Полезные материалы

Сергій Литовченко: "Президент" Арсеналу "діставав хрестик, цілував його і клявся дітьми закрити переді мною борги"

Сергій Литовченко прийняв київський "Арсенал" у Другій лізі і вивів команду в елітний дивізіон. Однак після зміни президента, клуб вибрав інший напрямок розвитку і 39-річного фахівця змінив на тренерському містку колишній гравець "Ювентуса" Фабріціо Раванеллі . Сергій Вікторович в інтерв'ю FootBoom розповів як його усували від роботи, про перспективи Раванеллі і що може статися з "Арсеналом".

- Нещодавно у вас відбулася зустріч з президентом "Арсеналу" Івіцею Піричами. Розкажіть про неї докладніше.

- З Піричами ми зустрілися в готелі "Premier Palace" і розмова йшла про фінансову компенсацію. Про те, що три місяці я не отримую заробітну плату і найсмішніше, що, коли команда вийшла в Прем'єр-лігу, це сталося в травні, то навіть за цей місяць мені нічого не виплатили. Президент "Арсеналу" мені клятвено пообіцяв, що всі питання закриє, мовляв, дай мені два-три дні. Я погодився. Після цього Піріч кудись пропав. Мій юрист вийшов на зв'язок з директором київського клубу Олександром Москаленко, і він відповів наступне: "Мені Піріч доніс дослівно: мовляв, я зустрічався з Литовченко, всі моменти з ним обговорили і знайшли точки дотику. Не переживай".

Після цього я став шукати розмови з Піричами, але він весь час переносив нашу зустріч. До того ж, я поїхав працювати в Білорусь. Адже просто сидіти на одному місці я не можу. Краще працювати в чемпіонаті трохи слабкіше, але тренер повинен бути завжди при справі.

Періодично з Білорусі намагався зв'язатися з Івіцею, але він завжди переносив на завтра-післязавтра. Потім в WhatsApp обмінювалися голосовими повідомленнями. Я йому кажу: "Івіца, ти ж мені обіцяв. Клявся дітьми. Цілував хрест". Навіть до цього доходило ... Тому що я йому чесно говорив в очі, що не вірю його обіцянкам.

Він діставав хрестик, цілував його і клявся дітьми. Запевняв, що вирішить фінансове питання протягом тижня. Коли цей термін минув - нічого не відбувалося. Я його знову набирав по телефону і в черговий раз чув одні і ті ж обіцянки. З червня місяця чую одне й те саме.

Цікаво, що голосові повідомлення від нього починалися зі слів: "Привіт, друже. Все пам'ятаю. Знаю. Віддам і розрахуюся". Одного разу, я не витримав і відповів йому, що маючи таких "друзів" і ворогів не потрібно.

Навіть якщо опустити компенсацію, то можна ж розрахуватися за ті місяці, які я чесно і сумлінно відпрацював в "Арсеналі".

Поїхав частково через те, що мені вже не хотілося бачити цих людей. Втім, стало доходити до того, що мені почали ставити палки в колеса і не віддавали трудову книжку. Слава богу, що у мене є кваліфікований юрист, і ми пішли іншим шляхом.

Якби ми чекали розриву контракту з боку "Арсеналу", то нічого б не вийшло. Я б до сих пір сидів біля розбитого корита. Я змушений був вимагати розірвання контракту зі свого боку. Причина - невиконання клубом контрактних зобов'язань. Три місяці заборгованості по заробітній платі. Ми змушені були зробити цей крок, щоб піти з цієї кабали. По-перше, я не отримував заробітну плату. По-друге, мене тримали на короткому повідку, і я нікуди не міг піти. У підсумку, порадившись з юристом, ми прийняли таке рішення, тому що надходили дзвінки з інших клубів: з Прибалтики та Білорусі.

- Чи виплачується заробітна плата гравцям "Арсеналу"?

