Полезные материалы

Вести.Ru: Бразилія. Футбол для себе і на продаж. Частина 1

Переїзд валлійського хлопця Гарета Бейла, по шуму нагадує чи то циганське весілля, чи то російські проводи в армію, змусив багатьох геть забути про набагато більш значущу і ще більш очікувану подію закрився трансферного вікна. Перехід Неймара в "Барселону". Хоча вийшов він набагато багатогранніше. Інтрига була не тільки в тому за скільки, але і куди. Хоча доповнення в тріо, що складається з двох кращих центральних півзахисників світу і просто кращого футболіста світу, хлопцем, який серйозно претендує на право називатися спадкоємцем Пеле (на відміну від інших кандидатів, цілком обгрунтовано) набагато більш багатообіцяюче для світового футболу. І зовсім не зрозуміло, чому взаємодія двох гренадерів валлійського і португальського походження займають когось набагато більше ніж, нехай і до кінця ще не оформилася, конкуренція за місце на футбольному Олімпі Мессі і Неймара.

Сталося це, можливо, тому що Уельс, та й вся Британія в цілому, не може конкурувати з Бразилією ні в сумах, ні в обсягах поставки зіркових гравців на світову футбольну арену. В черговий раз переконатися в цьому можна, якщо звернутися до сухих цифр зведеної таблиці трансферів цього літа. Бразилія і раніше є головним футбольним донором планети. У літній період вони продали футболістів більш ніж на 200 мільйонів євро. При цьому не поспішаючи витрачати гроші на нових гравців. Навіть клуби другої за статусом італійської ліги (нехай і не набагато) за сумами, витраченим на нових футболістів, обійшли бразильську Серію А.

Та й витрачалися, за великим рахунком, все два клуби: "Інтернасьонал" з Порту-Алегрі і "Сантос". Перші продали в донецький "Шахтар" Фреда (тільки "гірники", до речі, зробили цього літа бразильські клуби на 60 мільйонів багатше) і Родріго Моледо в харківський "Металіст", тобто залишилися в плюсі. А другі взагалі наторгували на 70 мільйонів, відправивши до Старого Світу трьох: Неймара - в "Барселону", Феліпе Андерсона - в "Лаціо" і Рафаела в "Наполі". Тобто, теж не залишилися у програші. А продавали бразильські клуби багато і дорого: новоявлений володар Кубка Конфедерацій і Кубка Лібертадорес Бернард був куплений "Шахтарем" у "Атлетіко Мінейро" за 25 мільйонів євро, юний Вітіну переїхав з Ріо в Москву, і тепер на його формі буде красуватися зірка не "Ботафого ", а ЦСКА. 20 мільйонів отримав "Корінтіанс" за Пауліньо. Але найдивніше в тому, що подібні продажу далеко не разові.

Той же "Інтернасьонал", наприклад, в минулому році продав "Челсі" Оскара за 32 мільйони євро, а "Сан-Паулу" Лукаса в ПСЖ за 40 мільйонів. Плюс щорічні десятки трансферів вартістю 1-5 мільйонів, півтора десятка середніх в діапазоні 5-8 мільйонів, та ще пара-трійка великих 8-15 мільйонів. І так щороку.

Всі ці цифри говорять, перш за все, про самодостатність бразильського футболу. І про те, що відсоток легіонерів в бразильській Серії А не дотягує до 7 відсотків. Для порівняння, навіть в економною і патріотичної голландської "Ередивізії" більше 34%, бундеслізі - більше 45%, в російській прем'єр-лізі - 52%.

