Полезные материалы

БОЛГАРСЬКИЙ ФЕНОМЕН ЧЕМПІОН СВІТУ Веселін Топалов

У вересні-жовтні 2005 року в невеликому аргентинському містечку Сан-Луїс відбувся чемпіонат світу, в якому вісім претендентів боролися в два кола за шахову корону.Впевнено переміг болгарський гросмейстер Веселін Топалов - 10 очок (з 14).Він завоював звання чемпіона світу і 300 тисяч доларів з призового мільйона.2-е-3-е місця розділили Віші Ананд (Індія) і Петро Свідлер (Росія) - по 8,5 очка і 170 тисяч доларів (за кількістю перемог другим оголошений Ананд).Частина, що залишилася п'ятірка не вийшла за межі 50 відсотків: Олександр Морозевич (Росія) - 7 очок, Петер Леко (Угорщина) - 6,5, Майкл Адамс (Англія) і Рустам Касимжанов (Узбекистан) - по 5,5, Юдіт Полгар - 4, 5 очка.Розповідь про шаховому вундеркінда, 13-м чемпіона світу Гаррі Каспарова (див. "Наука і життя" №№ 9 , 10 , 11 , 2005) ми продовжимо в наступних номерах.

За всю 120-річну історію розіграшу першості світу з шахів чемпіон визначався в турнірі за коловою системою за все один раз. У 1946 році після смерті Олександра Альохіна шаховий світ вперше залишився без короля, і через два роки ФІДЕ провела матч-турнір в п'ять кіл, в якому змагалися радянські корифеї Михайло Ботвинник, Василь Смислов і Пауль Керес, а також американець Семюел Решевскій і голландець Макс Ейве . З відривом у три очки Ботвинник переконливо виграв і став шостим за рахунком і першим радянським чемпіоном світу.

Чемпіон світу з шахів Веселін Топалов.

Учасники чемпіонату світу в Сан-Луїсі (зліва направо): Віші Ананд, Петро Свідлер, Майкл Адамс, Веселін Топалов, Олександр Морозевич, Петер Леко, Рустам Касимжанов, Юдіт Полгар.

<

>

Нагадаємо, як сформувався октет претендентів, які зібралися в Сан-Луїсі. Право грати, перш за все, мали обидва учасники матчу на першість світу "за класикою" - Крамник і Леко. Але оскільки Крамник грати відмовився, в турнір включили тільки угорця. А суперники в фінальному матчі на першість світу ФІДЕ Казимжанов і Адамс брали участь обидва. Далі йшла четвірка гросмейстерів на чолі з Каспаровим - найсильніші за рейтингом на 1 січня 2005 року. Однак Гаррі оголосив про завершення шахової кар'єри, і залишилися тільки Ананд, Топалов і Морозевич. Два звільнилися місця зайняли наступні за рейтингом Свідлер і Полгар.

Два звільнилися місця зайняли наступні за рейтингом Свідлер і Полгар

Контроль часу в Сан-Луїсі був повноцінний: 2 години 40 ходів, потім 1 година на 20 ходів і, нарешті, 15 хвилин на всі ходи, що з додаванням 30 секунд після кожного. Тай-брейк, передбачений при розподілі першого місця, не знадобився.

Класичний чемпіон світу Володимир Крамник проігнорував запрошення в Сан-Луїс, розраховуючи згодом зустрітися з новим чемпіоном, якщо, звичайно, знайдеться спонсор. Але "кредит довіри" Крамнику повністю вичерпаний, і шахова громадськість без коливань визнала нового чемпіона світу - болгарина Веселина Топалова.

Нагадаємо, що шахова корона лише одного разу розігрувалася в Аргентині. Це було велике бій: восени 1927 року в Буенос-Айресі 35-річний геній шахів Олександр Альохін переміг Хосе Рауля Капабланку і став першим російським чемпіоном світу.

