Полезные материалы

Саудівська Аравія: гра з атомною бомбою

Саудівська Аравія профінансувала ядерну програму Пакистану в обмін на передачу королівству атомної бомби, стверджується в розслідуванні журналіста BBC. Чутки про подібні домовленості між Ер-Ріяд і Ісламабадом ходять давно, але кому і навіщо зараз знадобився цей інформаційне вкидання? "Правда.Ру" разом з експертами розбиралася в проблемі. Саудівська Аравія профінансувала ядерну програму Пакистану в обмін на передачу королівству атомної бомби, стверджується в розслідуванні журналіста BBC

Автор статті Марк Урбан провів розслідування, в ході якого поговорив з різними джерелами в НАТО і пакистанських спецслужбах. "У пакистанців напевно є якесь кількість боєголовок для того, щоб негайно доставити їх в Саудівську Аравію, якщо їх про це попросять", - сказав один з них. Друге джерело (якийсь високопоставлений силовик) поставив Урбану риторичне питання: "Що ж ви думаєте, що саудівці давали нам гроші з благодійними цілями?" Журналіст також цитує заяву колишнього керівника ізраїльської військової розвідки (АМАН) Ямоса Ядлін, який заявив в жовтні на конференції в Швеції, що, якщо Іран створить атомну бомбу, "саудівці не стануть чекати і одного місяця". "Вони вже заплатили за бомбу, вони просто вирушать до Пакистану і заберуть там те, що повинні забрати", - заявив Ядлін.

Крім того, з 2009 року королівство неодноразово посилало США сигнали про те, що в разі якщо Тегеран "переступить межу", Ер-Ріяд зможе отримати ядерну зброю, пише Урбан і аналізує, чи є у Саудівській Аравії кошти доставки ядерних зарядів. І приходить до висновку, що є. Це закуплені в Китаї балістичні ракети CSS-2 (DongFeng 3, аналог радянської ракети Р-14 "Чусовая"). Офіційний представник МЗС Пакистану Айзаз Ахмед Чаудхрі 8 листопада назвав доповідь Урбана "спекулятивним і безпідставним". "Пакистан є відповідальною ядерною державою з надійною структурою командування і управління та всеосяжним контролем над експортом. Пакистан підтримує цілі нерозповсюдження, а також ядерної безпеки", - йдеться в заяві міністерства закордонних справ.

Читайте також: "П'ята колона" Заходу в Сирії - лікарі

Проте, чутки про співпрацю двох країн зі створення ядерної зброї дискутуються, починаючи з 90-х років. Пакистанський учений Абдул Кадір Хан, батько ядерної бомби Пакистану, звинувачувався західними спецслужбами в продажу атомних ноу-хау і центрифуги для збагачення урану до Лівії і Північну Корею. Про те, що домовленості в цій області були досягнуті, преса повідомляла в 2003 році, після візиту в Пакистан саудівського принца Абдалли і його зустрічі з тодішнім прем'єром Первезом Мушараффа.

В середині двохтисячних років, після вторгнення США в Ірак, саудівці висловили своє невдоволення вбивством Саддама Хуссейна, політикою США відносно Ізраїлю і стали нагнітати атмосферу навколо іранської ядерної програми. У 2007 році посольство США в Ер-Ріяді зажадала від саудівців пояснень з питання "саудівсько -пакістанского співпраці в ядерній галузі". Однак пік загострення відносин з США настав зовсім недавно. І був він пов'язаний з невдоволенням Ер-Ріяда м'якотілої позицією Вашингтона щодо Сирії і його схильності "фліртувати" з новим керівництвом Ірану. Місяць тому начальник розвідки і колишній посол у Вашингтоні принц Бандар оголосив, що королівство буде все більш дистанціюватися від союзника.

На цьому тлі в пресі промайнуло повідомлення про те, що Ер-Ріяд готовий компенсувати Пакистану (у якого теж великі претензії до Америки) американську військову допомогу або позики Світового банку, якщо з його боку надійде таке прохання. Пакистан, зокрема, обурюється тим, що американські безпілотники вбивають на кордоні з Афганістаном мирних жителів, а також - несанкціонованими акціями американського спецназу в Пакистані проти терористів. Згадаймо вбивство Усами Бен Ладена, яке поставило світ на грань ядерного конфлікту.

