Полезные материалы

Більше не спорт. Олімпійцям пропонують відмовитися від Росії в письмовому вигляді

Олег ШАМОНАЕВ

Якщо хтось думав, про виконання статусу "олімпійського спортсмена з Росії" в Пхенчхані - це формальність, то він глибоко помилявся. МОК, немов садист-вихователь у дитячому будинку, бездумно і невідворотно приводить до виконання всі деталі покарання для підопічного, примовляючи: "Це для твого ж блага". Очевидно, що в Лозанні багато хто переконаний: дискваліфікуємо російських зірок пачками і принижуючи національну гідність росіян, вони роблять велику справу для очищення російського спорту від допінгу. Подібного ніколи не зрозуміти жителями нашої країни, де століттями не було жорсткого пов'язування між злочином і покаранням, і де закликати до переможених завжди вважалася чеснотою. Це різниця менталітетів, але МОК на це плювати.

Самий показовий момент - правила, призначені тільки для росіян, опубліковані тільки англійською мовою. Хоча переклад 4-сторінкового документа обійшовся б МОК максимум в 100 євро і зайняв б не більше пари годин. І тут проблема не в розумінні нами суті висунутих Лозанною вимог, а в елементарну повагу. Чиновники МОК як би натякають на те, що і російська мова в Пхенчхані теж не дуже бажаний, хоча заборонити і його чиновники на свій жаль не можуть. Як би там не було, офіційна російська версія "Семи правил" рано чи пізно з'явиться, і її запропонують підписати всім 340 членам російської делегації - спортсменам, тренерам, медичного і допоміжного персоналу. Відмова від підпису буде прирівнюватися до відмови в акредитації, а порушення підписаних вимог - до негайного вигнання з Ігор.

Цим шляхом вже проходили Міжнародна федерація легкої атлетики та Міжнародний паралімпійських комітет, допускаючи на свої змагання російських атлетів в нейтральному статусі. В цілому МОК діє в тому ж стилі - його правила для "нейтралів" настільки ж безглузді і нещадні. По суті Росія, всіма визнана держава і член Радбезу ООН, ставиться в положення фірми, що займається "сміттєвим маркетингом", тобто рекламує себе за рахунок Олімпіади, яка є у своїй спонсором МОК. Ні 67 років співпраці нашої країни з Лозанною, ні півтори тисячі завойованих за цього час вітчизняними спортсменами олімпійських медалей, не зіграли ніякої ролі. І це обов'язково треба мати на увазі в майбутньому. Деякі з пунктів, на жаль, не мають ніякого практичного сенсу і носять відверто знущальний характер. І виконати їх можна тільки абстрагуючись від ситуації.

На що ж пропонують піти росіянам на Олімпіаді-2018 витівники з МОК?

1. Всі акредитовані спортсмени і члени делегації олімпійських атлетів з Росії по час Ігор-2018 зобов'язані поважати принципи і дух рішення виконкому МОК.

Маються на увазі прийняті 5 грудня 2017 року рішення про тимчасове призупинення членства Олімпійського комітету Росії, позбавлення олімпійської акредитації групи російських функціонерів і дозвіл нашим спортсменам виступати на Іграх-2018 під олімпійським прапором. Будь-яка критика цього вердикту може бути сприйнята як порушення правил.

Олег ШАМОНАЕВ   Якщо хтось думав, про виконання статусу олімпійського спортсмена з Росії в Пхенчхані - це формальність, то він глибоко помилявся

Глава МОК Томас БАХ. фото AFP

2. Спортсмени, тренери і персонал повинні публічно і через соціальні мережі представлятися тільки як "OAR", "Олімпійський атлет з Росії" або "ВСР" (на кирилиці).

У первісному офіційному перекладі англійська фраза Olympic athletes from Russia скорочувалася по-російськи як СОР. На щастя, цієї двозначною абревіатури вдалося уникнути, хоча ставлення до нас як сміттю, очевидно, залишилося. Даний пункт - найскандальніший з усіх. Росіянам майже на місяць відмовляють у праві говорити і писати, що вони - росіяни. Якщо у випадку з "сміттєвим маркетингом" цей пункт сприймається логічним, то у випадку з приналежністю до цілого народу - це чистої води ксенофобія. Дані вимоги, що стосуються того, що відбувається за межами стадіонів і трас, - пряме порушення Декларації прав людини, і має стати приводом для розгляду в ООН.