Болгарський гросмейстер назавжди залишиться в історії шахів хоча б тому, що саме з ним грав (і програв!) Свою останню серйозну партію Каспаров (якщо, звичайно, Гаррі надумає повернутися в шахи). Але є у Топалова і багато інших заслуг: він був чемпіоном світу серед кадетів (до 14 років), а в 17, ставши гросмейстером, "розважався" в Іспанії, де виграв десять опен-турнірів. У 1994 році на шаховій олімпіаді в Москві Топалов очолював болгарську збірну і був єдиним, хто завдав поразки Каспарову. Ця сенсаційна перемога вирішила результат матчу з Росією на користь Болгарії, після чого в країні почався справжній шаховий бум. А через два роки Веселін виграв кілька супертурнірів поспіль, причому в одному з них розділив перший приз з тодішнім чемпіоном світу Каспаровим, а в іншому - з майбутнім чемпіоном світу Крамником. Про Топалова відразу заговорили як про ймовірне претендента на шахову корону. У 1999 році відбувся матч Каспаров - Топалов, правда, в незвичайні, "просунуті" шахи: у них під час гри гросмейстерам дозволяється користуватися комп'ютером. Результат зустрічі був почесним для Веселина - 3: 3!

Топалов не раз брав участь у боротьбі за світову першість і підійшов ближче всього до вершини на чемпіонаті світу ФІДЕ в Лівії в 2004 році. Він вигравав матч за матчем, в класичних партіях набрав 9,5 очка з 10, і єдиний, хто його зупинив, був Касимжанов, який здолав болгарина в тай-брейку. І ось тепер Веселін сповна помстився Рустаму.

У Сан-Луїсі Веселін проявив свої найкращі якості: відмінну підготовку, дебютну і спортивну, величезну жагу боротьби і волю до перемоги, колосальну енергію, буквально передававшу юся фігурам, якими він керував.

У першому колі Топалов набрав 6,5 очка з 7 - феноменальний результат в дусі кращих виступів Фішера і Каспарова. Але якщо американський геній шахів тридцять з гаком років тому громив одного гросмейстера за іншим, то Топалов вирішив розправитися з усіма відразу. Це був справжній театр одного актора - інші учасники дійства виконували другорядні ролі. У другому колі Веселін теж діяв активно - в декількох партіях був близький до перемоги, але мостів не спалювати. Запас очок у нього був настільки великий, що для загальної перемоги вистачило одних нічиїх. Переслідувачі - Ананд і Свідлер - навіть не намагалися його наздогнати.

Цікаво, що під час турніру в Сан-Луїсі відбувся ще один чемпіонат світу - серед сеньйорів (шахістів старше 60 років), і в ньому теж переміг болгарський гросмейстер - Любен Спасів. І цього мало, адже чемпіонка світу Антуанетта Стефанова теж з Софії. Так, Болгарія несподівано стала кузнею шахових чемпіонів, просто якийсь болгарський феномен. Успіх Топалова по праву ділять його головні помічники - тренер і менеджер Сільвіо Данаілов і юний секундант 18-річний чемпіон Болгарії Іван Чепарінов.

Нам залишилося познайомити читача з чотирма найцікавішими перемогами нового чемпіона світу. У 1-му турі партія між Леко, віце-чемпіоном світу - класиком, і Топаловим серйозно вплинула на подальший хід чемпіонату. Петер був одним з головних претендентів, і несподіване фіаско (майже вірне очко перетворилося в "бублик") підкосило його. А Топалов, навпаки, зрозумів, що фортуна в Сан-Луїсі благоволить йому, і повірив у свої сили.

Леко - Топалов
Сицилійський захист

1. e4 c5 2. Кf3 d6 3. d4 cd 4. До: d4 Кf6 5. Кc3 a6 6. f3 e6 7 .Сe3 b5 8. Фd2 b4. У разі 8 ... Кbd7 9. g4 Кb6 10. а4! гра складається на користь білих. 9. Ка4! Леко добре підготувався до матчу. За кілька місяців до чемпіонату світу цей варіант зустрівся в партії Крамник - Топалов (Софія, 2005). Білі відступили конем на е2 - 9. Кce2 і врешті-решт програли. 9 ... Кbd7 10. 0-0-0. На відміну від партії, наведеної в самому початку, на цей раз білі не послаблять свій королівський фланг ходом g2-g4 (пішак f3 захищена, а після f3-f4 НЕ повисне її сусідка), і ситуація складається в їх користь. 10 ... d5. Вельми ризиковане рішення: чорні без будь-якої підготовки розкривають центр. 11. ed! К: d5 12. Сc4 К7f6 13. Сg5 Фc7. На 13..Сb7 14. Лhe1 Сe7 вирішувало 15. Кf5! 0-0 16. З: d5 З: d5 17. До: e7 + Ф: e7 18. Кb6 Лad8 19. До: d5 Л: d5 20. Ф: d5. 14. З: d5 До: d5 15. Лhe1. Майже всі фігури Леко націлені на чорного короля, і все ж йому вдається викрутитися ...

