Полезные материалы

Тихуанський воїн: Біографія Еріка Моралеса

Ерік Ісаак Моралес Ельвіра народився 1 вересня 1976 мексиканському місті Тіхуана в боксерській сім'ї. Його батько Хосе був боксером і виступав в 70-х роках. Не добившись на професійному рингу нічого серйозного, Хосе повністю зосередився на тому, щоб виховати успішних бійців в своїх дітях. Тіхуана майже завжди була містом з високим рівнем злочинності і великою кількістю бідного населення, тому, можливо, єдиним шансом чесно стати багатим і забезпеченою людиною для Еріка був бокс. Моралес почав займатися боксом у віці п'яти років і тренувався в залі, побудованому його батьком. Цей зал знаходився в будинку, де жила їхня сім'я. Будинок батька Еріка варто і до цього дня, і Моралес часто тренувався в ньому навіть на пізніх етапах кар'єри.

На професійному рингу Моралес дебютував 29 березня 1993 в віці 16 років. Його суперником тоді став також дебютант на ім'я Хосе Орейел. Моралес, в якому вже тоді явно простежувалися задатки нокаутери, здобув дострокову перемогу, після чого виграв нокаутом три своїх наступних бою. Перший бій за титул Ерік провів уже в 1994 році. Його суперником тоді був досвідчений Хосе Вальдес. Моралес отримав перемогу технічним нокаутом в третьому раунді і завоював титул WBC Mundo Hispano в найлегшій вазі. Трохи пізніше Ерік додав собі титул NABF.

Ерік Моралес

У 1996 році Моралес вийшов на найнебезпечнішого на той момент в суперника в своїй кар'єрі Гектора Асеро Санчеса. Досвідчений і слизький суперник, який працював головним чином від захисту, поставив перед молодим Еріком складне завдання, але Моралес, грамотно скориставшись перевагою в зрості та довжині рук, знайшов шлях до перемоги одноголосним рішенням суддів. Через рік Ерік вийшов на свій перший бій за титул. Його суперником став зоряний мексиканець Даніель Сарагоса. Незважаючи на те, що до моменту зустрічі Сарагоса вже пройшов свій пік, він все ще представляв серйозну загрозу і був в змозі перемагати топових суперників. Цей бій не можна назвати найуспішнішим поєдинком Моралеса. Незважаючи на те, що перевага Еріка спостерігалося практично по ходу всього бою, наполегливий Даніель успішно атакував і пресингував молодого візаві. Епізодами Моралес виглядав надто пасивним і розслабленим, дозволяючи ветерану брати своє активністю, але ближче до кінцівці зустрічі активізувався, і в 11 раунді завдав красивий правий прямий удар по корпусу, який відправив Сарагосу в нокаут. Так Ерік став чемпіоном світу за версією WBC.

Ранній Ерік Моралес

У ці роки на радість мексиканської публіці відзначався також молодий уродженець Мехіко Марко Антоніо Баррера. Багато любителів боксу вже не тільки в Мексиці, але і по всьому світу почали порівнювати Моралеса і Барреру, сперечатися про те, хто з них краще і з нетерпінням чекати їх очної зустрічі. Але очікування вболівальників були дуже жорстоко розтоптані, коли в 1996 році Марко Антоніо зазнав тяжкої поразки від рук американця Джуніора Джонса. «Випадковість», - подумали багато. Роком пізніше відбувся довгоочікуваний реванш, але і на цей раз Баррере не вдалося впоратися з потужним, габаритним і технічним американцем.

Джуніор Джонс

Після того, як Ерік втратив головного противника в бою за велич, йому не залишалося нічого, окрім як самому вийти з Джонсом. Після непростого початку Моралес з вразила всіх легкістю почав громити американця прямими ударами з дальньої дистанції і довів справу до дострокової перемоги в четвертому раунді.

У 1999 році Моралес провів видовищний дванадцятираундовий поєдинок зі британцем Уейном Маккалухом, в якому здобув перемогу одноголосним рішенням суддів, після чого в кар'єрі Еріка настав найбільш знаковий і запам'ятався любителям боксу період.

