Полезные материалы

UA-Футбол представляє суперника: Дачія (Кишинів) ᐉ UA-Футбол

По стопах стародавніх римлян

Народження футбольного клубу «Дачія» датується 1999 роком. Засновником команди був молдавський бізнесмен Марін Ліведару, який довгий час жив в Німеччині і виступав там за різні регіональні і аматорські клуби. Сама назва «Дачія» клуб отримав на честь області на території Римської Імперії, де нині знаходяться Румунія і Молдова. Саме в Дачії жили нащадки цих народів - даків, які довгий час воювали за свою незалежність, але все ж впали під міццю римських легіонів.

Даки vs римляни на знаменитій колоні Траяна / фото - Getty Images

Спочатку в клубі ставка була зроблена на молодих хлопців з декількох столичних ДЮСШ, яким мав бути дебют у другій за рангом молдавської лізі. Свій перший сезон «Даки» завершили на 4-му місці, після чого на наступний рік беззастережно виграли первество і отримали путівку у Вищу лігу. В цей же період часу Марін Ліведару передав команду в інші руки. Президентом клубу стає один з найбагатших людей Молдови - Габріеля Статі.

завидний дебютант

У свій дебютний сезон в еліті «Даки» під керівництвом молдавського наставника Ігоря Урсаки почали з місця в кар'єр і стали першим молдавським клубом, який, піднявшись з другого дивізіону, завоював путівку в єврокубки. Зайнявши 4-е місце, кишинівці отримали право в 2003 році зіграти в Кубку Інтертото, де знову проявили себе з найкращого боку.

Після перемог над Фарерських «Гі Готу» (4: 1 вдома і 1: 0 на виїзді) і албанським «Партизаном» (2: 0 вдома і 3: 0 на виїзді) в третьому раунді «дакам» належало зіграти з німецьким «Шальке- 04 ». Незважаючи на настільки грізного суперника, «Жовто-сині» не вдарили в бруд обличчям і в обох зустрічах дали бій настільки іменитому опоненту, поступившись підопічним Юппа Хайнкеса з мінімальним рахунком - 0: 1 вдома і 1: 2 на виїзді.

Юпп Хайнкес не без зусиль знайшов ключі до "Дачії" / фото - Getty Images

Через два сезони «Дачія» під керівництвом нового головного тренера Еміля Караса (племінника тренера збірної модовая Іона Караса) домагається нового гучного успіху. Команда доходить до фіналу Кубка Молдови, де лише за кілька секунд до закінчення основного часу поступається «Ністру», а потім в заключному турі Чемпіонату обігрує з рахунком 1: 0 «Зімбру» і стає вперше в своїй історії бронзовим призером.

Чергові подвиги в Європі

Завоювання бронзових медалей в Чемпіонаті Молдови дозволило «дакам» в 2004 році дебютувати в Кубку УЄФА, проте перший млинець виявився глевким. Дорогу до наступного етапу «Дачії» перегородив «Вадуц» з Ліхтенштейну. Перший матч на виїзді «Даки» поступилися з рахунком 0-2, після чого вдома не змогли ліквідувати потрібну фору, перемігши лише з мінімальною перевагою - 1: 0.

Наступна вилазка в Європу відбулася в 2006 році. І це було кращий виступ команди в єврокубках за всю її історію. Підопічні Еміла Караса вдруге в своїй історії грали в Кубку Інтертото, де дійшли до фіналу. І, нехай, тоді цей турнір після реформ УЄФА складався всього з трьох раундів, з пісні адже слова не викинеш.

Вибивши в першому раунді азербайджанський «Баки» в серії післяматчевих пенальті, в другому колі «Даки» зуміли відійти від домашньої поразки 0: 1 в матчі проти швейцарського «Сент-Галлена» і на виїзді здолали суперника з тим же 1: 0. Доля путівки до третього раунду вирішувалася в серії пенальті, яку молдавський клуб виграв з рахунком 3: 0, і вийшов в заключний раунд турніру, де його чекав німецький «Гамбург».

Перше бій між «Дачією» і «Гамбургом» відбулося в Кишиневі. Вже на 7-й хвилині господарі поля відкрили рахунок. Початок другого тайму був рівним, але на 70-й хвилині Івіца Оліч ефектно впав в штрафному майданчику і арбітр призначає досить спірне пенальті, який точно реалізував тодішній капітан «Гамбурга» Рафаель Ван дер Варт. У підсумку матч завершився з почесним для молдавського клубу рахунком - 1: 1. У матчі-відповіді на перерву команди пішли за рахунку 0: 0, однак у другому таймі «Гамбург» зміг зломити опір гостей і забив відразу 4 голи. Таким чином, протягом трьох таймів «Даки» зуміли зіграти на рівних з командою Бундесліги.

У 2008 році Габріель Статі передає команду російським бізнесменам, зберігши статус почесного президента. Новим главою команди стає росіянин Тимур Куріев. З цієї пори починається нова успішна епоха в історії команди. «Дачія» по праву стає другим за силою клубом Молдови, двічі поспіль виходить у фінал Кубка країни, де поступається в обох випадках з однаковим рахунком 0: 2 тираспільському «Шерифу», а також завойовує двічі срібні медалі молдавського першості.

