Полезные материалы

Прямий удар кулаком. Захід

  1. Прямий удар. Бокс як еталон
  2. Прямий удар. Як вони це роблять

Текст: Антон ВЕСЕЛУХІН

Хоча високорозвинені форми кулачного бою виникли далеко не у всіх народів, в побутовій бійці майже кожен з нас намагається пустити в хід саме кулак. Колишні каратисти. Боксери-розрядники. Навіть ті, хто ніколи не переступав поріг спортзалу. І серед усіх кулачних технік головною був і залишається простий прямий удар. Хоча насправді його простота відносна. Безліч людей в різних країнах століттями шукали оптимальний спосіб заліпити противнику "прямим". За цей час з'явилося безліч оригінальних систем і цікавих напрацювань. Сьогодні поговоримо про бокс.

Прямий удар. Бокс як еталон

Бокс як еталон

Навіть в старому боксі прямий удар був основною технікою, хоча і далеко не єдиною.

Якщо вже де і шукати оптимальну техніку, так це тут. Бокс як мистецтво ударів кулаком виділився з спортивного (як це розуміли в старій Англії) рукопашного бою в 1867 році. Саме тоді британський журналіст Джон Чемберс склав нові правила боксерських поєдинків. Правда, опублікував їх вже під своїм ім'ям знаменитий сьогодні маркіз Куінсбері. Ці правила з невеликими варіаціями діють і понині, дозволивши британському мордобою першим з усіх ударних єдиноборств стати олімпійським видом спорту і набрати шалену популярність у багатьох країнах світу. Але сьогодні нас цікавлять не старі суперечки про авторські права, а то, як цей документ вплинув на долю спортивного боксу.

Бокс відразу позбувся більшої частини своїх прийомів. З нього зникли силові кидки, удари ліктями, головою, плечем, стусани в гомілку і коліно. Тобто став абсолютно новим єдиноборством.

Двома головними вимогами нових правил стали допустимість лише кулачних ударів і проведення поєдинків в шкіряних пом'якшуючих рукавичках. Бокс відразу позбувся більшої частини своїх прийомів. З нього зникли силові кидки, удари ліктями, головою, плечем, стусани в гомілку і коліно. Тобто бокс за великим рахунком став абсолютно новим єдиноборством. Гуманнішим. Більш спортивним. Але зате такі вимоги змусили спортсменів і тренерів зосередитися на техніці кулачних ударів і тактиці ведення поєдинку. За довгі роки практики вони зуміли створити майже досконалу ударну систему, яка і до цього дня вважається однією з найефективніших у світі.

Прямий удар. Як вони це роблять

Як вони це роблять

Техніка боксерського прямого удару дозволяє вкласти в нього не тільки силу руки, але і міць всього корпусу.

Всього в боксі три атакуючих техніки. І головна з них, звичайно ж, прямий удар. Він існує в двох варіантах. З передньої руки (джеб) - швидкий, але не дуже сильний. І з задньої руки (крос) - найпотужніший в арсеналі, за великим рахунком - квінтесенція боксу. Наносять його за рахунок початкового поштовху однойменної ноги. Потужним скороченням черевного преса, яке додає до удару силу нахилу і скручування корпусу, імпульс передається до руки. В процес активно включається плече - масивна частина руки, яка до того ж служить захистом від можливих зустрічних атак. Виникає своєрідна хвиля, яка посилює удар за рахунок синергетичного дії великих масивів м'язів. Саме про цю хвилі так багато говорять послідовники різних шкіл ушу. У боксі потрібного ефекту досягли без всяких таємничих внутрішніх енергій, суто за рахунок біомеханіки.

Продовження на наступній сторінці.

Азамат Чінас

17.08.2011 00:30:44

Боксерський прямий хороший годі й казати. А для того, щоб впевнено бити голим кулаком потрібно хоча б по важким снарядів працювати саме голим кулаком, тоді частина питань знімається сама собою. Також непогано працювати по Макивара. До речі саме боксерові макивара дуже багато що може датьв плані роботи голим кулаком, особливо типу Маківари Шилова. Сам б'ю гібридні прямі, які технікою виконання ближче все-таки до ушу, ніж до боксу, тому проблем з кулаком не виникає.