3. Акредитовані спортсмени і члени делегації олімпійських атлетів з Росії повинні пам'ятати, що олімпійські атлети з Росії змагаються під олімпійським прапором, а під час церемоній нагородження звучить олімпійський гімн.

Ми це вже проходили в серпні 2017 року на чемпіонаті світу з легкої атлетики в Лондоні. Нічого, окрім подиву, подібні церемонії не викликають. Але в цьому випадку МОК ставить в незручне становище і самого себе. І чим більше буде таких ситуацій в Пхенчхані, тим краще.

4. Спортсмени, тренери і персонал ВСР під час Олімпіади (змагань, тренувань, поза змаганнями та під час урочистих церемоній) повинні носити форму і аксесуари (в тому числі значки), відповідні рекомендаціям МОК.

Рекомендації МОК такі, що росіяни в Пхенчхані не зможуть використовувати не тільки російську державну символіку, а й прапори і герби регіонів, а також образи, чітко асоціюються з Росією (радянські символи, георгіївські стрічки і так далі). Наш триколор заборонений в кольорах форми, на манікюрі, гумках для волосся, на татуюваннях, навушниках і на всьому, на що може впасти очей в публічному просторі. Уболівальникам на трибунах все це, на щастя, не заборонено (якщо тільки держсимволи не стають частиною публічної акції). Але організаторам трансляцій рекомендовано не показувати уболівальників з російською символікою.

Але організаторам трансляцій рекомендовано не показувати уболівальників з російською символікою

Вболівальник збірної Росії. фото REUTERS

5. Атлети і члени делегації ВСР повинні утримуватися від будь-якої форми громадської активності, пов'язаної з прапором, гімном і державними символами, а також емблемою ОКР на всій території олімпійських об'єктів, а також в ЗМІ (в тому числі в соціальних мережах - через ретвіти, репости та ін.). Прапор дозволяється повісити в спальні в Олімпійському селищі, однак він не повинен бути видно зовні.

Це надзвичайно божевільний пункт, оскільки термін "публічна активність" можна трактувати надзвичайно широко. Щоб його не порушити спортсменам і тренерам треба триматися якнайдалі від будь-яких державних символів Росії. І, якщо МОК захоче когось покарати, то все одно зможе пред'явити звинувачення по цьому пункту в будь-який момент. Особливо дивним виглядає послаблення з прапором в спальні, вже стало приводом для численних жартів і мемов.

6. Спортсмени не повинні просити або приймати національний прапор, предмети з емблемою і іншими символами на будь-якому олімпійському об'єкті (наприклад, брати національний прапор у вболівальників, співати національний гімн на олімпійських об'єктах і так далі).

МОК хоче виключити ситуації, при яких наші спортсмени зможуть фінішувати з російськими прапорами або піднімати з льоду або снігу предмети з нашої національної символікою. Висновок з цього і попереднього пунктів - якщо спортсмен бачить в Пхенчхані триколор, двоголових орлів або щось в цьому роді, він повинен бігти від цього місця якнайдалі і якнайшвидше, навіть якщо це обернеться погіршенням його спортивного результату.

7. Атлети і члени делегації повинні утримуватися від альтернативних церемоній нагородження, організованих Олімпійським комітетом Росії або третьою стороною для олімпійських атлетів з Росії або співробітників делегації на будь-якому об'єкті.

Даний пункт вже призвів до відмови від проекту Російського дому і за великим рахунком означає, що наші атлети не повинні до кінця ігор приймати поздоровлення від будь-яких російських політиків, функціонерів і навіть від своїх російських друзів. За виконанням усіх семи пунктів планує строго стежити робоча група на чолі з заступником гендиректора МОК Пером Міро і спортивним директором Кітом Макконнелл. Всі зафіксовані порушення будуть відправлятися в комісію під керівництвом Ніколь Хоевертц, у владі якої позбавлення росіян акредитації та відмова від обіцянки МОК допустити нашу збірну від участі в церемонії закриття під національним прапором. І тут все буде залежати в першу чергу від педантичності "перевіряючих". Тому, що в сучасному світі змусити людину на три тижні перестати бути представником будь-якого народу неможливо в принципі.

МОК назвав 17 критеріїв. Росія - 169 олімпійців //
Дутий вирок МОК. Названі критерії недопуску російських зірок //
"Не виключаємо можливості відмов". Хто їде на Олімпіаду //
Важко бути російським. МОК змушує наших олімпійців чистити соцмережі

На що ж пропонують піти росіянам на Олімпіаді-2018 витівники з МОК?