Полезные материалы

Як впоратися з нав'язливими думками

Дуже часто до психологів звертаються люди зі скаргами на нав'язливі думки, які не дають їм спокою вже досить тривалий час. Проблема ця дуже поширена і в наш час нам постійно доводиться стикався з нею особисто. Нав'язливі думки бувають дійсно дуже серйозними, а бувають і дріб'язковими (якщо почути їх з боку). Наприклад, студентка може побоюватися, що не здасть екзамен з вищої математики і безперервно думає про це, накручуючи себе кожен день сильніше і сильніше. Або голова колгоспу, який висадив на своїй землі пшеницю, переживає, що буде дуже мало зерна, так як прогнозують неврожайний рік. І студентка з майбутнім іспитом, і голова колгоспу з очікуванням урожаю дуже сильно переживають, вони прокидаються і засинають з цією думкою. Студентка сильно схудла і погіршилися відносини з мамою, так як та бачить, що з донькою щось не так і активно намагається дізнатися що саме. Голова колгоспу повністю пішов в свої думки про пшеницю, став гірше працювати і забув про день народження доньки, яка, звичайно ж, образилася.

Почувши такі скарги, психолог задає лише одне питання: «А що Ви робите для того, щоб очікуваної вами невдачі не сталося?». І тут часто відбувається пауза і замішання. Адже студентка і голова були настільки захоплені своїми переживаннями, що у них не залишалося часу на спроби вирішити цю проблему.

У психології такий феномен називається румінацією. Постійний кругообіг в голові одних і тих же думок, який не призводить ні до якого результату. Постійний процес румінаціі виснажує наш мозок, блокує будь-яку можливість змінити ситуацію.

Для початку потрібно зловити себе на цих думках, що є найскладнішим і найголовнішим. Якщо ви усвідомили цю проблему, то вже наполовину позбулися неї. Далі два шляхи: якщо ваші переживання безпідставні, і думаючи про них ще кілька хвилин \ годин \ днів нічого не зміниться, то впоратися і відпустити їх, а якщо вихід є, то що ще говорити? Відкривайте ці двері швидше!

Відразу з'являється нове питання: «Як мені так відразу зрозуміти, чи є вихід чи ні?» Для відповіді на це питання я представлю невеликий список питань (автором даної методики є американський психолог Стів де Шазер), який допомагає переключитися з нав'язливих думок на рішучий мислення .

» Для відповіді на це питання я представлю невеликий список питань (автором даної методики є американський психолог Стів де Шазер), який допомагає переключитися з нав'язливих думок на рішучий мислення

Дані питання слід задавати собі саме в такому порядку:

«А чи завжди це було проблемою для мене?»

«Чи завжди ця проблема буде актуальною для мене?»

Уявіть, що раптом чарівним чином ви прокидаєтеся вранці, а вашої проблеми немає, зникла!

«Що змінитися в моєму житті?»

«Наскільки сильно ця проблема мене турбує сьогодні? А вчора? А завтра?"

За допомогою даних питань, до яких потрібно підійти дуже серйозно, ви зможете зробити для себе потрібні висновки.

Розібравшись з актуальністю нашої проблеми, ми знову повертаємося до двох шляхах: вирішити проблему або її відпустити.

Для того щоб приступити до вирішення проблеми, потрібно почати з самого простого: ставте простенькі мети, але обмежуйте себе в термінах її виконання (наприклад: завтра я присвячу час підготовки до іспиту (з 17:00 до 18:00), розберу якусь конкретну тему). Заохочуйте себе за виконання своєї мети і не забувайте ставити нові.

Щоб відпустити неактуальні думки і переживання, потрібно добре постаратися, з часом і практикою ви навчитеся на льоту ловити такі думки і викидати їх з голови. А для початку силоміць перемикайте себе на будь-які дії; читання книг, наприклад, в цій ситуації не дуже підходить, тому що, читаючи очима абзац за абзацом, мозком ви в своїх проблемах, тому дії повинні бути активними, цікавими і вимагають концентрації уваги. Наприклад, якщо ви граєте на музичному інструменті, то почніть розбирати нове важке твір, або займіться спортом, старанно качайте прес або стрибайте на скакалці, тільки не перестарайтеся, завжди відчувайте свою міру.

І до завершення запропоную ще одну чудесну методику по відключенню від нав'язливих думок: концентрація на диханні. Я не буду розписувати докладно якусь конкретну методику, так як цьому можна присвятити окрему статтю, а знайти підходящу для себе методику можна дуже просто на просторах Інтернету. Скажу лише те, що регулярно концентруючись на диханні в спокійній обстановці тривалий час, відчуваючи рух повітря всередині, відчуваючи зміни в тілі при вдиху і при видиху, ви впораєтеся не тільки з тривожними і нав'язливими думками, але і з багатьма іншими проблемами.

Автор Олександра Талтанова

Допоможіть проекту - поділіться статтею в соц.сетях! Дякуємо! :-)

Почувши такі скарги, психолог задає лише одне питання: «А що Ви робите для того, щоб очікуваної вами невдачі не сталося?
Далі два шляхи: якщо ваші переживання безпідставні, і думаючи про них ще кілька хвилин \ годин \ днів нічого не зміниться, то впоратися і відпустити їх, а якщо вихід є, то що ще говорити?
«Що змінитися в моєму житті?
А вчора?
А завтра?