«Дачія» по праву стає другим за силою клубом Молдови, двічі поспіль виходить у фінал Кубка країни, де поступається в обох випадках з однаковим рахунком 0: 2 тираспільському «Шерифу», а також завойовує двічі срібні медалі молдавського першості

Вболівальники кишинівського клубу вибрали правильні кольору / фото - ФК "Дачія"

довгоочікуване чемпіонство

В кінці 2010 року відбувається нова зміна власника - Тимур Куріев приймає рішення покинути клуб і передає його своєму співвітчизнику Адлану Шішханову. Напередодні сезону-2010/2011 новий патрон «Дачії» пообіцяв, що зробить клуб чемпіоном. Для цього він зумів умовити очолити команду легенду молдавського футболу Ігоря Добровольського, який до цього працював у створеному ним же клубі «Академія». Під керівництвом Добровольського «Дачія» почала сезон у Кубку УЄФА, де спочатку здолала чорногорську «Зету» (1: 1 на виїзді і 0: 0 вдома), а потім зіграла на виїзді внічию 0: 0 зі шведським «Кальмаром». Незважаючи на хороший результат першої гри, будинки «Даки» поступилися 0: 2 і змушені були зосередитися суто на внутрішній першості.

Мало хто вірив в те, що «Дачії» вдасться перервати гегемонію тираспольського «Шерифа», який ставав Чемпіоном Молдови 10 років поспіль з 2001 по 2011 роки. Однак, провівши феноменальний сезон, в якому в 39 матчах «Жовті вовки» зазнали лише однієї поразки, вперше в своїй історії «Дачія» завоювала золоті медалі, і отримавши право зіграти в Лізі Чемпіонів.

Дебют головному клубному турнірі Європи виявився для «Дачії» невдалим - кишинівці поступилися на виїзді 0: 3 грузинському «Зестафоні», а в матчі-відповіді хоч і перемогли 2: 0, але пройти далі не змогли.

Як ви вже здогадалися, далі знову пішла чехарда в верхах. Після тріумфального чемпіонського сезону ідейний і фінансовий натхненник «Дачії» Адлан Шішханов покинув команду, взявши під своє крило іншої кишинівський клуб «Зімбру». Примітно, що новим президентом клубу стала жінка - Зінаїда Жіоаре. Під її керівництвом «Дачія» ще двічі завоювала срібні медалі, однак конкуренцію «Шерифу», який повернувся знову на трон, «Жовті вовки» поки скласти не можуть через виниклі в клубі фінансові проблеми.

Президент клубу і просто красуня Зінаїда Жіоаре / фото - ФК "Дачія"

льотна ротація

У літній трансферний період склад «Дачії» зазнав істотних змін. Проблеми з фінансуванням клубу позначилися на загальному бюджеті, тому в міжсезоння «Даки» не тільки не змогли втримати колишніх лідерів, але і не зробили ніяких солідних придбань. Чи не вистачить пальців на двох руках, щоб перерахувати всіх тих, хто пішов з команди після минулого сезону. З найсерйозніших втрат відзначаємо трьох.

Перша - це захисник збірної Того Абдул-Гафар Мамах. Цей гравець відомий і за межами Молдови, пограв в Російській Прем'єр-лізі за «Аланію», взяв участь в минулому Кубку Африки. Це безумовно знакова фігура в захисті, на якому трималася оборона «Дачії». Друга істотна втрата - це півзахисник Адама гуїро. Взимку хавбек був на перегляді в київському «Арсеналі», але до підписання контракту справа не дійшла, після чого гуїро повернувся до Кишинева, дограв півсезону в Молдові і зовсім недавно підписав контракт з датським «Сённерйюском». Третій боєць, відсутність якого неможливо не помітити, - атакуючий хавбек збірної Чорногорії Мілош Кркотіч, який взяв участь у виїзному матчі проти Англії, що завершився внічию 1: 1.

Крім цих гравців команду покинули також співвітчизник Кркотіча Янко Тумбашевич, півзахисник Віктор Комленок, відомий за виступами за київську «Оболонь», чеський легіонер Алеш Шустер, ганський форвард Ерік Сакей, нападник Ігор Костров, хавбек збірної Молдови Андрій Кожокар, захисники Кирило Єрохін і Дмитро Попович . І це лише неповний список гравців, які вважалися основними. Крім того, після трьох років роботи прийняв рішення змінити обстановку і головний тренер команди Ігор Добровольський. Таким чином, новий сезон, а з ним і свій виступ в Лізі Європи «Дачія» почала фактично новою командою - c новим головним тренером і складом, якій був зібраний буквально за місяць (дуже схоже на українські футбольні реалії, чи не так? - ред. ).

