Арманом Чилманова. Арман завойовує бронзу. Рекордним для нової історії казахстанського спорту стали Ігри 2008 року в Пекіні - 13 медалей було завойовано спортсменами Казахстану в «олімпійську скарбничку». Чемпіонами Ігор стали штангіст Ілля ІЛЬЇН і боксер Бахит Сарсекбаев, віце-чемпіонами - штангістка Ірина НЕКРАСОВА і Алла Важенін, дзюдоїст Асхат Асхат Житкеєв і борець Теймураз тигиева, бронзовими призерами - борці Марід МУТАЛІМОВ, Асет Мамбетов, Нурбакит ТЕНІЗБАЕВ і Олена Шалигіна, боксер Еркебулан ШИНАЛІЕВ і штангістка Марія Грабовецька.

Вперше олімпійська медаль - бронзова - була отримана спортсменом з Атирау, таеквондістов Арманом Чилманова. Відзначимо, що Атирау знову, як і в Атланті, був представлений в складі національної збірної двома спортсменами (Арман Чилманов і Лія НУРКІНА, теж таеквондо).

У Пекіні за Казахстан виступила і олімпійська чемпіонка Атланти велогонщиця Зульфія Забірова. Екс-росіянка хоч і не потрапила в той рік на п'єдестал, але в двох своїх стартах принесла країні такі необхідні залікові очки.

БІЛЬШЕ Б КОМАНДНИХ УСПІХІВ ...

Підіб'ємо деякі підсумки.

На п'яти зимових Олімпійських іграх було завойовано 6 медалей - одна золота, три срібні і дві бронзові. На чотирьох літніх Іграх завойовано 39 медалей - дев'ять золотих, 16 срібних і 14 бронзових. Всього ж на рахунку казахстанських олімпійців 10 золотих, 19 срібних, і 14 бронзових медалей, а в підсумку 45.

Таким чином, 10 разів на найбільш знакових змаганнях сучасності в честь перемоги наших спортсменів звучав державний гімн і піднімався прапор країни.

Серед видів спорту найбільше число медалей завойовано боксерами - 13 (з них 5 золотих), завойоване два Кубка Вела Баркера (В.Жіров і Б.Артаев), що дозволяє говорити про усталені переможних традиціях і про наявність казахстанської школи боксу.

Борцями-вільники завойовано 8 медалей, штангіст - 6, борцями греко-римського стилю - 3. У лижників все 4 медалі належать одному спортсмену - Володимиру Смирнову.

Як бачимо, значно поступаються цим індивідуальних досягнень командні ігрові види спорту - казахстанські команди (футбол, волейбол, хокей, баскетбол, хокей на траві і т.д.) не завоювали жодної медалі. Причому, не тільки на Олімпіадах. Все це говорить про те, що є необхідність розвитку і підтримки та інших видів спорту, що входять в програму Олімпіад. Першим кроком має стати будівництво найпростіших спортивних споруд в усіх населених пунктах, а не натуралізація спортсменів інших держав, як практикують зараз окремі країни СНД.

ШКОЛА ПАТРІОТИЗМУ

На закінчення вважаю за необхідне підкреслити один дуже важливий аспект. Серед чемпіонів і призерів Олімпіад кидається в очі різноманітність осіб і імен - в сучасному багатонаціональному Казахстані представники будь-якого народу можуть гідно представляти і себе, і свій етнос у всіх сферах людської життєдіяльності, включаючи спорт. І чим більше представників різних етносів виступатимуть під прапором Республіки Казахстан, тим сильніше буде країна, тим швидше буде розвиватися почуття патріотизму, і перш за все - у підростаючого покоління казахстанців.

Знайшли помилку? Віділіть ее ведмедика та натісніть Ctrl + Enter.

Є, чим Поділитися з тими цієї статті? Розкажіть нам. Твір Ваші новини и відео на наш WhatsApp +7 707 37 300 37 и на [email protected]

ХТО Ж НЕ ПАМ'ЯТАЄ КОНАКБАЕВА?
Знайшли помилку?
Є, чим Поділитися з тими цієї статті?