Полезные материалы

Нервова Анорексія - симптоми і лікування

  1. Симптоми нервової анорексії
  2. Види нервової анорексії
  3. Чи страждаєте Ви на анорексію?
  4. Головні симптоми нервової анорексії
  5. Харчова поведінка при анорексії
  6. Проблеми в сім'ї і тиск суспільства
  7. Генетичні чинники ризику
  8. причини анорексії
  9. Деякі фізіологічні наслідки анорексії:
  10. лікування анорексії
  11. Стадії подолання анорексії
  12. Медична допомога
  13. Допомога спеціаліста по правильному харчуванню.
  14. Психологічна допомога
  15. Як позбутися страху знову набрати зайву вагу?
  16. Як допомогти хворому на анорексію?
  17. Поради тим, хто хоче допомогти хворому на анорексію

Кожен з нас хотів би змінити щось у своїй зовнішності - і це абсолютно нормальне бажання кожної людини - виглядати краще. Але коли бажання бути якомога худіше стає нав'язливою ідеєю і людина думає про це цілодобово, то це важливий симптом появи розлади харчової поведінки. У випадку з нервовою анорексією, схуднення стає найважливішою і часом єдиною метою в житті. Все інше (робота, сім'я, хобі) - тільки після того, як Ви схуднете. Найчастіше хворі на нервову анорексію не можуть об'єктивно оцінити свій зовнішній вигляд, навіть на фото. Їм здається, що у них є зайва вага (жир на боках, "вуха" на попі, товсті ноги), хоча всі навколишні говорять зворотне і радять набрати вагу. Це ще один симптом анорексії і сигнал про необхідність почати лікування.

Нервова анорексія - розлад харчової поведінки, яким можуть страждати як жінки, так і чоловіки будь-якого віку. Проте, найбільший відсоток хворих - серед дівчат у віці 15-25 років. Анорексія може дуже згубно позначитися на здоров'ї і навіть привести до смерті (від супутніх захворювань внутрішніх органів - шлунка, печінки, нирок, серця).

Дуже часто хворі на анорексію страждають від самотності - їх ніхто не розуміє і не поділяє бажання схуднути. Саме тому якщо хтось із ваших близьких хворий на анорексію - намагайтеся не віддалятися від людини, навіть якщо він не хоче Вашої допомоги. У разі, якщо Ви самі хворі на анорексію - не бійтеся попросити допомоги у рідних, коли Ви захочете одужати. Поодинці справитися з хворобою вкрай важко, але підтримка рідних і хороший психолог можуть допомогти Вам знову полюбити себе і позбавитися від нав'язливих думок про схуднення.

Симптоми нервової анорексії

Нервова анорексія - розлад харчової поведінки, що має наступні симптоми:

  • бажання бачити якомога меншу цифру на вагах, нижче здорового ваги;
  • постійний страх набрати вагу;
  • неможливість об'єктивно оцінювати свій зовнішній вигляд (дисморфофобія).

Ви боїтеся поправитися або постійно незадоволені своїм зовнішнім виглядом, процес вживання їжі для Вас вкрай неприємний. Проте, все про що Ви думаєте, - це як, коли і скільки ви будете їсти. Думки про їжу займають все Ваш час, не залишаючи місця для сім'ї та друзів. Проте, як би мало ви не важили, бажання схуднути ще сильніше не пропадає.

Які страждають на анорексію рідко зізнаються, що вони хворі. Проте, нервова анорексія - вкрай небезпечне захворювання і може привести до летального результату. Але це не означає, що вилікуватися неможливо. За допомогою правильного підібраного лікування Вам або Вашій близькій людині вдасться припинити саморуйнування, відновити здоров'я і набути впевненості в собі.

За допомогою правильного підібраного лікування Вам або Вашій близькій людині вдасться припинити саморуйнування, відновити здоров'я і набути впевненості в собі

Види нервової анорексії

Існує два види нервової анорексії:

  • обмежувальний - втрата ваги досягається за рахунок обмеження калорійності харчування, жорстких дієт і занять спортом до знемоги;
  • очисний - вага контролюється шляхом викликання блювоти після прийому їжі і / або вживанням проносних і діуретиків.

Найчастіше хворі на нервову анорексію як обмежують себе в харчуванні, так і викликають блювоту після "зривів" - епізодів компульсивного переїдання. Анорексик "зі стажем" швидше за все пробував всі способи снженія ваги, незважаючи на ризики для здоров'я.

Чи страждаєте Ви на анорексію?

