Полезные материалы

Тайський бокс (або муай тай)

Визначення виду спорту

Тайський бокс (або муай тай) - спортивне єдиноборство, відрізняється наявністю ударів ліктями і колінами, захоплень і кидків.

Тайський бокс (або муай тай) - спортивне єдиноборство, відрізняється наявністю ударів ліктями і колінами, захоплень і кидків

Муай тай чи тайський бокс

Короткий опис історії виникнення

Тайський бокс бере витоки з давнього мистецтва Муай Боран (метод ведення бою без зброї, з'явився кілька тисяч років тому). Вважається, що муай тай походить від бойового мистецтва краба крабонг (від тайського. «Мечі і палиці»).

Офіційною датою народження тайського боксу вважається 1350 рік, коли засновник династії У-Тхонг королть Прачао У-Тхонг Рама Тібодо побудував храм Буддхай Саван. Храм став першим навчально-виховним закладом. Ченці займалися освітою, вихованням, медичною практикою. В цьому ж закладі була заснована школа бойових мистецтв. У школі навчали навичкам володіння мечем і списом, з часом додали прийоми бою без зброї. Прийоми бою практикувалися в якості прикладної бойової системи. Це мистецтво і стало основою для сучасного тайського боксу.

Історія тайського боксу в Росії починається в 1992 році. З ініціативи Сергія Заяшнікова в Новосибірську в цьому році була створена професійна Російська ліга муайтай. Згодом, мало кому відомий вид єдиноборства став набувати все більше прихильників. Пізніше стали проводиться міжнародні зустрічі.
У грудні 1994 року був організований перший виїзд на I чемпіонат світу (IFMA).

Пізніше муай тай отримав державне визнання, і в грудні 1995 року на базі РЛМТ була створена Федерація тайського боксу Росії, президентом якої став Жуков Сергій Володимирович, а віце-президентом - Заяшніков Сергій Іванович. Влітку 1996 року штаб-квартира тайського боксу була перенесена з Новосибірська в Москву. В цьому ж році тайський бокс в Росії визнаний офіційним видом спорту. Федерація була визнана Олімпійським комітетом Росії. Знаменна подія 1996 року - підписання договору з Державним комітетом РФ з фізичної культури і туризму. За умовами договору федерації були переделігірованни права щодо розвитку цього виду спорту на території Російської Федерації.

Короткий опис основних принципів, особливостей виду спорту

Короткий опис основних принципів, особливостей виду спорту

Тайський бокс

Бій складається з трьох або п'яти раундів, тривалість кожного матчу становить 3 хвилини. Змагання може бути завершено нокаутом, технічним нокаутом, рішенням, дискваліфікацією, нічиєї або безрезультатно. Зупинити бій можуть рефері і доктора рингу. Бій оцінюється трьома суддями по десяти очкової системі (після кожного раунду переможець отримує 10 очок, а той, хто програв - 9 або менше, якщо раунд рівний, то кожен боєць отримує по 10 очок).
Поєдинок проходить під тайську музику, яка задає ритм бою.

У тайському боксі існують два основні стилі:

  1. муай-лак (або «твердий бій») - характерна тверда, стійка позиція з надійним захистом, повільними переміщеннями і потужними ударами. Вирішальне значення надається контратаці і бою на ближній дистанції. Даний стиль не популярний в світі, так як цінується видовищність і тактика бою, а не простий обмін ударами.
  2. муай-Кіеу ( «франтівською бій») - переважають швидкі пересування, бічні і кругові удари, удари колінами; техніка майже всіх ударів будується на вкладенні корпусу в будь-який удар (рукою або ногою).

У світі тайського боксу відсутні об'єднані правила щодо вагових категорій, в результаті вага бійця може підпадати під різні категорії в залежності від місця виступу.

Традиції бойового мистецтва

Уай кру рам муай - молитва перед кожною сутичкою, виконується в кутку рингу, де боєць стоїть обличчям до тренера або кутовому в знак поваги.