У 2000 році доля все-таки звела в рингу Моралеса і Барреру. Практично всі любителі боксу сходилися на думці, що не має на той момент поразок Ерік є впевненим фаворитом. Про нього говорили, як про майбутнє мексиканського боксу на довгі роки, в той час як перспективи Марко, потерпілого на той час дві поразки від Джуніора Джонса, виглядали в очах громадськості вже не настільки багатообіцяючими. Знаючи стилі обох, всі чекали видовищний бій, але те, що сталося 19 жовтня 2000 року, перевершило всі очікування. Два геніальних тактика, який могли б на легкій хвилі перебоксувати будь-якого в своїй вазі, не стали розігрувати шахову партію один з одним, а влаштували справжню війну. П'ятий раунд цієї зустрічі був визнаний раундом року, хоча, треба сказати, решта трихвилинки в бою мало чим відрізнялися один від одного. Обидва боксери кілька разів були враженими, а перевага постійно переходило від одного іншому. У дванадцятому раунді Еріку по помилці рефері був відрахував нокдаун, але це не завадило йому отримати перемогу рішенням суддів.

Ерік Моралес - Марко Антоніо Баррера

Проте, не дивлячись на суддівський вердикт, дуже багато хто вважав, що перемога повинна була дістатися Баррере. Коментатор телеканалу НВО Джим Лемпл буквально відразу після того, як пролунав гонг про закінчення поєдинку, із захопленням прокричав: «Великий бій! І я думаю, що Баррера його виграв! Я думаю, що Баррера його виграв! ». Марко Антоніо, зрозуміло, з рішенням суддів не погодився а через кілька років розповів про те, що після бою Моралес зайшов до нього в роздягальню і визнав, що програв. Сам Ерік ніколи такого не розповідав і не давав коментарів з цього приводу.

Переживши війну з Баррерой, 2000 року Моралес провів ще три успішних поєдинку, занісши собі в актив «скальпи» Майка Хуареса, Родні Джонса і Кевіна Келлі. А в 2001 році з його участю знову відбувся поєдинок, який мав усі шанси претендувати на бій року. Стійки і непоступливий кореєць Ін Джин Чи змусив Еріка показати в ринзі все, на що він здатний, і нехай за підсумками дванадцяти раундів перемога мексиканця сумнівів не викликала, бій, особливо в першій половині, був дуже напруженим і конкурентним. Популярність Моралеса досягла свого піку, але всі чекали лише одного бою з його участю - реваншу з Марко Антоніо Баррерой. І через майже два з половиною роки він відбувся.

Війни в квадраті рингу мексиканцям з киплячою кров'ю було мало, і сплеск агресії на грунті взаємної ненависті розігрався ще до бою. Відомо, що в Мексиці відносини між заможним і забезпеченим населенням, і іншою частиною громадян, багато з яких знаходяться на порозі бідності, завжди були напруженими. Баррера, на відміну від Моралеса, належав до тієї частини мексиканського населення, яка жила заможно. Він виріс ні в чому не потребуючи і отримав вищу освіту за спеціальністю архітектора. В одній з передач на мексиканському телебаченні Марко Антоніо вирішив сказати ущипливо на тему походження і поведінки Моралеса, назвавши його солоним індіанцем. Зрозуміло, ця заява Ерік залишити без уваги не міг. Коли його запитали, чи поважає він свого суперника після таких слів, Моралес відповів наступним чином: «Як це я не поважаю Барреру? Я дуже, дуже поважаю цю маленького педика ».

На першій прес-конференції перед боєм Марко підійшов до Еріку і поцікавився, чи зможе він сказати йому те ж саме в обличчя. Моралес погодився повторити сказане, після чого Баррера негайно завдав удару. Ерік спробував відповісти, але боксерів відразу розняли.

Реванш вийшов трохи менш видовищним, але при цьому не менш спірним. На цей раз перемога в близькому бою дісталася Баррере. Тепер же багато хто був упевнений, що служителі Феміди вчинили несправедливо вже по відношенню до Моралесу. Природно, третьої зустрічі боксерів було не уникнути, але вона відбулася ще через два роки.

Зазнавши першої поразки в кар'єрі, Моралес вийшов на досвідченого ветерана Полі Айялу. У цьому поєдинку Ерік продемонстрував блискучі навички «класичного» боксу, успішно утримуючи поступається в габаритах противника на дальній дистанції. Після цього Моралес провів яскраві і видовищні бої з Хесусом Чавесом і Карлосом Ернандесом, а потім знову схрестив рукавички з Баррерой.

Третій поєдинок як і перший був визнаний боєм року, але на цей раз суперечливості в результаті було менше. Так, зустріч знову вийшла рівною, і рахунок був близьким, але перемога Марко Антоніо була абсолютно заслуженою. За бою склалося враження, що він просто більше хотів перемогти.

