Полезные материалы

Пограємо в хованки (норми розвитку дітей)

  1. Розвиток пізнавальної сфери
  2. Розвиток мовлення
  3. Розвиток соціальних навичок
  4. Навички самообслуговування розвиваються так:
  5. розвиток моторики

Щоб скласти уявлення про розвиток крихти, потрібно знайти нижче вік вашої дитини і співвіднести його з описом відповідних навичок. При цьому враховуйте, що малюк зовсім не зобов'язаний оволодіти цими навичками в тій послідовності, яка вказана тут. Якщо малюк їх ще не освоїв, орієнтуйтеся на попередні пункти і пам'ятайте, що навички і вміння, які вже освоюються вашим чадом, повинні стати орієнтиром для ваших занять з ним. Акцентуйте на цьому увагу педагогів Центру розвитку дитини , Якщо ви з малюком ходите туди.

Розвиток пізнавальної сфери

У 1 - 3 місяці малюк вже може стежити за предметами і зупиняти на них погляд, а також (на радість мамі!) Дізнаватися людини, який йому знаком.

В 4 - 6 місяців вже можна грати з малюком в «Ку-ку!». Закривайте обличчя долонями і відкривайте його: малюк повинен реагувати. Якщо ви покажете малюкові предмет, який його зацікавить, карапуз поверне голівку. В 4 - 6 місяців вже можна грати з малюком в «Ку-ку Після півроку (в 7 - 9 місяців) маля може стежити за предметом, який падає зі столу, уважно дивитися на своє відображення. Настав період, коли дитина починає стукати з предметів і тягнути їх в рот (увага, мами, звертайте увагу на чистоту всього, що оточує малюка). 10 - 12 місяців - час, коли дитина вже дістає предмети з ємності і грає «в хованки». Якщо ви покажете малюкові іграшку, він вже буде на неї дивитися, а також «знайде» її, заховану за склянкою або чашкою. Коли дитині буде від 13 до 15 місяців, дайте йому кубики і подивіться, чи може він вдарити ними по столу, чи може він підтягнути іграшку за шнурок. У цьому віці малюк вже намагаються «малювати», так що бережіть меблі! Коли дитині буде від 1 року 4 місяців до 1 року 7 місяців, він вже зможе показати на предмет пальчиком і знайти дрібну іграшку, яку при ньому «сховали» під стаканчик. Дитина ще не знає позначення всіх частин тіла, але кілька на ляльці показати зможе. Від року восьми місяців до двох років настає час, коли на ваше прохання малюк може показати на зображенні кілька предметів навколишнього оточення, а якщо ви покладете в пляшечку невеликий предмет, дитина витрусить його звідти. Малюкові у віці двох років - двох років і трьох місяців вже можна запропонувати вставити в фігурні прорізи коло і трикутник. У лексиконі крихти з'являються слова «моє», «мені». У цьому віці діти, граючи, розмовляють з іграшками. Будувати поїзд з кубиків, виконувати досить складні прохання (візьми ведмедика, посади його на стілець і погодуй) - все це вміє малюк, якому виповнилося від двох років чотирьох місяців до двох років і семи місяців. Після зазначеного віку і до трьох років дитина вчиться сортувати предмети за двома кольорами і розкладати їх у коробочки. У цьому віці малюк вже може показати частини тіла, до яких торкається, а також розуміє різницю між «один» і «багато».

Розвиток мовлення

У перші півроку життя дитина дізнається рідний мамин голос і реагує на нього посмішкою. Перед годуванням малюк гулит. У 7 - 9 місяців дитина буде посміхатися, коли мама будує йому пики. У 10-12 місяців малюк вже розуміє слово «не можна», а також прохання на кшталт «йди до мене». У перші півроку життя дитина дізнається рідний мамин голос і реагує на нього посмішкою Рік і місяць - рік і три місяці - час, коли карапуз може відшукати поглядом іграшку, з якою тільки що грав. Він уже наслідує шумів навколишнього середовища. Коли малюкові виповниться півтора року, саме час почати співати йому дитячі пісеньки - він буде підспівувати. До двох років малюк буде повторювати за вами слова і говорити перші пропозиції з двох слів. Зрозуміло, вони будуть на «дитячому» мовою ( «Мама, ам!»). Між двома роками трьома місяцями - двома з половиною роками малюк вже знає і може назвати своє ім'я і повторити за вами фрази з 3 - 4 слів. Але при цьому він може помилково вимовляти звуки. Наприклад, замість твердого «там» говорити «тям». До трьох років у мові з'являються фрази з трьох - чотирьох слів, а також складнопідрядні речення.