15 ... Сb7 16. Фe2! Фd6 17. Kрb1? Замість того, щоб вирішити битву прямою наводкою на ворожого короля, угорський гросмейстер зайнявся профілактикою. Тим часом після 17. f4! У чорних немає задовільною захисту від прориву f4-f5, а пішак "f" отруєна - 17 ... До: f4 18. Фg4 Кd5 19. До: e6! з розгромом. 17 ... h6 18. СH4 Кf4 19. Фf2 Фc7.

(Ілюстрація 1)

20. Кf5? Видно, холоднокровність Топалова збентежило Леко, і він упустив можливість завдати вирішального удару 20. Кb6! і лише після 20 ... Лb8 - 21. Kf5! Доводиться грати 21 ... Сс6, прикриваючи пункт d7, і після 22. Фd4! чорним не буде стояти. Тепер же їм вдається вийти сухими з води.

20 ... g5 21. Cg3 Лс8 22. Фd4? Ще одна неточність. Стрибок коня на b6 цього разу недоречний через випаду слона на с5, але при 22. Лd2, сдаівая тури, напружена боротьба тривала. 22 ... Лg8 23. c3? Вирішальна помилка, яка пояснюється цейтнотом. Звичайно, слід було повернутися ферзем на f2. 23 ... Лd8! Після вимушеного розміну ферзів чорні отримують вигідний ендшпіль. 24. Ф: d8 + Ф: d8 25. Л: d8 + Kр: d8 26. Кe3 Сc6 27. Кb6 bc 28. bc Сg7. Як різко змінилася картина бою: білі, можна сказати, залишилися біля розбитого корита. Метаморфоза погано подіяла на Леко, і він не проявляє звичного завзятості. 29. З: f4 gf 30. Кd1 Сb5 31. a4 СD3 + 32. Kрc1 Kрc7 33. a5 Сh8 34. Kрd2 Сb5 35. Лg1 Сc6 36. Kрe2 Сe5 37. c4 СD4 38. Кf2 Сc3 39. Кe4 З: a5 40. c5 f5. Білі здалися.

Ананд в перший день легко обіграв Полгар (дві інші партії закінчилися внічию), і в 2-му турі найбільший інтерес представляла зустріч лідерів між собою. Топалов, граючи білими, застосував цінну новинку і отримав дебютний перевага, а в кінці кінців і виграний ендшпіль. Але Ананд захищався щосили. По черзі Топалов упускав вірний шлях до мети, а його суперник - нічийні шанси. Ця грандіозна сутичка тривала майже 100 ходів, і все-таки Ананду вдалося врятуватися. Але хто міг подумати тоді, що це буде єдина нічия Топалова в першому колі ?!

Лідери зберегли свої позиції, ніщо не змінилося і після 3-го туру - все партії були результативні. Топалов грав з Морозевичем, який вже в дебюті зробив мирну пропозицію, але не знайшов підтримки. Ось що розповів пізніше Веселін з приводу цієї партії: "Олександр просто вразив мене, коли на 12-му ході - білими! - запропонував нічию. Але це не кращий спосіб боротьби за світову корону. Чесно кажучи, я навіть розгубився. Навпроти мене в VIP -зоні сидів губернатор Сан-Луїса, який забезпечив мільйонний призовий фонд, та й на організацію чемпіонату виділив не менше. Хіба міг я на його очах цинічно погодитися на нічию і без боротьби покинути сцену? Що б він про мене подумав? А глядачі, які заплатили за те, щоб подивитися гру гросмейстерів? " Ці слова можна вважати своєрідним кредо нового чемпіона світу!