Ерік Моралес - Марко Антоніо Баррера

Трилогія Моралеса і Баррера по праву вважається однією з найбільших і найяскравіших в історії боксу. З моменту їх останнього бою один з одним пройшло більше десяти років. Тепер від колишньої ненависті не залишилося і сліду. Сьогодні Ерік і Марко Антоніо якщо і висловлюються один про одного, то тільки з повагою, а при зустрічі привітно тиснуть один одному руки.

У 2005 році у шанувальників боксу знову з'явилася можливість заочно порівняти Барреру і Моралеса. Ерік вийшов на бій проти нової суперзірки боксу, філіппінця Менні Пакьяо, який за рік до цього принизливо розгромив Барреру. У ті роки Менні ще не володів тими боксерськими якостями, які допомагали йому здобувати перемоги в напівсередній вазі, але був справжній тайфун, який вихором зносив всіх суперників. З огляду на, з якою легкістю цей тайфун пройшовся по Баррере, мало хто давав шанси Моралесу в поєдинку з філіппінцем. Однак сам Марко Антоніо, на подив багатьох, прогнозував перемогу Еріка.

Чи не варто було сумніватися, що бій Моралеса і Пакьяо стане одним з найбільших поєдинків в історії. Уникати жорстоких обмінів з філіппінським монстром Моралес не міг, та й, по правді кажучи, не намагався, але все ж він в черговий раз проявив здатність підлаштовуватися під стиль суперника і знайшов спосіб утримувати агресивно наступаючого Пакьяо на дальньої дистанції. В рівній і неймовірно важкому для обох поєдинку встановилося перевага Моралеса, і в заключній трихвилинці Ерік за логікою речей повинен був зробити все для того, щоб утримати цю перевагу, але просто перемоги в цьому бою йому було мало, і він пішов на абсолютно божевільний крок: встав в стійку лівші і знову прийняв розмін на зручній для ліворуких Пакьяо дистанції. Після закінчення дванадцяти раундів перемога справедливо дісталася Еріку. У післяматчевому інтерв'ю коментатор НВО Ларрі Мерчант вирішив поцікавитися у Моралеса, що стало причиною рішення змінити в стійку і спробувати перемогти такого небезпечного супротивника «на його полі». Короткий, але красномовна відповідь Еріка назавжди залишиться в історії. «Вам це сподобалося?» - скоромної запитав Моралес. «Я був у захваті!», - натхненно відповів Мерчант. «Ось тому я так і зробив», - з посмішкою сказав мексиканець.

Ерік Моралес - Менні Пакьяо

Після головного тріумфу в кар'єрі у Моралеса настав самий невдалий і важкий період. В цей час він зазнав чотирьох поразок поспіль. Спочатку у вересні 2005 року він несподівано поступився за очками американському технарю Закіров Рахіму в легкій вазі. Потім Ерік погодився на реванш з Пакьяо в рамках другого напівлегкої ваги. З моменту першої зустрічі сталося багато змін. Моралесу стало ще складніше укладатися в ліміт цієї вагової категорії, а філіппінець, зазнавши першої поразки за довгі роки, став ще більш мотивованим і злим, і в реванші став частіше працювати по корпусу. Бомбардування тулуба помітно послабила мексиканця, і після виграної першої половини бою він почав стрімко втрачати перевагу. Все закінчилося в десятому раунді, коли Пакьяо остаточно наростив темп, а втомлений Ерік більше не міг чинити опір.

Мексиканська гордість не дозволила Моралесу завершити протистояння з Пакьяо з рахунком 1-1, і він погодився на третій бій і знову в напівлегкій вазі. На цей раз в бою не було і натяку на конкуренцію. Що вийшов на пік Менні буквально пройшов крізь Моралеса. Ерік просто не встигав бачити, звідки летять блискавичні удари, і в третьому раунді після чергового нокдауну приречено похитав головою, остаточно переконавшись в тому, що в нинішній формі протистояти Менні йому не під силу.

Ерік Моралес - Менні Пакьяо

Після третього провалу поспіль Ерік вирішив повернутися в легку вагу. Його наступним суперником став небитий мексиканський проспект Девід Діас. Прямолінійний, агресивний і далеко не в усьому швидкістю Девід, здавалося б, ідеально підходив расчетливому контрпанчер Моралесу по стилю, але за підсумками рівного і близького бою перемога дісталася молодому мексиканцю. Так, після чотирьох поразок поспіль Ерік на три роки залишив бокс.

