Полезные материалы

Вибір гірських лиж, як вибрати гірські лижі

  1. Чи варто брати спорядження на прокат
  2. Підбір гірськолижних черевик
  3. Жорсткість гірськолижних черевик
  4. Гірськолижний носок
  5. Вибір гірських лиж
  6. Жорсткість гірських лиж
  7. підбираємо довжину
  8. Геометрія гірських лиж
  9. Вибір по радіусу повороту
  10. Гірські лижі для жінок
  11. гірськолижні кріплення
  12. Вибір гірськолижних палиць
  13. Методи підбору гірськолижних палиць
  14. висновки

Коли ви вибираєте гірські лижі, то повинні розуміти, що це не тільки дві плоскі лижі, це і гірськолижні черевики, кріплення і палиці.

Всі ці елементи є невід'ємною частиною гірських лиж, тому як їх правильно підбирати необхідно знати кожному початківцю гірськолижникові.

ЗМІСТ (натисніть на кнопку праворуч):

Чи варто брати спорядження на прокат

Звичайно, можна піти і простим шляхом, взяти спорядження на прокат. Грамотний менеджер правильно все підбере і дасть потрібні рекомендації.

Але якщо ви хочете кататися на своєму гірськолижному спорядженні, з яким повністю довіряєте, то без правильного його підбору тут не обійтися.

Підбір гірськолижних черевик

Виробників гірськолижних черевик зараз дуже багато і серед них важко виділити явного лідера. Всі вони по-своєму гарні. Але найважливішим показником гірськолижних черевик є їх зручність.

Адже погодьтеся, Ви не будете купувати собі туфлі або черевика якщо вони не зручно сидять на нозі і натирають Вам п'яту або носок.

Тому вибираючи гірськолижні черевики звертайте увагу на форму їх колодки і на їх зручність.

Так само не варто економити на гірськолижних черевиках бу, так як за час їх використання їх внутрішній простір вже набуло форму ноги їхнього колишнього власника, і повірте ця форма навряд чи співпаде з формою Вашої ноги. Наслідки такої покупки очевидні.

Для багатьох початківців гірськолижників є відкриттям те, що гірськолижні черевики бувають дитячими, жіночими і чоловічими. Тому при їх виборі зверніть на цей критерій не менше уваги, ніж на інші критерії вибору.

Чоловічі гірськолижні черевики з високою колодкою.

Чоловічі гірськолижні черевики з високою колодкою

Тепер давайте поговоримо про жорсткість гірськолижних черевик. Так, уявляєте, існує і такий критерій.

Жорсткість гірськолижних черевик

Залежно від того, початківець Ви гірськолижник, гірськолижник з досвідом катання або професіонал, певна жорсткість гірськолижних черевик підійде не всім, і він має показники від 7 до 12 одиниць:

  1. До 8 - для початківців гірськолижників;
  2. Від 8 до 10 - для гірськолижників середнього класу (найбільш популярна жорсткість);
  3. Більше 10 - для гірськолижного спорту та екстремального катання.

Ви вже напевно зрозуміли, що чим вище жорсткість черевика, тим більший контроль над лижею здійснюється, але виходить менше комфорту. Чим менше жорсткість, комфортності від катання більше, але контроль над лижею вже менший.

Показник жорсткості можна побачити в назві моделі гірськолижного черевика.

Якщо Ви плануєте стати хорошим гірськолижником, то Вам потрібно знати, що для катання по швидкісним, добре укоченим трасах, відмінно підійдуть гірські лижі з жорсткістю черевика від 10 і вище.

А ось для катання по горбах і не по обслужених гірських схилах одягайте черевики з середньої або малої жорсткістю, інакше сильно натруть ноги і гірськолижний сезон буде зіпсований.

Також слід розуміти, що нічого немає вічного і через час жорсткі черевики стають менш жорсткими, а черевики середньої жорсткості через час стають м'якими.

Гірськолижний носок

Вибираючи гірськолижний черевик не забудьте про гірськолижний носок, який повинен бути довший за черевика і щільно облягати ногу.

Застосовуючи черевик, нога не повинна бовтатися, пальці ноги повинні бути притиснуті зверху, але не пережаті з боків. П'ята повинна упиратися в задню частину бота.

П'ята повинна упиратися в задню частину бота

Одягнувши черевик обов'язково присядьте так, як ніби Ви з'їжджаєте зі схилу гори і подивіться на скільки Вам зручно, як веде себе нога, не відривається чи п'ята. При необхідності підтягніть кріплення, але не на стільки, щоб віджимати ногу так як під час спуску навантаження на ногу зросте і нога швидко затечет.

Якщо Ви сумніваєтеся у виборі товару, домовтеся, про його повернення, якщо він не підійде.