Морозевич - Топалов
Сицилійський захист

1. e4 c5 2. Кf3 d6 3. Сb5 + Сd7 4. З: d7 + Ф: d7 5. 0-0 Кf6 6. e5 de 7. До: e5 Фc8 8. Фf3 e6 9. d3 Сe7 10. Кc3 0-0 11. Сf4 Кfd7! Таким способом чорні виганяють з центру білого коня, а свого другого коня розвивають на с6. 12. Кc4 Кc6 13. Лae1. Маловдалими новинка. Зустрічалося 13. Лfe1 Кd4 14. Фd1 b5 15. Кe5 Сf6, втім, і тут у чорних перспективна позиція. 13 ... Кd4 14. Фd1 Фc6 15. a4 b6 16. Лe3 f6 17. Лh3 Лf7! Переклад коня на f8 ліквідує всі спроби білих атакувати, і тура h3 виявляється не при справах. 18. Сe3 Лd8 19. Лe1 Кf8 20. b3 a6 21. Кe2 b5 22. ab ab 23. Кd2 Qc7.

(Ілюстрація 2)

24. c4 !? Кc6! Перед розміном на d4 білі вирішили позбутися від відсталої пішаки с2, але тут чорний кінь несподівано відступив ... 25. cb Кb4 26. Фb1. Першопричина майбутніх неприємностей. Пішакове ланцюг розбита, але білі могли викликати спрощення за допомогою 26. d4. 26 ... К: d3 27. Лd1 Кb4! 28. Кc4 Кd5 29. Сd2 Фb8 30. Сa5 Лd7 31. b6 СD8. Топалов обігрує одного пішака, потім забирає другу, а отримати прийнятну контргру чорним не вдається. 32. Лhd3 До: b6 33. З: b6 Л: d3 34. Ф: d3 З: b6 35. Фe3 Сc7 36. g3 Фb5 37. h4 Фc6 38. f4 Лd7 39. Лe1 СD8 40. Кc3 Сe7 41. Кe4 Лd4 42. Кf2 Фd5 43. Кb6 Фb7 44. Кc4 f5! 45. Крf1 Сf6 46. Крe2 Лd7 47. Фf3 Фb4 48. Лd1 СD4 49. g4 !? Відчай, Топалов чітко реалізує перевагу. 49 ... h6 50. h5 Фb8 51. Лd2 Лf7! 52. g5 hg 53. fg Фh2 54. Kрd3 Фh4 55. g6 Лa7 56. Кd1 Фg5 57. Кc3 Фg1 58. Лd1 Фh2 59. Кb5 Лd7 60. До: d4 Фa2! 61. Кd2 Фb2! 62. Kрe2 Ф: d4 63. Фe3 Фd6 64. Фf3 Фh2 + 65. Kрe1 Лd4 66. Фb7 Лd7 67. Фf3 Лd5 68. Кf1 Лe5 + 69. Кe3 f4 70. Лd3 Фg1 + 71. Kрd2 fe + 72. Л: e3 Ф: e3 + 73. Ф: e3 Л: e3 74. Kр: e3 Кd7. Білі здалися. А могли зробити це і раніше.

Шляхи Топалова і Ананда розійшлися в 4-му турі. Невдало розігравши дебют, індійський гросмейстер зазнав першої поразки, яке виявилося для нього вельми чутливим. Віші прийшов в себе тільки у другому колі, коли відрив від лідера був уже значним. А Топалов в цей день в складній грі взяв верх над Адамсом і пішов вперед.

Отже, Веселін став одноосібним лідером і, як виявилося, залишався ним до кінця турніру. Але партія 5-го туру з Свідлером була дуже важливою. Петро відставав всього на пів-очка, і успішний результат міг багато чого змінити. У цій запаморочливій сутичці Топалов здобув четверту перемогу, а партію назвав найкращою серед усіх зіграних в чемпіонаті.

Свідлер - Топалов
Сицилійський захист

1. e4 c5 2. Кf3 d6 3. d4 cd 4 К: d4 Кf6 5. Кc3 a6 6. Сe3 Кg4 7. Сg5 h6 8. СH4 g5 9. Сg3 Сg7 10. h3 Кe5 11. Кf5 З: f5 12. ef Кbc6 13. Кd5 e6 14. Кe3. Цікаво, що напередодні цей же варіант зустрівся в партії Касимжанов - Ананд, тут після 14. fe fe 15. Ke3 0-0 16. Ce2 Фе7 17. 0-0 Лad8 узбецький гросмейстер застосував цінну новинку 18. Сh5! Віші не виявив властивої йому чіпкості в захисті і, як ми знаємо, програв. Однак зовсім не через дебюту, і тому Топалов не побоявся повторювати ходи. Свідлер першим йде в бік, втім, це не принципове відхилення.

