Полезные материалы

Український бокс для чайників. Це наш головний вид спорту

  1. Як справи з чемпіонами в любителях?
  2. А що в професіоналах?
  3. Як розібратися в нинішніх поясах?
  4. Чи настільки крутий наш бокс, як кажуть?
  5. З ними зрозуміло. А решта?
  6. Що після Усика і Ломаченка?

Андрій Розанов вчить розуміти сучасний бокс і розповідає, настільки круті українські боксери, як у нас про це говорять.

Андрій Розанов вчить розуміти сучасний бокс і розповідає, настільки круті українські боксери, як у нас про це говорять

Любителі або профі?

Є два бокси: аматорський і професійний. Все схоже, завдання боксерів приблизно однакові, але титули, формат боїв і підрахунок результатів - різні.

В аматорському боксі ви можете виграти звичайний чемпіонат світу або Європи, а головна мета - Олімпіада. У професійному - стати чемпіоном світу по одній з головних версій, а краще - за всіма версіями одночасно. Такий чемпіон називається абсолютним.

В аматорському боксі 3 раунди по 3 хвилини. У профі - може бути по-різному. Чемпіонські бої складаються з 12 раундів по 3 хвилини.

З 2013 року система підрахунку в аматорському та професійному боксі стала ідентичною. Вважається загальний збитки, що завдала супернику, то, як ти ведеш бій, наскільки точно і жорстко потрапляєш.

Переможцю раунду дають 10 очок, тому, хто програв - 9. Якщо боєць програв раунд і при цьому побував в нокдауні, то за підсумками отримує 10: 8. Також хто програв, може отримати 8 очок, навіть не побувавши в нокдауні, якщо з нього знімуть бал за порушення правил, або якщо перевага його суперника буде набагато відчутнішою. Але це рідкість.

Більш детально про відмінності між любителями і професіоналами читайте тут .

Як справи з чемпіонами в любителях?

Варто відразу сказати, що школа боксу, як і школа єдиноборств в цілому в Україні - одна з кращих в світі. Наприклад, представники кікбоксингу і муай-тай з року в рік знаходяться в трійці-п'ятірці кращих команд світу, час від часу стаючи абсолютно кращими. Тому звання чемпіона України через божевільну конкуренцію цінується дуже високо.

В аматорському боксі самий топ-рівень - це, звичайно ж, звання олімпійського чемпіона. Стати чемпіоном світу або Європи у нас також неймовірно почесно, але на Олімпіаді перемагають лише обрані. Олімпійських чемпіонів з боксу в історії незалежної України на даний момент троє: Володимир Кличко (Олімпіада 1996 року в Атланті), Олександр Усик (Олімпіада 2012 року в Лондоні) і Василь Ломаченко (двічі - 2008 в Пекіні і 2012 в Лондоні).

Наскільки круто бути дворазовим олімпійським чемпіоном з боксу? Всього два факти, щоб ви розуміли масштаб:

• В історії України було всього 4 спортсмена, які стали 2-х і більше кратними олімпійськими чемпіонами: Лілія Подкопаєва (двічі в 1996 році), Яна Клочкова (двічі в 2000 році, двічі в 2004), Юрій Чебан (2012 і 2016) і Ломаченко.

• Дворазовими олімпійськими чемпіонами з боксу ставали всього 12 чоловік разом з Василем. А трикратними всього троє. Якщо ці цифри здаються вам занадто великими, порахуйте приблизну кількість учасників кожної Олімпіади зі всіх країн, з огляду на, що в любительському боксі 10 вагових категорій.

А що в професіоналах?

А що в професіоналах

Всього в історії України було 12 чемпіонів світу з професіоналам: Аліна Шатернікова, Сергій Дзіндзірук, Андрій Котельник, Юрій Нужненко, В'ячеслав Сенченко, Володимир Сидоренко, Віктор Постол, Віталій Кличко, Володимир Кличко, Василь Ломаченко, Олександр Усик та Артем Далакян.

Все про Усик, Ломаченко та інші події зі світу боксу читайте тільки в наших паблік в Facebook і Instagram!

Що цікаво:

• «Найулюбленіший» пояс українців - за версією WBA. Його завойовували 8 боксерів: Кличко-молодший (у старшого пояса WBA не було), Сидоренко, Котельник, Нужненко, Сенченко, Ломаченко, Усик і Далакян. На другому місці WBО - 5 боксерів.

