Полезные материалы

Прем'єра ліги. Як топ-клуби Бразилії влаштували революцію

Бразильський футбол переживає серйозну кризу. У збірної пентакампеонів немає нападників, місцеві клуби два роки поспіль поступаються аргентинцям Кубок Лібертадорес, а президенти національної федерації один за іншим опиняються за гратами. На додаток до всіх бід назріває розкол в клубному футбольному господарстві Бразилії. Дванадцять популярних команд вирішили створити прем'єр-лігу і проводити свій турнір. Однак за два дні до його старту Конфедерація футболу Бразилії (КБФ) наклала вето на цей проект. Тижневик «Футбол» коротко переповідає всі епізоди чергової скандальної бразильського серіалу.

Тижневик «Футбол» коротко переповідає всі епізоди чергової скандальної бразильського серіалу

серія 1
В якій бразильські клуби йдуть в свою прем'єр-лігу, а футбольна влада Ріо-де-Жанейро протестують

Тим не менше 27 січня перші матчі нового змагання були зіграні - клуби, не замислюючись, пішли проти федерації, яка в даному випадку не має засобів впливу на них. Ліквідувати конфлікт був погашений буквально через день, коли КБФ дозволила-таки проведення турніру - в форматі товариських матчів, які не накладалися б на офіційні. Ліга відразу ж назвала це «перемогою бразильського футболу» і пообіцяла, що буде продовжувати проект. Годинниковий механізм вимкнули, але бомба залишилася на місці.

Верхівкою піраміди сучасного бразильського футболу є десяток найпопулярніших клубів, які представляють найбільш значущі штати. Перш за все це Ріо-де-Жанейро, Сан-Паулу, Мінас-Жерайс і Ріу-Гранді-ду-Сул. У прем'єр-лігу ввійшли гранди штатів Мінас Жерайс ( «Атлетіко Мінейро» і «Крузейро» з Белу-Орізонті) і Ріу-Гранді-ду-Сул ( «Інтернасьонал» і «Греміо» з Порту-Алегрі), однак найсильнішим ходом зі боку організаторів стало запрошення «Фламенго» і «Флуміненсе» з Ріо. «Фла» ​​є найпопулярнішим клубом країни, і, як упевнені бразильці у всьому світі, їх давній суперник «Флу» також один із грандів бразильського футболу. «Фламенго» і «Флуміненсе» увійшли в нову лігу в піку футбольної федерації свого штату, з якої у них давній конфлікт з приводу розподілу доходів від матчів чемпіонату Каріока. І саме через втручання федерації штату Ріо-де-Жанейро КБФ вирішила не включати новий турнір в свій календар.

Поряд з грандами в новому турнірі зіграють і команди «середнього класу» - популярні в своїх штатах, але не мають достатньої ваги в країні в цілому. Це ще один клуб з Белу-Орізонті - повернулася в Серію А «Америка», лідери футболу в штаті Парана - «Курітіба» і «Атлетіко Паранаенсе», а також три команди зі штату Санта-Катаріна - «Крісіума», «Аваї» і «Фігейренсе». При цьому лише «Крісіума» і «Аваї» представляють Серію В - другий дивізіон бразильського футболу.

серія 2
В якій пояснюється, чому «Сан-Паулу» відколовся від революції

Футбольний сезон в Бразилії традиційно розділений на дві частини. В кінці січня стартують чемпіонати штатів, які тривають до кінця квітня - початку травня, після чого починається національну першість в чотирьох дивізіонах. І якщо централізований чемпіонат Бразилії став проводитися лише з кінця 1950-х років (та й то десятиліття вважався Кубком країни), всередині штатів футбольні турніри проходили з початку століття. Для пересічного вболівальника, тим більше з глибинки, саме такі матчі становлять найбільший інтерес, хоча рівень футболу і організації цих містечкових турнірів досить низький. Багато матчів, навіть за участю грандів бразильського футболу, проходять на старих напівзруйнованих стадіонах, купинястих полях з вигорілій травою або залитих водою після зливових дощів. Однак уболівальник майже рік живе очікуванням такої гри - коли в його містечко приїде з офіційним матчем «Фламенго», «Сантос» або «Крузейро».

Машина часу. Чому збірна Бразилії ходить колами

По суті, лише в штаті Сан-Паулу місцевий чемпіонат проходить на гідному рівні. Багато сильні футболісти з інших штатів на першу половину сезону підсилюють клуби Паулісти, до того ж в нинішньому році в Серії А виступатимуть п'ять команд з Сан-Паулу і околиць, тоді як інші штати представлені не більше ніж трьома клубами. Не дивно, що «паулісти» не стали брати участь в змові під назвою «Прем'єр-ліга».

серія 3
В якій президенти КБФ підозрюються в корупції

«Фронда» почалася саме в минулому році не випадково. Бразильський футбол накрив серйозну кризу, перш за все в керівництві. Зараз ходить багато розмов про те, що в період безвладдя в УЄФА могутні клуби можуть організувати турнір, альтернативний Лізі чемпіонів. Схожа ситуація склалася і в Бразилії.

