Полезные материалы

Меланхолік: що це за людина, плюси і мінуси даного типу темпераменту в психології

Темперамент накладає відбиток на все життя людини: на його характер, манеру поведінки, відносини з людьми, захоплення. Серед чотирьох типів темпераменту, описаних в психології, меланхолік є найбільш вразливим, замкнутим і тривожним. Неврівноважений тип особистості заважає таким людям будувати відносини і приймати важливі рішення. Постійно пригнічений настрій не дає меланхолікові радіти життю. Але і у представників цього типу темпераментів є безліч позитивних якостей.

1

характеристика меланхоліка

Людину, народжену з цим типом темпераменту, дізнатися досить легко. Його відрізняє високий ступінь вразливості та тривожності, мовчазність, замкнутість, недовірливість до людей. Досить часто він знаходиться в пригніченому стані, схильний до депресії і самокопання. При цьому меланхолік відрізняється високим коефіцієнтом фізичної витривалості.

При цьому меланхолік відрізняється високим коефіцієнтом фізичної витривалості

Темперамент особистості: визначення, формування, типи і їх характеристика

1.1

Риси характеру

Основними рисами характеру людини з цим типом темпераменту можна назвати тривожність і підвищену чутливість. Навіть незначні приводи, на які інші люди не звернуть уваги, викликають у меланхоліка образу, смуток, сльози і надовго вибивають з колії. Багата уява, властиве цим людям, не тільки допомагає їм у творчості, а й шкодить в життя. Коли треба буде якась подія, меланхолійний тип може в уяві намалювати найсумніше розвиток ситуації і заздалегідь впасти в паніку і зневіру. Це не можна назвати песимізмом, скоріше, це підвищена чутливість і вразливість, яка веде до безпідставного розпачу. Такі люди нерідко малюють у своїй уяві жахи, що відбуваються з їх близькими людьми, і доводять себе майже до нервового зриву. Якщо меланхолікові не відповіла по телефону, він відразу малює в голові страшні картини.

Меланхоліки - дуже чутливі і емоційні люди. Вони постійно перебувають у стресі з того чи іншого приводу. Їх манера домагатися чого-небудь - це жалісливі маніпуляції. Ці люди добре вміють викликати жалість і співчуття.

Представники цього типу темпераменти не люблять змін в житті. Їм потрібно, щоб все було стабільно і спокійно. Звички і незмінний побут є для них своєрідним коконом, що захищає від життя.

Меланхоліки важко заводять нові знайомства. Якщо вони подружилися з кимось, то це надовго. Їм важко міняти друзів і партнерів. Такі люди зазвичай самодостатні, їм ніколи не буває нудно наодинці з собою. Улюблене проведення часу - читання книг, творчість, робота за комп'ютером, тривалі прогулянки. Їм не потрібно постійне спілкування, воно дуже стомлює.

Серед меланхоліків багато ідеалістів і диваків. Ці люди вважають, що все в їх житті повинно бути ідеально. Якщо реальність не відповідає їх вимогам, це призводить до депресії. Часто вони створюють проблеми з повітря, намагаючись довести все до досконалості. Своїм впертим характером меланхолік здатний вивести оточуючих з себе, але це його спосіб вирішення проблем. Він завжди вважає себе правим і з великими труднощами визнає помилки. При цьому меланхоліка не можна назвати людиною, «пливе за течією». Такі люди часто стають опозиціонерами.

У психології вважається, що меланхолійні люди часто є призвідниками конфліктів, хоча вони і не люблять бути на виду. У суперечці вони завжди намагаються мислити логічно, приводити розумні доводи. Через схильність до аналізу їх називають нудними.

Таким людям властива низька самооцінка, і компліменти на свою адресу вони часто вважають незаслуженими. Оточуючим слід дбайливо ставитися до друзів і знайомих, які живуть з меланхолійним темпераментом. Навіть невеликий неприємний момент надовго вибиває їх з колії, змушує відчувати незручність, сором або печаль. Меланхоліки відрізняються підвищеною вимогливістю до людей, але вони не агресивні.

Типи особистості, класифікація, характеристика

1.2

Психологічний стан

Меланхолійним людям властиво певну поведінку, яке часто заважає їм в житті. Це надто задумливі люди, що може перешкодити їм в роботі чи навчанні. Вони швидко забувають що одержаний не дуже важливу інформацію. Наприклад, меланхолік може блискуче здати іспит, а на наступний день благополучно забути всю тему. Але якщо факти важливі, вони залишаться в пам'яті надовго з усіма подробицями.