Але звичайно не відразу йти кататися на гірських лижах і перевіряти таким чином товар. А кілька десятків хвилин походити в ньому будинку по килиму і вже переконається, що це те що Вам потрібно.

Вибір гірських лиж

Гірські лижі за своїм використанню можна розділити на кілька типів:

  1. Для початківців або любителів гірськолижного спорту;
  2. Спеціальні гірські лижі;
  3. І гірські лижі для великого гірськолижного спорту.

Гірські лижі мають наступні характеристики, орієнтуючись на які, слід робити правильних їх підбір.

Жорсткість гірських лиж

Жорсткість гірських лиж характеризує можливість конкретної моделі до прогину або скручування під впливом ваги лижника і умов катання.

Такий показник в залежності від виробника варіює від 6 до 12.

Наприклад, Ви важите 70 кг. Тоді Вам краще вибрати гірські лижі з жорсткістю 7 або краще 8 (з невеликим запасом).

Якщо гірські лижі не якісні, але показник жорсткості Ви на них не побачите.

То яку лижу вибирати з м'яким показником жорсткості або з високим показником?

Справа в тому, що різні лижі поводяться в певних умовах по-різному.

М'які гірські лижі більше підійдуть для початківців гонщиків, так як вони добре входять в круті повороти і на виході з повороту найбільш стійкі.

Для більш досвідчених лижників більше підійдуть жорсткі лижі. Поворот вони тримати надійно, хоча і прагнуть викинути з нього лижника, але для досвідченої людини це не проблема.

Також жорсткі лижі добре гасять коливання від катання по нерівним поверхням, що теж важливо.

підбираємо довжину

Багато початківці при виборі гірських лиж насамперед звертають увагу на своє зростання і вже по ньому підбирають лижі.

Так, зростання лижника, це важливо, але на перші місця при виборі гірських лиж потрібно ставити не зростання, а вага самого лижника і його стиль катання.

Так, зростання лижника, це важливо, але на перші місця при виборі гірських лиж потрібно ставити не зростання, а вага самого лижника і його стиль катання

При виборі гірських лиж слід знати, що чим більше вага гірськолижника, тим довше потрібні лижі. Чому довше? Та тому що збільшується площа поверхні лижі, а значить вона буде менше заглубляться в сніг. Тому дивіться спочатку на свою вагу, а потім на зростання.

Також велика довжина гірських лиж є привілейованою тоді, коли у Вас агресивний стиль катання або ви катаєтеся по які підготовленим гірських трасах.

Але якщо Ви не хочете купувати занадто довгі гірські лижі, тоді потрібно брати з більшою жорсткістю, ніж та яка Вам підходить, але не потрібно брати занадто короткі лижі.

Короткі гірські лижі менш стійкі, ніж довгі, хоча вони маневрений і легше.

Тому, коли Ви вибираєте собі гірські лижі зверніть увагу на всі критерії зазначені вище.

Геометрія гірських лиж

Напевно Ви помітили, що гірські лижі мають різний зовнішній вигляд, тобто різну геометрію.

Геометрія гонних лиж визначається розмірами останніх спереду, по середині і ззаду.

Чим ширше талія, тим краще у лижі прохідність. Широкі гірські лижі шириною більше 75 мм добре себе показали на не обладнаних гірських трасах.

На обладнаних трасах добре себе показали гірські лижі шириною в талії до 68 мм.

Так само напевно Ви зустрічали гірські лижі з широким носком і широкої п'ятою. Такі лижі, завдяки широкому носку, дозволяють плавно і безпечно входити в круті повороти, а завдяки широкій п'яти більш прискорено виходити з повороту. Це не погано, так як на повороті швидкість втрачається.

Якщо Ви сумніваєтеся, які гірські лижі вибрати по ширині талії, то беріть універсальні моделі, ширина яких варіює в межах від 6,8 до 7,5 см, і шириною п'яти з носком 10 - 11 см., Тут вже, як то кажуть, не помилитеся.

Вибір по радіусу повороту

Рідко, хто з початківців лижників звертає увагу на цей критерій, а даремно, адже він не менш важливий, ніж інші.

Зустрічаються гірські лижі з радіусом повороту від 10 до 40 метрів. Чим більше допустимий радіус повороту, тим більше професійніше і швидкісні лижі.

Наприклад, категорія гірських лиж DH для швидкісних спусків має допустимий радіус повороту 40 метрів, а категорія гірських лиж RC (аматорські гірські лижі) має допустимий радіус повороту 15 -17 метрів.

Існують також категорії гірських лиж SL, SC - слалом і слалом карвінг з радіусом повороту близько 13 метрів при довжині лиж близько 170 см. SG - категорія гірських лиж для Супер гіганта, радіус повороту більше 30 метрів.