Підозрюються в корупції відразу три колишні президенти КБФ - Рікардо Тейшейра (зять екс-глави ФІФА Жоао Авеланжа очолював федерацію майже 25 років, після чого був відлучений від футболу), Жозе Марія Марін і Марко Поло дель Неро. Марін змінив Тейшейру в 2012 році, але 27 травня минулого року був заарештований в Швейцарії напередодні конгресу ФІФА. На той час був уже обраний його наступник - Дель Неро, який входив до виконкому ФІФА, але в кінці минулого року в корупції стали підозрювати вже його самого. Дель Неро вийшов зі складу виконкому, а потім був на 180 днів відсторонений від футбольної діяльності.

«Згубне місце» на чолі КБФ на початку січня зайняв Антоніо Карлос Нуньєс, який очолював Федерацію футболу штату Пара і клуб «Пайсанду» з Белена. Однак вникнути в справи КБФ Нуньєс, лише в грудні став її віце-президентом, не встиг. Боротьбу з новою лігою веде генеральний секретар конфедерації Валтер Фелдман, проте в протистоянні з великими клубами перевага явно не на його боці. Коли шість перших матчів нового турніру вже були готові до проведення, КБФ випустила прес-реліз із забороною прем'єр-ліги. Скасовувати майбутні в січні матчі не стали, офіційно позначивши їх товариськими. А ось за участь в лютневих зустрічах членів прем'єр-ліги могло чекати покарання.

Питання тільки яке, і їм задався президент ліги Жілван Таварес. На його думку, федерація не може застосувати жодних санкцій проти клубів, тому що незалежна ліга є комерційною, і вона була створена без порушення законів країни. Лише за рішенням суду в Бразилії можна скасувати футбольний матч, і такі випадки бували. Однак поки справа до судових розглядів не дійшло, та й федерація вчасно зрозуміла, що холостий постріл клуби не налякав, і скасувала своє вето. Швидше за все, в 2017 році турнір пройде вже під егідою КБФ в розширеному форматі - і тоді посунутися уже доведеться чемпіонатів штатів.


серія 4
В якій пояснюється, чому не можна дискваліфікувати всю опозицію

Так, можливо виняток 12 клубів з чемпіонату Бразилії, але таким чином федерації висіче саму себе. Без «Фламенго», «Флуміненсе», «Атлетіко Мінейро», «Крузейро», «Інтернасьонала» і «Греміо» проведення чемпіонату країни втратить будь-який сенс. Два клуби Каріоки ( «Фламенго» і «Флуміненсе») давно погрожують вийти з чемпіонату штату Ріо-де-Жанейро, що для місцевої федерації, яка веде з ними фінансову війну, стане жорстоким ударом. Тому навряд чи будуть виконані загрози місцевої федерації позбавити «Фла» ​​і «Флу» доходів від участі в чемпіонаті штату.

Марінато Гілерме: «На світлофорі підійшли двоє з пістолетами, змусили вийти з машини і викрали її»

До того ж події 16-річної давності показали, що і на федерації як організатора чемпіонату країни світ клином не зійшовся. У 2000 році суд заборонив КБФ проводити національну першість - через конфлікт зі скромним клубом «Гама» зі столиці країни Бразиліа. Федерація покарала «Гаму» технічними поразками за неправильну заявку одного з гравців, що призвело до вильоту клубу з Серії А. «Гама» подала скаргу, дійшла до цивільного суду, який став на бік клубу. Федерація відмовилася виконувати рішення суду, в результаті їй просто заборонили проводити чемпіонат країни. За справу взялася «ініціативна група» з 13 провідних клубів Бразилії, яка в короткий термін організувала і провела турнір, названий Кубком Жоао Авеланжа. Прийняли в ньому участь 116 команд, причому кожна з них мала можливість поборотися за чемпіонство! Виграв же в підсумку «Васко да Гама» з Ріо.

У наступному році КБФ відновила право проводити чемпіонат, який в Серії А виявився роздутий до 28 клубів. До нинішніх 20 вдалося прийти лише 10 років тому.

серія 5
В якій учасники «фронди» вже встигли посваритися

Втім, позиції КБФ дуже хиткі, та й такий хід, як заборона турніру за два дні до його початку, що не робить їй честі. Треба відзначити, що і всередині прем'єр-ліги проблем вистачає, враховуючи, що організували її президенти найбагатших клубів країни, і знайти їм консенсус між собою теж вельми непросто. Так, незадовго до старту покинув лігу Алешандре Каліл - один з найвідоміших бразильських імпресаріо, який раніше очолював клуб «Атлетіко Мінейро», який при ньому виграв Кубок Лібертадорес в 2013 році.

5 речей, які потрібно знати, якщо ви збираєтеся в Бразилію

Каліл вдалося тоді зібрати в «Мінейро» таких зірок, як Роналдіньйо, Жо, Дієго Тарделлі. У прем'єр-лізі же Каліл зайняв посаду виконавчого директора. Однак очолював лігу президент клубу «Крузейро» Жілван Таварес, а «Крузейро» - давній ворог "Мінейро", і ужитися представники двох конкуруючих клубів з Белу-Орізонті в лізі не зуміли.

