Полезные материалы

Балерина-бомба. Радіти з Загитова або плакати з Медведєвої?

ОЛІМПІАДА-2018. Фігурне катання ОЛІМПІАДА-2018

Фігурне катання. Жінки. Фото "СЕ"

Фігурне катання. Пхенчхан (Корея). XXIII Олімпійські зимові ігри. Жінки. довільна програма
1. Євгенія МЕДВЕДЄВА (Росія) - 156,65
2. Аліна Загитова (Росія) - 156,65
3. Кетлін Осмонд (Канада) - 152,15
4. Сатоко Міяхара (Японія) - 146,44
5. Кароліна Костнер (Італія) - 139,29
6. Каорі Сакамото (Японія) - 136,53
7. Марія СОТСКОВА (Росія) - 134,24
8. Чой Так Бін (Корея) - 131,49
підсумок
1. Аліна Загитова (Росія) - 239,57
2. Євгенія МЕДВЕДЄВА (Росія) - 238,26
3. Кетлін Осмонд (Канада) - 231,02
4. Сатоко Міяхара (Японія) - 222,38
5. Кароліна Костнер (Італія) - 212,44
6. Каорі Сакамото (Японія) - 209,71
7. Чой Так Бін (Корея) - 199,26
8. Марія СОТСКОВА (Росія) - 198,10

Марія СОТСКОВА   (Росія) - 198,10

Після чемпіонату Європи, на якому Євгенія Медведєва вперше програла Аліні Загитова, було багато розмов про те, що шкодувати Женю замість того, щоб радіти за Аліну - в корені неправильна позиція. У її шанувальників була своя правда: фігуристка третій рік тримається на високому рівні, змогла подолати травму по ходу самого головного поки в житті сезону і навчилася не просто технічно бездоганно виконувати програми, а й проникати в серця людей. "Я не фахівець у фігурному катанні, але нічого кращого, ніж виступ Медведєвої за 27 років в спорті я не бачив!" - написав мені колега після коротких програм жінок в особистому турнірі.

Євгенія МЕДВЕДЄВА. фото AFP

СЛАБКА МІСЦЕ Медведєва

По суті історія початку повторюватися: точно так же сама Женя влетіла в дорослі змагання в своєму дебютному сезоні-2015/16. Стрибки у другій половині програми з піднятими руками і запас міцності, що дозволяє зробити не тільки помарку, але і падіння з стрибка і все одно залишитися першої. "Їй всього 15 років, тоненька і худенька, звичайно, їй все легко", - ображалися на перемоги Медведєвої шанувальники тих же Липницький і Радіонової. Ставлення стало змінюватися, коли стало зрозуміло, що дівчина прийшла не просто створити сенсацію на один сезон, а тримати серйозний рівень протягом довгого часу.

Однак навіть запас міцності не вводив в оману самих допитливих шанувальників. Адже вони бачили, що суперниці роблять каскади і складніше, а багато топ-фігуристки на дві програми роблять три потрійних Лутца - найдорожчих за балами потрійних стрибка після акселя. У той час як у Жені він був тільки один в довільній, оскільки він давався їй важко і було вирішено робити ставку на стабільніші елементи. Але про це навіть ніхто і не замислювався: адже Медведєва оновлювала світові рекорди один за іншим, а суперниці, навіть володіючи потенційно більш складними елементами, не могли зібрати всі воєдино і обіграти її, поки не з'явилася Аліна ... "Бомба", - як її назвала Тетяна Тарасова на чемпіонаті Росії в кінці грудня 2016 року.

Аліна Загитова. фото AFP

ЧЕРЕЗ ТЕРНІЇ ДО МРІЇ

А ось з фразою про Загитова "їй все легко" погодитися складніше. Так, дівчині пощастило потрапити на Олімпіаді в самій, можливо, кращій формі в житті, коли її головній суперниці все стало даватися значно складніше, ніж раніше. Але який шлях навіть в своїй невеликій 15-річного життя Аліна пройшла до цього золоту? Дебютний 2015 рік Загитова у Етері Тутберідзе видався неймовірно складним: спочатку перелом руки після падінь в ході розучування стрибків, а потім перелом ноги на розминці в залі в фіналі Спартакіади учнів в Саранську.

А далі - з мрією майже довелося попрощатися, Тутберідзе вигнала фігуристку зі своєї групи, і тільки через якийсь час дала другий шанс. І все це при тому, що фігуристка стала жити в столиці без батьків, з одного бабусею. Так далеко не відразу звикла до вимог нового тренера. І до роботи поряд з Медведєвої. "Якщо вона виходила на лід, а я вже в цей час каталася, то серце відразу починало шалено калатати. Хоча зараз вже спокійніше, звичайно. Ми почали більше спілкуватися, краще розуміти один одного", - розповідала Загитова.

Однак навряд чи дев'яте місце на першості Росії серед юніорів в сезоні-2015/16 обіцяло фігуристки яскраве майбутнє. У юніорів тоді номером один була Поліна Цурская, яка робила навіть каскад 3-3-2, а Медведєва блискуче виграла чемпіонат світу в Бостоні з першим для себе світовим рекордом. Між ними і Загитова тоді була прірва. До юніорського фіналу "Гран-прі 2016/17" вона не могла похвалитися і суперстабільні виступами: вигравши перший французький етап серії, в Словенії вона стала лише третьою, раптом проваливши свого блискучого зараз "Дон Кіхота". Однак після цього осічок більше не було: всі турніри були виграні, за винятком дорослого чемпіонату Росії, де вона поступилася Медведєвої, але вже обійшла її по техніці.