• Самий «нелюбимий» пояс для українців - за версією WBС. Його завойовували всього 3 боксера: Віктор Постол, Олександр Усик та Віталій Кличко, який володів зеленим ремінцем, потім пішов на пенсію, але отримав звання «почесного» чемпіона, що дозволяло боротися за нього в разі повернення. У 2008-му році Віталій повернувся, виніс тодішнього чемпіона «Нігерійського кошмару» Сема Пітера і пробув чемпіоном з 2008 по 2013 роки.

Як розібратися в нинішніх поясах?

Ви коли-небудь замислювалися, звідки пішла ідея нагороджувати переможців та чемпіонів поясами? Чому не медалями, кубками або міцними дружніми рукостисканнями? Це все теж пішло з Англії.

В середині 19-го століття в Лондоні проходив бій між Бенджаміном Каунті і боксером, чиє ім'я і прізвище ми навряд чи колись дізнаємося. Каунт нокаутував свого суперника і вболівальники подарували йому пояс з червоного оксамиту, прикрашений сріблом. З цього все почалося.

У професійному боксі 4 основних чемпіонських пояси, до яких варто ставитися серйозно:

• WBA (Всесвітня боксерська асоціація)

• WBC (Всесвітня боксерська рада)

• WBO (Всесвітня боксерська організація)

• IBF (Міжнародна боксерська федерація)

Саме цими чотирма поясами володіє абсолютний чемпіон світу Олександр Усик, і саме така колекція - основна мета всіх боксерів прямо зараз.

WBA - найстаріша боксерська асоціація. Була заснована ще в 1921 році і називалася тоді Національної боксерської асоціації (так, NBA). Нова назва, яке збереглося до цих пір, було взято в 1962 році.

В останні роки керівництво WBA зовсім збожеволіло. Кількість назв для їх чемпіонів просто захоплює: суперчемпіон, регулярний чемпіон, тимчасовий чемпіон. Не будемо вдаватися в нікому не потрібні тонкощі формулювань і скажемо, що ви правильно зрозуміли - в одній ваговій категорії у WBA може бути відразу 3 боксера з приставкою «чемпіон». Відмінний бізнес.

Відмінний бізнес

Через рік після перейменування NBA в WBA утворилася WBC. Причиною цього стали скандали і підтасовки рейтингів у Всесвітній боксерській асоціації. Спочатку в неї увійшли представники 11 національних організацій боксу: Аргентини, Бразилії, Великобританії, Венесуели, Мексики, Панами, Перу, США, Філіппін, Франції та Чилі.

У 1982 році сталася трагедія - корейський боксер Дук Ку Кіма після 15-раундового поєдинку прямо на рингу впав у кому, а через чотири доби помер не приходячи до тями. Після цього WBC стала першою федерацією, яка урізала кількість раундів до 12. Таким чином, саме вони поклали початок перетворенню боксу в той самий вид, в якому ми бачимо його зараз. У 1987-1988 роках WBA і IBF підтримали цю ініціативу.

Скажемо чесно, за кількістю назв для своїх поясів, WBС далеко від WBA не зникла, тільки ось пафосу явно більше. Тут тобі і «діамантовий», і «срібний» чемпіон. Просто на будь-який смак. А ще були спеціальні пояси чемпіонів під певні поєдинки. Першим такий ексклюзивний ремінець завойований Менні Пакьяо, розгромивши Мігеля Анхеля Котто. Мабуть, не варто говорити за пояс який з організацій боксували Мейвезер і МакГрегор. WBC Money Belt. Так і хочеться додати «Luxury Edition», коли згадуєш, що він був інкрустований дорогоцінним камінням загальною вартістю в 1 мільйон доларів. Дорого-багато.

Дорого-багато

IBF з'явилася в 1983 році після від'єднання від WBA. Справа в тому, що в 1983 році, Боб Лі, який тоді обіймав посаду голови Боксерської асоціації Сполучених Штатів, програв вибори на пост президенти WBA, засмутився і вирішив влаштувати свою вечірку з усіма наслідками, що випливають.

Чи створив IBF і покликав в неї всі країни, які не перебували в двох пануючих федераціях на той момент. Спочатку до них ставилися абсолютно несерйозно, і тут Боб придумав геніальний хід - федерація просто почала визнавати чемпіонами IBF діючих чемпіонів інших організацій. Таких, наприклад, як Ларрі Холмс або Марвін Хаглер. Окреме спасибі за визнання IBF повинні висловити саме Холмсу, який, будучи чемпіоном WBС, вступив в конфлікт з Радою, відмовився від пояса і залишився чемпіоном IBF.

