Полезные материалы

Пройшла міжвузівська відеоконференція «Фізіологія болю» - Волгоградський державний медичний університет (ВолгГМУ)

Як зменшити біль, чи може в цьому допомогти інтернет? А яким методом можна об'єктивно виміряти хворобливі відчуття? Кафедри нормальної фізіології Волгоградського і Воронезького медуніверситетів об'єднали свої зусилля за допомогою відеозв'язку, щоб донести студентам великий обсяг актуальної інформації про біль.

Шахін Нухов, студент 6 курсу лікувального факультету, розповів про те, як можна регулювати біль за допомогою запаху в доповіді «Гроші не пахнуть, а біль?». За основу розповіді молодий чоловік взяв наукову публікацію «Analgesia Is Enhanced by Providing Information regarding Good Outcomes Associated with an Odor: Placebo Effects in Aromatherapy?». Йшлося про те, як може впливати запах лаванди на сприйняття болю. В ході дослідження вчені з'ясували, що ефірне масло лаванди і тестери з її запахом як плацебо дійсно знижували хворобливі відчуття. Але який же механізм? Немає єдиної думки, як працює ароматерапія. Можливо, біль зменшує сам запах, або механізм дії заснований на зміні частоти і глибини дихання, що покращує кровообіг і знімає нервову напругу. Ще одне джерело аналгезії в цьому методі - цілеспрямоване інформування людей про корисні властивості запаху лаванди. Отже, відбувається посилення ефекту за рахунок взаємодії очікуваних і реальних змін в організмі завдяки запаху.

Ось що думає Шахін з цього приводу: «Чи перспективно це і актуально? Так. Чому? Тому що запахи і правда працюють. Це було відомо давно і використовувалося теж вже давно. Так що по суті ароматерапія - не їсти щось нове, що тільки відкрили. Зараз просто почали науково обґрунтовувати її. Спочатку довели, що це не плацебо, а потім вже дивилися, як саме впливає. Якщо беремо больову чутливість, то, звичайно, замінити анальгетики / анестетики в будь-якому випадку не вийде, але знизити їх вживання цілком можливо. Так що дослідження цілком актуальні і можуть бути корисні як для полегшення болю в медицині, але, звичайно ж, не при критичних ситуаціях, так і в повсякденному житті ».

Доповідь студента ВолгГМУ 5 курсу лікувального факультету Олександра Лата зацікавив відразу своєю назвою «Інтернет замість таблетки». Як це? За допомогою інтернет-ресурсів провели тренінги, спрямовані на зниження інтенсивності головного болю. Набрали групи учасників з хронічною головним болем напруги і мигренозной болем (в цю ж групу увійшов змішаний тип). Протягом 4 тижнів за допомогою розсилки інструкцій на електронну пошту здійснювався курс лікування: комплексна релаксація на всі групи м'язів, когнітивна стрес-терапія і аутогенне тренування. Причому для мігрені і змішаного типу головного болю і для головного болю напруги склали різні схеми лікування. Учасники дослідження вели онлайн-щоденник самоконтролю. Результатом експерименту стало зниження головного болю, але при цьому рівень прийому препаратів проти головного болю залишився тим же, що не дозволяє говорити про можливість заміщення медикаментозного лікування.

У відеоконференції також взяли участь Миронова В.А. і Меркулова О.М., студентки 2 курсу ВГМУ з доповіддю «Керуй болем», Анастасія Ткаченко, студентка ВолгГМУ педіатричного факультету з доповіддю «Сприйняття болю як предиктор захворювання», студент ВГМУ Денекін С.П. з доповіддю «Алгезіметрія. Як поміряти біль? »

Денис Докучаєв, аспірант кафедри нормальної фізіології і секретар студентського наукового товариства кафедри, висловив свою думку з приводу нового формату засідань СНТ: «Це хвилюючий і цікавий досвід, як для мене, так і для всіх членів СНТ. Обговорювані теми торкнулися ні тільки фізіологію, а й фармакологію, і деякі клінічні дисципліни. Такий синтез відбувається на всіх зустрічах і триватиме надалі. Мінусом цього засідання став регламент, через якого залишилося двояке почуття, не вистачило повноти. Незважаючи на це, з задоволенням би взяв участь у відео-конференції з ВГМУ або іншим медичним вузом ще раз ».

Анастасія Шевельова, завуч кафедри нормальної фізіології, вважає, що відеоконференція - хороший спосіб проявити себе: «Такий формат роботи дозволяє вийти за рамки аудиторії кафедри і обмінятися досвідом і знаннями з колегами з інших вузів, не купуючи квитки і не витрачаючи час на переїзди. Для студентів це відмінний досвід виступити з повідомленням, розповісти про своєму дослідженні, відкрити для себе щось нове ».
Засідання СНТ проходять щомісяця і радують своєю різноманітністю. Тут можна познайомитися не тільки з основами фізіології, а й більше дізнатися про суміжних науках, розширити свій кругозір. Також це перспективно для студентів, які захоплюються науковими дослідженнями і бажаючих спробувати свої сили в виступах перед аудиторією.

Валерія Мосні
фото автора

Матеріал опублікований студентським прес-центром.

Як зменшити біль, чи може в цьому допомогти інтернет?
А яким методом можна об'єктивно виміряти хворобливі відчуття?
За основу розповіді молодий чоловік взяв наукову публікацію «Analgesia Is Enhanced by Providing Information regarding Good Outcomes Associated with an Odor: Placebo Effects in Aromatherapy?
Але який же механізм?
Чому?
Як це?
Як поміряти біль?