Причина подібного розриву проста: в Бразилії існує жорсткий ліміт на легіонерів (що явно не заважає професійному зростанню місцевої молоді). Тому уругвайці, аргентинці та інші сусіди в складах досить рідкісні. Купують гравців, тим більше іноземців, тільки за умови, що угода ця принесе дохід. Ось і штампує бразильська фабрика зірок футболу. Для себе і на продаж.
Футбол в Бразилії люблять усі без винятку. Грають в нього скрізь

Грають в нього скрізь

До речі, чи не головний міф про бразильському футболі - бразильські таланти ростуть на пісках Копакабани або Іпанеми - зникає, як ранковий туман над цими пляжами, і розумієш: це просто красива легенда. Насправді, кар'єра більшості починається в спортивних школах. Причому, умови у них далеко не тепличні.

Наприклад, в клубі "Флуміненсе" - це більше схожий на ангар з гратами замість однієї зі стін, з зношеним покриттям, з-під якого визирає бетонна основа, - тренуються майбутні гравці головної команди.
Обов'язкова вимога - перебувати на території футбольного клубу в чужих кольорах заборонено. Дотримуватись цього правила вчать з дитинства

Те, що багато хто з вихованців футбольної школи стануть такими, сумніватися не доводиться. Продаж футболістів - одна з основних статей доходів клубу. Все в тому ж "Флуміненсе" вона становить від 20 до 25%. А в основних складах як мінімум 5 вихованців власної школи.

Тим більше, що останнім часом все більше бразильців вважають за краще повертатися на батьківщину. І раніше, коли в Старому Світі фінансові умови були на порядок краще, багато гравців не поспішали проміняти звичний спосіб життя на довгий євро. А тепер зарплати в національному чемпіонаті часто не поступаються європейським. Та й шансів звернути на себе увагу тренерського штабу збірної, а там, дивись, і потрапити до складу селесао на домашньому чемпіонаті світу, набагато більше.

Наприклад, у "Фламенго" Роналдіньо отримував близько 22 мільйонів доларів на рік. Вражає. Для порівняння, ось зарплати зірок в провідних європейських чемпіонатах на той момент (2012 рік):

Роналдіньо "Фламенго" (Бразилія) - 22 мільйони доларів в рік;

Уейн Руні "МЮ" (Англія) - 14,6 мільйона доларів в рік;

Кріштіану Роналду "Реал" (Іспанія) - 13 мільйонів доларів на рік.
Картину псує необов'язковість керівництва бразильських клубів. Рональдіньо в результаті свою зарплату у довелося вимагати через суд, не зміг розплатитися за Вагнера "Фламенго" і з московським ЦСКА.

Можливо, причиною тому досить незвичайна (для росіян вже точно) форма управління клубом. Вони в Бразилії не державні, але в той же час і не приватні. Володіють ними так звані сосіо - члени клубу, які платять внески (які можуть становити до чверті доходів клубу) і раз на чотири роки обирають президента. Маркетингові служби клубів постійно працюють над розширенням армії своїх сосіо і розширенням спеціальних програм для них. Адже розраховувати клуби можуть тільки на те, що самі зароблять. Кредити, звичайно, ніхто не відміняв. Але тут не все так просто. Справа в тому, що практично весь прибуток йде у бразильських клубів на погашення боргів перед державою.

Накопичили їх колишні власники клубів (в Бразилії клубами довгий час володіли високопоставлені держчиновники і банкіри), роками віддавали перевагу купувати гравців, а не платити податки. Влада країни довго терпіли подібне нехтування, але в підсумку вирішили-таки взяти своє. Можливо, саме тому клуби здобули нових господарів в особі сосіо.

І все-таки футбол в Бразилії - бізнес прибутковий. Звичайно, щодо клубної інфраструктури і умінні заробляти на футболі, Ріо дуже сильно відстає від Сан-Паулу. Але структура доходів напевно мало чим відрізняється.