У меланхоліків виникають труднощі в навчанні через те, що їм важко зосередитися. Їм потрібно частіше відпочивати від напруженої роботи, ніж представникам інших типів.

Низька самооцінка породжує безліч комплексів як в професійній сфері, так і в особистому житті. Меланхолік завжди сумнівається, чи правильно він робить роботу, чи він знає. Якщо сангвінік завжди впевнений у своїй правоті і поводиться так, що в це вірять і навколишні, то меланхолік іноді не викликає довіри своїм непевним тоном і тихим голосом.

Меланхолійні люди часто не можуть впоратися з великим обсягом роботи. Це більшою мірою залежить від обстановки. Якщо невпевненого в собі невротика хвалити і переконувати в тому, що він найрозумніший, він може перевернути гори. А ось критику він не виносить і може замкнутися в собі.

Меланхоліки відрізняються запальним, але відхідливі вдачею. Вони моментально ображаються, замикаються в собі, але незабаром починають робити спроби до примирення. Їм важко і некомфортно перебувати в стані війни.

Характер в психології: визначення, властивості, типи

1.3

Відмінності у зовнішності і поведінці

Визначити меланхоліка можна навіть при першому знайомстві. Цьому типу особистості відповідає неяскрава міміка, злегка уповільнені рухи, тихий голос. Для таких людей характерні такі риси в зовнішності:

  • тендітна статура: худоба, витягнуті кінцівки;
  • яскраво виражені риси обличчя;
  • відсутність вираженої мускулатури;
  • вузька талія, широкі плечові і тазові кістки;
  • плоска і вузька спина;
  • високий квадратний лоб;
  • загострене підборіддя, який виступає вперед;
  • виражені скули;
  • довгий гострий ніс;
  • тонка довга шия.

2

Професійна діяльність меланхоліка

Особливих обмежень у професійній діяльності для меланхолійного типу особистості немає, але таким людям більше підходить творча робота. Меланхолікам властива спостережливість, схильність до художнього стилю. Найкраще вони будуть відчувати себе в дружному згуртованому колективі або працюючи поодинці.

Робота повинна бути такою, щоб можна було періодично робити невеликі перерви на відпочинок і будувати план на день, виходячи з власних уподобань і самопочуття. З меланхоліків виходять хороші журналісти, психологи, письменники, вихователі в дитячому садку, бібліотекарі. В начальники такі люди практично ніколи не вибиваються з-за своєї низької самооцінки, комплексів і підвищеної тривожності і стурбованості.

3

Плюси і мінуси цього темпераменту

Як і у інших типів темпераменту, у меланхолійного є свої негативні та позитивні сторони. Меланхоліки - тонко відчувають люди, завжди проявляють співчуття до оточуючих. Вони вміють добре слухати співрозмовника, вникати в його проблеми і давати вірні поради. У таких людей мало друзів, але зазвичай це надійні люди, дружба з якими триває багато років.

Меланхолійних людей з повним правом можна назвати однолюбами. Вони пред'являють дуже високі вимоги до своїх обранців, але якщо знаходять свою людину, то хочуть залишитися з ним на все життя. Представники цього типу поважають сімейні цінності, зберігають вірність і відданість. Їм властива сентиментальність і очікування ніжності і турботи по відношенню до себе. Люди цього типу досить ласкаві до близьких і чекають такого ж ставлення до себе.

Кожен меланхолік - перфекціоніст, що можна віднести як до плюсів, так і до мінусів. До навколишніх вони пред'являють дуже високі вимоги і дуже засмучуються, якщо виконати їх неможливо. Вони самокритичні і вимогливі не тільки до себе, але і до суспільства.

До мінусів меланхоліків відноситься злопам'ятність. Вони пам'ятають усі образи, нанесені їм протягом життя. Але завдяки слабкості характеру і боязкості майже ніколи не вступають у відкриті конфлікти, щоб помститися кривдникові.

Але завдяки слабкості характеру і боязкості майже ніколи не вступають у відкриті конфлікти, щоб помститися кривдникові

Меланхолійний тип темпераменту не можна назвати поганим або хорошим. Як і інші темпераменти, він дає людині певні здібності та якості. А як вони розвиваються протягом життя, залежить від самої особистості.