- Відкрию завісу. Жоден футболіст, який залишив київський клуб, не отримав всі йому належне. Тобто, політика "канонірів" така - ти йдеш, значить на останньому місці в черзі. Спочатку розраховуються з гравцями, які на даний момент числяться в клубі, потім вже, якщо є така можливість, частково погашають борги з футболістами, що розірвали контракт. На моїй пам'яті, знову-таки це порожні обіцянки. Мої слова підтвердять всі гравці без винятку, які пішли в цьому сезоні.

Часто-густо знайомі слова: "Буде - віддамо". Але останній місяць, як правило, заморожується. У кращому випадку виплачується "мінімалка". Так як зарплата футболіста ніде не прописана і я не боюся про це говорити. Підписуюся під кожним своїм словом. Я довго до цього йшов. У мене реально накипіло. Хотілося вирішити всі полюбовно, але вже не витримують нерви. Можу дати номера тренерів і футболістів, з якими не розрахувалися.

До сих пір зі мною на зв'язку знаходиться колишній нападник "Арсеналу" Артем Пилипенко , Який розірвав контракт в кінці минулого року, і півзахисник Артем Старгородський . Керівництво "канонірів" не закрило перед ними останню зарплату. Крім цих виконавців є досить хлопців, яким заборгували.

- У чому відмінність колишнього президента "Арсеналу" Олексія Кікірешка від Івіци Піріча?

- Це дві різні людини і буде не зовсім коректно, якщо я буду їх порівнювати. Втім, можна говорити на основі фактів. При Кікірешка у нас була домовленість - премію ми отримуємо відразу після гри, і друга половина повинна була закритися по виконанню завдань.

Кінцева мета клубу - зайняти місце, яке дає право за підсумками сезону вийти в Прем'єр-лігу (від першого до третього). Кікірешка, у міру сил і можливостей, намагався все закривати. Так, були деякі заковики, але вони вирішувалися в позитивну сторону.

З приходом Івіци Піріча ми отримали всього одну премію. Це сталося після ключовий гри з "Полтавою", яку "Арсенал" проводив на "Оболонь-Арені". Після цього преміальних ми взагалі не бачили. З виплатами заробітної плати теж були перебої. Доходило до того, що була затримка.

Навіть, коли ми виконали завдання і вийшли в Прем'єр-лігу, то нам говорили: "Ми вас віддячимо, віддамо премії. Ви молодці і залишитеся в команді все без винятку, хто заслужив". У підсумку, за фактом почали тихенько позбавлятися від людей. Важко сказати, чиєю це було прерогативою: Москаленко або Піріча. Кожен все звалює один на одного. Москаленко каже: "Це Піріч". У свою чергу Івіца запевняє, що це Москаленко.

- Прихід Раванеллі на тренерський місток "Арсеналу" - це піар хід?

- Це стовідсотковий піар. По іншому бути не може. Мені відкрито говорили: "Потерпи. Він початківець тренер. У тебе практики набагато більше. На нього підуть люди, і спонсори під нього виділять гроші". Як фахівця не хочеться обговорювати Раванеллі. Єдине, мені хотілося б акцентувати увагу на людському факторі. Я б на його місці десять разів подумав: чи варто йти в команду, якщо там офіційно перебуває головний тренер? Адже існує тренерська етика. Якщо людина йде працювати в клуб, то він, як мінімум, повинен розуміти на чиє місце. Раванеллі порівнює цю ситуацію з Конте - Сарри, але це зовсім інша історія. Конте в "Челсі" не виконав завдання ...

У мене ж з "Арсеналом" ще рік діяла угода. За словами керівництва, Фабріціо запрошувався в команду як менеджер для того, щоб налагодити клубну структуру. За півгодини до прес-конференції Раванеллі мені клялися, що я буду продовжувати працювати на посаді головного тренера, а італієць буде менеджером. Уявіть собі моє здивування, коли за кілька хвилин до початку конференції мені сказали: "Ти вибач, Раванеллі не розуміє хто такий менеджер. Ви будете двома рівноправними головними тренерами".