Які симптоми анорексії? Дайте відповідь на наступні питання:

  1. Чи думаєте Ви, що не завадило б схуднути, навіть коли близькі вважають, що Вам потрібно поправитися?
  2. Чи боїтеся Ви набрати вагу?
  3. Обманюєте Ви оточуючих, кажучи що вже якщо, хоча насправді це не так? Приховуєте Ви, скільки насправді їсте?
  4. Якщо Ви незадоволені собою, перебуваєте в стресовій ситуації, починаєте Ви тренуватися до знемоги або викликати блювоту?
  5. Чи викликає у Вас почуття гордості той факт, що Ви здатні контролювати себе, багато тренуватися і не обмежувати себе в харчуванні?
  6. Чи залежить Ваша самооцінка від Вашої ваги?

Анорексія - не хвороба проблем з харчуванням і масою тіла. В основі всіх розладів харчової поведінки лежать депресія, самотність, невпевненість в собі, бажання бути ідеальною (перфекціонізм), бажання контролювати хоч якусь сферу свого життя. І ніяка дієта або вправи не допоможуть впоратися з цими проблемами.

Анорексія також служить способом піти від проблем, які людина не може вирішити іншим способом. Коли Ви витрачаєте весь свій час на контроль за харчуванням, то не залишається часу і сил на щось ще, не потрібно боротися з життєвими негараздами, вони йдуть на другий план.

На жаль, дієти і тренування не допоможуть вирішити головної проблеми всіх анорексиков - низької самооцінки. Єдиний спосіб виправити ситуацію - знайти емоційні проблеми, які Ви "приховану" за допомогою голодування і тотального самоконтролю і почати вирішувати їх іншим способом.

Відмінності між Анорексікі і тими, хто сидить на дієті Дієта Анорексія Дієта - спосіб контролювати вагу Анорексія - спосіб контролювати своє життя і емоції Ваша самооцінка заснована не тільки на те, як Ви виглядаєте і який Ваш вага Ваша самооцінка заснована виключно на те, як Ви виглядаєте (успіхи в навчанні, кар'єрі, сім'я - неважливо, якщо немає худорлявості) Зниження ваги для Вас - спосіб поправити здоров'я і поліпшити зовнішній вигляд Втрата ваги - спосіб стати щасливою Ви віддаєте перевагу худнути без шкоди для здоров'я Схуднення - будь-якими цілями, ДОРОВ'Я на другому місці

Головні симптоми нервової анорексії

Хворі на анорексію як правило ховають свої харчові звички від оточуючих, тому спочатку дуже складно розгледіти проблему. Проте, коли значні втрати ваги стають очевидні, не помітити, що щось не так, вже неможливо. Але лікування починається, коли людина сама хоче щось змінити. Загрози, спроби насильного годування як правило призводять до того, що анорексик ще більше віддаляється від тих, хто хоче йому допомогти. Тому важливо залишатися поруч і підтримувати, навіть коли людина відмовляється від допомоги.

Харчова поведінка при анорексії

  1. Низькокалорійна дієта при низькій вазі - дуже строгий контроль за харчуванням, тільки низькокалорійні "правильні" продукти (овочі, варене м'ясо, все без цукру і масла).
  2. Обов'язковий скрупульозний підрахунок калорій, білків / жирів / вуглеводів, зважування всіх продуктів, навіть 10 калорій (наприклад, половина огірка або молоко для кави) заносяться в денний план.
  3. Регулярний відмова від їжі в суспільстві через "я вже поїла", "у мене болить живіт", "я не голодна" і т.д.
  4. Нав'язливі думки про їжу - протягом всього дня. При цьому любов до приготування їжі, приготування для сім'ї, перегляд кулінарних передач.
  5. "Ритуали", пов'язані з прийомами їжі - їжа на самоті, розрізування їжі на безліч шматочків, пережовування і подальше виплёвиваніе їжі (щоб відчути смак, але при цьому не споживати калорії).

Симптоми анорексії в зовнішньому вигляді

  1. Швидка втрата великої кількості ваги.
  2. Людина думає, що у нього багато зайвої ваги, хоча насправді він в межах норми.
  3. Фіксація на зовнішності - часті зважування, виміри тіла, контроль за розміром одягу. Зайві 200 грам на вагах - привід відмови від їжі.
  4. Постійна самокритика - багато часу проводиться перед дзеркалом.
  5. Заперечення власної худоби - Ви можете заперечувати, що важите занадто мало, щоб довести це оточуючим, при цьому перед зважуванням випивати пляшку води, носити мішкуватий одяг, щоб оточуючі не помічали втрати ваги.

Симптоми анорексії очисного типу

  1. Використання будь-яких таблеток для схуднення, проносних і діуретиків.
  2. Регулярне викликання блювоти після їжі - людина часто закривається у ванній після прийому їжі. Щоб заглушити звуки блювоти включається вода, після людина ретельно чистить зуби, використовує жуйку.
  3. Велика кількість тренувань - анорексик може часто і довго тренуватися, щоб спалити калорії. Травми, хвороба, погана погода - не привід скасувати тренування.

