Полезные материалы

«Падають немає від сильного удару, а від удару, якого не бачать». Костянтин Маханьков - про нокаути і фізіології

Тренер з боксу Костянтин Маханьков розповів блогу «Кров з молоком» про нокаутуючий удар, больовому порозі, оптимальній довжині раунду і про те, як по-швидкому закінчити бійку на вулиці.

Тренер з боксу Костянтин Маханьков розповів блогу «Кров з молоком» про нокаутуючий удар, больовому порозі, оптимальній довжині раунду і про те, як по-швидкому закінчити бійку на вулиці

- Що таке нокаут з точки зору фізіології?

- Струс мозочка. При ударі йде імпульс із центральної нервовому системи, і відбувається відключення організму. Висмикнули з розетки і вставили назад. Не дай Бог, це переживати комусь, звичайно, але зараз нокаутів поменше стало. Є таке поняття як технічний нокаут, коли людина не відповідає на десять ударів, просто варто і приймає це все на голову, тоді рефері зупиняє бій. Розсічення? Так, але це не настільки шкідливо. Це досить часта ситуація в сучасному боксі, особливо після того, коли в любителях прибрали шоломи і боксери ще не навчилися працювати без них. Ось відразу після цього статистика розтинів була високою, але зараз знизилася.

- Нокаутуючий удар обов'язково повинен бути сильним?

- Ні. Падають не від сильного удару, а від удару, якого не бачать. Людина зреагує на будь-який удар, якщо знає, що він буде завдано. Навіть якщо це дуже жорсткий удар - якщо ти його бачиш, тебе не нокаутують. Це тільки нерозуміючі люди дивляться бокс і думають: «Він же стільки в голову пропускає!». Насправді, він нічого не пропускає - все удари змащуються. Буквально найменший рух шиї - і удари проходять побіжно. Від таких ударів не падають, і вони ніякої шкоди здоров'ю не завдають.

- Якщо говорити про удари в голову, то нокаутувати можна тільки потрапивши в щелепу?

- Ні. Щелепа - це основна частина, яка стрясає мозочок дуже швидко. Але нокаутувати можна і вдаривши в скроню. Чому у всіх єдиноборствах заборонений удар по потилиці? Тому що саме там знаходиться та частина мозку, яка відповідає за координацію. І якщо ми б'ємо прямо по ній, тоді нокаут буде дуже сильний. У нас навіть говорять: «Достукатися до нокауту». Коли по потилиці б'ють раз, другий, то в підсумку виходить, що людина може просто втратити свідомість.

- Правда, що якщо людину послати в нокаут один раз, то вдруге це зробити буде простіше?

- Є таке. Але це більше психологія. Якщо організм попросив у тебе один раз відпочити в нокауті, то потім він, швидше за все, попросить це ще раз. У нас в такому випадку говорять, що це пробитий боєць. Я можу як приклад привести Андрія Орловського. Ось він раз шість або сім побував в хороших нокаути. Його велика помилка була в тому, що він взяв маленькі паузи між боями. Після такого треба відновитися фізично і морально. Але фізично тут проблем особливих немає. Завжди після нокауту робиться томографія, перевіряється все. Ушкоджень головного мозку, як правило, не буває. Як у нас кажуть: «Лампочку струсили, і вона не горить, потім потрясли - вона горить далі». Але психологічно це в голові залишається. І наступного разу, коли буде важкий бій і організму буде важко, людина може впасти навіть не від сильного удару.

- Скільки потрібно відновлюватися після нокауту?

- Залежно від його тяжкості - від трьох місяців до півроку.

- Найважчі наслідки нокауту?

- Наприклад, Абдусаламов , Якого нокаутував кубинець. У нього від великої кількості ударів стався крововилив у мозок, і він зараз заново вчиться говорити. Але така ж ситуація може бути і не в спорті. Тобі цегла на голову впав - і все. Все-таки, коли ми виходимо в ринг, ми розуміємо, що нас будуть бити, і організм в будь-якому випадку буде захищатися. Тому на бій потрібно завжди виходити готовим. Не потрібно виходити з думками: «Ай, отбоксірую, нормально все буде». Тоді нормально точно не буде. У такому випадку вже тренер повинен бачити, коли потрібно з кута зупинити бій. Так що до важких наслідків ми намагаємося не доводити.

