Полезные материалы

Економічні проблеми Бразилії

Уповільнення розвитку економіки Бразилії, зазначене в 2012 році, стурбувало влади країни. Для протидії симптомів стагнації вжито низку заходів, але далеко не всі експерти впевнені, що вони дадуть очікуваний результат: проблеми коріняться в самій структурі бразильської економіки. Чи вдасться уряду Ділми Русеф повернути колишню динаміку розвитку? Уповільнення розвитку економіки Бразилії, зазначене в 2012 році, стурбувало влади країни

Втім, є й інший варіант розвитку подій: можливо, Бразилії судилося повторити досвід країн, які лише на короткий час потрапляли в категорію розвиваються?

У минулому році усталена вже абревіатура БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай і ПАР - South Africa), що позначає п'ятірку найбільш динамічно розвиваються країн, ледь не втратила першу букву. Після ударної п'ятирічки 2005-2010 років темп зростання бразильської економіки впав з 4-5 відсотків до жалюгідних 0,9 відсотків. Причини такого різкого падіння зрозумілі: ще в червні 2010 року Нуріель Рубіні, професор Нью-Йоркського університету, що передбачив світову фінансову кризу, попередив - економіка Бразилії (а одно Індії і Китаю) перегріта і найближчим часом її чекає застій. Як бачимо, економіст мав рацію і в цьому прогнозі.

Економіст бразильського банку Itau Unibanco Кайо Мегаль висловився поетично: "Ми страждаємо похміллям після бурхливої ​​акселерації". Однак, що статистичний, що ліричний підхід суті справи не міняють: економічна криза наздогнав-таки країну, яка однією з небагатьох зуміла уникнути рецесії 2008-2009 років. Традиційні споживачі бразильського експорту, як і попереджав Рубіні, вже не в змозі купувати в тих же обсягах, що й колись, а резервів збільшення внутрішнього споживання практично не залишилося. Але зараз набагато цікавіше не відповідь на питання, як же Бразилія дійшла до такого життя, а то, чи зуміє уряд підстьобнути економіку, змусивши її повернутися до колишніх темпів розвитку.

Одна з найбагатших країн американського континенту (величезні запаси корисних копалин - перш за все стратегічних вольфраму, цирконію, ніобію і найбільше родовище золота; чудові кліматичні умови), Бразилія десятиліттями не могла вибратися з безодні злиднів, неймовірного рівня злочинності та економічної нерівності. Ситуацію вдалося переламати тільки лідерові лівої "Партії трудящих" Луїсу Інасіу "Лула" да Сілва, в 2003 році очолив країну.

Читайте також: Чи зможе БРІКС влаштувати підкоп під МВФ?

Уряд да Сілва зумів приборкати давній бич бразильської економіки - гомеричний інфляцію, змогло вирішити серйозні енергетичні проблеми (при всьому багатстві надр, країна відчуває дефіцит вуглеводнів), але головне навіть не це. Да Сілва ініціював ряд соціальних програм, основною з яких стала т. Зв. "Bolsa Familia", в рамках якої близько 12 млн найбідніших сімей отримали право на щомісячну допомогу за умови, що їхні діти відвідують школу (до цього значна кількість дітей у віці від 10 років кидали освіту, щоб знайти роботу). За допомогою подібних програм вдалося дещо знизити економічне розшарування, підстьобнути внутрішній попит, але що важливіше - в результаті з часом в Бразилії склався прошарок робочої сили, якої можна було доручити щодо кваліфіковану роботу.

Ця політика дала свої плоди: незабаром на країну звернули увагу міжнародні корпорації, які шукали опору в Новому Світі. Сьогодні Бразилія, хоч і залишається переважно аграрною країною (це провідний світовий експортер м'яса, птиці, апельсинового соку, сої, кави і цукру), проте за останні роки в країні отримали активний розвиток нафтопереробна і хімічна промисловість, виробництво технологічно складних продуктів - автомобілів, літаків , обчислювальної техніки і т. д.

Однак цілий ряд експертів вважає, що за фасадом бурхливого зростання ховалася слабка структура бразильської економіки, нездатна забезпечити прорив країни до клубу розвинених держав. На відміну від Рубіні вони оперують поточними економічними даними, а посилаються на історичні прецеденти. Один з таких аналітиків, глава підрозділу Morgan Stanley Investment Management Ручір Шарма стверджував в своїй статті близько року тому: "Підтримувати швидкий стійке зростання протягом більше 10 років вкрай складно ... Протягом будь-якого десятиліття з 1950 р в середньому не більше третини країн цієї категорії (маються на увазі країни, що розвиваються - прим. ред.) демонстрували річне зростання на рівні 5 відсотків і більше. Менше чверті змогли витримати цей темп протягом 20 років, і лише десята частина - протягом 30 років. Тільки Малайзія, Сінгапур, Південна Корея , Тай ань, Таїланд і Гонконг зберегли подібні темпи зростання протягом 40 років ".

Справді, у 2012 році бразильська економіка почала остигати. Перш за все, позначився спад експорту залізної руди і сої в азіатські країни, що становив значну частку зовнішньої торгівлі. Одночасно з цим почався спад внутрішнього споживання, пожвавилися було завдяки соціальним програмам і зростання середніх доходів бразильців. Значна частина цього пожвавлення забезпечувалася за рахунок споживчих кредитів - але тепер банки вважають, що бразильці вичерпали ліміт заборгованості.

Читайте також: Передбачений розвал БРІКС не відбувся

Що набагато гірше: іноземні інвестори, схоже, розчарувалися в країні, так і не зуміла остаточно перемогти інфляцію (яка загрожує досягти в цьому році 6,5 відсотків) і забезпечити зростання продуктивності праці. Останнім часом їх погляди все частіше звертаються до Мексики, куди і перетікають інвестиції укупі з настільки необхідними Бразилії високооплачуваними робочими місцями.

Змінила уряд Лула да Сілва адміністрація його соратниці і спадкоємиці Ділми Русеф (дочки болгарського емігранта, до слова), негайно прийняло кілька кроків, покликаних повернути в країну інвесторів, а в економіку - подальше зростання. Серед цих заходів стимулюючі податкові пільги для промисловості, боротьба з інфляцією, і, звичайно, контроль валютного курсу. Поки у Русеф, що славиться, на відміну від свого попередника, більш технократів, ніж романтиком, залишаються в запасі ще жорсткіші заходи на зразок скорочення соціальних програм, що дозволяє її рейтинг у виборців, що становить 78 відсотків (він лише на пару пунктів поступається індексу популярності самого да Сілва).

Бразильський уряд впевнено дивиться в майбутнє: недавно міністр фінансів країни Гвідо Монтего заявив, що кризовий 2012 рік не варто вважати показовим, оскільки економічні проблеми торкнулися багато країн. Він звернув увагу на те, що в цей же час в економіці Бразилії було створено 1,3 млн нових робочих місць, причому безробіття скоротилося до 5,5 відсотків (а це історичний мінімум), а середня заробітна плата зросла на 6 відсотків. За запевненням Монтего, уряд продовжить стимулювати економічне відродження і вже в цьому році міністр прогнозує зростання в межах 3-4 відсотків.

Читайте найактуальніше в розділі " Економіка "

Чи вдасться уряду Ділми Русеф повернути колишню динаміку розвитку?
Втім, є й інший варіант розвитку подій: можливо, Бразилії судилося повторити досвід країн, які лише на короткий час потрапляли в категорію розвиваються?