непереможний

У поточному сезоні дуже багато закордонних фігуристи повернули свої старі найбільш яскраві постановки, наші ж спортсмени вирішили не повторюватися і увійти в олімпійський сезон з обновками. Загитова ж залишили стару довільну і довели її до блиску, плюс спробуй знайти з ходу музику, в якій би так акцентами будуть обіграні стрибки в другій половині програми. Здавалося б, весь час піде на коротку програму і з нею не буде ніяких проблем. Тим більше що робота над нею почалася вже в кінці квітня минулого року. Але ідею про міняє колір лебедя разом з найскладнішим з виконуваних наборів стрибків виявилося не так-то просто реалізувати. Десь Аліні важко давався перехід від білого лебедя до чорного, що не виходив подвійний аксель через складний заходу, а то і фірмовий каскад. Плюс божевільне хвилювання, яке відчувалося навіть через екран.

Після її невдалого прокату вона бувала і на четвертій, і на п'ятій позиції, вимушена пробиратися до перемоги блискучої довільної. Однак було зрозуміло, що в Пхенчхані такий номер не пройде. І вже з чемпіонату Європи помилки в ній закінчилися, історія склалася і заграла на повну потужність. Саме в цей момент Аліна і стала майже непереможною. Адже на початку сезону, коли коротка програма не йшлося, здавалося, що в цьому виді перевага буде у Медведєвої, а Загитова буде наздоганяти в довільній. Але вже на чемпіонаті Європи цей сценарій не спрацював, як не спрацював він і в Пхенчхані - на Женін рекорд в короткій Аліна відповіла своїм, в результаті принесли їй перемогу. Справедливості заради по факту це ситуація - проти лома немає прийому. Тому що при відсутності в арсеналі потрійного акселя або будь-яких варіацій з потрійних флипа, ріттбергера і Лутца в короткій програмі Загитова технічно що-небудь протиставити неможливо.

Аліна Загитова. фото AFP

АДРЕНАЛИН І ШАНС

В одному з коментарів до довільній програмі Аліни хтось помітив, що її стрибки у другій половині довільної програми - це адреналін. Тоді який же адреналін відчувала Загитова, коли вийшов тільки сольний потрійний лутц? Адже незроблений ріттбергер явно треба було кудись переносити, а як це було робити, якщо в програмі почалася кульмінація і жодної секунди подумати і все прорахувати, та ще ж і в акценти потрібно потрапити, інакше б ніякого ефекту програма не справила. Аліні це все ж вдалося, не дарма ж вона напередодні на тренуванні робила якийсь запаморочливий каскад з потрійного Лутца і чотирьох без зупинки ріттбергер за ним, немов відчувала.

Разом з тим 156,65 бала за довільну Загитова раптом подарували Медведєвої шанс, який спочатку був зовсім крихітним. Своїми кращими результатами вона, безумовно, могла все вирішити на свою користь. Але немає ніякого сенсу говорити про те, що в її прокаті була якась скутість, а стартовий каскад можна було перенести в другу половину і нашкребти цілий бал. Тому що після прокату Женя плакала, чого з нею не було ніколи. Так плачуть тільки тоді, коли віддав все до останньої краплі. Просто Аліна на цьому турнірі виявилася на один елемент сильніше. Адже навіть в і абсолютно однакових оцінках за довільну програму було щось символічне, тому що такого до сотих не буває ніколи, не було до початку їх суперництва ...

Євгенія МЕДВЕДЄВА і Аліна Загитова. фото AFP

Рівнятися на Осмондом

Бронза 22-річної канадки Кетлін Осмонд з її високими стрибками - ілюстрація того, що високі результати і гідний технічний рівень можливі не тільки в 15 років, а значить, іншим російська фігуристка, що випали зі збірної з різних причин, руки опускати вже точно рано. Осмонд заявила про себе ще в минулому сезоні, ставши віце-чемпіонкою світу. А в цьому вела свою "лебедину" боротьбу - тільки, на відміну від Загитова, з довільною - і в головний момент сезону змогла представити її в найкращому вигляді.

Успіх Олени Савченко змусив багатьох говорити і задуматися про те, що за олімпійською мрією треба йти до самого кінця через п'ять Олімпіад. Для 30-річної Кароліни Костнер ці Олімпійські ігри стали четвертими за рахунком, але другий раз, як в Сочі, на п'єдестал італійці потрапити не вдалося. Та й навряд чи були шанси: навіть при найвищій компонентної складової набір стрибків був відверто слабкий в порівнянні з суперницями.

Безумовно, підсумки жіночого турніру залишають змішані почуття: радості за завзяту червону балерину, викрутитися з дуже складної ситуації по ходу програми і нікого жалю через ураження Медведєвої. Жені, яка за кілька років привернула до себе увагу стабільністю, емоційністю програм, своєю щирою посмішкою і всякими жартами. "Я вас не боюся, я вам відкриваюся", - сказала вона на мові жестів в своїй дебютній дорослої довільній програмі.

Зараз починається неймовірно цікавий момент для уболівальників і фахівців, але неймовірно складний для самих дівчаток. Хто зможе яскравіше продовжити свій спортивний шлях? Аліна, яка в 15 років виграла головні в житті змагання, або Женя в 18 років, виконану довший шлях, але залишилася з нездійсненої мрією.

LIVE дня Загитова і Медведєвої на Олімпіаді-2018 - тут //
Все про фігурному катанні на Олімпійських іграх-2018 - тут //
Олімпійський календар // Медальний залік Олімпіади-2018

Але який шлях навіть в своїй невеликій 15-річного життя Аліна пройшла до цього золоту?
Тоді який же адреналін відчувала Загитова, коли вийшов тільки сольний потрійний лутц?
Хто зможе яскравіше продовжити свій спортивний шлях?