Полезные материалы

ПЕРЕСУВАННЯ В БОКСІ - Арніс Ескріма Калі - ЖЖ

ПЕРЕМІЩЕННЯ І ПЕРЕСУВАННЯ В БОКСІ
(За матеріалами книги Б.С. Денисова «Бокс», М, ФиС, 1949)
переміщення

Під переміщеннями ми маємо на увазі переміщення ваги тіла з однієї ноги на іншу різними способами.
Поставивши учня в типову позицію, запропонуйте йому перенести вагу тіла лівої ноги на праву тільки поштовхом носка лівої ноги. Потім поштовхом правої ноги перенести вагу тіла на ліву. Це і буде основою боксерського кроку вперед і назад. Крок робиться не простим перенесенням ваги тіла на відповідну ногу, яку, піднявши від підлоги, ставлять на ступню, а й крок, і удар, і просто переміщення ваги тіла на місці починаються завжди з поштовху носком. Це ж вправа допомагає засвоїти крок вперед і назад, а також служить основою для прямих ударів.
Наступна вправа в переміщенні ваги тіла робиться в тій же позиції. Шкарпетки ніг працюють, як і при попередній вправі, і вага тіла переміщається так само, але тулуб рухається не по лінії «на противника» і назад, а вліво і вправо (можна робити невеликі ухили в цій же площині). Ця вправа, в свою чергу, є вихідним для кроку вправо і вліво і основою для захисту ухилами.
Третій спосіб переміщення ваги тіла розучується з учнем, поставленим в «пряму» або, як кажуть, «фронтальну» позицію, т. Е. Розгорнувши його грудьми до уявному противнику. Ступні ніг ставляться паралельно на ширину плечей. При цій вправі поштовхом правого носка вага тіла переноситься на ліву ногу, яка після цього, зберігаючи свій напрямок, спирається на всю ступню. Права нога в цей час згинається в коліні і підводиться до лівого коліна, а ступня, залишаючись на місці, повертається на шкарпетці п'ятою назовні. Тулуб у цей час сильно повертається в лівому тазостегновому суглобі, виносячи вперед праве плече.
Потім все повторюється в тому ж порядку, але вправо. Така вправа носить назву «перекачування» і є вихідним моментом для «кроків з поворотом тулуба» і основою всіх флангових ударів, а також і удару знизу, причому вага тіла переноситься на протилежну ногу.
Останнім з розглянутих переміщень є наступна вправа в тій же фронтальної позиції: при зміщенні ваги тіла на ліву ногу, т. Е. Вліво, учень повертається зліва направо, як би дивлячись на те місце, де він раніше стояв, злегка присідаючи на лівій нозі. Поворот робиться на носках, після чого ступні ніг приймають положення, при якому вони спрямовані шкарпетками вправо (перпендикулярно до свого вихідного положення). Вправа, пророблений вправо, відповідним чином змінює роботу ніг і тулуба. Ця вправа є основою для бокового кроку (сайдстепа), а також для типових ударів знизу.

