Полезные материалы

Китайські тенісистки проти системи

  1. система
  2. Вільний політ
  3. Хабарі, суди і загрози. Як помирають тенісні турніри

Чому цього літа китаянки пропускають найбільші турніри.

У Топ-50 жіночого рейтингу зараз знаходяться три китаянки: Шуай Чжан (28), Шуай Пен (32) і Цян Ван (48). Але в заявочних списках найближчих найбільших турнірів - в Торонто і Цинциннаті - з китайської еліти представлена ​​тільки Шуай Пен. Приблизно та ж ситуація була в червні, коли на великий турнір в Істбурн не приїхала взагалі жодна китайська тенісистка.

Виявляється, на американських турнірах китаянки не грають, тому що з 10 по 19 серпня в Тяньцзіні відбудеться індивідуальний турнір у рамках китайських Національних Ігор. У червні під час турніру в Істбурне вони не грали, тому що проходив командний турнір. І кращі тенісистки зобов'язані брати участь в подібних змаганнях.

Як так вийшло? І чому для Шуай Пен на цей раз зроблено виняток?

система

система

Відкриття попередніх Національних Ігор, 2013 р

Національні Ігри для Китаю - це щось типу місцевої Олімпіади, на якій між собою змагаються команди 23 провінцій. Відповідно, на цих Іграх спортсмени виступають не тільки заради себе - там вони становлять велику і малу Батьківщину. І Батьківщина до своїх вихованців дуже вимоглива.

У 2014 році Шуай Чжан розповідала про те, чому в попередньому сезоні пропустила три перших турніру «Великого шолома». Частина про «Вімблдон» особливо цікава: «У нас в Китаї є Національні Ігри - дуже важливий турнір для китайських гравців. Так що я залишилася в Китаї і пропустила третій «Великий шолом». Але потім приїхала, щоб грати в парі і міксті ». Шуай Чжан на той момент на «шолом» не проходила в основу, але ось в 2005 році Шуай Пен пропустила «Вімблдон» через Національних Ігор, незважаючи на те, що на двох попередніх «Шолом» дійшла до другого кола.

У Китаї діє жорстка державна система розвитку спорту. В рамках цієї системи відносини з тенісистами будуються за простою схемою - фінансування в обмін на підпорядкування і більшу частину призових (65%). Китайська тенісна асоціація (КТА) контролює всі аспекти життя гравця: призначає тренера, складає розклад і навіть приймає рішення про ігровому стилі.

Методи виховання гравців досить жорсткі. По крайней мере, вони були такими за часів молодості головною тенісистки в історії Китаю - дворазової чемпіонки турнірів «Великого шолома» Лі На. У своїх мемуарах вона згадувала: «З 11 років я постійно чула, як у мене за спиною тренер кричить:« Дура », - або:« Ти що, свиня? »». Коли тенісистці було 14, її батько, заради якого вона і продовжувала займатися тенісом, помер від хвороби серця. Це сталося під час турніру, але тренер повідомив їй тільки через кілька днів - коли змагання закінчилися.

Це сталося під час турніру, але тренер повідомив їй тільки через кілька днів - коли змагання закінчилися

У 1999 році КТА вирішила, що Лі На пора переходити в професіонали, і в 17 років вона почала грати турніри ITF. Там вона багато вигравала, скуштувала свободи, і їй зовсім вже не подобається віддавати 65% своїх призових державі і перебувати під постійним контролем. У 2002-му в 20 років вона буквально втекла з тренувального центру і поїхала вчитися на журналістку. Завершивши кар'єру, вона змогла спокійно будувати відносини зі своїм майбутнім чоловіком Цзян Шанем - він теж був тенісистом, тренувався разом з нею, і тому керівництво команди забороняло їм зустрічатися.

Проте, Лі На все одно повернулася в теніс в 2004 році. Профайл New York Times стверджує, що це сталося після розмови з новим розділом тенісної програми Сунь Цзіньфан. Нібито та запропонувала їй «грати за себе». Лі На повернулася в теніс, була на підступах до Топ-10, але по-справжньому прорвалася набагато пізніше - коли після Олімпіади в Пекіні почала грати за себе по-справжньому.

Вільний політ

До моменту початку Олімпіади та Лі На, і Шуай Пен вже неодноразово критикували китайську централізовану систему. Призвідницею опозиції виступила Шуай Пен. У 2002 році вона познайомилася з агентом IMG, і йому вдалося домовитися з китайською владою, щоб її відпустили в академію у Флориді (за умови, що вона продовжить грати за команду своєї провінції на національних турнірах). Подивившись світ, китаянка стала критиком системи. Незабаром до неї приєдналася Лі На.

Шуай Пен

Природно, на критику чиновники реагували дуже жорстко. Наприклад, та ж сама Сунь Цзіньфан, яка надихнула Лі На повернутися в теніс, у 2005 році відповідала на висловлювання Шуай Пен: «У цих спортсменів дуже слабкі професійні якості. До того ж ти негарна, ти не Шарапова ». Лі На загрожувала, що якщо їй не дадуть більше свободи, вона знову піде з тенісу. А їй, в свою чергу, погрожували недопуском на Олімпіаду.

Однак в Пекіні обидві зіграли - Лі На зайняла четверте місце, а Пен Шуай програла в другому колі. У парі Цзи Янь і Чжен Цзе виграли бронзу. Після Олімпіади КТА переглянула свої позиції і дала гравцям можливість йти в майже вільне плавання. Вони позбавлялися фінансування, але зате могли самі контролювати свою кар'єру (і державі віддавати вже не 65% призових, а всього 8-12). Лі На і Пен Шуай скористалися наданою можливістю.

Але все одно потім їм доводилося стикатися з авторитарними рішеннями КТА. Наприклад, в 2012 році Лі На була в гніві, коли дізналася, що тенісні влада заявила її на Олімпіаду в Лондоні і в парному розряді - незважаючи на те, що вона не грала в парі з 2007 року. «Я не 13-річна дівчинка, якій потрібен керівник. Мені 30 років, і всі ці питання можна було обговорити », - обурювалася китаянка.

Після того, як Лі На програла на US Open-2012, Сунь Цзіньфан заявила, що в її грі часто бувають спади, тому що у неї погано з освітою (сама тенісистка в автобіографії говорила, що спади по ходу матчів - це відгомони тих жорстких методів роботи, з якими вона зіткнулася в дитинстві). А місцева урядова преса весь час побоювалася, як би Лі На не зазнається - наприклад, в 2014 році після перемоги на Australian Open її критикували за те, що вона недостатньо багато посміхалася.

Сунь Цзіньфан посміхається Лі На

Незважаючи на все, що було раніше, зараз обидві тенісистки стали м'якшими. Коли Лі На оголошувала про завершення кар'єри, в пості в фейсбуці вона подякувала перших тренерів, керівництво КТА і спортивну верхівку рідній провінції відразу після батьків і чоловіка. Шуай Пен недавно так говорила про відносини з Асоціацією: «Так, у нас був конфлікт. Але це та ж ситуація, як коли ти лаєшся з батьками або кращою подругою. Я все одно ціную те, що для мене зробили ». (Напевно, тому в червні вона разом з усіма грала національний командний чемпіонат у складі збірної Тяньцзіня - яка виграла його втретє поспіль).

Зараз і Лі На, і Шуай Пен міркують про те, що КТА повинна давати гравцям більше свободи, давати можливість відчути життя в турі без обмежень. На думку Шуай Пен, це вже відбувається: «Чиновники зрозуміли, що в тенісі немає єдиного шляху. Шляхів багато ».

***

Після всього цього може постати питання: чому мова йде тільки про жінок? Де китайські чоловіки? Дійсно, у Китаю є п'ять тенісисток Топ-100, але немає жодного чоловіка в Топ-200. Financial Times, наприклад, пов'язує це з політикою «Одна сім'я - одна дитина», яка існувала з 1978 по 2016 рік. Видання припускає, що якщо в родині народжувався хлопчик, батьки прагнули дати йому освіту, а не відправляти в такі невизначені сфери, як теніс.

Тому можливо, що років через 20 китайська державна система почне видавати і сильних тенісистів. А потім боротися з ними за незалежність.

Хабарі, суди і загрози. Як помирають тенісні турніри

Коли плаче Роджер Федерер

фото: globallookpress.com / Xiao Yijiu / Xinhua; Gettyimages.ru / Ryan Pierse; globallookpress.com / Zhou Lei / Xinhua; Gettyimages.ru / Feng Li

Як так вийшло?
І чому для Шуай Пен на цей раз зроблено виняток?
У своїх мемуарах вона згадувала: «З 11 років я постійно чула, як у мене за спиною тренер кричить:« Дура », - або:« Ти що, свиня?
Після всього цього може постати питання: чому мова йде тільки про жінок?
Де китайські чоловіки?