Читайте також: Арабський принц грубить "світового імператору"

У цьому контексті зміни політичних симпатій, з якою метою інформація вкинута саме зараз? І хто її автор?

"Це не нова історія, але з новими подробицями про те, що нібито Саудівська Аравія може отримати бомбу на першу вимогу, і бомба нібито вже готова до відправки", - сказав газеті Guardian Марк Фіцпатрік, експерт з проблеми нерозповсюдження ядерної зброї в Держдепі, що працює в Міжнародному інституті стратегічних досліджень.

"Перша частина, ймовірно, справедлива: саудівці допомогли профінансувати програму створення ядерної зброї в Пакистані і дали відповідну обіцянку, що зброя буде використовуватися для захисту. Друга частина, ймовірно, є хибною. Я сумніваюся, що Пакистан готовий до відправки ядерної зброї в Саудівську Аравію. репутація Пакистану сильно постраждала після повідомлень про те, що він допомагав іншим країнам і передавав технології створення ядерної зброї (історія з Ханом). Крім того, Саудівська Аравія гостро не потребує сьогодні в ядерній бомбі, п кільки ситуація в Ірані може бути вирішена дипломатичними засобами. Проте, зовнішня політика Саудівської Аравії зазнає істотних змін, про що свідчить рішення не вступати в тимчасове членство в РБ ООН. Цілком можливо, що Саудівська Аравія видала деякі докази для цієї історії як засіб тиску на Сполучені Штати, щоб вони були твердими у відносинах з Іраном ", - цитує експерта Guardian.

"Цієї інформації цілком можна повірити, беручи до уваги ту політику, яку останнім часом проводить Саудівська Аравія, претендуючи на тотальну владу над усім світом ісламу", - сказав "Правде.Ру" Сергій Демиденко, експерт Інституту стратегічних оцінок і аналізу. "Поки вони домоглися своєї мети частково, поширивши свій вплив на весь арабський світ в процесі так званої" арабської весни ". Але амбіції у них набагато більше, і я не виключаю, що вони можуть вкладати гроші в пакистанську ядерну програму. Звичайно, за першим вимогу вони навряд чи отримають бомбу, це скоріше журналістська гіпербола, але розраховувати на співпрацю вони цілком можуть. у них були наміри створити свою ядерну зброю, ще в 90-і роки. Тоді вони цю ідею закинули, оскільки їх не підтримали США. А зараз це цілком саме тоятельное держава, і у США все менше можливостей на них натиснути. Я думаю, що вони цілком могли обнаглеть і захотіти свою атомну бомбу, не думаю, що це дезінформація, оскільки компанія ВВС им не підконтрольна ", - сказав Демиденко.

Читайте також: "Червона риса" Обамі від Саудівської Аравії

Зауважимо також, що Саудівська Аравія і США виступають ініціаторами оголошення Близького Сходу без'ядерною зоною. Саудівці, крім Ірану, тиснуть в цьому сенсі і на Ізраїль. Чудово, що при цьому США знають, що у королівства є домовленості з Пакистаном про покупку ядерної бомби, а самі саудівці прагнуть цю бомбу дістати. Що ж тоді залишається робити Ірану і Ізраїлю? Відповідь очевидна. І навіщо тоді ця лицемірна метушня навколо КНДР? Відповідь не очевидна, один з варіантів - одним можна мати бомбу, а іншим не можна, а вирішують це все ті ж США.

Читайте найцікавіше в рубриці "Світ"

Чутки про подібні домовленості між Ер-Ріяд і Ісламабадом ходять давно, але кому і навіщо зараз знадобився цей інформаційне вкидання?
Друге джерело (якийсь високопоставлений силовик) поставив Урбану риторичне питання: "Що ж ви думаєте, що саудівці давали нам гроші з благодійними цілями?
І хто її автор?
Що ж тоді залишається робити Ірану і Ізраїлю?
І навіщо тоді ця лицемірна метушня навколо КНДР?