Нервова анорексія: причини і фактори ризику

психологічні причини

Люди, хворі на анорексію, як правило перфекціоністи (ідеалісти) і трудоголіки. Анорексик - зразковий учень, слухняна (-ий) дочка (син), домагаються успіху в усьому, за що беруться. При цьому хворі на анорексію намагаються догодити всім. Незважаючи на всі свої досягнення, всередині анорексик всерівно відчуває себе невдахою, безпорадним і негідним поваги людиною. Хворий на нервову анорексію - свій найжорсткіший критик і якщо у нього щось не виходить зробити ідеально, то це сприймається як повний провал.

Проблеми в сім'ї і тиск суспільства

У сучасному суспільстві худоба - еталон краси, і це безумовно чинить психологічний тиск на підлітків. Також, в деяких видах спорту необхідно бути якомога худіше - гімнастика, балет.

Деякі батьки, самі того не розуміючи, надають занадто сильний тиск на дитину. Вони можуть намагатися постійно контролювати дочка / сина, нагадувати про важливість "добре виглядати" (і показувати це своїм прикладом - сидіти на дієті, часто займатися спортом), іноді навіть критикувати зовнішній вигляд дитини.

Підлітковий період, розставання з коханою людиною, вступ до університету і початок самостійного життя - будь-які стресові події можуть спровокувати анорексію.

Генетичні чинники ризику

Дослідження показують, що схильність до анорексії може бути сімейної. Також, якщо у Вас є сестра / брат, хвора (дружиною) анорексією, то Ваші шанси захворіти на 10-20% підвищуються.

причини анорексії

  • невдоволення власним тілом
  • перфекціонізм
  • жорсткі дієти
  • проблеми в родині
  • низька самооцінка
  • складність у висловленні почуттів, замкнутість
  • хворі розладами харчової поведінки в сім'ї
  • фізичне або сексуальне насильство

Вплив анорексії на здоров'я

Нервова анорексія завжди згубно позначається на здоров'ї людини. Жорстке обмеження калорій протягом тривалого часу призводить до того, що тіло переключається в режим голодування, сповільнюється обмін речовин і в якості енергії для підтримки життєдіяльності використовуються клітини організму. Спочатку це жир і м'язи, а в подальшому, коли вага людини опускається нижче нормального, страждають усі внутрішні органи. Тіло поїдає сам себе.

Деякі фізіологічні наслідки анорексії:

  • різкі перепади настрою, депресія
  • слабкість, відсутність сил
  • проблеми з пам'яттю, загальмованість
  • суха, з жовтим відтінком шкіра і ламкі нігті
  • запори і набряки
  • хвороби зубів і ясен
  • запаморочення, непритомність, головний біль
  • посилений ріст волосся на тілі та обличчі

різкі перепади настрою, депресія   слабкість, відсутність сил   проблеми з пам'яттю, загальмованість   суха, з жовтим відтінком шкіра і ламкі нігті   запори і набряки   хвороби зубів і ясен   запаморочення, непритомність, головний біль   посилений ріст волосся на тілі та обличчі

лікування анорексії

Прийняти рішення про необхідність лікування нелегко. Хворому здається, що анорексія стала частиною його "я", кращим другом. Але як би важко не було вилікуватися, вихід є.

Стадії подолання анорексії

  1. Зізнайтеся собі і оточуючим, що Ви хворі. До цього моменту Вам здавалося, що Ви станете щасливою, як тільки схуднете. Перший крок в одужанню - це усвідомлення, що анорексія зробить Вас щасливішими, що Ви залежні, що захворювання погіршує якість Вашого життя - псує здоров'я і відносини з оточуючими.
  2. Поділіться своїми проблемами з близькими і / або лікарем-психологом. Більшості хворих на анорексію складно говорити про це. Цієї хвороби соромляться, про неї бояться розповідати. Якщо Ви думаєте, що близькі погано відреагують і не зрозуміють, зверніться до психолога. Він не стане критикувати, засуджувати, докоряти в чому-небудь. Для одужання потрібно відчути, що Вас хтось може вислухати і зрозуміти. Якщо Ваш близька людина хвора і звернувся до Вас за допомогою - не звинувачуйте його ні в чому, не намагайтеся "вчити життя". Найголовніше - надати підтримку, дати зрозуміти, що Ви завжди поруч і готові вислухати. Чи не нав'язуйте лікування, від якого людина відмовляється. Поступово, у міру зростання довіри і усвідомлення глибини своїх проблем, людина самостійно захоче змінити свої харчові звички.
  3. Намагайтеся віддалитися від людей, які постійно сидять на дієті і худнуть, не читайте журналів з фото худих моделей, які не відвідуйте веб-сайти, що пропагують анорексію.