пересування


Швидкі, легкі рухливі ноги - основа успіхів в бок¬се. Той, хто не вміє легко, швидко і різноманітно пересуватися, той і від противника не втече і наздогнати його не зможе. Тому ногам і їх роботі в сучасному боксі надається виключне значення. Боксер не просто ходить по рингу, він пересувається різними, але цілком визначеними способами.
Звичайний спосіб пересування боксера - легкий, ковзає, невеликий, приставних крок.
Якщо боксер робить який-небудь крок однією ногою, то інша негайно ж швидко підтягується в вихідне положе¬ніе (позицію). Іноді боксер рухається «поскок». Це такий спосіб пересування, при якому робляться дрібні, ковзаючі напівкроки-полуприжкі. Є ще один рух - «стрибок», він буде описаний нами нижче.
Крок вперед завжди робиться лівою ногою (починається з поштовху носком правої ноги), а права підтягується в початкове положення.
Крок вліво також завжди робиться з лівої ноги, а права зараз же займає певне їй позицією місце.
Крок вправо робить права нога (починається з поштовху лівим носком), а ліва підтягується в початкове положення.
Крок назад також робить права нога, ліва так само швидко підтягується в початкове положення.
Ці способи обов'язкові і при виконанні двох, трьох і більше кроків.
Такі загальні способи пересування по рингу і роботи ніг. Слід визнати, однак, що провідною ногою у боксера є права нога, особливо, якщо за своїм характером боксер агресивний, смів, впевнений в собі і вважає за краще вести наступальний бій. У цьому випадку, щоб мати постійну можливість просуватися вперед, цілком природно звільнити від ваги тіла ліву ногу, завжди готову для кроку вперед. Отже, у такого бійця при пересуваннях вага тіла більшу частину часу буде зміщений на праву ногу, що грає роль стислої пружини, завжди готової розправитися при ударі або при кидку тіла вперед. Рухи ж лівої ноги в цей час трохи нагадують намацування носком статі.
Протилежністю є боксери, недостатньо мужні, неагресивні за своїм характером, які віддають перевагу вести бій за допомогою відходів і відповідних форм контратаки. У таких боксерів основна робота припадає, природно, на ліву ногу, на яку у них постійно дещо зміщений вага тіла.
У боксера, однаково успішно володіє всіма бойовими формами і працює і при досягненні ними прогресу, і при відході назад, вага тіла найчастіше розташовується рівномірно на обидві ноги. Однак і у нього зовсім виразно помітно прагнення частіше переносити його на праву ногу. Це і зрозуміло, так як крім пересувань, до цього зобов'язують і удари, більшість яких ґрунтується саме на роботі правої ноги (винятками є лише ліві удари знизу і лівий типовий гак, виконання яких вимагає розташування ваги тіла на лівій нозі).
Рано чи пізно кожен боксер знайде найбільш підходящі для нього способи пересування. Це буде залежати, головним чином, від його психіки, як залежить від неї вибір і всієї іншої техніки, яка буде застосовуватися відповідно до тими чи іншими психофізично якостями боксера.
Психіка боксера буде мати найбільше значення і для манери його пересування. Однак при цьому легкість пере¬двіженія - найважливіше. Чи не доцільно пересуватися по рингу на зігнутих ногах; по навантаженню це уподібнюється підйому по сходах з нескінченно великою кількістю ступенів. Такий спосіб пересування стомлює ноги взагалі, м'язи стегна зокрема, зменшує рухливість і маневреність і завжди приносить шкоду боксеру, знижуючи його зростання.
Кращим вчителем боксера є практика і, зокрема, бій - це єдиний і незаперечний суддя, правоту якого безперечно і негайно усвідомлює сам учень.
Якими б способами пересування не користувався учень, будь то крок, поскок або стрибок, всі вони повинні бути легкими.

закон кроку


З ряду багатьох можливих різноманітних кроків бок¬сера розглянемо тільки чотири найбільш цікавих для нас, коли боксери перебувають друг перед другом в позиції:
1. Крок вперед і вліво лівою ногою - завжди можливий і доцільний для атакуючого. Це крок атаки. Він розкриває позицію противника, зближує з ним і дає можливість атакувати противника, завдаючи йому удари обома руками (рис. 1).
2. Крок вліво і вперед правою ногою - неправильний, «порочне» крок боксера (рис. 2). Він ставить будь-якого боксера (крім лівші) в невигідну правостороннім позицію, позбавляє його можливості атакувати противника і робить його самого легкою жертвою будь-якого нокаутуючого правого удару.
3. Крок вправо або вправо і вперед правою ногою - це крок захисту (рис. 3). Роблячи цей крок, боксер хоча і позбавляється можливості атакувати противника правою рукою, а й сам стає менш уразливим для противника. Цей крок як би підсилює захисне значення позиції, тому більш доцільно пересуватися під час бою вправо, час від часу змінюючи ривками напрямок вліво для атаки, після чого знову слід йти вправо.
4. Крок вправо і вперед лівою ногою це «крок виходу з бою» (рис. 3). Боксери, які зробили цей крок, мимоволі виявляються спиною один до одного, і, щоб продовжувати бій, повинні знову повернутися. Цей крок застосовується рідко, але в деяких випадках незамінний (наприклад, при виході з кута)

Зазначені найпростіші закони одиночного кроку визначають і цілком пояснюють і більш складне пересування по рингу. Як би нідвігался боксер - скользящімішагамі, поскок або ковзає стрибком, все одно він буде рухатися вперед і вліво завжди лівою ногою, зберігаючи напівоберт лівим плечем вперед. У типовій позиції він буде намагатися втриматися і в тому випадку, коливін буде відходити назад або рухатися вправо.