Потім доходило до абсурду. Раванеллі представляють головним тренером, а я в цей момент везу команду до Луцька.

Потім, знову парадокс. Я приїжджаю, нас знайомлять з Раванеллі, призначають зустріч, потім її переносять ... Перед тренуванням ми зустрічаємося і мені вже кажуть, що італієць - головний тренер і приймає всі рішення. По відношенню до команди Фабріціо каже: "Мy problem". Я йому відверто розповів, над чим я працював, про ті ідеї, які мені хотілося реалізувати. Думав, що він буде прислухатися. На той момент я був головним тренером. Я ні на що не претендував, крім того, щоб займатися командою, яку сам створив. Повірте, за 3,5 року було все, що завгодно на нашому непростому шляху. В успіху була повністю заслуга тренерського штабу і футболістів, які були зі мною від початку і до кінця.

У підсумку мені сказали: "Раванеллі не бачить тебе в тренерському штабі ...". Погодьтеся, це не зовсім коректно. Хотілося б іншого ставлення до людини, який вивів команду в Прем'єр-лігу без будь-яких величезних витрат.

Але у мене був діючий контракт. На це мені сказали, що двох головних тренерів бути не може. Ходи, мовляв, на роботу, спостерігай за процесом. Походивши тижнів півтора, намагався взяти для себе щось нове. Тренування у Раванеллі є цікаві .... Якби деякі заняття італійця подивилися б наші куратори з центру ліцензування, то, напевно, йому б не дали тренерську ліцензію ...

В один з прекрасних днів мені сказали, що Фабріціо вирішив, щоб я більше не приходив. Незрозуміло на якій підставі. Тим більше, що у мене був діючий контракт. "Поки Піріч не приїде, тобі заборонено бути присутніми на тренуваннях. Ти ж не хочеш зривати тренувальний процес?", - такою була відповідь.

З поваги до хлопців, я перестав відвідувати заняття "Арсеналу". У підсумку, порадившись з родиною, відхилив пропозицію з Прибалтики і поїхав працювати в могилевский "Дніпро". Мені імпонують команди, які ставлять перед собою завдання. Неважливо - це боротьба за призові місця або за виживання. Хотілося перевірити себе, тому прийняв рішення поїхати до Білорусі і залишити команду в елітному дивізіоні.

- З чим пов'язаний провальний старт "Арсеналу"?

- По-перше, це селекція. Тих футболістів, яких брали в команду, вони, як мінімум, не сильніше. По-друге, ламати - не будувати. У мене бігли мурашки по шкірі після того, як італійський фахівець говорив, що хоче прищепити гравцям "Арсеналу" психологію переможців. Команда пройшла перше коло в Першій лізі без поразок. Про який прищепленні може йти мова?

Так, в кінці другого кола були провали, однак на те були вагомі підстави. Команда, яка йшла на першому місці не отримувала жодної копійки преміальних. До того ж, за два місяці були затримки заробітної плати. Внутрішній стан гравців не було на належному рівні. Усе трималося на суцільних обіцянках. У якийсь момент футболісти перестали вірити керівництву.

Тобто, була команда і колектив. Необхідно було точкове посилення і "Арсенал" виступав би в Прем'єр-лізі не гірше "Чорноморця", якого збирали по частинах незадовго до старту чемпіонату.

Однак прийшла людина, яка говорить: "Нова історія". Раванеллі прибрав практично всіх лідерів. Подивіться гру з "Чорноморцем". Хто забив гол? Майданевич, який був на провідних ролях в команді під моїм керівництвом. Йому вперше дали зіграти повний поєдинок. У матчі зі "Львовом" він вийшов за дві хвилини до закінчення основного часу. Погодьтеся, нелогічна заміна: на 88-й хвилині міняти правого захисника на правого захисника, програючи вдома 0: 2.