У 1999 році Боб Лі був звинувачений у вимаганні та отриманні хабарів в обмін на підвищення рейтингів боксерів. Він покинув пост президента, а його місце зайняла Гайавата Найт - перша жінка-президент в історії професійного боксу. На цьому інновації IBF не закінчилися, так як в спортивному плані саме ця федерація - справжній кайф. Тут тобі ніяких «тимчасових», «випадкових» і «я тільки подивитися» чемпіонів. Один вага - один чемпіон. Краса.

Краса

В кінці 80-х бізнесмени з Пуерто-Ріко увійшли в гру і організували WBО. Напевно, ви не раз чули, що Олександр Усик - перший абсолютний чемпіон, який став таким з чотирма, а не трьома поясами. Так кажуть бо до 2004-го року жодна з трьох провідних організацій не визнавала WBО як рівну, а до 2007-го, пояс WBО не зважав обов'язковим для отримання звання абсолютного чемпіона світу.

Великою популярністю і визнанням Всесвітня боксерська організація повинна бути вдячна Менні Пакьяо, Насім Хамед і, наприклад, Володимиру Кличку. У 2004-му їх визнає WBА, через два роки WBС, а в 2007-му і IBF. Саме з цього моменту пояс WBО стає обов'язковим для отримання звання абсолютного чемпіона.

Тут без «суперчемпіона», звичайно ж, не обійшлося. Правда, тут немає складних формулювань і хитросплетінь, а логіка в такому званні цілком зрозуміла - «суперчемпіон» WBО може відразу ж претендувати на пояс чемпіона Організації у важчій ваговій категорії. Таким чином, Олександр Усик, перейшовши в супертяжі може відразу ж претендувати на пояс Ентоні Джошуа.

Таким чином, Олександр Усик, перейшовши в супертяжі може відразу ж претендувати на пояс Ентоні Джошуа

Є ще два досить серйозних пояса, за які бійці із задоволенням борються, але які не є першочерговими - за версією IBО і журналу The Ring.

Пояс Міжнародної боксерської організації (IBО) з'явився в 1988 році. Одна з головних фішок - автоматизована система обчислення рейтингів боксерів, яка повинна зменшити людський фактор до мінімуму. Можливо, колись він стане обов'язковим для отримання звання абсолютного чемпіона світу, але сподіваємося, що немає. Просто тому, що їх і так надто багато.

Другий - пояс найстарішого журналу про бокс. Журнал почав випускатися в 1922 року. Прямо зараз власник видання - Оскар де ла Хойя. Є три способи завоювання поясу журналу The Ring:

• Потрібно просто перемогти чемпіона.

• Об'єднати титули.

• Перемогти перший номер в рейтингу журналу «The Ring»

Такий титул у Саші Усика теж присутня.

Чи настільки крутий наш бокс, як кажуть?

Так, все саме так. Історія кожного з наших боксерів чемпіонів - сюжет для окремого фільму.

Володимир Кличко, як недавно зізнався, до 2004 року не любив бокс. Саме в 2003-2004 роках трапилися ті самі переломні поєдинки в його кар'єрі проти Коррі Сандерса і Леймона Брюстера. Після цього, пройшовши через особистісні зміни і той момент, коли в тебе не вірив ніхто, Володимир став машиною для вбивств, яку ми запам'ятаємо назавжди

Віталій Кличко, крім того, що мав незвичайної, але від цього не менш крутий технікою, був першим «почесним» чемпіоном найпрестижнішої організації на даний момент, WBC, ще й мав гарматним ударом. І зараз зовсім не про слова спаринг-партнерів, які завжди відзначали силу удару Кличка-старшого більше, ніж Кличко-молодшого.

Варто просто поглянути на факти. За всю професійну кар'єру, Віталій провів 47 поєдинків, виграв 45, при цьому 41 з його суперників не почули фінальний гонг. Виходить, відсоток дострокових перемог становить нереальні 91.11%. Один з його рекордів пов'язаний саме з цим: українець здобув 25 перемог нокаутом підряд, при цьому всі вони закінчилися в першій половині бою (до 6 раунду). Кількість раундів, які Віталій витратив на шлях від новачка до чемпіона менше, ніж у Майка Тайсона!