Уай кру рам муай - молитва перед кожною сутичкою, виконується в кутку рингу, де боєць стоїть обличчям до тренера або кутовому в знак поваги

Тайський боксер в монгкон

Монгкон - це мотузка товщиною з палець людини, скручена з 108 (сакральне число буддизму) ниток і вигнута в кільце діаметром з людську голову. Кінці мотузки зав'язуються в косичку смужкою тканини, на яку нанесені магічні символи і знаки. Монгкон одягають тільки перед боєм під час виконання ритуалу уай кру, в якому боєць виконує танець рам муай. Після виконання ритуалу Рам Муай, перед початком першого раунду пов'язку знімає з голови бійця секундант або тренер. Згідно з традиціями монгкон повинен плести боєць, а освячувати - учитель, але в наш час монгкон вільно продаються в магазинах.

Кодекс честі. Тайський бокс вимагає шанобливого ставлення до супротивника. Як під час, так і після сутички, заборонені вербальні і фізичні образи. Голова людини вважається самої шанованої частиною тіла, так як вона займає саме високе положення (це властиво саме Таїланду). Тому тайський боєць ніколи не полізе на ринг під канатами. І завжди буде переступати через них, не допускаючи, щоб щось виявилося вище його голови. Також великим приниженням під час поєдинку є удар стопою в обличчя. Це сприймається як спроба сказати «твоя голова нижче моїх ніг, тобто нижче бруду». Ще більшим приниженням вважається легкий дотик особи противника стопою, це сприймається як плювок в обличчя.

Ще більшим приниженням вважається легкий дотик особи противника стопою, це сприймається як плювок в обличчя

Боєць з пратьіат на руках

Пратьіат - це традиційний тайський амулет у вигляді пов'язки на плече з двома бовтаються кінцями. Амулет призначений для оберігання бійця. Носять його на одній або обох руках протягом всієї сутички. Пов'язку роблять зі смужок матерії, на якій нанесені магічні формули, молитви і заклинання. Згідно древнім тайським традиціям воїни пов'язували пратьіат на плече і вступали з ним в бій, вважаючи, що пов'язка вбереже їх від смерті і поранень.

Ще однією важливою традицією в муай тай є музика. Бокс проходить під традиційну тайську музику, яка задає ритм бою. Вважається, що така музика наділена магічними властивостями, вона дозволяє звільнити свідомість від всіх рутинних думок і надати розкутість психіці бійців.

Опис різновидів спортивної дисципліни.

Професійний і аматорський тайський бокс. В аматорському боксі більш м'які правила, він відрізняється також кількістю захисної екіпіровки і тактикою ведення поєдинку.

Існуючі міжнародні, європейські та державні (Росія) федерації, і інші великі (державні) об'єднання, що стосуються описуваного виду спорту.

Міжнародна федерація тайського боксу IFMA (International Federation of Muay Thai Amateur) - включає в себе 93 країни.

Федерація тайського боксу Росії (http://rmtf.ru/) - створена в 1996 році.

Федерація тайського боксу Москви - заснована в 1996 році, є добровільним, некомерційним громадським об'єднанням. Мета: всесвітнє розвиток тайського боксу.

Московська обласна Федерація тайського боксу (http://thaimo.ru) - вид діяльності: організація, підготовка та проведення спортивних заходів.

Основні змагання з цього виду спорту

Тайський бокс не входить в програму Олімпійських ігор, по ньому проводяться змагання регіонального, національного і міжнародного масштабів.

Особи та персоналії виду спорту Російської Федерації

Жуков Сергій Володимирович (народився в 1952 році) - почесний Президент Федерації тайського боксу Росії, майстер спорту.

Путілін Дмитро Олександрович - Президент ФТБР.

Бусигін Сергій Юрійович - перший віце-президент Федерації.

Тематичні сайти

http://rmtf.ru

http://www.muaythai-moskow.ru/

джерела

http://belarusfight.com/index.php?newsid=15

http://www.muaythai-samara.ru/

http://www.scienceline.ru/

http://www.muaythai-russia.ru/

Php?