До того ж навряд чи в нинішньому турнірі клуби прем'єр-ліги здатні багато заробити. Команди поділені на групи таким чином, що заплановано лише одне дербі - так званий «Гре-Нал» між «Греміо» і «Інтернасьональ» 6 березня. З огляду на, що уболівальник в перші місяці року звик дивитися на гру своїх команд з земляками, в новому турнірі не варто очікувати серйозної відвідуваності. Ліга вже оголосила, що додатково будуть заохочені фінансово два фіналісти, але і тут навряд чи варто говорити про серйозні суми. Завдання на нинішній рік - запустити проект, а вже потім почати заробляти.

Наприклад, в домашньому матчі з "Курітіба" (0: 0) наставник клубу "Інтернасьонал" Аржеле Фукс виставив найсильніший склад - на чолі з Вітіну і аргентинським віртуозом Андресом д'Алессандро. Однак гра на реконструйованому до чемпіонату світу стадіоні "Бейра-Ріо", що вміщає 56 тисяч глядачів, зібрала лише 13 тис. Що близько до гірших показників "Інтера" в минулому чемпіонаті країни і нижче середньої відвідуваності в чемпіонаті "Гаушо" - штату Ріу-Гранді -ду-Сул ...

навколофутбольна Бразилія

У лізі гранично обережно підійшли до складання календаря, враховуючи, що знайти вільні вікна в бразильському футболі, де матчі проходять двічі на тиждень, дуже непросто. Тому в першому сезоні 12 клубів в трьох групах зіграють лише в одне коло. Природно, це призвело до нерівного кількістю ігор на своєму полі і виїзді, і проблема тут не стільки футбольна, скільки фінансова, адже учасники ліги збираються насамперед заробити. Однак пілотний проект не був погоджений з федераціями штатів, тому вибирати не доводиться.

серія 6   В якій з'являється «ФК Здоровий глузд» і загрожує страйком футболістів

серія 6
В якій з'являється «ФК Здоровий глузд» і загрожує страйком футболістів

Поки конфлікт зачіпає лише кілька провідних клубів країни і федерацію, проте є в цій справі ще одна зацікавлена ​​сторона. Це футболісти, які кілька років тому створили рух під назвою «ФК Здоровий глузд», головна мета якого - зменшити число матчів, проведених бразильськими клубами.

Відмова від м'яса. Як «Спартак» і Леонід Федун позбувалися від тих, хто міг би стати в нагоді досі

Такої кількості футболу дійсно немає ні в одній країні світу: деякі команди за рік можуть провести 38 матчів чемпіонату країни, 20 з гаком - в чемпіонаті свого штату і більше 10 - за Кубок Бразилії, але ж є ще Кубок Лібертадорес і Південноамериканський кубок, а також гри збірних. Дійшов в минулому році до півфіналу Кубка Лібертадорес «Інтернасьонал» з Порту-Алегрі провів за 10 місяців 74 офіційні матчі! І це далеко не рекорд ... Розклад в Бразилії настільки щільне, що в минулому році, наприклад, не був передбачений перерву в чемпіонаті під час червневого Кубка Америки.

А в деяких штатах матчі проходять через день - тренери просто виставляють різні склади. Бразильські клуби зазвичай налічують по три-чотири десятки футболістів, ротація відбувається постійно, але в будь-якому випадку провідні футболісти грають набагато частіше, ніж в Європі. «Здоровий глузд», який об'єднав багатьох відомих бразильських гравців, за останні роки зумів домогтися лише однієї поблажки від футбольних властей - новорічне міжсезоння збільшено майже до двох місяців.

Ще кілька років сезон поновлювався вже в середині січня, тоді як попередній чемпіонат країни фінішував в середині грудня ... Багато штатів зменшили кількість матчів своїх першостей, а й зараз деяким командам належить за три місяці, з лютого по початок травня, зіграти по 30 з гаком зустрічей !

А тут ще новий турнір, нехай учасники прем'єр-ліги і зіграють максимум по п'ять матчів. Не виключено, що "Здоровий глузд" знову, як це вже було не раз, пригрозить страйком. Нехай проти них все - і зацікавлені в більшій кількості ігор клуби, і має свій відсоток від доходів від чемпіонатів штатів федерація, і вболівальники, для яких в Бразилії багато футболу не буває.

В страйк гравців, втім, не вірить ніхто, - Бразилія без футболу, як без сонця, зупинити звичний стукіт м'яча тут здатний хіба що карнавал - в дні його проведення офіційні матчі не проходять. Але руйнування нині існуючої системи - з традиційними турнірами всередині штатів і національним чемпіонатом - цілком можливо.

Текст: Євген Трушин, кореспондент ТАСС, - спеціально для тижневика «Футбол»
Фото: Global Look Press

Скачайте додаток тижневика «Футбол»! App Store:
Google Play: