Полезные материалы

Борис Вікторович Колесніков біографія

Борис Вікторович Колесніков - біографія

відомий: депутат , депутат

Країна: Україна , Україна

Категорія: держава , держава

Знак зодіаку: Скорпіон

Дата народження: 25 Жовтня 1962р. (56 років)

Біографія додана 8 Августа 2014.

Борис Вікторович Колесніков (укр. Борис Вікторович Колесніков, 25 жовтня 1962 року народження, Жданов, УРСР) - український політик і державний діяч. Секретар президії і фактичний керівник Партії регіонів.

Народний депутат України, голова Комітету Верховної Ради України з питань транспорту і зв'язку, екс-віце-прем'єр-міністр України - міністр інфраструктури України, відповідальний за підготовку та проведення чемпіонату Європи з футболу в 2012 році (Євро-2012), меценат.

Народився 25 жовтня 1962 року в м Маріуполь Донецької області.

У 1991 році закінчив Донецький технікум радянської торгівлі за фахом «товарознавство». З того ж року - директор торгової фірми «Юг»; голова ради директорів, голова правління ЗАТ «Виробниче об'єднання" Київ-Конті "» (пізніше - «Конті»).

У 1997 році закінчив Донецьку державну академію управління за спеціальністю «економіст-менеджер» .З 1998 року - віце-президент Донецького ФК «Шахтар». З 2002 року очолив Федерацію футболу Донецької області.

У 2001-2006 роках - голова Донецької обласної ради .. Починаючи з 2001 року прес-секретарем Бориса Колеснікова була Олена Бондаренко, яка згодом виросла в самостійного великого українського політика.

З кінця 2003 року - голова Донецького обласного відділення Партії регіонів. Відомий як один з організаторів з'їзду депутатів всіх рівнів в Сєвєродонецьку 28 листопада 2004 року.

На парламентських виборах 2006 і 2007 років обирався до Верховної Ради України за списком Партії регіонів (обидва рази йшов десятим номером у списку).

У 2010 році був призначений віце прем'єр-міністром з питань Євро-2012. 9 грудня 2010 року призначений на посаду Міністра інфраструктури України.

На парламентських виборах 2012 року був обраний за партійними списками Партії регіонів (№ 8).

Політична діяльність

Політична діяльність Бориса Коленікова почалася в 1998 році з моменту його обрання депутатом Донецької обласної ради. Тоді ж він очолив постійну комісію з питань соціально-економічного розвитку, зовнішньоекономічної та інвестиційної політики, розвитку малого і середнього бізнесу.

З травня 1999 року був обраний заступником голови Донецької обласної ради, а через рік став його головою.

У березні 2002 року відбулося повторне обрання Колесникова депутатом Донецької обласної ради від Костянтинівського району Донецької області.

У листопаді 2004 року в розпал «президентської гонки» голова Донецької обласної ради Борис Колесников - один з організаторів і активний учасник Всеукраїнського з'їзду народних депутатів всіх рівнів в Сєвєродонецьку. На з'їзді він закликав присутніх «вирішити питання про створення нової української Південно-Східної держави у формі федеративної республіки», за що згодом «потрапив під приціл що прийшли до влади політичних опонентів» і став «першим в'язнем помаранчевої революції».

За офіційною версією, озвученою в пресі, Борис Колесников був заарештований за звинуваченням у вимаганні акцій донецького торгового центру «Білий лебідь», однак через кілька місяців політик був звільнений, а «справа Колесникова», ініційоване за заявою Бориса Пенчука, закрито в зв'язку з відсутністю складу злочину. Сам Борис Колесніков прокоментував ситуацію так: «.. У Пенчуків на рахунках знайшли півмільйона доларів через півтора місяці після того, як я про це повідомив прокуратурі. Так добре, що вони, "розумні" хлопці, поклали гроші в той же банк, де отримували, інакше нам довелося б набагато складніше ».

Як констатував влітку 2009 року Ренат Кузьмін: «Справа Колесникова була сфальсифікована, причому високими посадовцями МВС і ГПУ».

У 2006 році Борис Колесніков - стає депутатом Верховної Ради за списком Партії регіонів (№ 10).

державна діяльність

11 березня 2010 року Бориса Колеснікова призначено Віце-прем'єр-міністром з питань Євро-2012. А в грудні він також вступив на посаду Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України.

Колесніков став першим державним діячем, хто приніс на Україну україномовний Euronews. 21 жовтня 2010 року Віце-прем'єр-міністр України - Міністр інфраструктури України Борис Колесніков та генеральний директор виконавчої ради Euronews Майкл Пітерс підписали Меморандум про створення та поширення міжнародних новин Euronews українською мовою.

Таким чином, Україна стала першою країною світу, яка отримала право на виробництво місцевих українських новин та поширювати ці новини на регулярній основі в рамках трансляції української версії Euronews.

Глава українського відділення Euronews Валід Арфуш в своєму акаунті на Facebook з цього приводу написав: «... Цей проект не був би можливим без волі, підтримки і наполегливості Бориса Колесникова і Ганни Герман, за що їм величезне спасибі !!! ».

Нестор Шуфрич в липні 2010 року відзначав про нього: "Колесніков дійсно дуже великий новатор. Він готовий вже сьогодні приймати рішення і щодо лібералізації економіки, щодо зниження податкового тиску - і він реально бачить для цього механізми".

ЄВРО - 2012

Амбіційний і масштабний проект Євро-2012 дістався Борису Колесникову в досить жалюгідному стані.

За оцінками УЄФА в січні 2008 року інфраструктура України залишалася в такому ж вигляді, як і на момент проголошення країни господинею Євро-2012 (18 квітня 2007). Керівництво УЄФА, очолюване президентом Мішелем Платіні, попередило Україну про можливе проведення турніру в іншій країні, якщо протягом 2008 року темпи підготовки до Євро не зростуть.

Завданням номер один для Колесникова - як куратора з підготовки до Євро-2012 - став захист права України на проведення чемпіонату Європи з футболу.

У червні 2010 року Наглядова рада УЄФА ухвалила рішення затвердити право на проведення чемпіонату Європи з футболу 2012 року в усіх чотирьох українських містах - Києві, Донецьку, Львові та Харкові, в зв'язку з цим Борис Колесніков заявив пресі: «Україна може більше не боятися, що котрійсь із її міст буде виключено з числа приймаючих міст чемпіонату Європи з футболу 2012 року ».

Подальша робота Бориса Колесникова з підготовки до Євро була пов'язана з будівництвом і реконструкцією українських стадіонів та аеропортів, а також розвитком інфраструктури країни.

Згідно з даними, озвучених Борисом Колесніковим, загальна вартість витрат на підготовку до Чемпіонату Європи з футболу склала близько 5 мільярдів доларів.

«Ми побудували 4 аеропорти міжнародного стандарту за все за 18 місяців. У Києві ми добудували злітно-посадкову смугу і новий термінал. П'ятдесят мільйонів євро були спрямовані на поточні витрати, серед яких - перекладачі, підбір і підготовка обслуговуючого персоналу », - зазначив Б. Колесніков в інтерв'ю італійському виданню Ilsole24ore.

Президент УЄФА та виконавчий комітет Союзу подякували віце-прем'єра України Бориса Колеснікова за бездоганну організацію Євро-2012 в Україні. «Євро мав вражаючий успіх на всіх рівнях. Будучи віце-прем'єр-міністром, Ви зіграли вирішальну роль в тому, щоб матчі в Україні пройшли за високими стандартами. Я дуже вам вдячний за вашу цінну підтримку в процесі підготовки », - йдеться в листі-подяці від президента УЄФА Мішеля Платіні на ім'я віце-прем'єра, повідомляє сайт інформаційного центру« Україна-2012 ».

Оцінюючи роботу по організації до Євро 2012, операційний директор УЄФА Мартін Каллен відзначив: «Це був відмінний турнір, який встановив нові стандарти для майбутнього організації».

За даними французького видання Lecercle.lesechos, під час турніру Україну відвідала величезна кількість туристів, які залишилися задоволені організацією Євро-2012. Чемпіонат дозволив привернути увагу іноземців до раніше невідомій країні, що дозволить в майбутньому розвивати туристичний бізнес.

За даними опитування групи дослідників Research & Branding Group майже дві третини українців отримали позитивні враження від чемпіонату. Три чверті українців вважають, що в їх країні Євро-2012 було організовано на високому рівні, і лише 12 відсотків вважають інакше.