У більшості випадків боксери пересуваються в будь-яких напрямках, в бойових діях один з одним. Однак молодим бійцям ми радимо не зловживати рухом вліво, а рухатися частіше вправо (проти годинникової стрілки). Таким способом боксер буде страхувати себе від всякого роду несподіванок. Лише в найбільш підходящий момент слід ривком пересунутися вліво одночасно зробивши можливу атаку, після закінчення якої необхідно зараз же зробити крок вправо правою ногою. На рис. 1 атакуючий (Чемпіон СРСР - заслужений майстер спорту С. Щербаков) робить крок вліво лівою ногою (розкриває позицію противника) і проводить складну четирехударную серію - «хрест» (лівий «крюк» в голову правий удар знизу в серце, лівий удар знизу в область печінки і правий особливо сильний «гак» в голову). Після закінчення цієї серії, він робить крок вправо правою ногою (захисний крок), йдучи від можливої ​​контратаки противника.

імітаційного ВПРАВИ

(за матеріалами книги В. І. Огуренкова і І.А. Худадова «Спеціальні вправи блксера», М, ФиС, 1957)

Імітаційні вправи при пересуванні

(в обхід по залу)

Імітаційні вправи при пересуванні застосовуються після загальнорозвиваючих і спеціалізованих вправ і іноді чергуються з ними. Так само, як загально спеціалізовані, імітаційні вправи доцільно виконувати на рахунок і сигнали викладача.

До імітаційним вправам, виконуваним при пересуванні в обхід по залу, відносяться вправи для вивчення бойової стопки і пересувань ударів, зашитий і контрударів, помилкових дій і вправи для розвитку швидкості реакції.

Спеціальні вправи для вивчення бойової стійки і пересувань. У вправах при пересуваннях по залу в шеренгах учні повинні перш за все навчитися легко і невимушено пересуватися за допомогою основних видів боксерських пересувань, перебуваючи в бойовій стійці, дотримуватися, рівновагу і правильне розташування частин тіла. Важливо, щоб учень, рухаючись в різні боки, навчився переміщувати вагу тіла з однієї ноги на іншу приймаючи різні вихідні положення, і, не напружуючись і не втрачаючи легкості пересуванні, міг вільно змінювати стійку, переходячи під час пересувань від високої до низької і навпаки. Пересування боксера здійснюються на передній частині ступень, які, повинні відстояти один від одного на відстані, відповідному ширині плечей. Однак в ряді вправ доцільно змінювати ширину боксерських кроків і поскок від самих коротких і швидких до широких і повільних з тим, щоб учні навчили чітко усвідомлювати різницю в м'язових зусиллях і в темпі пересування. Але все-таки короткі злиті кроки повинні бути покладені в основу пересувань і вдосконалюватися в кожному занятті.

Руки під час вправ в пересуваннях повинні бути зігнуті в ліктях, кисті напівстиснуті в кулак. Для вироблення вміння розслабляти м'язи верхнього плечового пояса боксерам корисно, рухаючись поскок на передній, частини ступні, піднімати руки вгору, трусити кистями: і передпліччя рук і розслаблено опускати їх вниз, піднімати, опускати, відводити і зводити плечі. Всі ці рухи рекомендується робити і між різними спеціальними вправами, виконуваними при пересуванні по залу.

Можна застосувати такі приблизні вправи при пересуванні в одній шерензі:

1. Пересування поскок (легкими приставними кроками) на передній частині ступні;

а) лівим плечем вперед,

б) правим плечем вперед,

в) роблячи повороти направо і наліво.

2.Поскокі вперед в стійці (рис. 4) з переміщенням ваги тіла на праву і на ліву ногу.

3. поскок вперед, переходячи від високої стійки до низької і, навпаки, перебуваючи деякий час в проміжних положеннях.



4. Чергування поскок (в стійці) з пересуваннями звичайними короткими кроками (наприклад, два підскоки і потім три коротких кроку і т. Д.).

5. Пересування звичайними короткими кроками, чергуючи їх з широкими кроками і випадами вправо-вперед і вліво-вперед, повертаючи при цьому тулуб вправо і вліво (наприклад, два коротких кроку лівою-правою і один широкий крок лівою вліво-вперед і поворот тулуба вліво , зберігаючи положення стійки).

6. Чергування поскок вперед (в стійці) з поскок вправо або назад (наприклад, два підскоки вперед і два поскок вправо).

7.Чередованіе поскок вперед (в стосі) з кроками:

а) вправо (і назад),

б) вліво (і вперед),

в) назад.