Майданевич вперше в новому чемпіонаті вийшов в стартовому складі - ось вам і результат. Є безліч інших прикладів. Той же Старгородський пройшов до наступного раунду Кубка Білорусі з "Вітебськом". У цій команді екс-гравець "Арсенала" на провідних ролях, де його поважають і цінують, не дивлячись на вік.

У мене з'явилася інформація, що Семчука, Черненко і Баланюк відправили до дублюючого складу. Йде цілеспрямоване знищення команди або агресія по відношенню до тих футболістів, які працювали зі мною.

Цікаво, що людина, яка пропрацювала п'ять місяців в чемпіонаті Франції, зробить з команди? Висловлювання в дусі: "Арсеналу" потрібен Раванеллі "у мене викликають посмішку. Якщо Фабріціо, пропрацювавши два місяці, потрібен" канонірам ", а Литовченко за 3,5 року, прийнявши команду на восьмому місці у Другій лізі і довівши до Прем'єр-ліги, не потрібен ... Це, як мінімум, нелогічно.

Знаєте, чому немає результату? Раванеллі легше працювати з іноземцями. Йому простіше взяти футболістів, які хоча б трошки його розуміють. Запросити 11 легіонерів італієць не може. У підсумку, він бере більш-менш кваліфікованих динамівців з дубля "біло-синіх", але ніхто з них раніше не вирішував серйозних завдань.

Дуже часто від Раванеллі можна почути висловлювання в стилі: "Ми повинні були обіграти" Олександрію ". Але будь-який фахівець навряд чи погодиться з цим. У кращому випадку, була б нічия. Адже небезпечних моментів практично не було.

Або ж: "Ми повинні були обіграти" Маріуполь ". Згоден. Думаю, що практично будь-яка команда УПЛ обіграла б дублюючий склад приазовців, крім" Арсеналу ".

У поєдинку з "Чорноморцем" щось в грі "канонірів" почало вимальовуватися, але в п'ятому турі Раванеллі каже, що у них ще все попереду ... Але ж минуло майже чверть кола, а кияни набрали всього одне очко. Однак італієць вірить в світле майбутнє.

Я вже працюю два тижні з командою, де зібрані не найсильніші виконавці. Чи не ображаючи хлопців з "Дніпра", але їх рівень відповідно нижче рівня чемпіонату України. Однак вже помітні позитивні зміни в грі. Я не вішаю собі орденів, але до мене підходять люди і про це говорять. Ми змогли налагодити оборону і в матчі 18-го туру не пропустили від "Німану".

У випадку з Раванеллі, за два місяці його роботи ми чуємо одні обіцянки. Не вірю, що він хороший фахівець і зможе чогось досягти з "Арсеналом". До слова, не вірять йому і самі футболісти. Я не з чуток знаю багато про що, що відбувається в київській команді.

Цікаво, що буде, якщо Раванеллі піде? З чим тоді залишиться команда? Якщо керівники хочуть розвалити "Арсенал", то, можливо, Фабріціо їм потрібен.

- Який кредит довіри у Раванеллі?

- Чув, що у нього в контракті прописано, що в разі дострокового розірвання угоди, одна зі сторін зобов'язана буде виплатити кругленьку суму. Виходячи з цього стає зрозуміло, що сам Раванеллі не покине "Арсенал". Нещодавно мені сказав один з керівників клубу: "Може ми і розраховуємо на те, що Фабріціо сам піде і заплатить нам компенсацію". Втім, може таке статися, що в зв'язку з розширенням елітного дивізіону з нього ніхто не вилетить. Але ж має бути ще людський фактор.

Припустимо, з Москаленко ми дружили. Він у мене був удома, а я у нього. Олександр дарував подарунки моїм дітям. З Піричами ми грали в одній команді, і він завжди при зустрічі називає мене своїм другом, обіймає, цілує. До сих пір вони вважають мене своїм другом, після всіх недавніх подій. Навіть у страшному сні я не міг уявити, що таке станеться.

