Полезные материалы

Тайський бокс.Каменск-Уральський

  1. Історія і е волюція
  2. Муай тай сьогодні
  3. Удари кулаками (Чок)
  4. Лікті (Ті сік)
  5. Удари ногами (Таї)
  6. Удари колінами (Ті као) Удари колінами найбільш часто використовуються в клінчі.
  7. Клінч і боротьба в стійці (Джаба-ко)

Тайський бокс або муай тай - бойове мистецтво Таїланду, що сталося з древнього тайського бойового мистецтва муай боран і схоже з іншими Індокитайському бойовими мистецтвами. Термін «муай» походить від санскритського мавья і тай, в перекладі означаючи «поєдинок вільних» або «вільний бій».

У сучасному муай тай можна наносити удари кулаками, ступнями, гомілками, ліктями і колінами - через це муай тай називають «боєм восьми кінцівок» У сучасному муай тай можна наносити удари кулаками, ступнями, гомілками, ліктями і колінами - через це муай тай називають «боєм восьми кінцівок». Від карате або ушу муай тай відрізняє відсутність формальних комплексів (ката, таолу), їх замінюють базові зв'язки з двох-трьох ударів, спаринг і робота на «лапах» і мішках.

У себе на батьківщині муай тай став популярним ще в XVI столітті, але світову популярність цей вид спорту набув тільки в другій половині XX століття після того, як тайські бійці здобули ряд вражаючих перемог над представниками інших єдиноборств. Сьогодні муай тай як і раніше володіє величезною популярністю в Таїланді, де існує навіть свято - «день національного боксу Муай Тай». За межами Таїланду популярність тайського боксу продовжує рости, багато в чому завдяки розвитку змішаних бойових мистецтв, інтенсивно використовують муай тай для бою в стійці. Незважаючи на те, що муай тай не є олімпійським видом спорту, по ньому проводяться змагання регіонального, національного і міжнародного масштабів.

Історія і е волюція

Спочатку бої велися голими руками, однак, пізніше руки і передпліччя бійців стали обмотувати смужками з кінських шкур. Це робилося, по-перше, для захисту боксера, а, по-друге, для більш сильного удару. Такий бій називався «муай кад чуек». Пізніше стали використовувати прядив'яні мотузки або звичайні бавовняні стрічки. Незважаючи на введення боксерських рукавичок, традиція бинтувати руки збереглася донині, однак, всупереч поширеній Голлівудом стереотипу, історичних доказів обмакувания бинтів в бите скло не виявлено.

Найбільші зміни торкнулися правил. Якщо в стародавні часи переможений покидав майданчик або мертвим, або жорстоко побитим - здаватися в муай-тай було не прийнято, і надходили так бійці покривали себе ганьбою - то в 1929 році було введено поняття перемоги за очками. Також тимчасові рамки бою стали обмежені п'ятьма трихвилинний раундами, а відлік часу тепер став вестися по годинах, роль яких до цього виконував плаваючий по воді плід кокосової пальми: коли плід тонув, барабан сповіщав про кінець раунду. Крім цього, земляну площадку замінив ринг розмірами 6х6 метрів, було введено поділ на сім вагових категорій і були заборонені захоплення і кидки амплітудного типу, як в дзюдо. Також було накладено заборони на удари головою, удушення, удари в пах і атаку впав противника. Таким чином, проведення боїв з муай-тай було остаточно підпорядковано сформованими правилами змагань.

Муай тай сьогодні

У Таїланді діти часто починають займатися муай тай і виступати на рингу з 5 років.

Сьогодні муай тай як і раніше володіє величезною популярністю як в Таїланді, так і за його межами. Для багатьох тайських чоловіків, муай тай - єдиний спосіб вибитися зі злиднів. У підсумку, число займаються - дуже велике: муай тай практикують більше 120 тисяч любителів і близько 10 тисяч професіоналів. При цьому в країні налічується близько двох тисяч клубів. Військовослужбовці і поліцейські в цю цифру не входять, так як займаються муай тай в обов'язковому порядку.