8.Передвіженіяпріпомощі бічних кроків: два кроки на місці - правої і лівої і поворот (більше ніж на 90 °) на лівому носку наліво, відставляючи праву ногу вперед-вправо, потім знову два кроки на місці - лівої і правої і різкий поворот на правому шкарпетці направо, відставляючи ліву ногу вперед-вліво (рис. 5).

9.Передвіженіе спиною вперед, роблячи поперемінно ковзаючі кроки лівої і правої ногами.

10. Пересування спиною вперед, роблячи два ковзних і коротких кроку правою і лівою ногою, потім повертаючи тулуб на носку лівої ноги наліво з одночасним широким кроком - випадом правою ногою по ходу руху і в сторону, потім робляться кроки лівою і правою ногою і випад лівою ногою з поворотом направо і т. д.

11. Передвіженіевперед, чергуючи біг, підскоки, повороти тулуба направо і наліво і пересування спиною вперед.

12. Пересування в стійці: ліва нога робить ковзне рух вліво-вперед, права підтягується до лівої і потім робить ковзне рух вправо-вперед, а ліва виставляється вперед і т. Д. (Рис. 6).

13.Передвіженіе «підскоку»: після декількох ковзних кроків вага тіла переноситься на праву ногу і робиться стрибок вперед (відштовхуючись правою ногою і приземляючись на праву ногу), а потім знову проводиться пересування за допомогою ковзних кроків.

14. Пересування в стійці «подсечкой»: вага тіла злегка переноситься вперед, проводиться поштовх лівою ногою і робиться невеликий стрибок, при цьому права нога ставиться на місце лівої, а ліва ковзає вперед (вага тіла переноситься на праву ногу).

15.Передвіженія подвійним кроком або стрибком: вага тіла на рахунок «і» переноситься на ліву ногу (за допомогою ухилу вліво), потім на рахунок «раз» робиться поштовх лівою ногою вперед (рис. 7), і тіло рухається вперед-вгору, повертаючись направо, В кінці польоту боксер спирається спочатку на праву ногу, а потім на ліву, яка виноситься вперед.

16. Пересування вперед «хрестиком»: робиться ковзний крок вперед лівою ногою і підтягується права (до положення, прийнятого в бойовій стійці), потім робиться короткий крок назад правою ногою і підтягується ліва, потім аналогічні рухи виконуються з короткими кроками вліво і вправо і т . д.

Імітаційні вправи боксера на місці

Імітаційні вправи боксерів на місці виконуються окремо або спільно з общеразвивающими спеціалізованими вправами. Так само як імітаційні вправи при пересуванні, вправи на місці застосовуються для оволодіння переміщеннями і пересуваннями, для вивчення ударів, захистів і контрударів, помилкових дій, а також для розвитку швидкості реакції.

Вправи для оволодіння переміщеннями і пересуваннями. В ході вправ слід познайомити учнів з усіма особливостями типовий стійки і її різновидами, навчити розподіляти вагу тіла на правій або лівій нозі, змінювати положення рук і плечей і переходити з високою стійки в низьку і опанувати в цій стійці усіма видами пересувань.

Нижче наводяться деякі вправи для оволодіння пересуваннями і переміщеннями, виробленими про бойовій стійці.

1) Переміщення ваги тіла в стійці в передньо-задньому напрямку,

2) Переміщення ваги тіла за допомогою нахилів тулуба в праву і ліву сторону,

3) Переміщення ваги за допомогою ухилів вправо, вліво, назад.

4) Переміщення ваги за допомогою поворотів тулуба справа наліво і зліва направо з перенесенням ваги тіла на праву і ліву ногу,

5) Пересування по колу невеликого діаметра вліво і вправо приставним кроком.

6) Пересування поквадрату: а) вперед, вправо, назад, вліво, б) вперед, вліво, назад і вправо.

7) Пересування попрямоугольномутреугольніку: вперед, вліво, назад-вправо (впервоначальное положення).

8) Вправа «діагональ» .Делаетсяшагвперед лівої йогою, потім права подтягіваетсяі ставиться з нею на одну лінію на ширині плечей, затемлевая нога робить крок назад в ісходноеположеніе, і напрежнее місце ставиться права нога.

9) Передвіженіявперед - назадсповоротомтела направо на лівому носку при русі вперед і з поворотом ліворуч на правому носку при русі назад.

10) Рух праворуч налевоспоследующімповоротом на передній частині ступень направо і перенесенням ваги тіла на ліву ногу і двіженіеслеванаправо з таким же поворотомналево і перенесенням ваги тіла праву ногу і т. Д.