Полезные материалы

Складено рейтинг розвитку олімпійських видів спорту в Казахстані - Astana Cycling Team

sport

sport.today.kz

Після завершення найуспішніших Олімпійських ігор в історії суверенної Казахстану, цілком логічно, що питання про популяризацію спорту стоїть дуже гостро. Проблеми розвитку спортивних федерацій і перспективи більшості з них стали головною темою дослідження агентства.

Дослідження проводилося на підставі аналізу результатів виступів казахстанських спортсменів на олімпійських іграх окремою командою, починаючи з 1996 року. Під облік бралися кількість завойованих ліцензій, а також медалі і призові місця, завойовані спортсменами в конкретних дисциплінах. Для здійснення підсумкового ранжирування середній результат виступу на попередніх Олімпіадах зіставлявся з сумою балів, завойованих в Лондоні.

Так, наприклад, важкоатлети за попередні Олімпіади «заробили» 23,5 бала, а на Іграх в Лондоні примудрилися набрати відразу 70. Тобто поліпшили показники мало не на 300%. Також позитивна динаміка спостерігається ще в чотирьох видах спорту: шосейний велоспорт, легка атлетика, легка атлетика, бокс.

Переходячи більш детально до кожного виду окремо, фахівці «рейтінг.kz» відзначають, що «якщо в шосейному велоспорті зростання пов'язане з тріумфальним виступом одного спортсмена, беззмінного лідера збірної Олександра Винокурова, то видатний результат збірної важкоатлетів забезпечила ціла група представників даного спорту».

Небувала радість від успіхів наших важкоатлетів, на думку агентства, трохи спаде, якщо згадати, що три з чотирьох золотих медалей завоювали вихованці інших країн. Також агентство зазначає, що на XXIX Літніх Олімпійських іграх 2008 року в Пекіні результат в елітній шістці показали 6 спортсменів, а в Лондоні - тільки 5. Це свідчить про те, що національна збірна тримається на чотирьох суперелітних спортсменів. Уродженці Казахстану поки не можуть скласти їм гідну конкуренцію.

Однак головним позитивним моментом настільки гучної перемоги, безумовно, стане ефект, який приверне в даний вид спорту великі маси молоді. А після заяв Олексія Ні про те, що збірній було ніде тренуватися, швидше за все, почнуться і грошові вкладення в важку атлетику. Так що в недалекому майбутньому можна розраховувати на появу покоління чемпіонів світу серед юніорів, що прийшли в секції важкої атлетики після лондонських результатів.

Ситуація в шосейному велоспорті і легкої атлетики схожа насамперед тим, що успіху в цих дисциплінах вдалося домогтися не за рахунок чітко налагодженої роботи федерації, а завдяки зусиллям спортсменів-самородків, якими є Олександр Винокуров і Ольга Рипакова. Незважаючи на величезні гроші, які вкладаються в вітчизняний велоспорт, зокрема в «Астану», найкращі результати продовжує показувати ветеран збірної Винокуров. А успіх Рипакова, яка змогла повторити результат 2000 року, коли золото для нашої збірної виграла Ольша Шишигин, наочно демонструє, що для постійних перемог в легкій атлетиці не вистачає системного підходу в процесі розвитку «королеви спорту» в Казахстані. Розвиток цього виду відбувається нелінійно, і злети 2000 і 2012 років обумовлені тріумфальним виступом окремих спортсменок - Ольги Шишигин і Ольги Рипакова.

Традиційно хороші результати в Лондоні показали казахстанські боксери. Як і на попередніх Олімпіадах, серед них знайшовся атлет, який завоював золото. Також варто виділити той факт, що троє боксерів зупинилися лише за крок від п'єдесталу. У сукупності з успішним виступом Марини Вольнової ці досягнення забезпечили кращий виступ за останні три Олімпіади.

Все це дозволяє констатувати, що розвиток даного виду спорту в країні під керівництвом президента Казахстанської федерації боксу Тимура Кулібаєва йде правильним шляхом. Позитивно на динаміці зростання показників на вищому рівні, мабуть, позначається і фактор поста віце-президента AIBA, який Кулібаєв займає з березня поточного року. У зв'язку з усім цим казахстанський бокс є прикладом успішного використання посади президента відповідної федерації в процесі досягнення певних політичних цілей.

В кінці дослідження підводяться загально підсумки, головний упор в яких зводиться до того, що «тринадцять казахстанських спортсменом менш ніж за три тижні змогли зробити те, чого вже двадцять років не вдається сотням політиків: пробудити в кожному казахстанці почуття патріотизму і гордості за свою країну» .
В цілому, агентство з різкою критикою виступає на адресу політиків, які спробували скористатися тріумфи наших спортсменів, за допомогою різних популістських інтерв'ю і телеграм з привітаннями.

Також агентство виділяє пункти, виконання яких повинно допомогти в реалізації значного потенціалу для подальшого зростання результатів на олімпійських аренах:
• розвиток масового спорту;
• поліпшення матеріального забезпечення тренерів, які працюють з талановитими дітьми;
• виховання і залучення з-за кордону спортивних менеджерів і тренерів-селекціонерів;
• відновлення традицій в тих видах спорту, в яких казаха раніше вдавалося досягати значних успіхів;
• розвиток олімпійських видів спорту з великою кількістю медалей, і мінімальної роллю суддів (легка атлетика, плавання, веслування і т.д.)