Муай-тай здобув популярність в Європі і в світі з 1977 року, коли тайські бійці здобули переконливі перемоги в матчевих зустрічах з кікбоксер і каратистами. Особливих успіхів у практиці муай тай досягли нідерландські бійці, чия школа сьогодні вважається однією з кращих разом з тайської, свідченням чого є успіхи нідерландських кікбоксерів на міжнародних аренах. Пов'язано це з тим, що голландці першими в Європі стали серйозно вивчати муай тай. До 1978 року представники Нідерландів були вже сильні в кікбоксингу, але, приїхавши в Таїланд, вони зазнали нищівної поразки від місцевих бійців, після чого посилено взялися за вивчення тайської версії кікбоксингу. Також сильними школами муай тай можуть похвалитися Росія, Україна і Білорусь, чиї представники успішно виступають на турнірах по муай тай.

Новий виток популярності муай тай набув з розвитком змішаних єдиноборств (ММА). В силу своєї простоти і ефективності, муай тай є невід'ємним компонентом підготовки великої кількості професійних бійців ММА. З цієї ж причини, елементи муай тай инкорпорируются численними секціями по самообороні, так як тайський бокс є одним з найбільш наближених (наскільки це можливо в спорті) до вуличній бійці єдиноборств. Велику роль у популяризації муай тай також зіграв найпрестижніший світовий турнір з кікбоксингу серед професіоналів - К-1 - де представники тайського боксу Буаке Пор. Прамук, Артур Кишенко, Геворг «Джорджіо» Петросян, Бадр Харі, Петер Артс і Ремі Боньяскі є лідируючими бійцями.

В муай-тай існують два основні стилі: муай-лак ( «твердий бій») і муай-Кіеу ( «франтівською бій»). Для техніки муай-лак характерні тверда, стійка позиція поєднується з надійним захистом, повільними переміщеннями і потужними ударами. Вирішальне значення надається контратаці і бою на ближній дистанції. У зв'язку з цим, даний стиль не дуже популярний в сучасному світі, де простий обмін ударами не вітається, а високо цінується видовищність і тактика бою. Даним вимогам більшою мірою відповідає муай-Кіеу, що будується на хитрощах і ухилах, практично відсутніх в муай-лак. У техніці муай-Кіеу переважають швидкі пересування, бічні і кругові удари, удари колінами; незважаючи на те, що проведення атак вимагає більше часу, ніж в муай-лак, на силі ударів це не відбивається, так як техніка практично всіх ударів в муай тай будується на вкладенні корпусу в будь-який удар, будь то удар рукою або ногою.

Удари кулаками (Чок)

Мад Тронг або джеб. Судячи по положенню ніг бійця в червоному, удар проходить в комбінації з лоу-кіком.

Удари руками в муай тай традиційно вважаються допоміжним і менш ефективним елементом ведення бою, тому оцінюються нижче ударів ліктями, колінами або ногами. Сама техніка ударів руками в старі часи істотно відрізнялася від нинішньої, представляючи лише кроси і довгі кругові удари без фіксації ліктя, на відміну від традиційного хука. З розвитком спорту і впливом західних бойових мистецтв, в першу чергу боксу, муай тай став включати джеби, кроси, хукі, апперкоти, а також хаммерфісти (удар нижньою частиною кулака зверху вниз, від англ. Hammerfist) і бекфіст (удар нижньою частиною кулака збоку , від англ. backfist). Слід також зазначити, що на відміну від традиційного боксу, в муай тай нечасто використовуються удари по корпусу, так як це робить голову атакуючого відкритою для контр-атаки ліктями або колінами.

Лікті (Ті сік)

Русский Транслітерація Розсікаючий удар сік ти Горизонтальний удар сік тад Аперкот ліктем сік нгад Випад вперед сік пун Зворотний горизонтальний удар сік уіан клаб Удар з розвороту сік клаб Рубаючий удар сік саб Подвійний удар, що рубає сік клаб ку Удар в стрибку гра-дод сік

Удари ліктями можуть наноситися декількома способами: горизонтально, діагонально вгору, діагонально вниз, знизу вгору, з розвороту і в стрибку. Лікті можуть використовуватися як для завершення бою, так і з метою нанесення розсічення супернику. Особливо для цих цілей ефективні розсічення брів або чола, в результати яких кров може заливати очі противнику, ускладнюючи огляд. В силу своєї виняткової ефективності, удари ліктями вважаються небезпечними настільки, що в багатьох організаціях, в тому числі і професійних, вони є забороненими. Найбільш часто лікті використовуються на близькій дистанції або в клінчі, де недостатньо місця для нанесення ударів руками. Крім цього, лікті успішно використовуються для блокування ударів, часом завдаючи шкоди нападаючому.