Протягом другої половини кар'єри Моралеса йому, як часто буває з латиноамериканськими боксерами, заважала проблема зганяння зайвої ваги. Після трирічної відсутності на рингу Ерік повернувся в бокс, вийшовши на бій в напівсередній вазі. Перемігши маловідомого середняка Хосе Альфаро, Моралес трохи набрав форму і опустився в перший напівсередній дивізіон, де провів кілька боїв за другосортні титули. У 2011 році Ерік погодився на ще одне серйозне випробування в особі молодого аргентинського панчера Маркоса Майдани. Перед поєдинком практично ні у кого не було сумнівів в тому, що Моралес буде виглядати типовим привезеним на забій ветераном, якого «згодовують» подає надії зірці. І перший раунд бою лише зміцнив впевненість всіх, хто так вважав. Після одного з нищівних ударів справа над оком Еріка утворилася величезна гематома, зупинити зростання якої, незважаючи на всі старання катменов в кутку, не вдалося. Коли Моралес вийшов на другий раунд, перед ним стояв самий габаритний і потужний суперник у кар'єрі, а він міг бачити його тільки одним оком.

Ерік Моралес після бою

Коли мексиканець бився в найлегшій і напівлегкій вазі, він був сильніше, швидше і витривалішими багатьох своїх суперників. Тепер же від цих переваг не залишилося і сліду. Але крім характеру війна залишилося те, що завжди виділяло його на тлі переважаючих в фізичних даних суперників - інтелект в рингу. Безліч раз в бою метушливий натиск Майдани обривався несподіваними контратаками, удари в яких летіли під різними кутами. Маркос невпинно намагався придушити ветерана грубим навалом, в той час як Ерік раз по раз. Він карав його за кожну помилку в захисті і атакував, коли прямолінійний Майдану не був до цього готовий. За підсумками фантастично видовищного бою перемога рішенням більшості суддів дісталася Майдані.

Маркос Майдана - Ерік Моралес

Незважаючи на поразку, Моралесу була надана можливість побитися за вакантний титул WBC з Хорхе Барріос, але у того виникли проблеми з візою, і він змушений був знятися з бою. Тоді в суперники Еріку дістався куди більш грізний суперник в особі ще одного аргентинського панчера Лукаса Матісса. Поєдинок вже був призначений, але Лукас підхопив вирусную інфекцію і також був змушений відмовитися від участі в бою. Після цього організація прийняла рішення, що суперником Еріка стане небитий мексиканський проспект Пабло Сезар Кано. У цікавому та видовищному бою, в якому у обох були вдалі моменти, перемогу технічним нокаутом на увазі розсічення Кано здобув Моралес. Так, Ерік став чемпіоном світу в четвертій за рахунком ваговій категорії.

Пабло Сезар Кано - Ерік Моралес

Незважаючи на вдалі виступи з Кано і Майданою, всім було ясно, що час Моралеса давно пройшло, а першу напівсередню вагу - не його категорія, і утримувати титул легендарному ветерану вдасться недовго. Так і сталося.

Перша і остання захист мексиканця була з американським проспектом Денні Гарсією. Майстерність, техніка і інтелект Моралеса дозволило йому і тут виглядати конкурентно. Часом молодий Гарсія не встигав зрозуміти, звідки летять жорсткі удари Моралеса. Протягом десяти раундів бій був близьким. В одинадцятій трихвилинці Моралес потряс Гарсію і кинувся загострювати, після чого пропустив удар назустріч і опинився в нокдауні. Після цього Денні довів справу до перемоги одноголосним рішенням суддів.

Погодившись з думкою, що ветерана з напівлегкій ваг треба проходити впевненіше, Гарсія дав Моралесу реванш, де не залишив йому шансів вже відразу, жорстко нокаутувавши ударом зліва.

Денні Гарсія - Ерік Моралес

Після цього Ерік ще замислювався про те, щоб знову вийти в ринг, і намагався організувати бій спочатку з екс-чемпіоном світу в трьох вагових категоріях Умберто Сото, а потім з мексиканським проспектом Хорхе Паес-молодшим, але отримавши травму, прийняв розумне рішення оголосити про завершення кар'єри боксера.

Моралес не розлучається з улюбленою справою і сьогодні. Він пробує себе в ролі тренера. Час покаже, чи вийде йому виховати в кого-небудь зі своїх бійців гідну заміну собі. Але одне можна сказати точно: навіть якщо Еріку не вдасться проявити себе в тренерській діяльності, його внесок в історію як боксера залишиться неоціненним.

Ерік Моралес

Підготував Теймураз Шалелашвілі.

«Вам це сподобалося?