14 ... Фa5 +. Формально це новинка (раніше грали 14 ... 0-0 і 14 ... Фе7), але без пішаків f5 і f7 випад ферзем зустрівся в партії Чепарінов - Ібарра (Іспанія, 2004): 14. fe fe 15. Кe3 Фa5 + 16. c3 Кf3 + 17 . Ф: f3 З: c3 + 18. Kрd1 З: b2 19. Лc1! З: c1 20. Кc4! Ф: a2 21. Фf6 Фb1 22. Ф: e6 + Kрf8 23. Ф: d6 + Kрg7 24. СD3 Сf4 + 25. З: b1 З: d6 26. До: d6, і чорні незабаром здалися. Однак грав білими юний секундант Топалова, аналізуючи партію, виявив суттєве посилення за чорних і поділився ним зі своїм підопічним ... 15. c3. Принципове продовження. Розмін ферзів на d2 вів до рівного закінчення.

(Ілюстрація 3)

15 ... Кf3 + !? Шах пішов миттєво - Веселін не приховував, що це домашня заготовка. 16. Ф: f3. Не годиться 16. gf З: c3 + 17. bc Ф: c3 + 18. Kрe2 Кd4 +, і білі втрачають ферзя. 16 ... З: с3 + 17. Kрd1 Фa4 +! Ось і реальна новинка. Цінність її полягає насамперед у тому, що на дошці виникла абсолютно незнайома для Свідлера позиція. 18. Кc2. Після 18. Kрc1 З: b2 + 19. Kр: b2 Фb4 + 20. Kрc1 Кd4 21. Фd1 у чорних щонайменше вічний шах ферзем по полях с3 і b4. 18 ... З: b2 19. fe fe 20. Фb3 Ф: b3 21. ab З: a1 22. До: a1. Отже, у білих два слона за човен і відправили дві пішаки - зразкову матеріальне рівність. Але в цій складній позиції Топалову вдається перехитрити суперника.

22 ... Kрe7 23. СD3 Лac8 24. Лe1. Упускаючи відповідний момент повернути в бій застряглого в кутку коня - 24. Кc2! Ка5 25. Кd4 і т.д. 24 ... Кd4 25. f3 Лc3 26. Kрd2 Лhc8 27. Лb1? Л3c5 28. b4 Лd5 29. Сf2 Kрd7 30. Сe3 Кf5 31. Сf2 Кh4 ?! Топалов вишукує найменші шанси для продовження боротьби, навіть ціною ризику, і його наполегливість винагороджується. Для нічиєї досить 31 ... Кd4 c повторенням ходів. 32. З: h4 gh 33. Кc2 h5 34. Лe1? Після 34. b5 проблеми могли виникнути тільки у чорних. Однак Петро не витримує щільної гри і починає помилятися. 34 .... Лg8 35. Kpc3? Друга неточність, в разі 35. Кe3 Лd4 36. Kрc3 напруга на дошці зберігалося. 35 ... a5! Звільняючи поле с5, щоб тура пішла з d5 з шахом.

36. Сc4? Третя поспіль і вже вирішальна помилка. Варто було грати 36. ba Л: g2 37. Кd4 Лc5 + 38. Kрb4 !, і все могло закінчитися миром. 36 ... Лc8! Слон попався. 37. Кe3 Лb5! 38. Kрd3 Л: b4 39. З: e6 + Kрe6 40. Кc2 + Kрd5 41. До: b4 + ab 42. Лe7 b5 43. Лh7 Лc3 + 44. Kрd2 Лc4. Білі здалися.

Три роки тому Полгар змогла зруйнувати "берлінську стіну" проти самого Каспарова. Але в Сан-Луїсі її спортивна форма залишала бажати кращого. У 6-му турі в приблизно рівній позиції Юдіт зробила самогубний хід і швидко програла.

У 7-му турі Топалов здобув шосту перемогу в чемпіонаті і п'яту поспіль! Зустріч з Касимжановим була принциповою: фактично Веселін взяв реванш за поразку в півфінальному матчі чемпіонату світу ФІДЕ в Лівії в 2004 році. Тоді внічию закінчилися всі чотири серйозні партії, а в швидких сильнішим виявився Рустам. Він же став чемпіоном світу. І тепер відплата ...