Удари ногами (Таї)

Бічний удар ногою в нижній рівень - лоукік - «візитна картка» тайського боксу.

Русский Транслітерація Прямий удар тає Тронг Бічний удар тає тад Полу-бічний удар тає Чіан Удар напів-гомілкою напів-коліном тає крюнг Хенг крюнг као Удар з розвороту тає Глаб лан Нижній бічний удар (лоу-кік) тає код Удар «сокиру» (рубає удар ногою зверху вниз) тає хао удар коліном в стрибку гра-дод тає удар з підскоком ха йеп тає

Два найбільш використовуваних удару ногами в муай тай - це тип (буквально, «джеб ногою») і тає тад - бічний удар ногою, що наноситься по корпусу або голові суперника. Незважаючи на схожість з кёкусінкаевскім «маваси Гері» або тхеквондістскім «Доліо-чаги», техніка виконання бокового удару в муай тай істотно відрізняється. У муай тай удар виконується з проносом ноги, що б'є, що створює додаткову інерцію. При правильному виконанні удару, якщо противник пішов з лінії атаки, то боєць повинен розвернутися на 360 градусів. В результаті такого розвороту, критичне значення має захист, так як у супротивника з'являється можливість для контр-атаки.

Особливу роль в муай тай грає бічний удар в нижній рівень - тає код - або лоу-кік (від англійського low kick). Як правило, лоу-кік наноситься в стегно (як зовнішню, так і внутрішню його частину) або підколінну ямку, маючи на меті позбавлення противника рухливості і мобільності. Багато в чому завдяки техніці виконання лоу-Кіка, муай тай міцно зміцнився як в ММА, так і в багатьох системах самооборони. Лоу-кік надзвичайно ефективний, так як його складніше помітити або блокувати, в той час як збитки він завдає значної: технічні нокаути від лоу-кіків, коли суперник просто не може піднятися, часті незалежно від місця проведення бою. Слід зазначити, що за аналогією з лоу-кіком, поширеними позначеннями бічних ударів в корпус (середній рівень) і голову (верхній рівень) є русифіковані англійські слова миддл-кік (англ. Middle-kick) і хай-кік (англ. High- kick), відповідно. Втім, незалежно від витоків єдиноборства, вельми популярним неофіційною назвою бічного удару ногою в російській мові є слово «Маваші» - похідне від японського «маваси-Гері».

Захист від як від миддл-кика, так і від лоу-Кіка, часто проводиться шляхом підняття коліна, в результаті чого, удар приймається на гомілку. У початківця або малознайомого з тайським боксом людини, концепція «гомілку-в-гомілка» (або сен-о-сен) найчастіше викликає сум'яття. Для досвідченого тайбоксера ж такі сутички не є чимось екстраординарним, так як їх гомілки загартовуються в ході тренувальних спарингів, ударів по мішку і «лап», а також завдяки спеціальним «набивочного» вправам. Взагалі, на відміну від карате і тхеквондо, в муай тай не б'ють підйомом стопи (за винятком хай-кіків), так як ця частина тіла містить безліч дрібних кісток і сухожиль, а, значить, є більш вразливою. У свою чергу, захист голови проводиться блоком рукавичкою, ухилом, а також збивання або відведенням ноги.

Удари колінами (Ті као)
Удари колінами найбільш часто використовуються в клінчі.

Русский Транслітерація Прямий удар као Тронг Діагональний удар као Чіан Кручений удар као кін Горизонтальний удар као тад Шлепок као тоб Бомба као юун Удар в стрибку з розбігу као лій Удар з підскоком као йеп

Також існують такі різновиди ударів:

  • Као дод - удар в стрибку коліном поштовховою ноги.
  • Као лій - удар з розбігу коліном поштовховою ноги.
  • Као тон - прямий удар з виносом коліна тільки вперед, а не вгору. Вважається, що дана техніка набула поширення за часів, коли руки бійців обмотувалися мотузками, які будучи змоченими у воді наносили набагато сильніші розсічення, тому боєць, що бив коліном вгору противника, готового до атаки, ризикував отримати поріз ноги.

Так само як і лікті, коліна найбільш часто застосовуються під час бою в клінчі. Також удар коліном є ефективним способом скоротити дистанцію і навіть якщо він не досягає мети, то боєць виявляється дуже близько до супротивника, де може увійти в клінч.