думки:

«Коли я заходжу в кабінет до Бориса Колеснікова, то бачу, що у нього виведені всі будівництва на комп'ютер, і він в онлайн-режимі стежить за ними», - сказав пан Тігіпко, додавши, що високо оцінює зусилля пана Колеснікова в підготовці України до єврочемпіонату. «Дуже добре, що увійшли в графіки УЄФА, і тепер виконуємо взяті зобов'язання, щодо реалізації яких раніше були серйозні побоювання. Вважаю, що це особиста заслуга Бориса Колеснікова, оскільки саме він активно займається питаннями Євро-2012 », - зазначає Сергій Тігіпко.

За швидкі темпи будівництва і реконструкції стадіонів і аеропортів генеральний секретар УЄФА Джанні Інфантіно прозвав його супер-Борисом.

На думку газети «Коментарі» «Після Євро-2012 Колесніков може стати найпопулярнішим" біло-блакитним "політиком. Від того, наскільки успішно в Україні пройде Євро-2012, буде залежати оцінка всієї діяльності віце-прем'єра - міністра інфраструктури Бориса Колесникова за весь період його роботи в Кабміні ».

Міністерство інфраструктури України

Очоливши Міністерство інфраструктури України в 2010 році, Борис Колесніков окреслив основні пріоритети діяльності та розвитку інфраструктури за такими напрямками:

Робота з громадськістю

За період роботи під управлінням Колесникова Міністерство інфраструктури України збільшило свою присутність в соціальних мережах: з червня 2011 року Міністерство є активним користувачем соцмережі Facebook.

Знято заборону на зйомку на залізничних вокзалах і в аеропортах.

Впроваджується єдиний квиток: до Євро-2012 на Україні можна буде придбати квиток на будь-який вид транспорту міжміського сполучення.

З червня оплатити залізничні та автобусні квитки, придбані через Інтернет, стало можливим через платіжні термінали.

Страхові виплати пасажирам від нещасних випадків на транспорті збільшилися в 2 рази, в 2011 році страхова сума зросла до 102 тис. Грн. У 2011 році підписано контракт з лізинговою компанією ЗАТ «Ільюшин Фінанс» на поставку перших літаків Ан-158.

Залізна дорога

Говорячи про реформування «Укрзалізниці», на звітній прес-конференції на тему «Підсумки за результатами роботи в першому півріччі. План розвитку галузі », Борис Колесніков визначив три пріоритети. «Перше - це протягом шести років повністю піти від нічних поїздів: в межах України в будь-яку точку можна буде дістатися днем. Знову ж таки, завдяки новим поїздам. Друге - електрифікація руху ( "Зараз з 22 тисяч кілометрів доріг електрифікована половина, треба довести цю цифру до 15 тисяч"). Третє - модернізація парку локомотивів: до сих пір використовується морально застарілий парк радянського періоду ».

Для здійснення намічених планів - об'єднати швидкісними поїздами Київ і українські міста, що прийматимуть Євро-2012, в кінці грудня 2010 року було підписано контракт з компанією «Hyundai Corporation» на отримання Укрзалізницею 10 нових міжрегіональних електропоїздів.

При цьому перші шість поїздів дозволять організувати швидкісний пересування між Києвом, Донецьком, Харковом і Львовом. Наприклад, дістатися до Харкова можна буде за 3,5 години, до Львова - за 4,5 години, до Донецька - за 5,5-6 годин.

Закуплені у південнокорейської фірми «Hyundai» швидкісні поїзди не витримують морозної зими, ламаються і простоюють годинами.

Екс-міністр інфраструктури Борис Колесніков називає проблеми зі швидкісними поїздами технічним непорозумінням, через якого йому соромно і неприємно.

Також у фокусі Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України Бориса Колеснікова - морська галузь України, дороги і авто.

активи

За офіційними даними, активи Бориса Колесникова - «АПК-Інвест» і ЗАТ «Конті».

У 2006 році в «Топ-100» найвпливовіших людей України, яких щорічно визначає журнал «Кореспондент», Борис Колесников зайняв 24-у позицію.

За версією журналу «Фокус», в 2006 році Борис Колесніков зайняв 10-у позицію в рейтингу впливовості серед представників донецького регіону.

