Полезные материалы

Руйнівник м'язів. Міфи і правда про рабдоміоліз, який знищує мускулатуру

  1. Що таке рабдоміоліз
  2. Чому виникає рабдоміоліз
  3. У яких видах спорту легше отримати «рабдом»
  4. Чому «рабдом» пов'язали з кроссфітом
  5. Як уникнути рабдоміолізу

Хто перебуває в зоні ризику, як «оберігатися» від «рабдом» і які види спорту він атакує в першу чергу. Про це «Советскому спорту» розповів Ераст Палкін, один з провідних російських Кроссфіт-атлетів - саме Кроссфіт, з його круговими тренуваннями, колись спровокував повальний страх перед «рабдом».

Ераст Палкін, атлет, учасник Crossfit Games 2017
Ераст Палкін, атлет, учасник Crossfit Games 2017

Що таке рабдоміоліз

«Рабдоміоліз - це руйнування м'язової тканини, в результаті чого м'язовий білок потрапляє в кров і потім в нирки. «Рабдом» розвивається швидко, протягом декількох годин після навантажень. Серед симптомів: різкі м'язові болі, набряки, нудота, підвищення температури, часткова втрата здатності до руху. В особливо гострих випадках «рабдом» може привести до відмови нирок і навіть летального результату ».

Чому виникає рабдоміоліз

Чому виникає рабдоміоліз

«По-чому, рабдоміоліз пов'язаний зі спадковістю. Є група Міопатичні хвороб: вони викликають ураження м'язів, часто бувають хронічними і передаються від батьків. На тлі цих недуг спортивні навантаження можуть матиме руйнівний вплив і привести до «рабдом» - крайній формі міопатії.

Якщо ж людина була здорова і раптом став жертвою рабдоміолізу, то головна причина тут - перерахунок своїх сил і можливостей, робота в сверхинтенсивного режимі, без зупинки. Організм підказує, що потрібно зупинитися, але атлет не робить цього. Він продовжує тренування, не знижуючи темпу - в результаті його м'язова тканина починає буквально вибухати.

Додаткові фактори ризику, що призводять до «рабдом» - втрата вологи, зневоднення, недолік кисню в м'язах, заняття в жаркому кліматі. Ризикує також людина, яка приходить на тренінг, ослаблений вірусом, алкоголем, лікарськими препаратами - наприклад, знеболюючими. Організм такого атлета не здатний адекватно реагувати на навантаження ».

Найжорсткіші варіації ММА - від битви стінка на стінку, до сутичок лицарів

У яких видах спорту легше отримати «рабдом»

«Рабдоміоліз схильні атлети циклічних видів спорту - бігуни на довгі дистанції, марафонці, тріатлоністи. Офіційний сайт кроссфіта Crossfit.com наводив дані досліджень: відразу після змагань з триатлону брали аналіз крові його учасників - всього в експерименті задіяли близько 20 спортсменів. Майже у всіх в крові виявили підвищений вміст калію і міоглобіну - білка, який зв'язує кисень в м'язах. Це говорить про часткове руйнування м'язових волокон: це ще не рабдом, але вже крок до нього. У більшості випадків організм сам здатний врегулювати ці процеси, але іноді вони стають незворотними.

У традиційному силовому тренінгу немає ризику отримати «рабдом». М'язи встигають відпочити і відновитися в паузах між підходами ».

Чому «рабдом» пов'язали з кроссфітом

Чому «рабдом» пов'язали з кроссфітом

«Початок цьому поклала публікація в виданні New York Times від 22 грудня 2005 року. Стаття називалася «Займайся, навіть якщо тебе це вбиває». Вона розповіла про травматизм в Кроссфіт, який був викликаний, на думку видання, надто інтенсивними тренуваннями.

Серед інших видання описало історію 38-річного поліцейського Брайана Андерсона. На своєму першому занятті по кроссфіту, яке тривало всього 30 хвилин, він зробив більше 50 махів 22-кілограмовою гирею. Після цього Андерсон відчув сильні болі в м'язах, слабкість і був госпіталізований. Лікарі поставили йому діагноз: рабдоміоліз.

Андерсона поставили на ноги, в тому числі, через процедуру ниркового діалізу. Через шість місяців він повернувся в зал, щоб продовжити тренування. Але його випадок не пройшов непоміченим: преса стала шукати нові випадки «рабдом» і пов'язувати їх з кроссфітом.

При цьому слід зауважити: «рабдом» мав місце на зорі кроссфіта, коли багато людей цікавилися, як доведеться - не маючи методик і уявлення про правильних тренуваннях. Сьогодні це явище надзвичайно рідко. За роки занять, тренерства і виступів я не бачив жодного Кроссфіт-атлета, який би постраждав від «рабдом».

Що найчастіше вбиває культуристів - розповідає лікар

Як уникнути рабдоміолізу

Як уникнути рабдоміолізу

«Уникнути« рабдом »допоможе розігрів перед тренуванням - він підготує м'язи до навантажень, підвищить їх« імунітет ». Під час тренінгу не забувайте пити, уникайте зневоднення - особливо, в кругових тренуваннях, які поєднують силову і аеробне роботу.

Підвищувати навантаження потрібно поступово. На перших тренуваннях, якщо мова йде про Кроссфіт, спочатку вчіть правильну техніку вправ без ваги. Освоївши її, масштабуйте ваги так, щоб зуміти закінчити воркаут. Відмовтеся від спроб відразу брати силові рекорди або змагатися з більш досвідченими спортсменами.

Якщо відчуваєте, що сил зовсім не залишилося і треба відпочити - візьміть паузу, подихайте, поверніть пульс до більш низьких позначок. Припиніть тренування, якщо відчуваєте нудоту і запаморочення ».

Увага! Перед початком тренувань проконсультуйтеся з лікарем!