Кількість раундів, які Віталій витратив на шлях від новачка до чемпіона менше, ніж у Майка Тайсона

Обидва поразки Віталія були досить неоднозначними:

• перше від Кріса Берда. Повністю виграний бій і відмова кута українця між 9 і 10 раундом через травму плеча і нестерпного болю. Це пошкодження буде переслідувати Кличко-старшого всю кар'єру.

• друге - легендарний бій з Льюїсом. Віталій перемагав за очками, але бій був зупинений знову-таки через травму, а точніше, січки над оком. Все ще боляче дивитися, як катмен Кличко-старшого замість того, щоб з'єднувати краю ушкодження, зупиняти кров і намагатися зменшити площу рани, тягне її знизу-вгору так, що вона лише збільшується.

Василь Ломаченко став чемпіоном світу в третьому своєму професійному поєдинку - це другий випадок в історії боксу. Прямо зараз українець лідер Pound-for-Pound від журналу The Ring - це найавторитетніший у світі рейтинг кращих боксерів сучасності. До нього, нікому з українців не вдавалося стати першим.

Олександр Усик і зовсім абсолютний чемпіон світу! Таких спортсменів можна перерахувати на пальцях однієї руки.

З ними зрозуміло. А решта?

Решта теж досить круті.

Артем Далакян - чемпіон світу в найлегшій ваговій категорії (до 50,8 кг). До речі, легше чемпіона в історії України ще не було. Це третя знизу вагова категорія (менше тільки 48,9 і 47,6 кілограм), і вона дуже непопулярна, а даремно.

У всіх легких вагах вкрай багато латиноамериканців і тайців. Перші - всім відомі воїни, у других така конкуренція в кожному з ударних видів єдиноборств, що нікому і ніде не снилася. У Таїланді в кожному селі є свій ринг, свої кілька спортивних клубів і свої побоїща. І в цій всій м'ясорубці Артем не тільки завоював титул, але вже встиг його захистити - до речі в поєдинку проти тайця Сірічайа Тайена, перемігши технічним нокаутом у 8 раунді.

Володимир Сидоренко (53,5 кг) був чемпіоном світу цілих 3 роки, а в ході захистів пояса навіть завдав першої в кар'єрі поразки на той момент непереможному тайці Пунсовату Кратінгдаенгджіму .

Безумовно, нинішнє покоління боксерів значно потужніше того, що було раніше, і це абсолютно нормально. Значить, ми розвиваємося і йдемо вперед. Тоді як раніше головними зірками у нас були брати Клички, зараз один боєць кращий за інший. Ось ви можете з абсолютно чистим серцем відповісти хто крутіше - Ломаченко або Усик? Скоріш за все ні. А є, адже, ще Гвоздик, Дерев'янченко, Далакян, Сіренко, Шелестюк, Хегай і багато інших. Всіх відразу просто не згадати.

Прямо зараз в Україні настільки багато найпотужніших боксерів, що за їхніми успіхами не встигаєш стежити і захоплюватися. Бокс і раніше був головним спортом України, з огляду на всі перемоги і титули, а тепер він остаточно закріпив за собою це звання і навряд чи кому-то найближчим часом віддасть.

Що після Усика і Ломаченка?

По-перше, при вдалому збігу обставин і тому ж ставлення до справи від наших чемпіонів ми будемо радіти їхнім перемогам ще, як мінімум, кілька років. Василю - 30, Олександру - 31. Так, це не перспективна молодь, яка з року в рік з'являється і зникає на рингах по всьому світу, але, з огляду на, як високо вони забралися зі старту, від Саші і Васі варто чекати вогню прямо тут і зараз.

Взагалі, Лома і Усик перевернули сучасну боксерську гру. Вони показали, що організовувати об'єднавчі поєдинки - не страшно і навіть потрібно. Вони не бояться виходити з найсильнішими і показувати свою спроможність, не ховаються за промоутерами і менеджерами, боячись втратити прибуток. Ці двоє - втілення боксу, як він замислювався спочатку. Розумний, технічний вид спорту, в якому не може бути чемпіонів з найрізноманітнішими приставками, а може бути тільки один-єдиний і найсильніший.

По-друге, не варто забувати, що на них нічого не закінчується.

Сергій Дерев'янченко вже 27 жовтня на малій арені Madison Square Garden спробує здобути вакантний титул IBF в бою з Денієлем Джейкобс. Американець хороший, але Сергій набрав просто божевільний хід і вже зовсім скоро може поповнити ряди наших чемпіонів. А там і до мегафайти проти Сауля «Канело» Альвареса недалеко.