Лікування нервової анорексії складається з трьох етапів:

  1. Повернення до нормальної ваги.
  2. Нормалізація харчування.
  3. Зміна психології (нормальне ставлення до їжі, відновлення самооцінки).

Медична допомога

Перший крок на шляху до одужання - рішення проблем зі здоров'ям. Госпіталізація може знадобитися в разі, якщо організм виснажений і є загроза життю, а також якщо є ризик суїциду.

Допомога спеціаліста по правильному харчуванню.

Вам потрібно заново навчиться правильному харчуванню . Найважливіше - організм повинен отримувати всі необхідні поживні речовини в достатній кількості, а для набору ваги - потрібен надлишок калорій і поживних речовин.

Психологічна допомога

Допомога психолога має найбільше значення при боротьбі з анорексією. Лікар навчить Вам справлятися з негативними думками і почуттями без допомоги анорексії. Хвороба підштовхує до саморуйнування, так як Ви не здатні впоратися з емоціями іншим шляхом. Психолог допоможе полюбити себе і навчить справлятися зі стресом.

Як позбутися страху знову набрати зайву вагу?

Набір ваги для хворого анорексією - як страшний сон. Швидше за все, Ви будете чинити опір цьому всіма силами. Але для одужання дуже важливо набрати нормальну вагу. Це один з головних показників того, що Вам кращає. Потрібно зрозуміти, що фіксація на контролі за харчуванням - основний симптом анорексії, і в міру одужання тіло почне саме регулювати, скільки їжі йому потрібно, і Ви повернетеся до нормальної ваги.

Як допомогти хворому на анорексію?

Якщо хтось із Ваших рідних або близьких хворий на анорексію - їм абсолютно точно потрібна підтримка. Проте, анорексик найчастіше відмовиться від допомоги з боку, буде заперечувати наявність хвороби. У таких випадках важливіше за все не тиснути на людину і не примушувати його до лікування. Заяви "Ти помреш, якщо не почнеш є!", Постійне цитування статей про шкоду анорексії - така тактика тільки віддалить про Вас. Якими б дивними і далекими від реальності Вам би не здавалися міркування хворого анорексією - ніколи не засуджуйте, не робіть різких заяв, не намагайтеся годувати насильно. Як би не було боляче спостерігати страждання близької людини, не намагайтеся вирішити проблему радикальними методами. Найкраще висловлювати своє занепокоєння у м'якій формі і дати зрозуміти, що Ви завжди готові вислухати. Якщо створити доброзичливу атмосферу, це обов'язково допоможе хворому відчувати себе краще, впевненіше в собі і своїх силах.

Поради тим, хто хоче допомогти хворому на анорексію

  1. Думайте про себе, як про людину «зі сторони», про аутсайдера - якщо у Вас ніколи не було розлади харчової поведінки, Ви не зможете повністю зрозуміти Анорексікі. Вилікувати насильно таку людину неможливо, він повинен сам прийняти рішення, що йому потрібна допомога.
  2. Показуйте своїм прикладом, як можна правильно харчуватися і як ставитися до свого тіла. Не робіть негативних зауважень про своє або чиємусь ще тілі.
  3. Зверніться до психолога. Навіть якщо анорксік не хоче психотерапії, лікар може навчити Вас, як правильно допомогти хворій людині.
  4. Чи не примушуйте до їжі. Хворому на анорексію потрібна підтримка і розуміння, а не поліцейський, який буде стежити за кожним кроком.
  5. Уникайте погроз, залякувань - будь-яких ситуацій, які викликають стрес. Анорексія - найчастіше симптом емоційної нестабільності і розвивається як відповідь на нездатність контролювати стрес і невдоволення собою. Якщо Ви будете піддавати хворого ще більшого стресу, то йому стане тільки гірше.

Як допомогти хворому на анорексію?
Чи страждаєте Ви на анорексію?
Які симптоми анорексії?
Чи боїтеся Ви набрати вагу?
Обманюєте Ви оточуючих, кажучи що вже якщо, хоча насправді це не так?
Приховуєте Ви, скільки насправді їсте?
Якщо Ви незадоволені собою, перебуваєте в стресовій ситуації, починаєте Ви тренуватися до знемоги або викликати блювоту?
Чи викликає у Вас почуття гордості той факт, що Ви здатні контролювати себе, багато тренуватися і не обмежувати себе в харчуванні?
Чи залежить Ваша самооцінка від Вашої ваги?
Як позбутися страху знову набрати зайву вагу?