Топалов - Касимжанов
Іспанська партія

1. e4 e5 2. Кf3 Кc6 3. Сb5 a6 4. Сa4 Кf6 5. 0-0 Сe7 6. Лe1 b5 7. Сb3 0-0 8. h3 Сb7 9. d3. Такий порядок ходів - h3 і d3 - обирають з метою уникнути атаки Маршалла. 9 ... d6 10. a3 Кa5 11. Сa2 c5 12. Кbd2 Кc6 13. Кf1 Cc8! Переклад слона на e6 - популярне заперечення на план білих. 14. c3 Сe6 15. З: e6 fe 16. b4. Якщо не поспішати на ферзевому фланзі, то чорні легко позбудуться проблем. Так, в партії Каспаров - Топалов (Лінарес, 2005) після 16. Кg3 Кd7 17. Сe3 d5 18. ed ed 19. а4 Лb8 20. ab ab 21. b3 Лa8 пішло згоду на нічию.

16 ... Фd7. 17. Фb3 Лfb8 !? План Рустама ясний: він має намір першим проявити активність на ферзевому фланзі. 18. К1h2 a5 19. Сd2.h6 20. Кg4.

(Ілюстрація 4)

20 ... К: g4. 21. hg ab 22. ab cb 23. cb Сf6 24. Лec1 Кf7 25. g3! Фb7 26. Kрg2 Л: a1 27. Л: a1 Лa8 28. Лh1! Здається, що все йде до нічиєї, але Топалов підливає масло у вогонь. 28 ... Кd4 29. До: d4 ed 30. Сf4 d5? Тепер після відповідного ходу у чорних з'явиться слабка пішак на d4. Наполегливіше було 30 ... Фс6. 31. e5! Сe7 32. Фd1! Сg5 33. З: g5 hg 34. Лh5 Фe7 35. Фh1! Вражаюче - вертикаль "h" плацдарм для погроз білих. 35 ... Лf8 36. Лh7 Kрe8 37. Фa1. Kрf7 38. Фc1 Kрe8 39. Фa1 Kрf7 40. Ф: d4. Віддавши пішака, чорні отримали певну контр-гру. 40 ... Kg8 41. Лh1 Фf7 42. Фе3 d4! 43. Фe2 Фb7 + 44. Фe4. Звичайно, не варто послаблювати другу горизонталь, зараз партія переходить в складний Турову ендшпіль. Але і в ньому Топалов виявляється на висоті. 44 ... Ф: e4 + 45. de Лc8 46. Лb1 Лc3 47. Лb2! Kрf7 48. Kрf1 Лc1 + 49. Kрe2 Лc3 50. Лa2! Лb3 51. Лa7 + Kрf8 52. Лb7 Л: b4 53. Kрd3 Лb2 54. f4 Лb3 +. Здається, продовження 54 ... gf 55. gf Лg2 ще давало чорним шанси на порятунок. Докладний аналіз цього закінчення напевно увійде в підручники Турову ендшпіля. 55. Kр: d4 Л: g3 56. f5! Л: g4 57. f6! Лg1 58. Л: g7. Пішаків порівну, але тура білих активніше, і в кінці кінців це вирішить долю партії. 58 ... b4. 59. Kрc5! b3 60. Лb7 Лa1 61. Л: b3 Лa5 + 62. Kрd4 Лa4 + 63. Kрe3 Лa5 64. Лb8 + Kрf7 65. Лb7 + Kрf8 66. Kрd4 Лa4 + 67. Kрc5 Лa5 + 68. Kрd4 Лa4 + 69. Kрe3 Лa3 + 70. Kрf2! Лa5 71. Kрg3 Л: e5 72. Kрg4! Л: e4 + 73. Kрh5! Чорні здалися.

Інші учасники чемпіонату в окремих партіях теж застосовували цікаві новинки, демонстрували глибокі задуми, але знайомство з їх творчістю ми все-таки відкладемо до тих пір, поки вони не отримають якусь визначну перемогу ...

17. Kрb1?
20. Кf5?
22. Фd4?
23. c3?
Але хто міг подумати тоді, що це буде єдина нічия Топалова в першому колі ?
Хіба міг я на його очах цинічно погодитися на нічию і без боротьби покинути сцену?
Що б він про мене подумав?
А глядачі, які заплатили за те, щоб подивитися гру гросмейстерів?
27. Лb1?
31. Сf2 Кh4 ?