Розвиток соціальних навичок

У 1 - 3 місяці малюк висловлює всі свої емоції голосом, «воркує», коли ви з ним розмовляєте. Трохи пізніше, в 4 - 6 місяців, малюк дізнається близьких і радіє, коли його беруть на руки. Впевнені - ви помічали, що дитина привертає вашу увагу посмішкою і лепетом, а також реагує по-різному на знайомих і незнайомих людей. Якщо ви будете лоскотати малюка, якому виповнилося від 7 до 9 місяців, він буде сміятися, а якщо ви заберете іграшку, він заплаче. Малюк у віці від 10 місяців до року запхикала, якщо почати його лаяти, а також буде чинити опір, якщо ви вирішите відібрати у нього іграшку. Але якщо ви попросите іграшку, він протягне її вам. Восторг мами викликає ще одне вміння дитини: він обіймає маму, показуючи свою любов. У 1 - 3 місяці малюк висловлює всі свої емоції голосом, «воркує», коли ви з ним розмовляєте Рік і місяць - 1 рік і три місяці - час, коли малюк вчиться плескати в долоні і показувати «до побачення». Якщо його попросити, він поцілує вас. До півтора років карапуз вже вміє прибирати іграшки і виконувати прохання на кшталт віднести тарілку на кухню. У цьому віці діти, як правило, діляться іграшками. Малюк, який досяг 1 року 9 місяців, вже в стані принести книжку, щоб ви почитали, і попросити про допомогу, якщо в цьому є необхідність. У два - два з половиною роки дитина вже грає з іншими дітьми, а в віці двох з половиною - трьох років - співчуває малюкові, який плаче, прагне його втішити зверніть увагу на спілкування дитини з іншими дітьми в школі раннього розвитку). Трирічні діти вже вміють вітатися (нехай навіть на своєму, дитячому, мовою).

Навички самообслуговування розвиваються так:

У 1 - 3 місяці малюк смокче і ковтає. В 4 - 6 місяців ви одягаєте дитину, а він не чинить опір і не плаче. Якщо ви дасте печиво малюку 7 - 9 місяців, він буде його тримати, кусати і жувати. Також дитина вже п'є з чашки, якщо ви її тримаєте. Брати руками їжу і тягнути її в рот буде малюк 10 - 12-ти місяців. Крім цього, малюк уже намагається освоїти ложку. У 1 - 3 місяці малюк смокче і ковтає У рік і місяць - рік і три місяці він сам знімає - на ваше прохання - шапку і рукавиці, а також допомагає себе одягати, високо піднімаючи руки. Дитині цього віку вже можна дати чашку, і він буде з неї пити. До півтора років малюк сам підносить до рота ложку (правда, трохи проливає). Простіше стає і процес одягання: дитина сам знімає шкарпетки і туфлі. До двох років малюк сам миє руки і вчиться витирати їх рушником, сам знімає куртку, яку розстебнув дорослий. До двох з половиною років дитина все ще проливає, коли їмо з ложки, але вже п'є через соломинку. Він самостійно витирає руки і вже вміє показати, що йому потрібно на горщик. Якщо його саджати на горщик кожні 2 - 3 години, малюк залишиться сухим. До трьох років дитина вміє є з вилки (поки ще не дуже акуратно), мити руки, розстібати великі ґудзики та блискавки.

розвиток моторики

У 1 - 3 місяці малюк базікає ручками і ніжками, коли лежить на спинці. Він може повертати голівку набік, піднімати її і утримувати 10 секунд. Спираючись на обидва передпліччя, він утримує головку протягом хвилини. Дитина вже стискає кулачки, розглядає свої ручки, вистачає і відпускає іграшку. Малюк, який досяг 4 - 6 місяців, піднімає голівку, лежачи на животі і спираючись на витягнуті руки, грає зі своїми ніжками, лежачи на спині, перевертається зі спини на живіт. Якщо вкласти в ручку дитини брязкальце, він якийсь час буде нею трясти. У 7 - 9 місяців малюк вміє брати предмет тільки пальцями і піднімати його обома ручками. У такому віці дитина починає повзати, а в 10-12 місяців вже добре повзає і розгойдується на четвереньках. До року малюк може самостійно стояти і робить кілька кроків за підтримки. До року і трьох місяців малюк вже самостійно ходить і встає з підлоги. Він уже вміє катати машинку, виймати кілочки з дошки зі спеціальними отворами. Саме час дати дитині олівці (при цьому стежте, щоб каракулі з'явилися не на стінах). Якщо ви читаєте малюку книжку, він вже може сам гортати сторінки. Між роком і чотирма - роком і сімома місяцями малюк бігає (ще ніяково), може підняти з підлоги предмет, ні на що не спираючись. Якщо дати йому флакончик з повертається кришкою, він буде обертати її в різні боки. Дитина цього віку вміє надягати кільця на стержень пірамідки і вставляти шнур в отвір кульки. До двох років дитина може вдарити по м'ячу, нізащо не стримуючись, зробити три кроки на носочках і стрибати на місці. Він уже малює вертикальні і горизонтальні лінії, розгортає то, що було загорнуте, і вміє ставити один на одного три кубика. До двох з половиною років малюк стоїть три секунди на одній ніжці (при цьому може описати про що-небудь рукою), вміє ловити м'яч, який котиться, самостійно підніматися і спускатися по сходах. Кількість кубиків, з яких можна побудувати, скажімо, вежу, вже не три, а п'ять. На папері тепер з'являються не тільки лінії, а й кола. До трьох років малюк вже освоює триколісний велосипед, добре бігає. Тепер мамі потрібно стежити, щоб чадо не дісталося до банок з закручуються кришками, тому що тепер дитина вміє їх відкривати. Потрібно бути обережними у поводженні з ножицями: малюк ріже папір, але не дуже акуратно. * * * Дітлахи з проблемами в розвитку можуть освоювати деякі навички пізніше однолітків. Часом це трапляється пізніше на три-п'ять місяців, а іноді цей період затягується на довший термін. Потрібно спостерігати за цим і представляти потреби малюка. Наприклад, якщо дитина не може висловити словами те, що йому хочеться, потрібно спробувати використовувати інші способи спілкування (наприклад, жести). Найкраще звернутися до фахівців центру розвитку дитини за консультаціями і допомогою.