У 2007 році в «Топ-100» найвпливовіших людей України журналу «Кореспондент» Борис Колесніков зайняв 20-у позицію.

У 2007 році в рейтингу журналу «Фокус» «200 найвпливовіших українців» посів 20-е місце. У квітні 2011 року журнал «Форбс» при складанні рейтингу ста найбагатших українців оцінив стан Колесникова в $ 230 млн, що викликало його обурення. «Чому вони вказали мій стан в розмірі $ 230 млн, якщо я тільки на тваринництво витратив $ 200 млн.! А "Конті" - що, не рахується ?! І ще ми відкриваємо фабрику в Курську за $ 250 млн. », - заявив Колесніков.

Сумарний оборот «Конті» і «АПК-Інвест» в минулому році перевищив 4 млрд грн. А стан самого Бориса Колесникова оцінено в $ 810 млн.

Благодійність

У 2008 році Борис Колесникова заснував іменний благодійний фонд.

До цього благодійна діяльність здійснювалася в форматі особистих пожертвувань. Так, з 2004 року за його ініціативою було проведено преміювання кращих учнів поїздками в паризький «Діснейленд», організовані закордонні поїздки ветеранів, здійснено реконструкцію РСК «Олімпійський» в Донецьку. Значні кошти вкладалися в оздоровлення дітей з незаможних родин, підтримку культурної спадщини країни.

За даними прес-служби Фонду, на сьогоднішній день діяльність організації здійснюється в рамках програм, спрямованих на розвиток освіти, виявлення та підтримку талановитої та активної молоді, формування здорового способу життя, збереження культурно-історичної спадщини країни і створення нових історичних, культурних, наукових цінностей .

За підсумками 2010 року фондом Колесникова на благодійність було витрачено понад 8 мільйонів гривень. . У 2011 році на реалізацію благодійних програм фондом було витрачено понад 11 мільйонів гривень. У тому числі кошти були спрямовані на підтримку Львівського Національного Академічного театру опери та балету ім. Соломії Крушельницької, кращих українських спортсменів, охорони здоров'я. У 2012 році розмір благодійних інвестицій перевищив 18 мільйонів гривень, з них - понад 10 мільйонів гривень було витрачено на розвиток спорту. У 2013 році Фонд Бориса Колеснікова був визнаний лідером Національного рейтингу благодійників в номінації "Підтримка сфери спорту і фізкультури".

Борис Колесніков про своє внесок мецената відгукується дуже скромно: «Думаю, що діяльність фонду буде корисна українцям. Вона буде публічною, зрозумілою і, сподіваюся, ефективною. Але сам за себе говорити не буду. Я хочу, щоб мою роботу оцінили люди ».

сім'я

Колесніков одружений (дружина Світлана Колесникова), має двох дітей - дочку Катерину (2004 року народження) і сина Костянтина (1992).

захоплення

Серед захоплень Віце-прем'єр-міністра України - Міністра інфраструктури України футбол і хокей. Через пристрасть до хокею в 2010 році Колесніков купив хокейний клуб «Донбас».

«Я став стовідсотковим власником клубу в липні минулого року. Я завжди любив хокей, з дитинства. Я пам'ятаю хокей з першого матчу СРСР проти канадських професіоналів 1 вересня 1972 року, що з першої шайби, яку нам закинули на першій хвилині. Тоді збірна СРСР виграла 7: 3 », - поділився Колесніков з журналістами Української Правди.

Нагороди та звання

  • Заступник голови Партії регіонів.
  • Член Політради Партії регіонів.
  • Заступник голови фракції Партії регіонів у Верховній Раді.
  • Член парламентського комітету з питань економічної політики.
  • Член Тимчасової спеціальної парламентської комісії з опрацювання проектів законів про внесення змін до Конституції України.
  • Член міжпарламентської комісії зі співробітництва Верховної Ради і Федеральних зборів Російської Федерації.
  • Заступник керівника постійної делегації України вПарламентской асамблеї Ради Європи.
  • Член парламентської групи з міжпарламентських зв'язків з Японією, Німеччиною, Францією.
  • Президент Федерації футболу Донецької області.
  • Нагороджений орденом «За заслуги» I, II, III ступеня.
  • Почесний громадянин Донецька

Рекомендований контент:

Кількість переглядів: 3996

А "Конті" - що, не рахується ?