- У скільки разів зарплата Раванеллі перевищувала вашу?

- Якщо не помиляюся, то в десять разів. Що стосується тренерської роботи, то я працював не заради грошей, а заради ідеї. Граючи в свій час за "Арсенал", собі на життя я заробив потом і кров'ю. Тоді були зовсім інші зарплати. У мене була мрія. Як тільки я прийняв "Арсенал" після відставки Ангела Червенкова, то відразу ж сказав своїм близьким людям, що буду тренувати цю команду в Прем'єр-лізі і виведу її в елітний дивізіон. Хтось скептично посміхнувся, були і такі, які просто посміялися. Але по закінченню 3,5 років вони мені самі потім згадували цю ситуацію. Коли ти йдеш до своєї мети, гориш мрією, то ти не помічаєш на своєму шляху перешкод. Я далеко не бідна людина, тому фінанси для мене знаходилися на другому плані. Навіть коли були затримки, то своєю мрією, я, напевно, заразив весь клуб.

Що говорити, якщо у другому колі нас обіграв "Інгулець" і за одну гру вони заробили більше преміальних, ніж "Арсенал" за весь сезон, вийшовши в Прем'єр-лігу.

Зараз в "Арсеналі" фігурують зовсім інші цифри. Хоча, начебто теж команда без преміальних. Зарплатні відомості "канонірів" в 3-4 рази вище, ніж було, коли я працював в команді.

- Що очікує "Арсенал"?

- Покращення видно. На біле треба говорити біле. Але поліпшення з якими командами? Думаю, що перше коло вони так і закінчать на останньому місці. Сумніваюся, що динамівські дублери і легіонери з далекого зарубіжжя приходять просто пограти. Вони теж хочуть заробити собі імідж, набирати турнірні очки. Якщо команда знаходиться на дні турнірної таблиці, то на футболістів ніхто не зверне увагу. Не вірю в успіх "Арсеналу". Поживемо побачимо. Може, через деякий час в команді буде інший фахівець.

- "Арсенал" може стати непотрібною іграшкою і розвалитися?

- На жаль, це більш очевидний варіант на даний момент. Зарплатні відомості і витрати величезні, а платити нікому. Піріча практично по півроку немає в Україні, у Москаленко своїх коштів немає. Виходячи з цього, переживаю, що команда все-таки розпадеться. Буде прикро, що багато часу і зусиль було витрачено даремно. Якби залишилися футболісти і тренерський штаб, який вивів "Арсенал" в елітний дивізіон, то команда, як мінімум залишилася б в Прем'єр-лізі.

Однако, люди ходять на легенд. Зокрема на Раванеллі. Аналогічна ситуация в "Динамо-Брест" з Марадоною. Все одно потрібно показувати певні успіхи, а не просто сидіти в клубі для картинки. Ті ж самі гравці говорять: так, на початку було цікаво, але зараз хочеться якихось результатів. Не хочеться просто ходити і дивитися на ікону.

- Чи будете судитися зі своїм колишнім клубом?

- Якщо через день-два справа не зрушиться з мертвої точки, то буду. Я не маю іншого виходу. Будемо звертатися до Палати суперечок ФФУ.

Чи виплачується заробітна плата гравцям "Арсеналу"?
У чому відмінність колишнього президента "Арсеналу" Олексія Кікірешка від Івіци Піріча?
Прихід Раванеллі на тренерський місток "Арсеналу" - це піар хід?
Я б на його місці десять разів подумав: чи варто йти в команду, якщо там офіційно перебуває головний тренер?
Ти ж не хочеш зривати тренувальний процес?
З чим пов'язаний провальний старт "Арсеналу"?
Про який прищепленні може йти мова?
Хто забив гол?
Цікаво, що людина, яка пропрацювала п'ять місяців в чемпіонаті Франції, зробить з команди?
Знаєте, чому немає результату?