- У боксі є таке поняття як кришталеве підборіддя - так кажуть про бійців, які не вміють тримати удар. Від чого це залежить?

- Це теж фізіологічна особливість. Припустимо, якщо в процесі тренувань мало приділяється уваги вестибулярному апарату. Ось у нас є вправа: хлопці піднімають палець вгору, дивляться на нього і хвилину кружляють, а після цього починають бій з тінню або в парах. Ось якщо цього мало приділялося уваги в дитинстві, то тоді людина може дійсно погано тримати удар. Але це можна натренувати, просто потрібно робити більше обертальних рухів, як наші акробати або гімнасти - ось у них міцна голова тому, що мозочок пристосований до цього.

- Чим небезпечні для людини удари в корпус?

- Якщо удар в голову будь-якої жорсткості можна перетерпіти, то удар по печінці перетерпіти неможливо. Хто пропускав по печінці, той зрозуміє. Частка секунди - і тебе просто стискає навпіл. Як правило, восьми секунд для того, щоб віддихатися, не вистачає. Удар по печінці - це дуже ефективний удар.

З іншого боку - селезінка. Туди дуже часто б'ють в професійному боксі. Був такий боксер Лукас Конечни, чемпіон Європи. Я сам з ним боксував і знаю, що це таке. Він бив завжди в корпус, в район селезінки. Один раунд, другий, здається: «Та що ти б'єш? Нічого не відчувається ». Але вже до п'ятого раунду розумієш, що тобі реально боляче. Це знову-таки про «достукатися до нокауту».

Корпус, ладно, але деякі ж б'ють по руках. Наприклад, при роботі з лівшею, у нього права рука попереду і він їй не підпускає суперника. Тоді деякі боксери націлене б'ють по цій руці, яка заважає підійти. Б'ють в м'яз, рука опускається, і людина без зброї - прибрали щит.

Але якщо говорити про змішаних єдиноборствах, то там існує правило: «На тверде бий м'яким, по м'якому - твердим». Якщо по голові, по ліктях б'ють, як правило, відкритою долонею, то вже в корпус б'ють затиснутим кулаком тому, що туди можна наносити досить жорсткі удари навіть незахищеною рукою.

- Чому удар по печінці настільки болючий?

- Печінка - це фільтр, який очищає організм. Плюс у всіх людей, а у спортсменів особливо, там знаходиться запас глікогену, який дозволяє робити цю вибухову роботу. І коли пропускаєш удар по печінці, ти відключаєш цей фільтр. Це те ж саме, що в машині повітряний фільтр закрити - вона буде відразу погано їхати. Тут така ж ситуація.

Тут така ж ситуація

- Чому деякі бійці, відбоксували три раунди, виглядають так, як ніби пробігли марафон?

- Є види спорту аеробні, тобто циклічні, такі як велоспорт, біг, і анаеробні, там, де йде вибухова бескислородная робота. Бокс - це суміш цих двох видів. Це по-перше. По-друге, втомлюєшся більше не від самої роботи, як від концентрації уваги. Це дуже важко. Якщо ти тримаєш увагу на суперника весь раунд, все контролюєш і не пропускаєш ударів, яких не бачиш, то тебе неможливо нокаутувати. Але буває через те, що під час передстартової лихоманки кора надниркових виділяє адреналін, деякі бійці втомлюються ще виходячи на бій :).

***

- Від чого залежить сила удару?

- Маса, помножена на швидкість. У важкоатлетів по-любому сила удару буде більше, ніж у легкоатлетів, хоча є важковаговики, які не володіють нокаутуючим ударом, а легкоатлети типу Пакьяо, які кидають всіх підряд.

- Найсильнішим ударів в єдиноборствах вважається удар коліном в тайському боксі - він може сягати півтора тонн. Які у такого удару можуть бути наслідки?