Для початківців гірськолижників найбільш підійдуть гірські лижі з радіусом повороту 15 - 17 метрів.

Давайте для прикладу розшифруємо маркування гірських лиж від одного відомого бренду.

ATOMIC C-9 170, 15, 105-64-97.

Жорсткість лижі дорівнює критерієм 9, а це значить, що рекомендований вага лижника повинен бути в межах 80 - 90 кг. Цифра 170 вказує на рекомендований зростання лижника + 15 см, а значить 180 см. Талія лижі в шкарпетці 105 мм, по середині 64 мм, в п'яті 97 мм. Така талія говорить нам, що дана модель відмінно підійде для підготовлених спусків, так як по середині талія досить вузька, всього лише 64 мм.

Не можна випустити з уваги і другу прекрасну половину людства, наших жінок.

Гірські лижі для жінок

Вибираючи гірські лижі для жінок потрібно розуміти, що зазначені вище рекомендації залишаються в силі.

Але для жінок любителів випускаються окремі моделі, які можна впізнати по довгому заднику, тобто кріплення для ніг у таких лиж висунуті трохи вперед.

Але для жінок любителів випускаються окремі моделі, які можна впізнати по довгому заднику, тобто  кріплення для ніг у таких лиж висунуті трохи вперед

Також гірські лижі для жінок зазвичай випускаються з меншою жорсткістю, так як жінки мають менших вага, ніж чоловіки.

гірськолижні кріплення

Перш за все гірськолижні кріплення, це Ваша безпека і здоров'я.

Основне призначення гірськолижних кріплень, це автоматичне від'єднання черевика від лижі. Тому ставиться до вибору таких кріплень потрібно ретельно, а особливо до установки зусилля спрацьовування механізму від'єднання.

На гірськолижних кріпленнях є спеціальні позначення, які розташовані на шкалі. Як правило їх кількість від 3 до 10. Одиниця позначає 10 кг зусилля спрацьовування механізму. Тобто якщо 3, значить - 30 кг, якщо 90 - значить 90 кг.

Щоб було зрозуміліше, як правильно виставити шкалу, наведемо приклад.

Припустимо, Ви важите 90 кг. Значить виставляємо шкалу на 9 і зменшуємо на 1 - 2 значення. Отримуємо 7 або 8. Тобто для 90 кілограмового лижника виставляємо значення 7 або 8.

Чим більше досвідчений лижник, тим більші навантаження впливають на гірськолижні кріплення, тому виставляти значення шкали потрібно більше, але не рекомендовано їх перевищувати більше 1 ваги.

Наприклад, Ви важите 90 кг, але на відміну від першого випадку, Ви досвідчений лижник і катаєтеся з великою швидкістю, тоді значення шкали можна поставити 9 або 10, але не більше, інакше можливі серйозні травми.

Існують кріплення, які регулюються за розмірами, типу CENTRO. Під такі кріплення можна підібрати гірськолижні черевики будь-яких розмірів, так як у них носок і п'ятка рухаються в різні боки.

І останнє, якщо Ви катаючись, постійно виставляєте показник шкали, наприклад, на 8, то це не має бути максимальне значення на кріпленні. Тоді купуйте гірськолижні кріплення з максимальними показниками 10 і вище. Так буде надійніше.

Вибір гірськолижних палиць

У більшості випадків, гірськолижні палки виробляються якісні і особливих проблем в ході їх експлуатації не виникає. Звичайно, якщо Ви купуєте їх в правильних місцях, а не на блошиних ринках.

Інший важливий момент, це правильно підібрати гірськолижні палиці по своєму зросту.

Методи підбору гірськолижних палиць

Методів існує безліч. Ось одні з них.

Стоїмо на рівній, твердій поверхні, наприклад, в магазині, перевертаємо гірськолижну палицю догори дригом, вістрям вгору. Ставимо її перпендикулярно підлозі і беремо будь-якою рукою за вістря, так, щоб кулак опустився на кільце.

Якщо між вашим передпліччям і самої палицею рівний кут або десь поруч з 90 градусами, то це те, що Вам потрібно. Все дуже легко і просто.

висновки

Отже, підбиваючи підсумок можна сказати, що вибір гірських лиж, це не просте заняття.

Якщо Ви тільки розкриваєте для себе гірськолижний спорт і не знаєте всіх тонкощів вибору гірськолижного спорядження, то або просто беріть гірські лижі на прокат в спеціальних пунктах прокату, там Вам допоможуть все правильно підібрати, або відвідайте спортивний магазин з фахівцем, який допоможе Вам зробити правильний вибір .

Самостійно новачкові вибирати гірські лижі не варто. Це однозначно.

Оцініть цей пост

То яку лижу вибирати з м'яким показником жорсткості або з високим показником?
Чому довше?