А там і до мегафайти проти Сауля «Канело» Альвареса недалеко

Олександр Гвоздик 1 грудня зійдеться на рингу з Адонісом Стівенсоном - канадським нокаутером, який нехай і є одним з найжорсткіших ударників в сучасному боксі, вже засидівся на троні WBC. Саші цілком під силу розібратися з канадцем навіть на його території і привезти ще один пояс в Україні.

Але ж є ще потужний нокаутер суперважкоатлет Владислав Сіренко, від якого чекаємо виходу на якісно новий рівень в плані суперників. Одесити Арнольд Хегай і Ерніке Гогохія. Першого прекрасно пам'ятаю ще з боїв в муей-тай і тому, як він привозив на організовані нами змагання своїх підопічних. Його бійці тоді дуже круто проявили себе, а через деякий час Арнольд пішов в профі і зараз дивує всіх своїм ураганним стилем.

Другий був не менше класним тайбоксера, а тепер співпрацює з Егіс Клімас - менеджером Ломаченко і Усика - і поки виносить одного суперника за іншим. Те, що Егіс, враховуючи силу Гогохія, планомірно підведе Енріке до титульного шансу, сумніватися не варто.

Тарасу Шелестюку - одному з членів тієї самої олімпійської збірної Анатолія Ломаченка, що не залишила шансів нікому на чемпіонаті світу, а після цього і на Олімпіаді - теж пора підвищувати рівень суперників, і він наближається до цього. Українець вже кілька разів викликав чемпіонів на бій, але для отримання згоди потрібно перемогти ще кілька більш іменитих опонентів. Дуже чекаємо від Тараса крутого боксу найближчим часом. Він точно вміє!

Євген Хитров, який пройшов школу Ломаченко-старшого, приводить в екстаз своїми нокаутами Майка Тайсона і ось-ось почне свій шлях в американському телешоу «Претендент». Ні на секунду не сумніваємося в тому, що Женя може пройти по турнірній таблиці шоу, винісши всіх суперників і значно підвищивши свою впізнаваність в Штатах.

Роман Вагилевич зовсім недавно з тайський боксу перейшов в бокс звичайний - абсолютний лідер ваговій категорії до 56 кг, 2-разовий чемпіон Європи, багаторазове чемпіон України и срібний призер чемпіонату світу з муей-тай. Незважаючи на свій маленький вага, цей хлопець справжній монстр, а його поєдинки - чиста насолода для всіх фанатів єдиноборств.

Рома заявив, що буде відразу намагатися робити упор на професійні бої, як і його товариш Арнольд Хегай. Абсолютно точно хтось із цих хлопців запалить в самий найближчий час.

Олександр Хижняк - головна зірка аматорського рингу. Йому всього 23, він уже чемпіон світу і Європи, а промоутерські компанії так і норовлять підписати молодого таланту. Олександр Красюк сказав, що Хижняк йому неймовірно сильно подобається і він прямо зараз бачить, як Олександр йде по стопах Усика, досить швидко стаючи чемпіоном світу і завойовуючи міжнародні ринги один за іншим.

З кожним днем ​​в Україні стає все більше найсильніших боксерів. Деякі переходять з інших видів єдиноборств, деякі несподівано вистрілюють на різноманітних турнірах. З повною упевненістю можна сказати, що після Усика і Ломаченка ви не просто не занудьгуєте. Вам навіть трохи набридне те, наскільки багато у нас найсильніших боксерів, що добираються до всіляких вершин.

Все про Усик, Ломаченко та інші події зі світу боксу читайте тільки в наших паблік в Facebook и Instagram!

фото: globallookpress.com / Gesang Dawa / Xinhua; Steve McCormick / imago sportfotodienst; Tom Hogan / Ho / ZUMAPRESS.com; Valeriy Bilokryl / ZUMAPRESS.com; Gettyimages.ru / Alexander Hassenstein / Staff; Nathan Stirk

Як справи з чемпіонами в любителях?
А що в професіоналах?
Як розібратися в нинішніх поясах?
Чи настільки крутий наш бокс, як кажуть?
А решта?
Що після Усика і Ломаченка?
Любителі або профі?
Як справи з чемпіонами в любителях?
Наскільки круто бути дворазовим олімпійським чемпіоном з боксу?
А що в професіоналах?