Одна з головних статей - продаж телеправ. У Бразилії добре налагоджений аналіз ринку спортивних трансляцій. Згідно з останніми даними, мінімальна телеаудиторія центральних матчів становить більше 35 мільйонів чоловік. Особливо, якщо грають клуби з Сан-Паулу і Ріо, які підтримують більшість бразильців. Тільки у "Фламенго" понад 40 мільйонів уболівальників по всій країні. Трохи менше, близько 25 мільйонів, підтримують "Корінтіанс". Тож не дивно, що саме ці два клуби два роки тому за продаж телеправ стали отримувати в рази більше своїх суперників (близько 50 мільйонів доларів). Це цифри, які повідомили в самих клубах. Однак, як розповіли люди безпосередньо пов'язані з бразильським футболом, він дуже корумпований, тому реальні бюджети найчастіше залишаються в секреті. Проте, зрозуміти стан справ навіть ці дані дозволяють.

Якщо бюджети бездефіцитні, то з великою часткою впевненості можна сказати, виходити в нуль клубу допомогла продаж гравців. Тут явно не до оновлення інфраструктури.

Чемпіонат світу і повинен стати потужним локомотивом для її розвитку. Наприклад, в Ріо-де-Жанейро, де прописані аж чотири гранда ( "Фламенго", "Флуміненсе", "Ботафого", "Васку да Гама"), всього два з половиною стадіону. Чому з половиною? Рахуйте самі: практично новий "Енженьяо" закритий на реконструкцію, арена клубу "Васку да Гама" давно вже її чекає, але поки що не бере матчі. Залишається тільки оновлена ​​"Маракана". Є, звичайно, ще один - "Дас Ларанжейрас". Але він давно вже перетворився на реліквію (у 2014 році йому виповниться 100 років), на чиє поле виходить лише головна команда "Флуміненсе", та й то, щоб потренуватися.

"Ларанжейрас" - пам'ятник архітектури і історії бразильського футболу. У ворота (ті, що на фото зверху) збірна Бразилії забила свій перший гол

А перебудовувати стадіон, на якому збірна Бразилії забила свій перший гол, ні у кого, здається, рука не підніметься. Вже дуже люблять і цінують бразильці свою футбольну історію. Що вже говорити про сучасні тренувальні бази - їх у клубів Ріо немає. Наприклад, поле на базі "Фламенго" пам'ятає ноги Пеле і Зіко і матчі чемпіонату Бразилії, які на ньому проходили. Малувато для гранда південноамериканського футболу.

Стадіон на території клубу "Фламенго" зараз використовується тільки для тренувань, а раніше на ньому проходили офіційні матчі чемпіонату Бразилії

Стадіон на території клубу Фламенго зараз використовується тільки для тренувань, а раніше на ньому проходили офіційні матчі чемпіонату Бразилії

Головна команда "Васку да Гама" тренується за воротами поля, на якому проводить офіційні матчі

Головна команда Васку да Гама тренується за воротами поля, на якому проводить офіційні матчі

А тепер уявіть "Спартак" або ЦСКА без тренувальної бази. Неможливо без неї! А ось в Ріо обходяться. Правда, влада штату вже виділили землю під їх будівництво всім, крім "Фламенго". Останні придбали її за свій рахунок. А земля в Ріо-де-Жанейро дорога.

До речі, тим, хто обурений необхідністю їхати на домашні матчі "Динамо" і ЦСКА в Химки, варто сказати, що весь той час, поки реконструювалася "Маракана", "Флуміненсе" проводив на стадіоні "Вольта Редонда". А це 150 кілометрів від Ріо. І відстань це долають не лише гравці. Тисячі уболівальників на автобусах і особистих авто приїжджають підтримати свій клуб.

У підсумку, тільки держава витратить на підготовку до мундіалю, в цілому, більше 100 мільярдів реалів (близько 50 мільярдів доларів). Планується, що завдяки цим інвестиціям економіка Бразилії, і без того перебуває на підйомі, отримає додатковий стимул для розвитку, а футбол в країні - нову інфраструктуру.

Автор дякує бізнес-школу RMA за допомогу в підготовці репортажу.

Чому з половиною?