- Перелом ребра з пошкодженням легенів і серця. Це як ніби тебе машина збила. Але з підготовленим спортсменом такого не може статися. Тому що люди треновані, пропускаючи удари по корпусу, можуть скоротитися, напружити м'язи, або змастити удар. Це сторонні люди кажуть: «Ось як він пропускає по печінці! Дивись, як тримає! ». Він не тримає, якщо ти пропускаєш чітко по печінці, ти ніколи не стерпиш цей удар. Але підготовлені люди ці удари змащують. У момент удару вони йдуть трохи в сторону, і все. Якщо ми будемо випускати заслуженого майстра спорту з людиною, який тільки вчора прийшов займатися боксом, то там будь-який удар дуже небезпечний. А на високому рівні такого не буває. На минулих Олімпійських іграх в боксі не було жодного нокауту. Якщо зустрічаються два спортсмена високого класу, і там трапляються нокаути, як у Паккьяо з Маркесом , Тоді говорять, що це lucky punch. Це не те, що вирахував і потрапив. Lucky punch - це удар, якого не чекають. Ось хочеш вдарити - ніколи не вдариш. А тут раз, кинув удар - потрапив. У нас кажуть, що нежданка прилетіла.

- Будь-який удар починається з ноги?

- Так. Як йде удар: початкова стадія - це підготовка. Якщо я буду бити правою рукою, я повинен спочатку зарядити ногу і відвести плече. Відповідно, ланцюг починається з ноги, піднімається вгору до руки, але на цьому етапі ще ніякої швидкості немає. Важливо дати прискорення в кінці, щоб удар був хльосткий. Помилка багатьох спортсменів в тому, що вони хочуть відразу зробити швидко, а в кінці у них швидкість падає. Удар пропадає тому, що почав швидко - закінчив повільно. А ланцюг повинна в кінці замикатися. Тоді виходить чіткий удар. Це, в принципі, знають всі, але деякі малоосвічені тренери на це не звертають уваги.

- Чому в єдиноборствах спортсмену важливо мати накочену шию?

- Це важливо особливо в боротьбі: якщо шия тонка, тобі голову відкрутять. Будь-який спортсмен, займаючись єдиноборствами, тренує шию, навіть якщо він її спеціально не качає - вона у тебе все одно накачати. Якщо торкатися тайського боксу, то там скручування, клінч - зі слабкою шиєю не виграєш. Але я б не сказав, що в боксі потрібно обов'язково мати накачані шию. Щоб жорсткіше приймати удари? Та ні. У нас в боксі спеціально, як правило, шию мало качають.

- Навіщо в перервах між раундами боксерам прикладають лід на область потилиці?

- Це контраст. Мозок же контролює всі наші почуття. Якщо тобі холодно, одягни шапку і стане тепло, навіть якщо ти сидиш в шортах. Тому і охолодити людини найпростіше з голови.

- 3 хвилини - оптимальна довжина раунду?

- Я вважаю, що так. У радянському боксі раніше була формула бою 3х3, потім почали експериментувати: було і 5х2, і 4х2. Потім знову повернули 3х3 тому, що при такому форматі бокс стає більш видовищним. Якщо 5х2, тоді він більше ігрової: більше пострибав, більше відпочиваєш. Виграв з п'яти раундів три - і далі бокс для дурників. А ось 3х3 - тут треба рвати. Формула бою - це маркетинговий хід, щоб зробити поєдинок максимально красивим, видовищним, витримати той час, коли бій буде цікавим, не втратить свою видовищність. Зроби його довше, і будуть бійці на «макаронах» виходити - тоді взагалі не зрозуміло, що відбувається.

- Чому шульги в боксі так незручні?

- Відносно професійно боксу, вони навпаки зручні. Принаймні для мене. Чому? Печінка поруч. Якщо з правшой потрібно далі закинути руку для удару по печінці, то у лівшів вона ближче. Можливо, вони незручні тим, що лівші, як правило, ігровики. Вони ж відчувають свою печінку попереду, тому більше тримають дистанцію, рухаються. Я не вважаю це складним. Яка різниця? Дві руки, дві ноги. Якби вийшов чоловік з трьома руками, це було б незручно, а так нічого страшного.

- Можна перевчити бійця працювати в іншій стійці?

- Я завжди говорив, що боксер повинен бути як футболіст: якщо футболіст повинен уміти бити двома ногами, так і боксер високого класу повинен стояти як в лівші, так і в правші. Ми таке часто використовуємо в тренувальному процесі - все по команді стають не в свою стійку. Якщо Сергія Хомицького поставити в лівшу, він буде працювати так само добре. Той же Віталій Гурков - він стоїть-стоїть, потім йому чомусь захотілося стати в лівшу, він став і так само нормально працює. Якщо тобі в тайському боксі настукали на передню ногу, щоб її заховати, можна стати в іншу стійку. Звичайно, все залежить від рівня спортсмена: якщо рівень у бійця високий, то він може працювати і в одній, і в іншій стійці, і так само жорстко бити як в лівій, так і в правій. Звичайно, це потрібно натренувати. Якщо ти все життя працював правшой, а тобі тут на бій сказали стати в лівшу, нічого не вийде.

- Ще один важливий момент в боксі - розмах рук. Що дає бійцю перевага в цьому показнику?

- Ти можеш тримати більш далеку дистанцію. У мене, наприклад, зріст 181 см, а розмах рук - 183 см. А є люди, у яких при зрості 180 розмах рук під 190. В основному, це наші темношкірі друзі. Це дозволяє триматися на більш далекій відстані від суперника. Але якщо тебе не навчили цьому в дитинстві, то це марно. А ось якщо тренер зазначив це, побачив, то цим можна користуватися, і це велика перевага. Завжди в бою важливо нав'язати свою дистанцію, в якій тобі зручно завдавати ударів по цілі. У таких длинноруких бійців ця дистанція оманлива. Ти виходиш і бачиш, що суперник нижче тебе, вибираєш потрібну дистанцію, а до тебе чомусь його удари доходять. Просто у нього руки довші. Це велика перевага.

Це велика перевага

***

- Я боюся болю, тобто висловлюючись науковою мовою, у мене низький больовий поріг. Можна його підвищити?

- Можна набити, як тайці набивають ноги. Нервові волокна, які знаходяться близько до поверхні шкіри, знищуються. Але, в принципі, якщо ти готовий, якщо ти на адреналіні виходиш на бій, то ніколи болю особливо не відчуваєш.

- А якщо говорити про больових прийомах? Їх таки не наб'єш.

- Ні, тут ти не витерпиш. Це натренувати неможливо. Там тренується інше - відхід від больових прийомів. Якщо у людини міцні руки і жорсткі сухожилля, тоді він може терпіти це натяг, але все одно до певного моменту. Люди без болю - існують такі патології, але це теж не є добре. Біль - це ознака того, що тобі наноситься пошкодження і потрібно захищатися. Тому, коли ти по 20 років тренуєшся, це все набивається. Але набивати можна що завгодно: руки, ноги, корпус - але голову набивати не треба. Голова повинна думати.

- Чому м'язи роблять людину повільніше?

- Що за дурниці? М'язи не роблять людину повільніше. Це у качків м'язи неробочі, для них важливо, щоб це все виглядало красиво. У сучасному спорті без силової роботи нікуди. Взяти того ж Віталіка Гуркова. Коли він прийшов до мене, він не міг свою вагу жати, а зараз сто кілограм тисне, з огляду на свої 70. Ми завжди працюємо на накопичення м'язової маси, але ударної м'язової маси. Можна ж тренувати силу, силову витривалість, а можна вибухову силу. Якщо ми правильно тренуємо м'язи, то вони тобі тільки допоможуть бути швидше. Але з народження нам Бог дав білі і червоні м'язові волокна, тобто швидкі і повільні. Один чоловік більше, припустимо, повільних волокон - він може робити більш тяговітий роботу і при цьому не втомлюватися. Але швидкості у нього особливої ​​не буде. Це для борців добре. А в іншого більше білих волокон, які за швидкість відповідають. Якщо така людина буде робити силову роботу, м'язи у нього будуть великі і швидкість у нього буде вище. Наприклад, Майк Тайсон. Дуже швидкий для своєї ваги, нереально вибуховий. Тому ми тренуємо вибухову силу - вона допомагає нам завдавати сильних ударів. Без силової роботи в єдиноборствах ти нікуди не підеш. Якщо взяти мікроцикл, припустимо, п'ять тижнів, то завжди в перші два тижні йде накопичення силовий роботи - ми таким чином заряджаємо батарейку, щоб нам її в бою вистачило. Робочі м'язи, правильно підготовлені, ніколи не уповільнюють.

- Зараз в моді Кроссфіт. Він дійсно так корисний?

- Кроссфіт - це кругова тренування. Її ще в радянському союзі застосовували. Все життя це було, але зараз назву інше придумали і зробили це модним. Я, припустимо, завжди роблю цю роботу в кінці тижня, щоб тримати м'язи в тонусі перед вихідним. Тут варіювати можна будь-які вправи. Просто деякі наші спортсмени, малоосвічені або нерозуміючі, роблять роботу, яка взагалі не потрібна. Припустимо, якщо ми ударника змусимо більше в статиці працювати, і він після цього весь закріпачений піде, то сенс тоді від цього кроссфіта? А поширений він серед любителів спорту просто тому, що це тренування, якій за короткий час можна втомити людини. Але це тільки спортсмени низького рівня вважають, що якщо він не втомився, значить, не потренувався.

Я можу зробити п'ять станцій, правильно підібрати тимчасові відрізки, щоб завжди було недовосстановление, і мені вистачить 15 хвилин, щоб людина зрозуміла: все, вистачить, потренувався. Ну, а чи є в цьому сенс? Будь-яка вправа робиться для якоїсь користі, а не для того, щоб людина втомилася. Ти можеш і не втомлюватися. Вправи на техніку взагалі на фоні втоми робити не можна тому, що вона ламається.

- Куди в першу чергу потрібно бити в вуличній бійці?

- На вулиці Взагалі битися НЕ Варта. Я Взагалі намагались Ніколи Нікого НЕ бити, но если таке все ж відбувається, знову згадуємо правило «по твердому бий м'яким, по м'яких - твердим". Можна вдаріті відкрітою долоні в вухо - глушануть людини. Альо Взагалі найефектівніше (за умови , что Зіткнення неминуче) це скористатися боротьбою: взяти два пальця і ​​вивернути в іншу сторону. пальці ламаються, і, як правило, від больового шоку люди втрачають свідомість. Але пальці вилікував потім і все, а якщо ти в голову вдарив, а людина взяла і помер через тиждень, не дай Бог? Тому краще взагалі н е битися.

- Кращий спосіб захисту - це біг?

- Кращий спосіб захисту - це розмова. Необхідно знайти потрібні слова. Коли трапляються такі ситуації, я завжди попереджаю: «Так, хлопці, тихо-тихо. Я - майстер спорту. Давайте не будемо ». Як правило, це допомагає. Бійця можна по погляду дізнатися - тут відразу видно, що цю людину краще не чіпати.

- Після того, як нашим футболістам недавно довелося грати при спеці в + 30 ° C, багато хто з них говорили, що при такій погоді відбігати півтори години нереально. Чи зможуть ваші бійці відпрацювати півтори години в таких же умовах?

- Звичайно. Ми це і робимо. Минулого літа проводили триатлон. Спека 36 ° C, а ми спочатку 40 хвилин веслування на човнах, потім 40 хвилин пливли і ще 40 хвилин бігли без зупинки. Тут уже дві години роботи виходить. Ніхто не скаржився. Кому скаржитися, як не нашим футболістам? Я не прошу у них стати чемпіонами Європи або світу, ну нехай вони хоч раз покажуть видовищний футбол, щоб я їм поаплодував. А не як зараз: їм дали м'яч, а вони в квадрат грають. Їм ліньки бігати. Ну, хлопці ... Ще й на погоду скаржаться. Вас привезуть в Африку і вам там грати треба буде, що ви будете робити? Не потрібно скаржитися, все ж в однакових умовах: якби на твоїй половині було + 40 ° C, а у суперників - + 20 ° C, тоді так, але так само не буває. Тому потрібно просто працювати.

Фото: vk.com

Що таке нокаут з точки зору фізіології?
Розсічення?
Нокаутуючий удар обов'язково повинен бути сильним?
Якщо говорити про удари в голову, то нокаутувати можна тільки потрапивши в щелепу?
Чому у всіх єдиноборствах заборонений удар по потилиці?
Правда, що якщо людину послати в нокаут один раз, то вдруге це зробити буде простіше?
Скільки потрібно відновлюватися після нокауту?
Найважчі наслідки нокауту?
Від чого це залежить?
Чим небезпечні для людини удари в корпус?