Сучасні школи муай-тай найчастіше навчають боксерів при ударі витягати вниз пальці ноги. При цьому коліно максимально загострюється, а підколінні зв'язки натягуються, забезпечуючи підтримку суглобу. Існує також і інший спосіб, який використовували в традиційній техніці муай-тай, в якому стопа повинна знаходитися під прямим кутом до гомілки, і якщо боксер не влучає в ціль, він може продовжити удар кінчиками пальців стопи.

Клінч і боротьба в стійці (Джаба-ко)

У традиційному боксі клінч бійців рознімають; в муай тай клінч, навпаки, вітається. Саме в клінчі найчастіше використовуються лікті і коліна, як для атак, так і для захисту від них. Техніка клінчу в деякому роді нагадує грепплінг в стійці, з тією відмінністю, що завдання в клінчі - встановити домінуючу позицію, з якої можна результативно атакувати противника і позбавити його самого такої можливості. Крім цього, тайський клінч ускладнюється наявністю рукавичок на руках, що не дозволяють схопити суперника за руку або шию, в результаті чого, кількість прийомів в клінчі обмежена і майстерність зводиться до вміння грамотно позиціонувати суперника, не даючи йому можливості контр-атакувати. В ідеалі, боєць повинен затиснути шию противника між своїми передпліччями, котрі спиралися б на ключиці противника, в той час руки, утворюють замо? К, створюють тиск на потилицю і тягнуть голову супротивника вниз. При правильно встановленої позиції, противник не може підняти голову і залишається змушений блокувати удари колінами.

Один з найдієвіших способів вибратися з такого становища полягає в відштовхуванні голови супротивника рукою з подальшим рухом по колу, що дозволяє взяти голову в захват, таким чином, зайнявши домінуючу позицію. Для її збереження також вкрай важливо тримати лікті близько один до одного, щоб противник не зміг просунути між ними свою руку і повторити вищевказаний прийом.

Фронтальний клінч під час поєдинку. Фронтальний клінч під час поєдинку

Існує кілька варіацій клінчу, включаючи, такі:

  • Фронтальний: одна або обидві руки контролюють простір всередині рук захисника, перебуваючи над його ключицями, таким чином, що супротивники знаходяться лицем до лиця.
  • Бічний: одна рука спирається на плече противника, інша - проходить під пахвою, таким чином, позиціонуючи нападника збоку. Дана позиція дозволяє атакувати колінами корпус і спину, а також дає можливість провести підсічку.
  • Низький: обидві руки проходять між руками суперника. Дана тактика, як правило, використовується більш низькорослим з бійців.
  • Лебедина шия: замок не закривається, натомість лише одна рука використовується, щоб позбавити противника балансу на короткий термін для нанесення одного-двох ударів.

Залежно від стратегії бійця, клінч може бути наступальним і оборонним. Наступальний клінч найзручніше ініціювати після атаки руками, скоротивши дистанцію. В оборонний клінч простіше увійти, збивши атакуючу руку противника і захопивши його шию.

Як і в будь-яких інших видах спорту, існує безліч не цілком спортивних прийомів, що дозволяють підвищити свої шанси в клінчі. Наприклад, можна короткочасно повисати на суперника, тим самим, вимотуючи його. Тій же меті можна досягти, блокуючи рукавичкою ніс і рот суперника, утруднюючи дихання. Менш спортивну поведінку (зокрема, у чоловіків) включає прийоми на кшталт роздряпування триденної щетиною обличчя супротивника, створюючи дискомфорт і відволікаючи його від боротьби, в той час як добре виголене обличчя краще дозволяє «заритися» підборіддям в обличчя або очі суперника. Нарешті, попереднє обмазиваніе власної шиї маззю за типом вазеліну призведе до зісковзуванню рук суперника. Втім, застосування подібного роду трюків, навіть якщо і не карається суддею, то завжди залишається на совісті бійця. Крім того, часто це цілком очевидно для глядача, що цінує чесний бій, і використовує подібні фокуси боєць може бути обсвистаний, не кажучи вже про те, що неспортивну поведінку може назавжди лягти тінню, як на нього самого, так і на його школу.

матеріали сайту Wikipedia

В ідеалі, боєць повинен затиснути шию противника між своїми передпліччями, котрі спиралися б на ключиці противника, в той час руки, утворюють замо?