У важких фінансових умовах керівництво клубу змушене було перейти в режим найсуворішої економії. Зрозуміло, ні про які покупках гучних зірок не могло йти й мови, як і про те, щоб запросити тренера з ім'ям. Проте, питання з наставником був вирішений швидко - на тренерський місток з дубля був запрошений Ігор Негреску, довгий час грав раніше за «Дачію» на позиції захисника.

Проте, питання з наставником був вирішений швидко - на тренерський місток з дубля був запрошений Ігор Негреску, довгий час грав раніше за «Дачію» на позиції захисника

Ігор Негреску - головний тренер "Дачії" / фото - ФК "Дачія"

Разом з Негреску на підвищення пішли кілька молодих гравців з дубля. В першу чергу варто відзначити Євгена Кочук і Олександра бігти. Незважаючи на сюний вік (обидва гравці 1996 року народження) ці хлопці вже вміють грати у дорослий футбол і не губляться на фоні основної команди. Але це, як то кажуть, на перспективу. З придбань під основу - контракти були підписані з нападаючим збірної Молдови Георгієм Овсянниковим та українською форвардом Юрієм Шевельов, які були взяті в оренду у Бельцький «Олімпії». За тією ж схемою (з «Олімпії» в оренду) пішли нігерійський захисник Джуде Огад і півзахисник Ібрагім Камара. З розпалася «Іскри-Сталь» притулок знайшов Олексій Касьян, а з «Костулень» перейшов камерунець Альфонс СОПП.

Посилення прямо не дуже, навіть за мірками Молдови, якщо врахувати що «Костулень» зайняли за підсумками минулого чемпіонату 8-е місце, а «Олімпія» фінішувала на 10-му рядку. Єдиним придбанням із закордонного клубу став нігерієць Генрі Одіа, який минулий сезон провів у складі знаменитого в минулому угорського «Гондведа».

Ключові виконавці

Що стосується лідерів нинішньої «Дачії», то в кожній лінії у «Дачії» є хлопці, здатні за собою повести партнерів. У воротах це досвідчений Єген Матюгин, які грамотно грає на виходах і володіє хорошою реакцією. В обороні головна дійова особа - 26-річний центральний захисник Денис Ілієску. Вихованець «Академії» Добровольського є стабільним гравцем основи і стовпом оборони команди. У парі з Ілієску грає молодий В'ячеслав Посмаков, який давно забронював за собою місце в основі. Крайній захисник Едуард Гросу, незважаючи на 33-річний вік, перебуває у відмінній формі і може дати фору навіть своїм молодим одноклубникам.

Крайній захисник Едуард Гросу, незважаючи на 33-річний вік, перебуває у відмінній формі і може дати фору навіть своїм молодим одноклубникам

фото - ФК "Дачія"

У півзахисті слід зазначити Маріана Столера. Цей гравець дуже швидкий і при потребі може зіграти як в атаці, так і в півзахисті - вміє бачити і забивати, дуже старанний і працездатний. На мій погляд, Столера - найсильніший футболіст «Дачії» на даний момент, підтвердженням чого служить його гол в домашньому матчі проти «Теута» і потрапляння в штангу. Ще один ключовий гравець в півзахисті - Максим Міхальов. Цей футболіст має гарний поставленим ударом і є мозковим центром команди.

null

З нападників виділяється Василь Павлов. Минулі півроку він відіграв в оренді в норвезькому «Бранне», і його повернення дуже допомогло «Дачії» в матчі проти албанців. Павлов забив гол на виїзді і вдома, внісши величезний внесок в результат протистояння з «Теута». У парі з ним грає ветеран клубу Геннадій Орбу, який є капітаном. Цей футболіст всю свою кар'єру провів тільки в «Дачії», граючи з дня її заснування. Не дивно, що він є кращим бомбардиром команди за всю її історію, незаперечним авторитетом в колективі і улюбленцем уболівальників.

Гравці "Дачії" святкують перемогу над албанської "Теута" / фото - ФК "Дачія"

Дружня магія для сусідів

У висновку залишається додати, що в матчі-відповіді, який відбудеться в Кишиневі, «Дачія» прийме свого суперника на стадіоні «Зімбру», що вміщує 10500 глядачів. На цій арені в 2006 році запорізький «Металург» грав проти однойменної команди в Кубку УЄФА. Та гра завершилася з рахунком 0: 0, після чого в Запоріжжі господарі впевнено перемогли 3: 0. Друге молдавсько-українське протистояння на цьому стадіоні відбулося минулої осені. Як ви здогадалися, мова йде про збірних Молдови та України ( матч завершився знову з рахунком 0: 0 - ред.).

Загубився серед житлових будинків і бізнес-центрів стадіон "Зімбру" / фото - Олександр Приходько, UA-Футбол

Як буде цього разу, дізнаємося наступного четверга, але якщо знову будуть нулі, то вже настав час говорити про якусь магічну силу, що зачарувала ворота сусідських країн. Ну, а поки нас чекає матч в Одесі, в якому «Чорноморець» може вирішити вже всі питання будинки і не сильно заморочуватися з приводу матчу-відповіді.

Дуже схоже на українські футбольні реалії, чи не так?